Ποσο χρονο χρειαζεται η αγωγη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211

    Ποσο χρονο χρειαζεται η αγωγη;

    Καλημερα
    Μετα απο 6-7 χρονια που ταλαιπωρηθηκα με αγχος-καταθλιψη-αρρωστοφοβια και παρα πολλα ψυχοσωματικα,αφου ξεκινησαν και καποιες κρισεις πανικου,πριν ενα μηνα αποφασισα να παω σε ψυχιατρο να παρω αγωγη
    Ξεκινησα 50 ζολοφτ και 1/4 τρανξεν
    Στις 20 μερες που ξαναπηγα στον γιατρο δεν ειχα δει καμια ουσιαστικη διαφορα και μου ειπε να κανω λιγη υπομονη και να μην αγχωνομαι,θα δρασει το φαρμακο και θα με ξαναδει σε 2 βδομαδες
    Εκλεισα ενα μηνα με τη θεραπεια,αλλα δεν εχω δει καποια διαφορα ακομη.Δυστυχως ολο αυτο με αγχωνει ακομη περισσοτερο και φοβαμαι πως δεν θα γινω ποτε καλα.Ξυπναω καθε μερα με αγχος αν θα νιωσω καλυτερα απο την προηγουμενη μερα.Η αρρωστοφοβια εχει υποχωρησει λιγο αλλα παραμενει το αγχος μου που δημιουργει σφιξιμο στο κεφαλι,αναγουλες και αυτη τη χαζη αισθηση σαν να εχω πιει 2 ποτηρακια κρασι
    Οταν ξεχνιεμαι με δουλεια η κατι αλλο φευγουν ολα αυτα
    Εχει κανενας καμια συμβουλη η γνωμη,πως θα το αντιμετωπισω αυτο;;;Γιατι η αγωγη δεν με βοηθαει;;Θελει και αλλο χρονο;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Καμια αποψη ρε παιδια;;;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    38
    Το ότι λες ότι κάπως περιορίστηκε η αρρωστοφοβια , δεν είναι και λίγο πιστεύω..
    Λες πως όταν ξεχνιέσαι ή είσαι έξω ,κάπως όλα τα συμπτωματα περιορίζονται..
    Και εγώ το ιδιο..οταν έχω αρνητικές σκέψεις (αρρωστοφοβια στο κόκκινο), όταν βγαίνω έξω ,περπατάω και συναντάω φίλους ,κάπως ξεχνιέμαι.
    Το να καθομαστε σπίτι και να κοιτάμε τον τοίχο δε βοηθάει με τίποτα.
    Το πολύ πολύ πες στον ψυχίατρο ότι δε σε βοηθάει η αγωγή ,για πιθανή τροποποίηση της.
    Δραστηριότητες παιδιά..!!!
    Όταν είμαστε σε απραξία ,τότε έρχονται οι δαίμονες στο μυαλό μας!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by KwsGian View Post
    Καλημερα
    Μετα απο 6-7 χρονια που ταλαιπωρηθηκα με αγχος-καταθλιψη-αρρωστοφοβια και παρα πολλα ψυχοσωματικα,αφου ξεκινησαν και καποιες κρισεις πανικου,πριν ενα μηνα αποφασισα να παω σε ψυχιατρο να παρω αγωγη
    Ξεκινησα 50 ζολοφτ και 1/4 τρανξεν
    Στις 20 μερες που ξαναπηγα στον γιατρο δεν ειχα δει καμια ουσιαστικη διαφορα και μου ειπε να κανω λιγη υπομονη και να μην αγχωνομαι,θα δρασει το φαρμακο και θα με ξαναδει σε 2 βδομαδες
    Εκλεισα ενα μηνα με τη θεραπεια,αλλα δεν εχω δει καποια διαφορα ακομη.Δυστυχως ολο αυτο με αγχωνει ακομη περισσοτερο και φοβαμαι πως δεν θα γινω ποτε καλα.Ξυπναω καθε μερα με αγχος αν θα νιωσω καλυτερα απο την προηγουμενη μερα.Η αρρωστοφοβια εχει υποχωρησει λιγο αλλα παραμενει το αγχος μου που δημιουργει σφιξιμο στο κεφαλι,αναγουλες και αυτη τη χαζη αισθηση σαν να εχω πιει 2 ποτηρακια κρασι
    Οταν ξεχνιεμαι με δουλεια η κατι αλλο φευγουν ολα αυτα
    Εχει κανενας καμια συμβουλη η γνωμη,πως θα το αντιμετωπισω αυτο;;;Γιατι η αγωγη δεν με βοηθαει;;Θελει και αλλο χρονο;;;
    Μόλις μίλησα με την γιατρό μου γιατί υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσω πάλι αγωγή.Επειδη είναι πολύ ειλικρινής μου είπε ότι χρειάζεται περίπου 40 μέρες για να λάβει ο εγκέφαλος όλες τις ουσίες που χρειάζεται και να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα.Οποτε εισαι το πολύ κοντά.Υπομονη λίγο ακόμη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Joanna K μακαρι να ειναι ετσι…Μιλησα και εγω σημερα με τον γιατρο μου καιβτου εξηγησα πως δεν νιωθω καλυτερα και εχω ακομη αγχος και μου ειπε οτι πρεπει να κανω υπομονη το ζολοφτ θα κανει τη δουλεια του…Τι να πω;;;Μακαρι να εχουν δικιο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by KwsGian View Post
    Joanna K μακαρι να ειναι ετσι…Μιλησα και εγω σημερα με τον γιατρο μου καιβτου εξηγησα πως δεν νιωθω καλυτερα και εχω ακομη αγχος και μου ειπε οτι πρεπει να κανω υπομονη το ζολοφτ θα κανει τη δουλεια του…Τι να πω;;;Μακαρι να εχουν δικιο
    Να ξέρεις ότι έμεινε μόνο η ουρά προσπάθησε όσο μπορείς να το βγάλεις από το μυαλό σου ότι δε θα δουλέψει η αγωγή γιατί είναι αδύνατον αυτο,εξάλλου έχεις δει και μικρές διαφορές.Δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι.Να είσαι αισιόδοξος και έτσι ξαφνικά θα ξυπνήσεις μια μέρα που θα δεις ότι είσαι πολύ καλύτερα και θα εκπλαγεις.Απλα θέλουν χρόνο.Συνηθως δε το λένε όλοι οι γιατροί το χρόνο που θέλει για να μην σε αγχωσουν.Εισαι σε πολύ καλό δρόμο!Συνέχισε έτσι!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Να ξέρεις ότι έμεινε μόνο η ουρά προσπάθησε όσο μπορείς να το βγάλεις από το μυαλό σου ότι δε θα δουλέψει η αγωγή γιατί είναι αδύνατον αυτο,εξάλλου έχεις δει και μικρές διαφορές.Δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι.Να είσαι αισιόδοξος και έτσι ξαφνικά θα ξυπνήσεις μια μέρα που θα δεις ότι είσαι πολύ καλύτερα και θα εκπλαγεις.Απλα θέλουν χρόνο.Συνηθως δε το λένε όλοι οι γιατροί το χρόνο που θέλει για να μην σε αγχωσουν.Εισαι σε πολύ καλό δρόμο!Συνέχισε έτσι!
    Ξερεις πως ειναι αυτα…Αμα κολλησει το μυαλο σε κατι δυσκολα ξεκολλαει.Η προσμονη μου να γινω καλα και η αγωνια μου να νιωσω καλυτερα,μου δημιουργουν αυτο το αγχος και ερχονται ξανα οι φοβιες…και οι φοβιες φερνουν ψυχοσωματικα κτλ κτλ
    Ο γνωστος μετα φαυλος κυκλος…Εμενα προσωπικα ο γιατρος μου δεν μου ειπε ποτε σε ποσο χρονο θα δω διαφορα…Απο την αρχη μου ειπε να κανουμε υπομονη και ολα θα γινουν
    Μακαρι και ξανα μακαρι να πανε ολα καλα και να ζησω αυτο που περιγραφεις<να ξυπνησω μια μερα και να ειμαι καλυτερα>
    Μακαρι…

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by KwsGian View Post
    Ξερεις πως ειναι αυτα…Αμα κολλησει το μυαλο σε κατι δυσκολα ξεκολλαει.Η προσμονη μου να γινω καλα και η αγωνια μου να νιωσω καλυτερα,μου δημιουργουν αυτο το αγχος και ερχονται ξανα οι φοβιες…και οι φοβιες φερνουν ψυχοσωματικα κτλ κτλ
    Ο γνωστος μετα φαυλος κυκλος…Εμενα προσωπικα ο γιατρος μου δεν μου ειπε ποτε σε ποσο χρονο θα δω διαφορα…Απο την αρχη μου ειπε να κανουμε υπομονη και ολα θα γινουν
    Μακαρι και ξανα μακαρι να πανε ολα καλα και να ζησω αυτο που περιγραφεις<να ξυπνησω μια μερα και να ειμαι καλυτερα>
    Μακαρι…
    Σε νιώθω τόσο πολύ.Εννοειται το μυαλό κολλάει.Εχεις κάνει σχεδόν όλη την διαδρομή και θα δεις σύντομα διαφορά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Σε νιώθω τόσο πολύ.Εννοειται το μυαλό κολλάει.Εχεις κάνει σχεδόν όλη την διαδρομή και θα δεις σύντομα διαφορά.
    Ελπιζω και ευχομαι να πανε ολα καλα…Να αρχισω να βλεπω αισθητη διαφορα σιγα σιγα.Ακομη καλυτερα να ξυπνησω οπως λες και να δω διαφορα.
    Θα ξεκινησεις αγωγη τελικα;;;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by KwsGian View Post
    Ελπιζω και ευχομαι να πανε ολα καλα…Να αρχισω να βλεπω αισθητη διαφορα σιγα σιγα.Ακομη καλυτερα να ξυπνησω οπως λες και να δω διαφορα.
    Θα ξεκινησεις αγωγη τελικα;;;
    Πρέπει να κάνω δύο εξετάσεις ακόμη για τις ζαλάδες γιατί ο ψυχολόγος μου έχει κάποιες αμφιβολίες αν οι ζαλάδες αυτές είναι όντως ψυχολογικές γιατί είναι κάθε μέρα η μόνη διαφορά είναι η ένταση, ξυπνάω με ζαλάδα κοιμάμαι με ζαλάδα, έχω βουητό στα αυτιά μου και επειδή με ξέρει και έχουμε εμβαθύνει αρκετά την ψυχοθεραπεία με προέτρεψε να κοιτάξω ξανά τον ΩΡΛ και κάποιον νευρολόγο.Αν και αυτά είναι καθαρά θα ξεκινήσω αγωγή μπας και μειωθούν οι ζαλάδες.Απλα πρέπει να αποκλείσουμε εντελώς την οργανική ζάλη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Πρέπει να κάνω δύο εξετάσεις ακόμη για τις ζαλάδες γιατί ο ψυχολόγος μου έχει κάποιες αμφιβολίες αν οι ζαλάδες αυτές είναι όντως ψυχολογικές γιατί είναι κάθε μέρα η μόνη διαφορά είναι η ένταση, ξυπνάω με ζαλάδα κοιμάμαι με ζαλάδα, έχω βουητό στα αυτιά μου και επειδή με ξέρει και έχουμε εμβαθύνει αρκετά την ψυχοθεραπεία με προέτρεψε να κοιτάξω ξανά τον ΩΡΛ και κάποιον νευρολόγο.Αν και αυτά είναι καθαρά θα ξεκινήσω αγωγή μπας και μειωθούν οι ζαλάδες.Απλα πρέπει να αποκλείσουμε εντελώς την οργανική ζάλη.
    Ελπιζω και ευχομαι ολα να πανε καλα και για σενα.
    Ποσο καιρο εχεις αυτη τη ζαλη;;Θυμασαι πως ξεκινησε;;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by KwsGian View Post
    Ελπιζω και ευχομαι ολα να πανε καλα και για σενα.
    Ποσο καιρο εχεις αυτη τη ζαλη;;Θυμασαι πως ξεκινησε;;
    Σε ευχαριστώ πολύ! από αρχές Αυγούστου.Ετσι ξαφνικά ήρθε την ώρα που έπλενα πιάτα δε θα το ξεχάσω ποτέ.Σα να έχανα την γη κάτω από τα πόδια μου και από τότε έμεινε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ! από αρχές Αυγούστου.Ετσι ξαφνικά ήρθε την ώρα που έπλενα πιάτα δε θα το ξεχάσω ποτέ.Σα να έχανα την γη κάτω από τα πόδια μου και από τότε έμεινε.
    Ειναι δηλαδη τοσο εντονη που σε ακινητοποιει;;;Να γυριζει το ταβανι που λεμε,να μην μπορεις να σταθεις η να περπατησεις;;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by KwsGian View Post
    Ειναι δηλαδη τοσο εντονη που σε ακινητοποιει;;;Να γυριζει το ταβανι που λεμε,να μην μπορεις να σταθεις η να περπατησεις;;
    Δεν έχω περιστροφική ζαλάδα δηλαδή να τα βλέπω όλα να γυρίζουν (ευτυχώς) Είναι σα να έχεις μπει σε κάποιο παιχνίδι στο λουνα παρκ , ή όπως ζαλίζεσαι στο αυτοκίνητο ανεβαίνοντας ένα βουνό με στροφές.Αυτη η ζαλάδα είναι καθημερινή και όταν ξαπλώνω ηρεμεί λίγο αλλά δεν γίνεται αυτό συνέχεια έχω τόσες δουλειές που με κάνει να αισθάνομαι ακόμη περισσότερο άγχος και επιδεινώνεται η κατάσταση.Αυριο έχω ραντεβού σε ΩΡΛ και περιμένω πως και πως.Παρακαλαω πρώτη φορά να βρεθεί κάτι για να πάρω την κατάλληλη αγωγή και να περάσει.Δυσκολευομαι πολύ στην καθημερινότητα μου και επειδή φοβάμαι ειδικά όταν είμαι εκτός σπιτιού και μόνη μου μην λυπιθημησω ή πέσω και χτυπήσω και εννοείται προκαλώ την κρίση πανικού με όλο αυτό το στρες.Ξυπναω το πρωί και φοβάμαι να σηκωθώ από το κρεβάτι γιατί ξαπλωμένη είμαι αρκετά καλά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Μακαρι να ειναι ολα καλα και να βρεις τη λυση…Αν εισαι τοσο αγχωμενη ομως,ισως να ειναι απο εκει ολο αυτο
    Εγω οπως σου ειπα τη θολουρα αυτη την εχω παρα παρα πολυ καιρο…Το καλοκαιρι ηταν εντονη πχ αλλα οταν πηγαινα στη θαλασσα δεν την ειχα,πως γινοταν αυτο;;;Επισης οταν παω σε κοινωνικες εκδηκωσεις η σε χωρο με πολλα ατομα με πιανει,με το που βγω εξω και μπω στο αμαξι φευγει…
    Ο γιατρος μου το περιεγραψε σαν να φοραω ενα πεπλο…

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πόσο χρόνο θέλει το Abilify για να αρχίσει να δρα
    By Kostas 111 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-11-2014, 07:45
  2. δεν ημουν ετσι... ποσο λυπαμαι.. ποσο φοβαμαι... Ποσο...
    By darsel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 28-08-2012, 22:57
  3. Μετά από 1 χρόνο φαρμακευτική αγωγή κάτι στράβωσε!!!!
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 25-05-2010, 19:26
  4. χρειάζεται η φαρμακευτ. αγωγή πάντα;
    By ioannis2 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 09-02-2010, 15:25
  5. ποτε θα περασει.....ποσο χρονο θελει...help!!
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 01-06-2009, 18:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •