Εναλλαγές στην διάθεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Εναλλαγές στην διάθεση

    Καλησπέρα σε όλους έχει τύχει σε κάποιον να έχει εναλλαγές στην διάθεση του δηλαδή κάποιες μέρες να είναι πολύ καλά και χαρούμενος και να έχει όρεξη για πράγματα και άλλες μέρες να μην έχει όρεξη για τίποτα έχει συμβεί σε κάποιον;;;
    Μετά την αύξηση της αγωγής μου συμβαίνει πολύ συχνά αυτό το πράγμα αν έχει τύχει σε κάποιον ας μου πει σας ευχαριστώ όλους

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by Δημήτρης123 View Post
    Καλησπέρα σε όλους έχει τύχει σε κάποιον να έχει εναλλαγές στην διάθεση του δηλαδή κάποιες μέρες να είναι πολύ καλά και χαρούμενος και να έχει όρεξη για πράγματα και άλλες μέρες να μην έχει όρεξη για τίποτα έχει συμβεί σε κάποιον;;;
    Μετά την αύξηση της αγωγής μου συμβαίνει πολύ συχνά αυτό το πράγμα αν έχει τύχει σε κάποιον ας μου πει σας ευχαριστώ όλους
    να το παθαίνω αυτό αλλά δεν περνω κάποιο φάρμακο

  3. #3
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    να το παθαίνω αυτό αλλά δεν περνω κάποιο φάρμακο
    Έχω δύο μήνες τώρα και μου συμβαίνει αυτό δεν μπορώ να το εξηγήσω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    κλασσικο συμπτωμα κτθλψης .........κι εγω το εχω στην μεσαιου τυπου κτθλψη .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    και γω το έχω αυτό αν εξαιρέσεις φυσικά τις ώρες τις δουλειάς μου που αφοσιώνομαι εκεί και δεν σκέφτομαι τίποτα άλλο...

  6. #6
    Συνέχεια μου συμβαίνει κυρίως την περίοδο που διανύουμε. Είναι η αβεβαιότητα πως η ζωή μας είναι στάσιμη και δεν προχωράμε.

  7. #7
    Ναι, κ απορούσα μπας κ είναι φυσιολογικό ρε συ η όχι, ως ένα βαθμό φυσικά θα χεις τα πάνω σου κ τα κάτω σου αλλά όταν έχεις κατάθλιψη όπως προαναφερθηκε τα κάτω όχι απλά γίνονται πολύ κάτω, αλλά σου λέει το υποσυνείδητο ότι δεν κάνεις τίποτα σωστά, είσαι μια αποτυχία κλπ κλπ... Η καραντίνα τώρα το ενισχύει πολύ αλλά δεν είναι ο μοναδικός λόγος θαρρώ, γενικά μπορεί να συμβεί σε περιόδους πίεσης αυτό, καλύτερο (κ αυτό που προσπαθώ να κάνω) είναι να βρεις ενδιαφέροντα κλπ να απασχολείσαι, αλλά είναι φουλ δύσκολο τώρα ρε συ....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Εγώ το παθαίνω μέσα στη μέρα άπειρες φορές... είμαι συνεχώς στην τσίτα, υπερένταση, άγχος, νεύρα.. δεν τολμάει να μου μιλήσει άνθρωπος και του βγάζω νύχι... τσακώθηκα και με τον άντρα μου γι΄αυτό.. δεν ξέρω πώς να ηρεμήσω..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Προσπάθησε να γράψεις τις σκέψεις σου, συναισθήματα, τι προηγήθηκε κλπ ειδικά όταν είναι πρόσφατο ένα ξέσπασμα... έτσι ίσως καταλάβεις πού οφείλεται. Αυτό είναι το πρώτο βήμα... βέβαια μπορεί να μην είναι μόνο μία η αιτία... αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις

  10. #10
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Προσπάθησε να γράψεις τις σκέψεις σου, συναισθήματα, τι προηγήθηκε κλπ ειδικά όταν είναι πρόσφατο ένα ξέσπασμα... έτσι ίσως καταλάβεις πού οφείλεται. Αυτό είναι το πρώτο βήμα... βέβαια μπορεί να μην είναι μόνο μία η αιτία... αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις
    Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι αυτές τής εναλλαγές τής δημιουργώ μόνος μου δηλαδή εγώ κάνω άσχημες σκέψεις τής τελευταίες μέρες είμαι καλύτερα προσπαθώ να καταλάβω ότι οι σκέψεις μας δεν είμαστε εμείς και μια άσχημη μέρα να έχεις πρέπει να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν έστω και με το ζόρι μακάρι να πάνε όλα καλά για όλους καλό απόγευμα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Βασικά απευθυνομουν στη Sophie. Από κει και πέρα έχεις δίκιο, ούτε οι σκέψεις μας ούτε οι πεποιθήσεις μας είμαστε εμείς, γι' αυτό και δεν πρέπει να φοβόμαστε να τις αλλάξουμε... απλά αν δεν καταλαβαίνεις τι προκαλεί κάτι, είτε σκέψεις είναι είτε συμπεριφορά, αγεσαι και φέρεσαι από τα γεγονότα και χάνεις τη μπάλα για να το πω απλά.

Similar Threads

  1. Εναλλαγές διάθεσης και κρίσεις πανικού
    By Stefanianikols94 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 20-02-2019, 02:48
  2. ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΕΝΑΛΛΑΓΕΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ
    By ΕΛΠΙΔΑΨ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 20-09-2016, 17:51
  3. Νέα στην παρέα σας με διάθεση κάτω του 0
    By mpoyrmpoyli8ra in forum Παχυσαρκία
    Replies: 11
    Last Post: 05-12-2011, 12:39
  4. imoticons στην "διαθεση"
    By amelie74 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 6
    Last Post: 20-09-2009, 15:24
  5. Εναλλαγές
    By ico in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 05-05-2008, 11:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •