Ηλεκτρονική συνταγογράφηση και απόρρητο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    3

    Ηλεκτρονική συνταγογράφηση και απόρρητο

    Όπως φαντάζομαι ίσως ξέρετε , ορισμένα φάρμακα της ψυχιατρικής δεν δίνονται πλέον στα φαρμακεία με δίγραμμη συνταγή αλλά μόνο μέσω ηλεκτρονικής συνταγογράφησης .

    Ισχύει ότι αν κάποιος γιατρός γνωρίζει τον ΑΜΚΑ σας μπορεί να μπει στο site της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης και να δει αν και τι φάρμακα παίρνετε ????

    Μπορεί να δει και αν λαμβάνετε φάρμακα ψυχιατρικής πχ αντικαταθλιπτικά , αντιψυχωσικά , διεγερτικά κλπ ???

    Αν ναι αυτό δεν είναι παραβίαση προσωπικών δεδομένων ? Δεν θα μπορούσε κάποιος κακόβουλος να το χρησιμοποιήσει εναντίον σας ??


    Ελπίζω πραγματικά να μην ισχύει κάτι τέτοιο . Παρακαλώ απαντήστε μου


    Καλή δύναμη και τύχη σε όλους

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by jameldebbouze14 View Post
    Όπως φαντάζομαι ίσως ξέρετε , ορισμένα φάρμακα της ψυχιατρικής δεν δίνονται πλέον στα φαρμακεία με δίγραμμη συνταγή αλλά μόνο μέσω ηλεκτρονικής συνταγογράφησης .

    Ισχύει ότι αν κάποιος γιατρός γνωρίζει τον ΑΜΚΑ σας μπορεί να μπει στο site της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης και να δει αν και τι φάρμακα παίρνετε ????

    Μπορεί να δει και αν λαμβάνετε φάρμακα ψυχιατρικής πχ αντικαταθλιπτικά , αντιψυχωσικά , διεγερτικά κλπ ???

    Αν ναι αυτό δεν είναι παραβίαση προσωπικών δεδομένων ? Δεν θα μπορούσε κάποιος κακόβουλος να το χρησιμοποιήσει εναντίον σας ??


    Ελπίζω πραγματικά να μην ισχύει κάτι τέτοιο . Παρακαλώ απαντήστε μου


    Καλή δύναμη και τύχη σε όλους
    Απ' όσο καταλαβαίνω και έχω δει, οποιοσδήποτε γιατρός με το ΑΜΚΑ σου μπορεί να δει όλα τα φάρμακα που παίρνεις και έπαιρνες και τα ψυχιατρικά και όλα!

    Ο ιατρός βέβαια μπαίνει στο σύστημα με προσωπικούς κωδικούς!

    Ισχύει το ιατρικό απόρρητο και ο όρκος του Ιπποκράτη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    ξερεις ποσες φορες το εχω σκεφτει και εγω αυτο? τελικα ισως δεν υπαρχει απορρητο. αν αυτος που το χρησιμοποιει ειναι γιατρος εχει καλως, αλλα απαγορευεται να δωσει οποιανδηποτε πληροφορια σε οποιονδηποτε ρωταει.. αυτο σημαινει οτι αν μια εταιρεια μεγαλη τα εχει βρει με κανεναν γιατρο ή ακομα καλυτερα απασχολει και γιατρο τοτε μπορει να τον συμνουλευτει αν αυτο το ατομο ειναι καλα ή οχι

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    17
    Ξεκάθαρα φαίνονται και τα φάρμακα & οι νοσηλείες,μέχρι και από πού τα αγόρασες και τί εξετάσεις έχεις κάνει και που..Και εμεις μπορουμε να το δουμε σαν φυσικα προσωπα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δεν υπαρχει θεμα προσωπικων δεδομενων. ο γιατρος που εχει το αμκα σου, υποτιθεται οτι δεσμευεται να χρησιμοποιησει τις πληροφοριες για το καλο της υγειας σου και για το καλο του συστηματος υγειας. ειναι το ενδεδειγμενο προσωπο να εχει προσβαση εκει. το προβλημα θα ηταν αν μπορουσε ο καθε ασχετος να βλεπει το ιστορικο σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    ξερεις ποσες φορες το εχω σκεφτει και εγω αυτο? τελικα ισως δεν υπαρχει απορρητο. αν αυτος που το χρησιμοποιει ειναι γιατρος εχει καλως, αλλα απαγορευεται να δωσει οποιανδηποτε πληροφορια σε οποιονδηποτε ρωταει.. αυτο σημαινει οτι αν μια εταιρεια μεγαλη τα εχει βρει με κανεναν γιατρο ή ακομα καλυτερα απασχολει και γιατρο τοτε μπορει να τον συμνουλευτει αν αυτο το ατομο ειναι καλα ή οχι
    αυτο ισχυει με οποιονδηποτε κατεχει μια απορρητη και εμπιστευτικη πληροφορια και δεν μπορει να ελεγχθει.
    τα προσωπικα δεδομενα, καποιοι ειναι απαραιτητο να τα βλεπουν και τα συγκεκριμενα ειναι απαραιτητο να τα βλεπουν οι γιατροι που σε κουραρουν για να παρακολουθουν την εξελιξη της υγειας σου.
    για το αν αυτοι ειναι εντιμοι η οχι, κανεις δεν μπορει να ξερει, ουτε μπορει να το ελεγχει εκ των προτερων.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by jameldebbouze14 View Post
    Όπως φαντάζομαι ίσως ξέρετε , ορισμένα φάρμακα της ψυχιατρικής δεν δίνονται πλέον στα φαρμακεία με δίγραμμη συνταγή αλλά μόνο μέσω ηλεκτρονικής συνταγογράφησης .

    Ισχύει ότι αν κάποιος γιατρός γνωρίζει τον ΑΜΚΑ σας μπορεί να μπει στο site της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης και να δει αν και τι φάρμακα παίρνετε ????

    Μπορεί να δει και αν λαμβάνετε φάρμακα ψυχιατρικής πχ αντικαταθλιπτικά , αντιψυχωσικά , διεγερτικά κλπ ???

    Αν ναι αυτό δεν είναι παραβίαση προσωπικών δεδομένων ? Δεν θα μπορούσε κάποιος κακόβουλος να το χρησιμοποιήσει εναντίον σας ??


    Ελπίζω πραγματικά να μην ισχύει κάτι τέτοιο . Παρακαλώ απαντήστε μου


    Καλή δύναμη και τύχη σε όλους

    Η ηλεκτρονικη συνταγογραφιση ειναι το καλυτερο που εγινε να το ξερεις .
    Πριν ο καθε γιατρος ειχε τον αριθμο σου και μπορουσε να γραψει οτι θελει χωρις να το ξερεις .

    Πλεον ελενχεις εσυ ο ιδιος μεσα απο το ιστορικο σου αν εχει γινει καποια παρανομη τετοια κινηση και ανετα μπορεις να την ανακαλυψεις και να το προχωρησεις .
    Δεν νομιζω πλεον οι γιατροι να ρισκαρουν σε κατι τετοιο.

    Πηγαινοντας στον φαρμακοποιο σου μπορεις να δεις το ιστορικό σου ,αν δεις καποια αγωγη που δεν ειναι δικια σου ζητας ονομα γιατρου και πρατεις αναλογως ....
    Αλλωστε ακομα και η συνταγη επανω πρεπει να εχει την δικη σου υπογραφη οταν εκτελείται και οχι καποιου αλλου...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Δεν χρειαζεται φαρμακοποιος. μπορεις να μπεις μονος σου στο ιστορικο της ασφαλισης σου και να δεις τι σου ειχαν γραψει.
    επιπλεον, αν γραφτεις στην ηλεκτρονικη συνταγογραφηση, καθε φορα που εκδιδεται η ενεργοποιειται μια συνταγη σου στο συστημα, σου ερχεται ςμς.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Εκτός αν έχεις λεφτά και αγοράζεις τα φάρμακα ολόκληρα, τότε δεν ξέρει κανείς τίποτα για σένα...

  10. #10
    Elenia781
    Guest
    Μια φορα πήγα σε ιδιωτη ψυχιατρο. Στο τελος με ρωτησε να του δωσω το αμκα μου και με συγκαταθεση μου ,να δει τα φαρμακα που παιρνω. Με συγκαταθεση μονο ,μην τρελενεσαι

  11. #11
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Δεν χρειαζεται φαρμακοποιος. μπορεις να μπεις μονος σου στο ιστορικο της ασφαλισης σου και να δεις τι σου ειχαν γραψει.
    επιπλεον, αν γραφτεις στην ηλεκτρονικη συνταγογραφηση, καθε φορα που εκδιδεται η ενεργοποιειται μια συνταγη σου στο συστημα, σου ερχεται ςμς.
    να σε ρωτησω remedy πως μπαινεις μονος σου στο ιστορικο να δεις τι σου εχουν γραψει.ειναι καποιο σαιτ;;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    να σε ρωτησω remedy πως μπαινεις μονος σου στο ιστορικο να δεις τι σου εχουν γραψει.ειναι καποιο σαιτ;;
    εχω την ιδια ερωτηση .........

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    να σε ρωτησω remedy πως μπαινεις μονος σου στο ιστορικο να δεις τι σου εχουν γραψει.ειναι καποιο σαιτ;;
    ειναι συστημα, οχι σαιτ.
    δεν θυμαμαι καλα. η μπαινοντας στο συστημα ατλας , που ειναι το συστημα της ασφαλισης, με κωδικους ταξις , βρισκεις εκει το ιστορικο σου, Η οταν ενεργοποιησεις την ηλεκτρονικη συνταγογραφηση, εχει εκει καρτελες με το ιστορικο εξετασεων και φαρμακων.
    νομιζω μεσω ατλας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ευχαριστω ρεμεντυ, αν και δεν ξερω το ατλας , θα ρωτησω καποιον γνωστη των υπολογιστων .....το ταξις το ξερω .....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ευχαριστω ρεμεντυ, αν και δεν ξερω το ατλας , θα ρωτησω καποιον γνωστη των υπολογιστων .....το ταξις το ξερω .....
    στο σαιτ του ΕΦΚΑ οταν ψαχτεις για ασφαλιστικη ενημεροτητα θα εχει καποιο λινκ για το συστημα ατλας

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Υπάρχει ηλεκτρονική ψυχιατρική υποστήριξη δωρεάν;
    By Faidra in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 01-08-2019, 14:56
  2. Ψυχιατρος και συνταγογραφηση
    By opiodies in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 23
    Last Post: 14-11-2018, 18:43
  3. Φαρμακα χωρις συνταγογραφηση
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 21-04-2013, 01:27
  4. Ιατρικό απόρρητο
    By Oneiroplasmenos in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 76
    Last Post: 24-06-2010, 02:39
  5. ηλεκτρονικη ζυγαρια ή κανονικη ?
    By stellou1989_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 08-01-2010, 20:32

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •