Ορθοστατική Ταχυκαρδία - POTS
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72

    Ορθοστατική Ταχυκαρδία - POTS

    Παιδιά καλησπέρα, αντιμετωπίζω ανα διαστήματα πολύ έντονο άγχος υγείας.. Κοινώς είμαι νοσοφοβική με τη βούλα.
    Τους τελευταίους μήνες όμως αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που κάθε άλλο παρά ιδέα μου είναι και έχει ως εξής.
    Αισθάνομαι μια καταβολή σωματική, με γενική μυϊκή αδυναμία. Όταν είμαι καθιστή ή ξαπλωμένη οι παλμοί της καρδιάς μου είναι φυσιολογικοί, μη πω και αρκετά χαμηλοί 60-70. Με το που θα σηκωθώ σε όρθια θέση εκτινάσσονται στους 110-120, κι αν ειδικά αρχίσω να περπατάω πάνε 135-145. Έχω εξεταστεί καρδιολογικά με τρίπλεξ, η πίεση μου συνήθως είναι σε χαμηλά επίπεδα, και μου έχουν πει ότι η καρδιά μου είναι ok.
    Έκανα σχετική έρευνα για αυτό που μου συμβαίνει στο ίντερνετ και βγήκαν άπειρα sites που μιλούσαν για POTS (Postural orthostatic tachycardia syndrome)
    Είναι απαίσια η αίσθηση να στέκεσαι όρθια και να νιώθεις την καρδιά σου χωρίς λόγο να σπιντάρει σαν τρελή, με στεναχωρεί κυρίως γιατί επηρεάζει την κινητικότητα μου και τις δραστηριότητες μου. Οταν αγγίζει τους 135 και πάνω ξεκινά η ζαλάδα και πρέπει να κάτσω οπωσδήποτε για να πέσουν οι χτύποι.
    Λένε ότι όλο αυτό έχει να κάνει με υπερδραστηριότητα του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος το οποίο δίνει λάθος σήματα στην καρδιά, κι όχι στην καρδιά την ίδια, κι ότι δεν υπάρχει θεραπεία παρά μόνο συντηρητική αντιμετώπιση με χάπια.
    Από τότε που ξεκίνησε ολο αυτό, αναγκάζομαι και παίρνω κάθε μέρα Lopresor (Beta Blocker για μείωση των παλμών)
    αλλά πραγματικά και πάλι όταν αρχίζει να περνάει η επίδραση του, ξεκινούν τα ίδια.
    Το άγχος μου φυσικά με όλο αυτό έχει φτάσει ταβάνι και νιώθω εγκωβισμένη σε ένα φαύλο κύκλο.
    Περνάει κανείς άλλος κάτι ανάλογο; Ή γενικώς προβλημα με έντονες ταχυκαρδίες; Πώς το αντιμετωπίζετε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ποια ειναι η ηλικια σου; Εγώ 31. Αν ψάξεις έχω ανοίξει στο παρελθόν ανάλογο θέμα (ως Αντώνης )
    Το αντιμετωπίζω με ιβαμπραδινη (procolaran)που δεν ρίχνει την πίεση, σε αντίθεση με τους Β αναστολείς.

    Αρχικά είχα πανικοβληθεί γιατί ήμουν πάντα βραδυκαρδικος και δεν έκανα ποτέ ταχυπαλμιες αλλά πλέον το έχω συνηθίσει και ζω με αυτό.

    Για να διαγνωστείς με POTS πρέπει να μην κάνεις ορθοστατικη υπόταση και οι παλμοί σου να ανεβαίνουν 30+ χτύπους σε όρθια θέση και να μην πέφτουν.

    Υπάρχουν κι άλλες μορφές που μπορούν να κάνουν τέτοια συμπτωματα, όπως το IST.

    Οι παλμοί μου είναι πιο χαμηλοί από σένα στην ξεκούραση και παλιά (πριν 1.5 χρονο) δεν είχα ποτέ ταχυπαλμιες και ήμουν βραδυκαρδικος ( στο τεστ κοπώσεως στα 20 λεπτά είχαν πάει μόνο 85 οι παλμοί μου, σε κρίση πανικού είχα εξήντα παλμους, καθιστος με στη μερα ειχα 45 παλμους κλπ)

    Να ψάξεις την υποκείμενη αιτία. Το POTS ως καρδιολογικο συνδρομο ειναι μονο ενα συμπτωμα. Εμένα έχουν ανεβρεθει πολλά που μου το προκαλούν (προδιαβητης, οισοφαγιτιδα, αναιμια, υπό διερεύνηση αιμοπτυσεις, χρόνιο αλλεργικό συνδρομο κ.ά)

    Αποφεύγω τη ζέστη, πίνω κάθε μέρα τουλάχιστον 3 λίτρα νερό και δυο φακελάκια αλμορα και αυξηση στο αλατι. Καλός ύπνος, αποφυγη υδατανθρακων, καφεΐνη ούτε για αστείο (οχι πως έπινα ποτέ, με ενοχλεί στο στομαχι) και προσέχω μην μου πέσει η πίεση. Οι καλτσες συμπιεσης ισως σε βοηθησουν.

    Αυτά. Πλέον κι όταν δεν πάρω τα χαπια δεν ξεπερνάνε τους 140 οι παλμοί μου αν δεν έχει ζέστη και έχω άδειο στομάχι. Με βοηθησε πολυ η ιβαμπραδινη, είναι το καλύτερο φάρμακο, επαναεκπαιδευει τον φλεβοκομβο, κάποιους (με IST όμως, όχι με POTS) τους θεράπευσε κιόλας.

    Βεβαια δεν είμαι τόσο χαζός όσο πριν μερικούς μήνες που είχα βγει στη ζέστη δώδεκα το μεσημέρι και ανέβηκαν 170 οι παλμοί μου. Προσέχω, δεν μένω πολλή ώρα όρθιος κλπ.

    Εχω περιστασιακα πλέον ζάλη και αστάθεια αλλά το αντιμετωπίζω.
    Last edited by Skiouros8; 15-02-2021 at 15:02.

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Είσαι ο Antonis8? Καλό μου παιδί διαβάζοντας σε, έχω ταυτιστεί πολλές φορές μαζί σου γιατί άπειρα πράγματα που σου συμβαίνουν, συμβαίνουν και σε εμένα. Άλλοτε πόνοι στο σώμα, νευρικοί, μυϊκοί, κόπωση φοβερή να μη μπορώ να πάρω τα πόδια μου στεναχώρια και άγχος. Τη μία μου έλεγαν ινομυαλγία, την άλλη να ψαχτώ με αυτοάνοσα. Έχω κάνει άπειρες εξετάσεις... Καρδιολογικά καθαρές, Αξονικές άνω-κατω κοιλίες χωρίς να δείχνουν πρόβλημα.. Μαγνητική εγκεφαλου καθαρή, μονο αυχένα έχω κάτι κοίλες. Γενικές, Βιοχημικές, Ανοσολογικές καθαρες. Ξέρω όμως ότι έχω κληρονομική χοληστερίνη και πρόσφατα όπως εσύ, κάνοντας καμπύλη γλυκόζης με βρήκαν προδιαβητική με τιμή μετά τις 2 ώρες λήψης γλυκοζης στα 180. Λες να σχετίζεται με αυτό; Διάβασα ότι ο πρόδιαβήτης είναι εξισου σοβαρός και μπορεί να προκαλεί στον παθών νευροπάθεια, κόπωση και διάφορα άλλα.
    Όπως και να έχει παρά το γεγονός ότι έχω ενοχλήσεις σωματικές και πόνους, αυτό που ανακόπτει την καθημερινότητα μου είναι φυσικά οι ταχυκαρδίες!! Το να ανεβάζεις 140 έτσι για πλάκα είναι το πιο τρομακτικό και εξαντλητικό πράγμα ever. Δε σε αφήνει να κινηθείς, να λειτουργήσεις σαν άνθρωπος. Μονίμως πρέπει να κουράζεσαι γιατί κουράζεται και η καρδιά.
    Φαντάσου πως κι εγώ ξαπλωμένη το βράδυ έχω 59 παλμούς, μπορεί να πάνε και 57... Και μετά σε όρθια θέση ΜΠΟΥΜ! Επιπλέον έχω κι εγώ συνήθως χαμηλή πίεση. Η μικρή πηγαίνει και 5.9-6.0 και η μεγάλη 8.5/9.0.. Το νορμάλ μου θεωρώ το μικρή 7 με μεγάλη το 10.
    Το χάπι που παίρνεις θεωρείται ασφαλές; Γιατί κι εγώ ανησυχώ με τα beta blockers, επειδή ρίχνουν πίεση.

    Έχω ακούσει επίσης ότι όλα αυτά επηρεάζονται και απο υπέρ- έκκριση αδρεναλίνης και κορτιζόλης λόγω υπερενεργητικού νευρικού συστήματος που χειροτερευει φυσικά με το άγχος.... Κοινώς εμπλέκονται και ορμονικές διαταραχές. Έχω μπει σε ένα φαύλο κύκλο και δεν ξέρω πως να επαναφέρω το σώμα μου σε μια φυσιολογική κατάσταση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by serotonini View Post
    Είσαι ο Antonis8? Καλό μου παιδί διαβάζοντας σε, έχω ταυτιστεί πολλές φορές μαζί σου γιατί άπειρα πράγματα που σου συμβαίνουν, συμβαίνουν και σε εμένα. Άλλοτε πόνοι στο σώμα, νευρικοί, μυϊκοί, κόπωση φοβερή να μη μπορώ να πάρω τα πόδια μου στεναχώρια και άγχος. Τη μία μου έλεγαν ινομυαλγία, την άλλη να ψαχτώ με αυτοάνοσα. Έχω κάνει άπειρες εξετάσεις... Καρδιολογικά καθαρές, Αξονικές άνω-κατω κοιλίες χωρίς να δείχνουν πρόβλημα.. Μαγνητική εγκεφαλου καθαρή, μονο αυχένα έχω κάτι κοίλες. Γενικές, Βιοχημικές, Ανοσολογικές καθαρες. Ξέρω όμως ότι έχω κληρονομική χοληστερίνη και πρόσφατα όπως εσύ, κάνοντας καμπύλη γλυκόζης με βρήκαν προδιαβητική με τιμή μετά τις 2 ώρες λήψης γλυκοζης στα 180. Λες να σχετίζεται με αυτό; Διάβασα ότι ο πρόδιαβήτης είναι εξισου σοβαρός και μπορεί να προκαλεί στον παθών νευροπάθεια, κόπωση και διάφορα άλλα.
    Όπως και να έχει παρά το γεγονός ότι έχω ενοχλήσεις σωματικές και πόνους, αυτό που ανακόπτει την καθημερινότητα μου είναι φυσικά οι ταχυκαρδίες!! Το να ανεβάζεις 140 έτσι για πλάκα είναι το πιο τρομακτικό και εξαντλητικό πράγμα ever. Δε σε αφήνει να κινηθείς, να λειτουργήσεις σαν άνθρωπος. Μονίμως πρέπει να κουράζεσαι γιατί κουράζεται και η καρδιά.
    Φαντάσου πως κι εγώ ξαπλωμένη το βράδυ έχω 59 παλμούς, μπορεί να πάνε και 57... Και μετά σε όρθια θέση ΜΠΟΥΜ! Επιπλέον έχω κι εγώ συνήθως χαμηλή πίεση. Η μικρή πηγαίνει και 5.9-6.0 και η μεγάλη 8.5/9.0.. Το νορμάλ μου θεωρώ το μικρή 7 με μεγάλη το 10.
    Το χάπι που παίρνεις θεωρείται ασφαλές; Γιατί κι εγώ ανησυχώ με τα beta blockers, επειδή ρίχνουν πίεση.

    Έχω ακούσει επίσης ότι όλα αυτά επηρεάζονται και απο υπέρ- έκκριση αδρεναλίνης και κορτιζόλης λόγω υπερενεργητικού νευρικού συστήματος που χειροτερευει φυσικά με το άγχος.... Κοινώς εμπλέκονται και ορμονικές διαταραχές. Έχω μπει σε ένα φαύλο κύκλο και δεν ξέρω πως να επαναφέρω το σώμα μου σε μια φυσιολογική κατάσταση.
    Ναι εγω είμαι, ακομα ζωντανος , χαχα
    Αν διάβασες τα θέματα μου θα είδες ότι ήμουν κι εγώ τέρμα αρρωστοφοβικος, κυρίως καρδιοφοβικος, οπότε μου ήταν δύσκολο να το αντιμετωπίσω, αλλά στην πορεία το συνήθισα.

    Σε καταλαβαίνω πλήρως αλλά να είσαι σίγουρη ότι με τον καιρό θα γίνει ρουτίνα. Επίσης μην σκέφτεσαι ότι θα είσαι πάντα ετσι, ναι μεν δεν γιατρευεται αλλά σε πολλες περιπτώσεις πεφτει σε αδρανεια για πολύ καιρο.

    Μπες σε ομάδες στο φβ, έχουν αρκετές, θα πάρεις κουράγιο έτσι.

    Βρες τι σε τριγκάρει πιο πολύ . Εμενα ειναι το φαγητο και η ζεστη. Αν έχεις το στομάχι σου επίσης επηρεαζει . Κοιμάσαι καλα; Τρως καλα;

    Όσο για τον προδιαβητη, Ναι, είναι επισημος παραγοντας πρόκλησης POTS. Εγώ πλέον πάω σταθερά σε ενδοκρινολογο και μάλλον θα πάρω στο άμεσο μέλλον κάτι για ρύθμιση ζαχαρου.

    Εμενα ο καρδιολόγος αρχικά μου είχε γράψει καποια 24ωρα ουρα που σχετίζονται με ενδοκρινικους ογκους, τσεκαρε το αν δεν τα έχεις δει.
    Επίσης από τότε που πήρα κάποια κιλά και έφτιαξε η αναιμια μου, δεν είναι τόσο απότομες οι ταχυπαλμιες αλλά ακόμα έχω την μη φυσιολογική αύξηση.

    Σε σχέση με την ιβαμπραδινη είναι πολυ ασφαλές (αν δηλαδή έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις, χολτερ,υπέρηχο κλπ και σου δώσει το οκ ο καρδιολογος) Εμένα μου είχαν γράψει αρκετοί β μπλοκερ, λοπρεζορ, κονκορ κλπ, δεν τα πήρα ποτέ γιατί η πίεση μου η συστολική πέφτει και στο 75 και η διαστολική στο 45. Ο καρδιολογος μου μού προτεινε αυτο το φαρμακο και σωθηκα. Η ιβαμπραδινη δεν επηρεάζει καθόλου την πίεση και είναι πολυ αποτελεσματική στους παλμους, είδα αποτελεσμα από τη δεύτερη μέρα. Οι μόνες παρενέργειες είναι οπτικες, το βράδυ δηλαδή βλεπεις οπτικά φαινόμενα με την εναλλαγή του φωτός αλλά εμένα προσωπικά δεν με ενοχλει. Τις πρωτες μέρες μου είχε κάνει και βάρος ωστόσο στις δέκα μέρες είχα επανελεγχο με τον καρδιολογο μου και όλα ήταν οκ οπότε το συνέχισα και στους τρεις μήνες βάλαμε χολτερ απλά για να δούμε το μέσο όρο, πόσο πανε στον υπνο κλπ. Όλα οκ. Την περίοδο που το έπαιρνε συστηματικά είχα 79 παλμούς όρθιος και δεν πήγαιναν ποτέ πάνω από 120 σε δραστηριότητα. Τώρα το έχω μειώσει και το διέκοψα από προχθες για να δω πού κυμαίνομαι. Μάλλον θα το ξαναρχίσω όμως. Ειναι γεγονός όμως πως οι παλμοί μου δεν ανεβαίνουν πια όπως πριν.

    Επειδή αναφέρεις ζάλη ίσως συζήτησε το με τον καρδιολόγο σου γιατί οι β αναστολεις μπορεί να σου το προκαλούν εφόσον σου ρίχνουν κι άλλο την πιεση.

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Ξέχασα να σου πω ότι είμαι 39! Αλλά φυσικά διάφορα σωματικά θέματα κρατάνε εδώ και δεκαετία και βάλε!
    Ούτε εγώ ακόμα έχω λάβει θεραπεία για τον προδιαβήτη γιατί η εξέταση βγήκε πριν λίγες μέρες.. έχω κλείσει στο διαβητολογικό τμήμα του Σωτηρία σε λίγες μέρες να δω τι θα μου πουν. Παίζει δυστυχώς ρόλο και το επί πόσο καιρό τον έχεις στο τι βλάβες μπορεί να σου έχει κάνει, κάτι το οποίο δε γνωρίζουμε.. Ελπίζω να μου δώσουν μια αγωγή ώστε να ρυθμιστώ.
    Κάτι αλλο που προκαλεί αυτή η μαλακία είναι υπνηλία και κόπωση μετά τα γεύματα λόγω ανόδου της γλυκόζης..

    Θα ρωτήσω για αυτό που αναφέρεις με τα ούρα και τους όγκους, όπως και σκέφτομαι να κάνω φουλ ορμονολογικές εξετάσεις σε ενδοκρινολόγο για να δω και απο εκεί. Χθες ημουν στο νοσοκομείο με ταχυκαρδία έντονη, πήγα για να δει κάποιος επιτέλους σε πραγματικό χρόνο τι συμβαινει. Μπήκα στους καρδιολόγους, με εξετάζουν πίεση, παλμοί φυσιολογικοί και κοινώς πάνε να με ξεπετάξουν. Του λέω λοιπόν του γιατρού, "ωραία, παμε να κανουμε τα ίδια ενώ είμαι όρθια?"
    Όταν άρχισαν να σκαρφαλώνουν οι παλμοί σαν τρελοί στο οξύμετρο κοιταζοντουσαν μεταξύ τους... Στην Ελλάδα και γενικώς στην κλασσική καρδιολογία η ασχετοσύνη πάει σύννεφο. Οπότε γυρνάει και λέει ο ένας.. "αυτό νομίζω λέγεται POTS" και πάει στον υπολογιστή κι αρχίζει να γκουγκλάρει. Μου είπαν να βάλω ένα χόλτερ ρυθμού και να πάω να τους δω ξανά σε 10 μέρες στα εξωτερικά ιατρεία. Τι να πω....

    Μου έχουν προτείνει και αντικαταθλιπτικά κατά καιρούς.. αλλά ό,τι κι αν έχω πάρει με έχει κάνει χάλια! SSRI, SNRI μιλάμε να μη μπορώ να σκεφτώ, να είμαι μέσα στην ένταση, αϋπνία, χαμός. Τα έκοψα όλα πάνω στη δευτερη εβδομάδα, δεν αντεξα. Πλέον κανένα αγχολυτικό.. λεξοτανιλ κυρίως γιατι το ζαναξ δε το πολυσυμπαθώ.

    Ποσοι ειναι οι ανώτατοι παλμοί που έχεις ανεβάσει όρθιος;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ναι, αν δεν έχεις βάλει χολτερ πρέπει να βάλεις και καλό είναι σε μέρα που δεν θα πάρεις χαπι για να δεις πιο αντικειμενικά την αύξηση. Αλλά δεν θα δείξει κάτι το χολτερ , είναι καθαρά φλεβοκομβικες αυτές οι ταχυκαρδίες απλά πρέπει να έχει συνολική εικόνα ο καρδιολόγος για να ξέρει τη ρύθμιση της αγωγής. Αν είσαι σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη κάνουν και το τεστ ανάκλησης που δείχνει τι είδους POTS έχεις. Αλλά τώρα με τον ιό δεν ξέρω αν γίνεται. Μου το είχε πει μια γνωστή μου που έχει επίσης POTS , εγώ δεν έχω ανέβει να το κάνω.

    Και σε ενδοκρινολογο πήγαινε σίγουρα. Δες βιταμίνες κλπ. Εγώ παίρνω d και με έχει επίσης βοηθήσει.

    Ναι σπάνια θα βρεις καρδιολόγο να ξέρει καλά για POTS , συνήθως τα ξέρουν καλύτερα οι νευρολογοι. Εγώ ευτυχώς έπεσα σε καλό γιατρό.

    Αντικαταθλιπτικά είχα δοκιμάσει πριν δύο χρόνια, πριν ακόμα με πιάσει το POTS , αλλά συνήθως προκαλούν αύξηση των παλμών. Εμένα μου είχαν φέρει ζάλη και τα έκοψα. Έπαιρνα για κάποιους μήνες μικρή δόση ζαναξ, απλά με κρατούσε ήρεμο, δεν με βοηθούσε κάπως στους παλμους δλδ. Περυσι είχα μεγάλο θέμα με αϋπνίες. Από τότε που ξεκίνησα το procolaran έχω πάρει μόνο δύο φορές ζαναξ , κοιμάμαι πολυ καλά πλέον.
    Το άγχος δεν προκαλεί το POTS αλλά σίγουρα το επηρεάζει αρνητικά.

    Εφόσον δεν σε πιάνει καλά το λοπρεζολ πάντως, μιλά με καρδιολόγο να σου γράψει κάτι άλλο.

    Εγώ ανέβασα 170+ σε ένα περιστατικό πριν μερικούς μήνες. Βγήκα έξω στη ζέστη, οδηγούσα ένα ηλεκτρικό πατινι (ορθιος) και ξαφνικά ένιωσα ταση λιποθυμίας, έκανα στην άκρη και είχα 175 παλμούς. Ξάπλωσα στην άσφαλτο μήπως και πέσουν και με μάζεψε ένα διερχόμενο αυτοκίνητο και πήγα σπίτι μου. Στην αρχή αρχή της ορθοστατικης, ανέβαζα πολύ εύκολα παλμούς. Τώρα χωρίς χαπια πάω γύρω στις 110 μέσα στο σπιτι, όχι κάτι τραγικο. Παλιά σηκωνομουν και είχα 130. Το να στέκεσαι όρθιος ακίνητος είναι χειρότερο από το να κινείσαι. Έχει να κάνει με την κυκλοφορία του αίματος, παει ολο το αιμα στα ποδια, για αυτο βοηθανε καπως οι καλτσες συμπιεσης. Απέφευγε να στέκεσαι σε ουρές κλπ. Εγώ πλέον λέω ότι έχω πρόβλημα και απλά κάθομαι.

    Αλλά μην είσαι και όλη μέρα στο κρεβάτι. Βρες μια αγωγή να σε βοηθάει και σταδιακά κανε μικρούς περιπάτους.
    Last edited by Skiouros8; 15-02-2021 at 16:19.

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ναι, αν δεν έχεις βάλει χολτερ πρέπει να βάλεις και καλό είναι σε μέρα που δεν θα πάρεις χαπι για να δεις πιο αντικειμενικά την αύξηση. Αλλά δεν θα δείξει κάτι το χολτερ , είναι καθαρά φλεβοκομβικες αυτές οι ταχυκαρδίες απλά πρέπει να έχει συνολική εικόνα ο καρδιολόγος για να ξέρει τη ρύθμιση της αγωγής. Αν είσαι σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη κάνουν και το τεστ ανάκλησης που δείχνει τι είδους POTS έχεις. Αλλά τώρα με τον ιό δεν ξέρω αν γίνεται. Μου το είχε πει μια γνωστή μου που έχει επίσης POTS , εγώ δεν έχω ανέβει να το κάνω.

    Και σε ενδοκρινολογο πήγαινε σίγουρα. Δες βιταμίνες κλπ. Εγώ παίρνω d και με έχει επίσης βοηθήσει.

    Ναι σπάνια θα βρεις καρδιολόγο να ξέρει καλά για POTS , συνήθως τα ξέρουν καλύτερα οι νευρολογοι. Εγώ ευτυχώς έπεσα σε καλό γιατρό.

    Αντικαταθλιπτικά είχα δοκιμάσει πριν δύο χρόνια, πριν ακόμα με πιάσει το POTS , αλλά συνήθως προκαλούν αύξηση των παλμών. Εμένα μου είχαν φέρει ζάλη και τα έκοψα. Έπαιρνα για κάποιους μήνες μικρή δόση ζαναξ, απλά με κρατούσε ήρεμο, δεν με βοηθούσε κάπως στους παλμους δλδ. Περυσι είχα μεγάλο θέμα με αϋπνίες. Από τότε που ξεκίνησα το procolaran έχω πάρει μόνο δύο φορές ζαναξ , κοιμάμαι πολυ καλά πλέον.
    Το άγχος δεν προκαλεί το POTS αλλά σίγουρα το επηρεάζει αρνητικά.

    Εφόσον δεν σε πιάνει καλά το λοπρεζολ πάντως, μιλά με καρδιολόγο να σου γράψει κάτι άλλο.

    Εγώ ανέβασα 170+ σε ένα περιστατικό πριν μερικούς μήνες. Βγήκα έξω στη ζέστη, οδηγούσα ένα ηλεκτρικό πατινι (ορθιος) και ξαφνικά ένιωσα ταση λιποθυμίας, έκανα στην άκρη και είχα 175 παλμούς. Ξάπλωσα στην άσφαλτο μήπως και πέσουν και με μάζεψε ένα διερχόμενο αυτοκίνητο και πήγα σπίτι μου. Στην αρχή αρχή της ορθοστατικης, ανέβαζα πολύ εύκολα παλμούς. Τώρα χωρίς χαπια πάω γύρω στις 110 μέσα στο σπιτι, όχι κάτι τραγικο. Παλιά σηκωνομουν και είχα 130. Το να στέκεσαι όρθιος ακίνητος είναι χειρότερο από το να κινείσαι. Έχει να κάνει με την κυκλοφορία του αίματος, παει ολο το αιμα στα ποδια, για αυτο βοηθανε καπως οι καλτσες συμπιεσης. Απέφευγε να στέκεσαι σε ουρές κλπ. Εγώ πλέον λέω ότι έχω πρόβλημα και απλά κάθομαι.

    Αλλά μην είσαι και όλη μέρα στο κρεβάτι. Βρες μια αγωγή να σε βοηθάει και σταδιακά κανε μικρούς περιπάτους.

    Είσαι πολύ ευγενικό παιδί και παρά τα προβλήματα σου το βλέπω συνέχεια ότι προσπαθείς να βοηθάς όσους το χρειάζονται, βάση των γνώσεων που έχεις αποκτήσει, και μπράβο σου.
    Εγώ χθες ένιωθα μια κούραση (γιατι το POTS το έχει σαν σύμπτωμα - δεν είναι η ταχυκαρδία μόνο)
    Dizziness or fainting
    Blurry vision
    Nausea
    Vomiting
    Belly pain
    Bloating
    Diarrhea or constipation
    Severe sweating
    Brain fog
    Extreme fatigue
    Blurry vision
    Higher or lower blood pressure
    Faster or slower heartbeat
    Chest pain
    Feeling hot or cold
    Feeling anxious, nervous, or jittery
    Shaking or tremors
    Headaches, body aches, or neck pain
    Insomnia
    Unusual color in hands and feet

    ...και τέλος πάντων ανέβαζα 150 για πλάκα οπότε λέω τρέχα μπας και πάει υψηλότερα... Ευτυχώς μετά έπεσε στους 117.
    Το λοπρεσόρ βοηθάει αλλά ίσως πρέπει να παίρνω λίγο περισσότερο από 1/4 που παίρνω ήδη.
    Κι όσο για την ακινησία έχεις δίκιο, όσο περισσότερο κάθεσαι, τόσο περισσότερο πυροδοτείται η ταχυκαρδία.
    Τώρα με το κρύο δεν την παλεύω πάρα πολύ και κουκουλώνομαι κρεβάτι η αλήθεια είναι, οπότε περιμένω να ανοίξει ο καιρός λίγο να αρχίσω να κάνω περίπατους και τα πάντα πιο άνετα. Αυτη τη βδομαδα έχω ρευματολόγο, διαβητολογο και νευρολόγο, οπότε ελπίζω κάποια πράγματα να πάρουν επιτέλους τον δρόμο τους...
    Πού βρίσκεσαι εσύ? Εγώ Αθήνα είμαι. Θα το ρωτήσω κι αυτό που λες για την ειδική εξέταση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σε ευχαριστω

    Ναι, εχει ευρεια γκαμα συμπτωματων αυτη η κατασταση.
    Ασθενείς με δυσαυτονομια έχουν γενικά θέματα θερμοκρασίας. Εγω δεν μπορώ ούτε την ακραία ζέστη ούτε το ακραίο κρύο. Με το κρύο τα πάω λίγο καλύτερα αν και πέφτει εύκολα η θερμοκρασία μου και φοβάμαι για υποθερμια. Τη ζέστη όμως δεν την αντέχω με τίποτα, ανεβάζω παλμους αμέσως. Οπότε σίγουρα να προσέχεις και το πολύ κρύο και την πολλή ζεστη.

    Έλεγχο για αυτοανοσα έκανα πρόσφατα, δεν βρέθηκε κατι ιδιαιτερο αλλά υπήρξε μια τιμή, η IgE που είναι για αλλεργίες που ήταν πολύ ανεβασμένη και αυτό μπορεί να σημαίνει χρόνιο αλλεργικό σύνδρομο που επίσης προκαλεί POTS. Εγώ για μένα έχω καταλήξει ότι είναι πολλοί οι παράγοντες που μου το δημιούργησαν. Το επόμενο βήμα για μένα είναι αλλεργιολόγος.

    Οι ειδικότητες που λες σίγουρα θα σε βοηθήσουν. Και να μην βρεθεί κάτι άλλο πάντως, υπάρχει και το πρωτοπαθες POTS,κάποιοι πιθανόν λόγω γονιδίων το αναπτύσσουν.

    Εγώ βρίσκομαι Ροδο, οπότε δεν έχω και πολλές επιλογές. Είχα σκοπό να ανέβω Αθήνα για την συγκεκριμένη εξέταση και για μια μελέτη ύπνου αλλά προέκυψε ο ιός και το ανεβαλλα. Δεν θυμάμαι το όνομα του νοσοκομείου που γίνεται αλλά λογικά θα σου πουν αν ρωτήσεις για τεστ ανάκλησης (tilt table test στα αγγλικα)

    Θα σου έλεγα πάντως να μην πανικοβαλλεσαι. Το POTS ως σύνδρομο είναι ακίνδυνο εκτός κι αν λιποθυμας. Αν δεν βρεθεί δηλαδή κάτι σοβαρό που το προκαλει, κάνε απλά συντηρητική αντιμετώπιση και με τον καιρό θα γίνεις πολύ καλύτερα πιστεύω. Μπαινε κι εδώ να γράφεις updates.

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Σε ευχαριστω

    Ναι, εχει ευρεια γκαμα συμπτωματων αυτη η κατασταση.
    Ασθενείς με δυσαυτονομια έχουν γενικά θέματα θερμοκρασίας. Εγω δεν μπορώ ούτε την ακραία ζέστη ούτε το ακραίο κρύο. Με το κρύο τα πάω λίγο καλύτερα αν και πέφτει εύκολα η θερμοκρασία μου και φοβάμαι για υποθερμια. Τη ζέστη όμως δεν την αντέχω με τίποτα, ανεβάζω παλμους αμέσως. Οπότε σίγουρα να προσέχεις και το πολύ κρύο και την πολλή ζεστη.

    Έλεγχο για αυτοανοσα έκανα πρόσφατα, δεν βρέθηκε κατι ιδιαιτερο αλλά υπήρξε μια τιμή, η IgE που είναι για αλλεργίες που ήταν πολύ ανεβασμένη και αυτό μπορεί να σημαίνει χρόνιο αλλεργικό σύνδρομο που επίσης προκαλεί POTS. Εγώ για μένα έχω καταλήξει ότι είναι πολλοί οι παράγοντες που μου το δημιούργησαν. Το επόμενο βήμα για μένα είναι αλλεργιολόγος.

    Οι ειδικότητες που λες σίγουρα θα σε βοηθήσουν. Και να μην βρεθεί κάτι άλλο πάντως, υπάρχει και το πρωτοπαθες POTS,κάποιοι πιθανόν λόγω γονιδίων το αναπτύσσουν.

    Εγώ βρίσκομαι Ροδο, οπότε δεν έχω και πολλές επιλογές. Είχα σκοπό να ανέβω Αθήνα για την συγκεκριμένη εξέταση και για μια μελέτη ύπνου αλλά προέκυψε ο ιός και το ανεβαλλα. Δεν θυμάμαι το όνομα του νοσοκομείου που γίνεται αλλά λογικά θα σου πουν αν ρωτήσεις για τεστ ανάκλησης (tilt table test στα αγγλικα)

    Θα σου έλεγα πάντως να μην πανικοβαλλεσαι. Το POTS ως σύνδρομο είναι ακίνδυνο εκτός κι αν λιποθυμας. Αν δεν βρεθεί δηλαδή κάτι σοβαρό που το προκαλει, κάνε απλά συντηρητική αντιμετώπιση και με τον καιρό θα γίνεις πολύ καλύτερα πιστεύω. Μπαινε κι εδώ να γράφεις updates.

    Σκέφτομαι μήπως το προκαλεί κάποια ορμονική διαταραχή που κάνει τρίγκερ σε αδρεναλίνη γιατί γενικώς έχω υπερδραστήριο νευρικό σύστημα.. Όταν τελειώσω με διαβητολόγο, καρδιολόγο και ρευματολόγο θα στείλω update!
    Ελπίζω να βρεθεί μια άκρη ώστε να ξέρω έστω πού βρίσκομαι και τί πρέπει να κάνω!
    Σε ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη! Μιλάμε σύντομα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αυτά θα τα δεις με τον ενδοκρινολογο. 24ωρα ουρα θα σου γράψει λογικά. Εγώ πάντα έχω υψηλή κορτιζόλη αλλά δεν σχετίζεται το POTS μου με αυτό, και πριν το παθω είχα.
    Η αδρεναλίνη είναι παράγοντας των εξάρσεων, αν παρατηρήσεις μπορεί κάποιες μέρες να είσαι καλύτερα, άλλες χειρότερα. Είναι αυτό που λένε adrenaline surges. Είναι κι αυτό σύμπτωμα αλλά όχι η αιτια. Επειδή είναι σύνδρομο που χτυπαει το νευρικό σύστημα, το σώμα σου βρίσκεται συνεχώς σε flight or fight response για αυτό και η υπεραντιδραση της καρδιάς.

    Είναι ένα πολύ περίπλοκο σύνδρομο. Μπορεί πχ να οφείλεται σε γενετική πάθηση. Πραγματικά είναι σαν επεισόδιο του House το να βρεθεί η αιτία και δυστυχώς είναι μια χρονια κατάσταση.


    Good luck στις εξετάσεις.

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Αυτά θα τα δεις με τον ενδοκρινολογο. 24ωρα ουρα θα σου γράψει λογικά. Εγώ πάντα έχω υψηλή κορτιζόλη αλλά δεν σχετίζεται το POTS μου με αυτό, και πριν το παθω είχα.
    Η αδρεναλίνη είναι παράγοντας των εξάρσεων, αν παρατηρήσεις μπορεί κάποιες μέρες να είσαι καλύτερα, άλλες χειρότερα. Είναι αυτό που λένε adrenaline surges. Είναι κι αυτό σύμπτωμα αλλά όχι η αιτια. Επειδή είναι σύνδρομο που χτυπαει το νευρικό σύστημα, το σώμα σου βρίσκεται συνεχώς σε flight or fight response για αυτό και η υπεραντιδραση της καρδιάς.

    Είναι ένα πολύ περίπλοκο σύνδρομο. Μπορεί πχ να οφείλεται σε γενετική πάθηση. Πραγματικά είναι σαν επεισόδιο του House το να βρεθεί η αιτία και δυστυχώς είναι μια χρονια κατάσταση.


    Good luck στις εξετάσεις.
    Αντώνη καλησπέρα, πώς είσαι; Πήγα καρδιολογο και ρευματολόγο. Ο ένας μου έγραψε πυρηνικές ανοσολογικές εξετάσεις κι ο άλλος ορμονολογικες για αδρεναλίνη, κορτιζόλη κτλ. Όπως είπες πολύ σωστά και ούρα 24ωρου. Αυτά πώς τα παίρνω σωστά; Ξέρεις; Γιατί έχω μπερδευτεί και φοβάμαι μη βγει λάθος η εξέταση.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Παραλείπεις τα πρωινά και μετά συλλέγει τα υπόλοιπα μέσα στη μέρα. Μόλις πας να τα παραδωσεις, συλλέγεις τα πρωινά της ίδιας ημέρας.

    Επίσης πρέπει να μην φας συγκεκριμένες τροφές, όπως μπανάνες, τροφες με ηλετρολυτες, σοκολάτα κλπ.
    Last edited by Skiouros8; 24-02-2021 at 19:26.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ποτε θα πασ για δουλεια η νομιζεισ θα την περασεισ κουτρα ολοι ετσι ειναι δεν εχεισ τιποτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ποτε θα πασ για δουλεια η νομιζεισ θα την περασεισ κουτρα ολοι ετσι ειναι δεν εχεισ τιποτα
    Δε σε κατάλαβα;

  15. #15
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Παραλείπεις τα πρωινά και μετά συλλέγει τα υπόλοιπα μέσα στη μέρα. Μόλις πας να τα παραδωσεις, συλλέγεις τα πρωινά της ίδιας ημέρας.

    Επίσης πρέπει να μην φας συγκεκριμένες τροφές, όπως μπανάνες, τροφες με ηλετρολυτες, σοκολάτα κλπ.
    Σε ένα δοχείο ή σε ξεχωριστά;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δυσαυτονομία POTS
    By Chronic Derealization Dis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 23-06-2020, 17:12
  2. POTS
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 115
    Last Post: 24-10-2019, 13:18
  3. Ταχυκαρδία
    By Krisi in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 02-11-2018, 12:14
  4. Ορθοστατική υπόταση;;;
    By filipparas in forum Παχυσαρκία
    Replies: 10
    Last Post: 15-11-2011, 20:31
  5. ορθοστατικη υποταση
    By click in forum Παχυσαρκία
    Replies: 44
    Last Post: 24-01-2011, 19:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •