Ορθοστατική Ταχυκαρδία - POTS - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Στο ίδιο δοχείο που θα πάρεις από το φαρμακείο. Θα ζητήσεις ουροσυλλεκτη για 24ωρα ουρα. Θα παραλείψεις τα πρωινά και θα συλλέξεις τελευταια τα πρωινά ουρα της επόμενης μέρας, οταν ξυπνήσεις δηλαδη για να τα πας στο μικροβιολογικο.

  2. #17
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Στο ίδιο δοχείο που θα πάρεις από το φαρμακείο. Θα ζητήσεις ουροσυλλεκτη για 24ωρα ουρα. Θα παραλείψεις τα πρωινά και θα συλλέξεις τελευταια τα πρωινά ουρα της επόμενης μέρας, οταν ξυπνήσεις δηλαδη για να τα πας στο μικροβιολογικο.
    Σε ευχαριστώ πολύ ρε boy! Είσαι καλύτερα εσύ; Εγώ έχω ένα νέο σύμπτωμα. Αφού φάω νιώθω φοβερή κόπωση, λες και βουλιάζω στην άβυσσο. Έχω τρομάξει πάρα πολύ..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by serotonini View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ ρε boy! Είσαι καλύτερα εσύ; Εγώ έχω ένα νέο σύμπτωμα. Αφού φάω νιώθω φοβερή κόπωση, λες και βουλιάζω στην άβυσσο. Έχω τρομάξει πάρα πολύ..
    Αυτές τις μέρες δεν είμαι πολύ καλά γιατί είχα σταματήσει το χαπι, δύο βδομάδες τώρα. Προχθές είχα πάει σούπερ μάρκετ το πρωί και είχα 130. Δεν είμαι τόσο χάλια όσο πριν την ιβαμπραδινη αλλά μάλλον θα τη ξαναρχίσω. Στους 120 παλμούς αρχίζω να νιώθω συμπτωματα εγώ. Και σε καθιστή θέση μέσα στη μέρα έχω σχετικά ανεβασμένους και δεν είμαι συνηθισμένος, γύρω στους 85. Με ενοχλεί άρα θα το ξεκινήσω πάλι. Αυτό το χαπι πρέπει να το παίρνεις κάθε μέρα και για αυτό με ενοχλούσε κάπως η ιδέα ότι πρέπει να παίρνω κάθε μέρα χάπι αλλά τελικά δεν λειτουργώ το ίδιο καλά χωρίς αυτό.

    Πήγα βέβαια για περπατημα, οκ δεν ήταν τραγικά, 115 είχα αλλά και πάλι είναι ενοχλητικό όταν δεν συντρέχει κάποιος λόγος, δεν τρέχεις πχ.

    Η κόπωση αυτή προέρχεται από παλμους; Ίσως να σχετίζεται με το ζάχαρο, μέτρα το μετά το φαγητό να δεις.
    Εγώ μετά το φαγητό έχω πάντα παλμούς. Ακόμα και καθιστός ή ξαπλωμένος. Αν αλλάξω πλευρό ξέρω γω από 60 θα πανε 100 οι παλμοί μου.

  4. #19
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Αυτές τις μέρες δεν είμαι πολύ καλά γιατί είχα σταματήσει το χαπι, δύο βδομάδες τώρα. Προχθές είχα πάει σούπερ μάρκετ το πρωί και είχα 130. Δεν είμαι τόσο χάλια όσο πριν την ιβαμπραδινη αλλά μάλλον θα τη ξαναρχίσω. Στους 120 παλμούς αρχίζω να νιώθω συμπτωματα εγώ. Και σε καθιστή θέση μέσα στη μέρα έχω σχετικά ανεβασμένους και δεν είμαι συνηθισμένος, γύρω στους 85. Με ενοχλεί άρα θα το ξεκινήσω πάλι. Αυτό το χαπι πρέπει να το παίρνεις κάθε μέρα και για αυτό με ενοχλούσε κάπως η ιδέα ότι πρέπει να παίρνω κάθε μέρα χάπι αλλά τελικά δεν λειτουργώ το ίδιο καλά χωρίς αυτό.

    Πήγα βέβαια για περπατημα, οκ δεν ήταν τραγικά, 115 είχα αλλά και πάλι είναι ενοχλητικό όταν δεν συντρέχει κάποιος λόγος, δεν τρέχεις πχ.

    Η κόπωση αυτή προέρχεται από παλμους; Ίσως να σχετίζεται με το ζάχαρο, μέτρα το μετά το φαγητό να δεις.
    Εγώ μετά το φαγητό έχω πάντα παλμούς. Ακόμα και καθιστός ή ξαπλωμένος. Αν αλλάξω πλευρό ξέρω γω από 60 θα πανε 100 οι παλμοί μου.
    Δυστυχώς κι εμένα μου είπαν ότι οι Β αποκλειστες και γενικώς αντιαρρυθμικά είναι για μια ζωή. Και είναι και πολύ επικίνδυνο να διακόπτονται ειδικά και απότομα γιατί η αδρεναλίνη χτυπάει ξαφνικά κόκκινα. Καλύτερα λοιπόν να το αρχίσεις ξανά ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... Είναι πάρα πολλοί άνθρωποι που παίρνουν τέτοια χάπια πλέον και πολύ μικρές ηλικίες μάλιστα.
    Όσο για αυτό που με πιάνει μετά το φαγητό δε νομίζω ότι έχει σχέση με τους παλμούς. Δεν έχω ιδέα.. μήπως έχει σχέση με ινομυαλγία που έχει ήδη κόπωση ή με το γεγονός πως πρόσφατα σε καμπύλη γλυκόζης το αποτέλεσμα ήταν 180? Θεωρείται προδιαβητικη τιμή, σωστά;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ναι, αυτό είναι κάτι που πρέπει να το δεις με ενδοκρινολογο για να δεις αν πρέπει να παίρνεις κάτι. Κι εγώ έχω κάποια θέματα προδιαβητη όπως σου είπα. Προς το παρόν μου είπαν ότι δεν συντρέχει λόγος αγωγής αλλά το παρακολουθώ.

    Μπορεί επίσης να σχετίζεται με αυτά που τρως. Οι πολλοί υδατάνθρακες συνήθως φέρνουν υπνηλία και κούραση και δεν κάνουν καλό και στο POTS. Πρωτεΐνη και πιο καθαρές τροφές βοηθάνε.

    Η ιβαμπραδινη δεν είναι β μπλοκερ και μπορείς να το κόψεις χωρίς παρενέργειες. Δρα απευθειας στον φλεβοκομβο σε αντίθεση με τους β αποκλειστές. Αλλα ναι, κάθε χαπι μπορεί να σου κάνει θέματα αν το κόψεις απότομα. Αύριο θα το ξεκινήσω για να μην έχω συνέχεια το νου μου στους παλμους και αν ανέβηκαν ή όχι.

    Έσπασα και ένα θερμομετρο στο δωμάτιο μου και τα συμπτωματα δηλητηρίασης από υδράργυρο είναι σχεδόν ίδια με όσα βιώνω έτσι κι αλλιώς, άντε να καταλάβω αν έχω θέμα ή όχι. Τα μάζεψα όλα αλλά ίσως έχουν εκσφενδονιστει πουθενά μες στο δωμάτιο. Και έλεγε ότι δεν πρέπει να σφουγγαρισεις λέει με χλωρίνη, δεν ξέρω τι είδους οδηγία είναι αυτή οπότε απλώς έστρωσε μια πετσέτα στο σημείο μέχρι να αποφασίσω τι θα κάνω.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Ο υδράργυρος δεν είναι ουσία που σε δηλητηριάζει άμεσα όπως το υδροκυανιο η η στρυχνινη.

    Πρώτα πρέπει να συγκεντρωθεί στο αίμα σου αρκετή ποσότητα για κάποιο χρονικό διάστημα , και μετά θα έχεις σταδιακά , συμπτώματα συμβατά με δηλητηρίαση από βαρέα μέταλλα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Ο υδράργυρος δεν είναι ουσία που σε δηλητηριάζει άμεσα όπως το υδροκυανιο η η στρυχνινη.

    Πρώτα πρέπει να συγκεντρωθεί στο αίμα σου αρκετή ποσότητα για κάποιο χρονικό διάστημα , και μετά θα έχεις σταδιακά , συμπτώματα συμβατά με δηλητηρίαση από βαρέα μέταλλα.
    Έχω ήδη σχεδόν όλα τα συμπτωματα λόγω άλλων θεμάτων, ακόμα και αιμοπτυση οπότε δύσκολα θα το καταλάβω.

    Αλλά στο θερμομετρο μικρή ποσότητα δεν ειναι; το μάζεψα το περισσότερο αλλά σίγουρα μπορεί να έμεινε λίγο. Και δεν ξέρω πότε γίνεται υγρό . Εχω αφήσει ανοιχτό παράθυρο, σκέπασα το σημείο που έσπασε με μια πετσετα. Αύριο θα την πετάξω και θα σφουγγαρισω.

    Γράφει να μην χρησιμοποιηθεί και ηλεκτρική σκούπα ενώ θα ήταν πιο εύκολο να καθαρίσω έτσι.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τι γινεται;

    Εγώ πήγα σήμερα στον καρδιολόγο μου, μου είπε να δοκιμάσω να παίρνω το χάπι μέρα παρά μερα όταν νιώσω πάλι συμπτωματικος. Προς το παρόν δεν το παίρνω, όταν το ξεκινήσω μετά από τέσσερις μήνες θα ξαναβάλουμε χολτερ. Γενικα νιωθω καλυτερα. Αν δεν ειχα τις ηλιθιες αιμοπτυσεις θα ημουν μια χαρα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by serotonini View Post
    Ξέχασα να σου πω ότι είμαι 39! Αλλά φυσικά διάφορα σωματικά θέματα κρατάνε εδώ και δεκαετία και βάλε!
    Ούτε εγώ ακόμα έχω λάβει θεραπεία για τον προδιαβήτη γιατί η εξέταση βγήκε πριν λίγες μέρες.. έχω κλείσει στο διαβητολογικό τμήμα του Σωτηρία σε λίγες μέρες να δω τι θα μου πουν. Παίζει δυστυχώς ρόλο και το επί πόσο καιρό τον έχεις στο τι βλάβες μπορεί να σου έχει κάνει, κάτι το οποίο δε γνωρίζουμε.. Ελπίζω να μου δώσουν μια αγωγή ώστε να ρυθμιστώ.
    Κάτι αλλο που προκαλεί αυτή η μαλακία είναι υπνηλία και κόπωση μετά τα γεύματα λόγω ανόδου της γλυκόζης..

    Θα ρωτήσω για αυτό που αναφέρεις με τα ούρα και τους όγκους, όπως και σκέφτομαι να κάνω φουλ ορμονολογικές εξετάσεις σε ενδοκρινολόγο για να δω και απο εκεί. Χθες ημουν στο νοσοκομείο με ταχυκαρδία έντονη, πήγα για να δει κάποιος επιτέλους σε πραγματικό χρόνο τι συμβαινει. Μπήκα στους καρδιολόγους, με εξετάζουν πίεση, παλμοί φυσιολογικοί και κοινώς πάνε να με ξεπετάξουν. Του λέω λοιπόν του γιατρού, "ωραία, παμε να κανουμε τα ίδια ενώ είμαι όρθια?"
    Όταν άρχισαν να σκαρφαλώνουν οι παλμοί σαν τρελοί στο οξύμετρο κοιταζοντουσαν μεταξύ τους... Στην Ελλάδα και γενικώς στην κλασσική καρδιολογία η ασχετοσύνη πάει σύννεφο. Οπότε γυρνάει και λέει ο ένας.. "αυτό νομίζω λέγεται POTS" και πάει στον υπολογιστή κι αρχίζει να γκουγκλάρει. Μου είπαν να βάλω ένα χόλτερ ρυθμού και να πάω να τους δω ξανά σε 10 μέρες στα εξωτερικά ιατρεία. Τι να πω....

    Μου έχουν προτείνει και αντικαταθλιπτικά κατά καιρούς.. αλλά ό,τι κι αν έχω πάρει με έχει κάνει χάλια! SSRI, SNRI μιλάμε να μη μπορώ να σκεφτώ, να είμαι μέσα στην ένταση, αϋπνία, χαμός. Τα έκοψα όλα πάνω στη δευτερη εβδομάδα, δεν αντεξα. Πλέον κανένα αγχολυτικό.. λεξοτανιλ κυρίως γιατι το ζαναξ δε το πολυσυμπαθώ.

    Ποσοι ειναι οι ανώτατοι παλμοί που έχεις ανεβάσει όρθιος;
    Serotonini είχα ίδια συμπτώματα και νόμιζα ότι έχω POTS. Έχω πάει σε επείγοντα και όλες οι εξετάσεις καλές και τους λέω "παιδιά μόλις σηκωθώ αλλάζουν όλα", σηκώνομαι και όντως οι σφυγμοί εκτοξευόντουσαν κλπ κλπ. Μη στα πολυλογώ ήταν φάση και πέρασε, βίωνα μια παρατεταμένη κρίση άγχους που είχε ψήσει το νευρικό μου σύστημα. Εγώ γενικά τα τελευταία 2 χρόνια έχω και ένα κάρο περίεργα νευρολογικά συμπτώματα που όμως 2 φορές με αντικαταθλιπτικά μου εξαφανίστηκαν. Σταματάω τα χάπια και πάμε πάλι απ την αρχή. Έχω σκεφτεί κι εγώ διάφορα σενάρια, μήπως έχω θέμα με την κορτιζόλη, μήπως κάνω κρίσεις υπογλυκαιμίας, μήπως το ένα μήπως το άλλο. Δεν μου έχουν βρει κάτι και δεν έχω καταλήξει πουθενά. Ακόμα παιδεύομαι, κοινώς..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Για να γινει σωστη διαγνωση POTS πρέπει να έχει συμπτώματα έξι μήνες. Αν δεν είχες πιθανόν να ήταν άγχος ή κάτι άλλο. Αν πχ πέρασες κοβιντ , μπορεί να αναπτύξεις POTS γιατί μια από τις αιτιολογίες είναι οι ιογενεις λοιμώξεις.

    Αν πάντως είσαι Αθήνα, υπάρχει πάντα η επιλογή του τεστ ανάκλησης όπου διαπιστώνεται αν έχεις ή όχι. Το POTS δεν είναι κάτι που θα φανεί σε καρδιογράφημα ή holter γιατί είναι φλεβοκομβικη ταχυκαρδία.

    Εγώ έχω 1.5 χρόνο POTS. Αν και πρόσφατα ο γιατρός μου πρότεινε ως διάγνωση την παραξυσμικη φλεβοκομβικη ταχυκαρδία (IST) που είναι συγγενές σύνδρομο και μπορεί να συνυπάρχει και με POTS.
    Last edited by Skiouros8; 15-03-2021 at 14:13.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Για να φινει σωστη διαγνωση POTS πρέπει να έχει συμπτώματα έξι μήνες. Αν δεν είχες πιθανόν να ήταν άγχος ή κάτι άλλο. Αν πχ πέρασες κοβιντ , μπορεί να αναπτύξεις POTS γιατί μια από τις αιτιολογίες είναι οι ιογενεις λοιμώξεις.

    Αν πάντως είσαι Αθήνα, υπάρχει πάντα η επιλογή του τεστ ανάκλησης όπου διαπιστώνεται αν έχεις ή όχι. Το POTS δεν είναι κάτι που θα φανεί σε καρδιογράφημα ή holter γιατί είναι φλεβοκομβικη ταχυκαρδία.

    Εγώ έχω 1.5 χρόνο POTS. Αν και πρόσφατα ο γιατρός μου πρότεινε ως διάγνωση την παραξυσμικη φλεβοκομβικη ταχυκαρδία (IST) που είναι συγγενές σύνδρομο και μπορεί να συνυπάρχει και με POTS.
    Το γνωρίζω το tilt test. Θεσσαλονικη ειμαι. 6 μήνες δεν τα είχα αλλα κανα 2 μήνες σίγουρα.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Το γνωρίζω το tilt test. Θεσσαλονικη ειμαι. 6 μήνες δεν τα είχα αλλα κανα 2 μήνες σίγουρα.
    Και εκεί κάνουν νομίζω. Αλλά οκ αφού δεν έχεις πια συμπτώματα, δεν υπάρχει λόγος να το κανεις. Αν σου περνάει δηλαδή με αγχολυτικά πιθανόν να είναι λόγω άγχους ή να ήταν κάτι άλλο παροδικό ή να επιλυθηκε αυτό που στο προκαλούσε. Εγώ πχ όταν σταμάτησα να έχω αναιμια , βελτιώθηκαν πολύ τα συμπτώματα, αν και δεν έφυγαν εξολοκληρου.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Κανένα νέο, Σεροτονίνη;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αν υπάρχουν κι άλλα άτομα με POTS και θέλετε να μπείτε σε μια ομαδα που κάναμε στο φβ προκείμενου να ανταλλάσουμε χρήσιμες πληροφορίες για άτομα με ορθοστατικη ή παροξυσμικη ταχυκαρδία ή γενικά με δυσαυτονομια, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα να σας προσθέσω.

  15. #30
    Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Αν υπάρχουν κι άλλα άτομα με POTS και θέλετε να μπείτε σε μια ομαδα που κάναμε στο φβ προκείμενου να ανταλλάσουμε χρήσιμες πληροφορίες για άτομα με ορθοστατικη ή παροξυσμικη ταχυκαρδία ή γενικά με δυσαυτονομια, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα να σας προσθέσω.
    Καλησπέρα πώς λέγεται η σελίδα?

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δυσαυτονομία POTS
    By Chronic Derealization Dis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 23-06-2020, 17:12
  2. POTS
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 115
    Last Post: 24-10-2019, 13:18
  3. Ταχυκαρδία
    By Krisi in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 02-11-2018, 12:14
  4. Ορθοστατική υπόταση;;;
    By filipparas in forum Παχυσαρκία
    Replies: 10
    Last Post: 15-11-2011, 20:31
  5. ορθοστατικη υποταση
    By click in forum Παχυσαρκία
    Replies: 44
    Last Post: 24-01-2011, 19:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •