Πείτε όχι στους Καφέδες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    4

    Cool Πείτε όχι στους Καφέδες

    Σας παρακαλώ να ξυπνήσετε και να πείτε όχι στον καφέ.

    Η καφεΐνη είναι ένα πολύ εθιστικό ναρκωτικό που προξενεί χρόνια κατάθλιψη στους ανθρώπους, μειώνει τη ροή του αίματος στον εγκέφαλο, διαταράσσει στον ύπνο και τις ορμόνες.

    Η καφεΐνη κουράζει και στρεσάρει τον άνθρωπο και τον μετατρέπει σε ένα πειθήνιο ζόμπι, ώστε να κάνει μόνο τη δουλειά του μέσα στο σύστημα και να μη σκέφτεται πολύ περισσότερο.

    Η αύξηση της αδρεναλίνης, λόγο αυτής της ουσίας, μειώνει τη λειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος επειδή ο οργανισμός αγχώνεται.

    Η καφεΐνη είναι ένα δηλητήριο που έχει χρησιμοποιηθεί κι ως ζιζανιοκτόνο στο παρελθόν, κι αν κάνεις το πείραμα να δώσεις έναν καφέ σε ένα μικρό παιδάκι, θα δεις ότι θα πιεί μια γουλιά και θα τη φτύσει διότι θα αηδιάσει, αυτή είναι η αλήθεια που όλοι μεγαλώνοντας προσπαθούν να ξεχάσουν.

    Όσοι καταναλώνουν καφεΐνη, σε οποιαδήποτε μορφή της, δε διαφέρουν σε τίποτα από τους υπόλοιπους ναρκομανείς κι έτσι πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε.

    Αν σας προτείνει λοιπόν κανείς ναρκομανής να πάτε για καφέ, αρχίστε τον στα χαστούκια καλύτερα κι αφήστε τον να πάρει την πρέζα του καφέ μόνος του.
    Last edited by Katohika; 03-10-2021 at 01:23. Reason: No More Coffee

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Έχεις καποια βιβλιογραφια για ολα αυτα;
    Δεν νομιζω οτι με ενα φλυντζανι καφε θα τα παθεις ολα αυτα.-

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Έχω μια ευχαρίστηση πέρα από το φαγητό και είναι ο καφές, λίγα πράγματα που με κάνουν χαρούμενο, ας είναι και ναρκωτικό και ότι θέλει, εξάλλου δε νομίζω να είναι χειρότερο από το τσιγάρο!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Έχεις καποια βιβλιογραφια για ολα αυτα;
    Δεν νομιζω οτι με ενα φλυντζανι καφε θα τα παθεις ολα αυτα.-
    Βασικά τα έχω παρατηρήσει σε μένα όλα αυτά κι επίσης έχω διαβάσει πολλά σχετικά άρθρα. Όταν σταμάτησα τον καφέ βελτιώθηκε και η ποιότητα του ύπνου μου, αυξήθηκε ο χρόνος του βαθύ ύπνου (Deep Sleep) όπου τότε γίνονται οι διορθώσεις στο σώμα και διαπίστωσα ότι πλέον βλέπω πιο ζωντανά όνειρα με χρώματα τα οποία τα θυμάμαι κιόλας.

    Η καφεΐνη εμένα μου δημιουργούσε και χρόνια κατάθλιψη η οποία θεραπεύτηκε αυτόματα όταν την σταμάτησα.

    Δε με νοιάζει να αποδείξω κάτι περισσότερο στους άλλους περί του θέματος, απλά καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία. Σε μένα λειτουργεί έτσι το θέμα. Πάντως και πολλοί youtubers που έκαναν το πείραμα να σταματήσουν οριστικά την καφεΐνη, είδαν να αυξάνεται η ενέργειά τους κατά όλη τη διάρκεια της ημέρας κι έγιναν πιο παραγωγικοί στη ζωή τους!

    Θα ήθελα όμως να διαβάσω τις εμπειρίες κι άλλων ανθρώπων. Εγώ στα πρώτα χρόνια χρήσης του καφέ και των energy drinks αισθανόμουν ωραία και νόμιζα ότι με βοηθάνε αφού με έφτιαχναν για λίγο (ειδικά τα ενεργειακά ποτά), αλλά μετά συνειδητοποίησα τι συμβαίνει. Η καφεΐνη σε οποιαδήποτε μορφή της είναι ένα εθιστικό ναρκωτικό, αμφιβάλει κανείς για αυτό;

    Τέλος να πω ότι την πρώτη εβδομάδα της αποτοξίνωσης από τον καφέ περνούσα κάθε φορά μια συναισθηματική κόλαση, η αρνητικότητα χτυπούσε κόκκινο ώσπου τώρα έγινα άλλος άνθρωπος. Είναι πολύ εθιστική ουσία, σκεφτείτε μόνο ότι το τσιγάρο το έκοψα πανεύκολα, ενώ για να σταματήσω τον καφέ παιδεύτηκα πολύ! Ξανακύλησα στην καφεΐνη πολλές φορές μέχρι να τα καταφέρω. Πιο παλιά την είχα κόψει πχ για 20 μέρες και ξαναγύρισα, αλλά τελικά νίκησα. Τώρα αποφεύγω οποιοδήποτε ποτό ή τροφή που έχει μέσα καφεΐνη και αν το μελετήσετε υπάρχει σε πολλά προϊόντα δυστυχώς, όπως και στο γνωστό κόκκινο κουτάκι που υπάρχει παντού και πάει με όλα όπως λένε...

    Αν όπως τα μηνύματα για το τσιγάρο, βγάζαμε και μηνύματα για το πόσο ο καφές βλάπτει σοβαρά την υγεία, τότε ίσως να γινόταν κάτι.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Έχω μια ευχαρίστηση πέρα από το φαγητό και είναι ο καφές, λίγα πράγματα που με κάνουν χαρούμενο, ας είναι και ναρκωτικό και ότι θέλει, εξάλλου δε νομίζω να είναι χειρότερο από το τσιγάρο!
    ε ναι εφόσον σου αρέσει συνέχισε τις απολαύσεις της ζωής σου. Κι εγώ θυμάμαι στιγμές που ένιωθα πολύ HIGH πίνοντας ένα energy drink, απλά ήταν μόνο στιγμές και κρατούσε για λίγο η "χαρά".

    Όμως τελικά εμένα μου κατέστρεψε τον ύπνο, μου έκλεψε την παραγωγικότητα και μου προξενούσε χρόνια κατάθλιψη.

    Πάντως αν θέλεις να νιώσεις καλύτερα, πες για παράδειγμα ότι εγώ έχω διατροφική αλλεργία στην καφεΐνη και κάνει μόνο σε μένα κακό...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ολα αυτα τα κανει ενα φλυτζανι καφε την ημερα; η επινες 1-2 κανατες μαζι με ενετρτζι ντρινκς;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Αυτό με τον ύπνο και τα όνειρα, πάνω σε αυτό θέλω να πω κάτι! Στο μεσημεριανό μου ύπνο είναι όλα εντάξει ούτε που θυμάμαι το όνειρο που έχω δει ή έστω αμυδρά. Όταν ξυπνήσω και αν ξανακοιμηθω μετά βλέπω σε όνειρο ότι ακριβώς σκέφτομαι εκείνη την ημέρα και είναι σαν ζωντανό!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    εγώ πάντως δεν ήπια καφέ σήμερα κ τώρα στην δουλειά σέρνομαι (1 καφέ ανά ημέρα πίνω max 2 το πολύ)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Japan
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Katohika View Post
    Σας παρακαλώ να ξυπνήσετε και να πείτε όχι στον καφέ.

    Αν σας προτείνει λοιπόν κανείς ναρκομανής να πάτε για καφέ, αρχίστε τον στα χαστούκια καλύτερα κι αφήστε τον να πάρει την πρέζα του καφέ μόνος του.
    Αα μάλιστα! Θυμάμαι συνάντησα τυχαία ένα παλιό φίλο που είχα να τον δω χρόνια και μόλις του είπα να πάμε να τον κεράσω ένα καφέ με έσπασε στο ξύλο. Τώρα μάλιστα, έτσι εξηγείται λοιπόν. Κι εγώ τον είχα παρεξηγήσει και είχα στεναχωρεθεί.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    όχι στο όχι στον καφέ.
    όλα θα μας τα κόψουν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Εγω αυτό τον καιρό οταν είμαι Ελλάδα πίνω περίπου ενάμιση λίτρο καφέ την ημέρα.

    Οταν είμαι εξω δεν πίνω καθόλου.

    Τι ακριβώς μου λες τώρα δηλαδή?

  12. #12
    οτι ναναι.....

  13. #13
    garfield
    Guest
    Εχω περασει ψυχωτικο επεισοδιο και κανενας γιατρος δεν μου ειπε να κοψω τον καφε. Επισης εχω διαβασει οτι βοηθαει στη διαθεση, εχει αντικαταθλιπτικες ιδιοτητες και πολλα αλλα. Βεβαια καποιοι ανθρωποι εχουν ευαισθησια στην καφεινη και αυτοι καλο ειναι να μην πινουν αλλα δεν ισχυει για ολους αυτο. Και τελος ειναι απο τις λιγες χαρες που μου εχουν απομεινει ειδικα ο πρωινος καφες και δεν προτιθεμαι να κοψω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Πίνω 2-3καφεδες τη μέρα και δεν μου κάνουν τίποτα. Πίνω καφέ καί πέφτω για ύπνο. Είτε πιω είτε όχι είναι τό ίδιο. Χα!
    Μαρεσει όμως ο καφές. Ο ελληνικός ο πρωϊνός ο κυριακάτικος!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Καφέδες, αλήτες, μας φάγατε τις νύχτες!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. μπορεις απο τους πολλους καφεδες να τρελαθεις?
    By hlias1988 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 50
    Last Post: 25-09-2020, 03:34
  2. μπορουν οι πολλοι καφεδες να δημιουργησουν γαστρεντερικα προβληματα?
    By hlias1988 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 19-09-2020, 00:56
  3. Για πείτε...
    By Miliva21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 47
    Last Post: 09-05-2018, 00:16
  4. Replies: 0
    Last Post: 09-08-2017, 07:13
  5. αντικαταθλιπτικα και καφεδες...
    By fleur* in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 20-04-2016, 20:31

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •