Διαταραχή σεξουαλικού προσανατολισμού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10

    Διαταραχή σεξουαλικού προσανατολισμού

    Καλησπέρα φόρουμ, 24 χρονών εδώ, σεξουαλικά ενεργός από τα 15, σεξουαλικά ενεργός με 5-6 διαφορετικές γυναίκες, όλες τους υπέροχες και με πολύ έντονο και ωραίο σεξ, ειδικά τους πρώτους μήνες (γενικά τις βαριέμαι τις μακροχρόνιες σχέσεις και αναζητούσα πάντα το φλέρτ). Αποκρουστικό το γκέι πορνό μέχρι την στιγμή της τελευταίας μου σχέσης που προσπαθούσα πολύ να ικανοποίησω την κοπέλα μου και να την φέρω σε οργασμό αλλά μάταια γιατί και εκείνη είχε έντονη σεξουαλική ζωή. Είδα κάποια ομοφυλοφιλικά πορνό, άλλα μου φαίνονταν οκ, άλλα όχι και σε ένα-δύο δοκίμασα και μπόρεσα να αυνανιστώ. Όλα καλά, το είχα απενοχοποιημένο στο μυαλό μου μέχρι να έρθει ένας φίλος μου να μου πει ''γκέι πορνό ίσον γκέι τύπος'' οπότε και κατέρρευσα (σημειώνω εδώ την πολύ τοξική σχέση που είχα με μία γυναίκα ιδιαίτερα χειριστική που με έκανε να νιώθω σκουπίδι, με μείωνε διαρκώς αλλά δεν μπορούσα να ξεφύγω ποτέ, δεν ξέρω τον λόγο αλλά δεν με εμπιστευόταν, ξυπνούσα και αγχωνόμουν ότι πάλι θα μου πει κάτι και θα πρέπει να απολογηθώ κλπ. Χωρίσαμε τέλη Αυγούστου). Ε, από τότε αμφιβολία περί σεξουαλικής προτίμησης, χωρίς να έχω χειροπιαστό παράδειγμα από την ζωή ότι μου έχει αρέσει κάποιος και να θέλω να τον προσεγγίσω, αντιθέτως με μία κοπέλα κάναμε σεξτινγκ και αν μέναμε κοντά θα γινόταν το μοιραίο εύκολα και με μία άλλη κοπέλα μιλάμε πολύ όμορφα ήδη, την φαντασιώνομαι κανονικά αλλά οι σκέψεις δεν με αφήνουν να το χαρώ σχεδόν καθόλου μερικές φορές.
    Σας ακούω, μόνο σοβαρά σχόλια, γιατί όπως βλέπετε είμαι πολύ συγκεκριμένος σε αυτά που λέω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    γεια, δεν καταλαβαινω γιατι πιστευεις οτι....προσπαθούσα πολύ να ικανοποίησω την κοπέλα μου και να την φέρω σε οργασμό αλλά μάταια γιατί και εκείνη είχε έντονη σεξουαλική ζωή.
    αυτο το συμπερασμα ειναι αυθαιρετο και το χειρωτερο ειναι οτι υπονοει οτι εσυ δεν εισαι τοσο καλος στο σεξ. ομως η αληθεια ειναι οτι εαν η γυναικα δεν εχει οργασμο δεν φταιει συνηθως ο αντρας αλλα στην συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων η γυναικα. τωρα ειδικα για αυτο θα σχολιαζα οτι ακριβως για αυτο εχει εντονη σεξουαλικη ζωη. αν νομιζεις οτι με τους αλλους τα παει καλυτερα, σου ειπε ψεμματα.

    οτι ασχοληθηκες με ανθρωπο που ειναι χειριστικος δειχνει οτι εχεις αρκετες ανασφαλειες και εισαι αδυναμος χαρακτηρας.αν δεν σκοπευεις να αλλαξεις χαρακτηρα πραγμα δυσκολο προσπαθησε να απομακρυνεσαι απο τετοιους ανθρωπους. γιατι δεν εχεις την δυναμη να τους αντιμετωπισεις.

    τωρα αυτα περι ομοφυλοφιλιας και των διαφορων γουστων σου που σε αγχωνουν θα ηθελα να σου πω οτι τους περισσοτερους-ρες δεν τους απασχολει καθολου το αν τους αρεσει ενας αντρας η μια γυναικα. ελπιζω να μην ξαναφαω μπαν αλλα εχεις καποια μορφη Ιδεοψυχαναγκαστικης Διαταραχης περι ομοφυλοφυλιας.ψαχτο ετσι στο διαδικτυο οχι για να προσπαθησεις να βελτιωθεις μονο σου αλλα για να αποδεχτεις οτι εχεις καποιο προβλημα που ειναι το βασικοτερο για να ζητησεις την βοηθεια καποιου ειδικου. ας πουμε ψυχολογου

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10
    εννοουσα να την φερω σε οργασμο, αλλα δεν το καταφερνα εκτος απο τα προκαταρκτικα που σχεδον παντα τελειωνε...καναμε συνεχεια σεξ (τουλ 3-4 φορες καθε φορα που βρισκομασταν) και ειχαμε φοβερη χημεια οποτε ξερω εκ των εσω αν ημουν καλος για εκεινη...τωρα στο αλλο που λες για OCD ενδεχωμενως να εχεις δικιο γιατι με εχει ενοχλησει και στο παρελθον σχολιο περι ομοφυλοφιλιας αλλα τοτε ημουν σε πολυ καλυτερη φαση στην ζωη μου και το αντιμετωπισα οχι με αδιαφορια αλλα με αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθηση...το οτι ηταν χειριστικη το καταλαβα αργα, μετα απο ενα 6αμηνο σχεσης, τοτε αριχσε να ψαχνει εντονα να βρει καποιο στοιχειο οτι την κερατωνω κλπ κλπ...θενξ παντως

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    15
    Γεια και από μένα σίγουρα θεωρώ ότι πρέπει να πας σε ψυχολόγο ή και σε ψυχίατρο, ας το κρίνει ένας ψυχίατρος το αν θέλεις φαρμακευτική αγωγή ή όχι οπότε απλά μια ψυχανάλυση ή ψυχοθεραπεία. Συγνώμη που είμαι απόλυτος. Αυτό διότι διαβάζοντας το θέμα που σε απασχολεί το έχω ζήσει και εγώ αυτό στο πετσί μου και πάρα πολύ άσχημα. Έπρεπε να πάω νωρίτερα από όταν πήγα σε ψυχίατρο ώστε να μην φτάνανε τα πράγματα εκεί που έφτασαν, κλείστηκα σε ψυχιατρική κλινική φαντάσου, νωρίτερα επικρατούσε στο σπίτι μια τραγική κατάσταση η μητέρα μου με έβλεπε και σπάραζε φοβόταν για μένα όχι για το θέμα το οποίο δεν θα την ένοιαζε όσο μην κάνω κακό στον εαυτό μου. Αν αυτό σε απασχολεί καιρό και έτσι που το περίγραψες να μην μπορείς να χαρείς πήγαινε, μην φτάσεις πάτο όπως εγώ. Ακόμα και τώρα 2.5 χρόνια από την πρώτη επίσκεψη σε ψυχίατρο (αρχή) και συνεχίζω τα φάρμακα, ελάχιστα πλέον, και αυτά και οι επισκέψεις, καθώς έχω επανέλθει σε φυσιολογικά επίπεδα, και πολύ πιθανόν να τα κόψω προς καλοκαίρι. Όπως βλέπεις όμως τραβήχτηκε η κατάσταση με ψυχίατρο ακόμα μέχρι και τώρα, που ενώ νιώθω πολύ καλά δεν μου έχει πει να τα κόψω πλήρως. Κρατάει πισινή. Θα σου πω τι μου είπε λοιπόν εμένα στο θέμα σεξουαλικότητα, είπε πως στα 12 μαξ, ο άνθρωπος έχει ολοκληρωθεί σεξουαλικά στο προσανατολισμό. Επίσης ανέφερε πως στο στρατό, όπου είχα πάει, και θα γινόμουν αντιληπτός και θα το αντιλαμβανόμουν ο ίδιος αν ήμουν γκέι. Στις πρώτες φορές με ρώτησε αν ποτέ είχα νιώσει για άτομο του φύλου μου κάτι επίσης. Κατέληξε στο συμπέρασμα ότι είναι προϊόν ιψδ. Η γνώμη μου είναι ότι ένα άνθρωπος το έχει αντιληφθεί στην εφηβεία, (9/10 φορές) έμενα φαντάσου 27 χρονών μου μπήκε ως σκέψη από το γεγονός ότι έκανα μια φάρσα στη μάνα μου και της είπα δεν έπρεπε να το κάνω αυτό ήταν μπιμ κίνηση, μου κάνει ε σιγά δεν θα γίνει της κάνω *λογικά ναι, και λόγω διατύπωσης αισθάνθηκα ότι δεν ήταν απόλυτος ο τρόπος που απάντησα άρα ότι πρέπει να το ψάξω, να σημειώσω δε ότι πριν της απαντήσω ετοιμαζόμουν να πω στο δεν θα γίνεις αντί αυτού που έγραψα ως απάντηση* το εννοείται, αλλά αγχώθηκα μην το γρουσουζέψω. Και έτσι απάντησα με το λογικά ναι. Το λογικά έκανε την ζημία στο κεφάλι μου. Εμπεριέχει μια αβεβαιότητα. Ξανά λέω στα 27 τώρα μπαίνω σε λιγότερο του 1 μήνα, 30. Ακόμα και τώρα έλξη σε άντρα δεν έχω νιώσει. Ενώ σε γυναίκα φλερτάρω και μου βγαίνει πραγματικά όχι π.χ. για να με πιέσω να βγάλω τη σκέψη για ενδεχόμενο ομοφυλοφιλίας. Το κλειδί ήταν όταν είπα σε ένα σημείο αφού τα πράγματα δεν πήγαιναν άλλο, ότι να μαι ότι είμαι δεν με ενδιαφέρει προχωράμε και η αλήθεια θα μου παρουσιαστεί, αυτό ήταν πολύ σημαντικό άρχισα μέρα με τη μέρα να ηρεμώ εδώ και 1.5 χρόνο είμαι ο παλιός μου εαυτός ούτε άγχος ούτε σκέψη και φόβος μήπως είμαι, δεν με νοιάζει κιόλας, όταν έχεις φτάσει σε τέτοιο χάλι αλλάζεις νοοτροπία για να επιβιώσεις, αλλά και αντικειμενικά δεν μπορεί ένα τέτοιο θέμα να βασανίζει κάποιο άτομο δεν είναι μείζονος σημασίας, το νιώθω πια, ότι κάθισα και χαράμισα μήνες ίσως και χρόνο από τη ζωή μου για ανοησίες. Έπρεπε να το δω χαλαρά, δυστυχώς λίγο η κοινωνία που το βλέπει όπως το βλέπει και το πως όλα αυτά τα χρόνια μας το έχουν περάσει ότι η ομοφυλοφιλία είναι να κρύβεσαι και να ντρέπεσαι συνέβαλε και αυτό. Εγώ πραγματικά στο λέω να πας, πάντως άποψη μου αν στα 24 σου μια φορά δεν ένιωσες για κάποιον δεν είσαι, άλλωστε εφόσον λες για γυναίκες και πόθους σε αυτές, τότε αν είναι να μην είσαι straight θα σαι τότε bi. Θα μπορούσα να στο αναλύσω με εμένα περισσότερο αλλά είναι κουραστικό να διαβάζεις ένα κατεβατό. Πρώτον λοιπόν πας σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο, δεύτερον ηρεμείς όσο μπορείς γιατί δεν είναι θέμα χαλασμού στο λέω εγώ που το έζησα και το κατάλαβα εκ των υστέρων πίστεψε μαι, και αν είσαι κάτι διαφορετικό του straight είσαι bi. Εμένα να στο αναλύσω εννοώ μήπως σε βοηθούσε αντίστοιχα να σε καταλάβεις όχι ότι είμαι ξέρω γω εγωπαθής.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10
    Σε ευχαριστώ πολύ geont για την συμβουλή σου, καταλαβαίνω ότι είναι ενδεχομένως θέμα ταμπού, απλά ο μόνος λόγος που δεν συνέχισα την ψυχοθεραπεία (είχα κάνει μια αρχή με έναν αλλά δεν τα βρήκαμε) ήταν επειδή πενθησα για την απώλεια της σχέσης μου το καλοκαίρι, και μετά μπόρεσα να φλερτάρω με άλλη κοπέλα οπότε και δεν τα σκεφτόμουν για μια περίοδο όλα αυτά (και ένιωθα πραγματικά πολύ αναστατωμένος όταν μιλούσαμε) αλλά τις τελευταίες δύο εβδομάδες επέστρεψαν οι σκέψεις αυτές... κάτι που παρατήρησα ήταν ότι οι σκέψεις αυτές εντείνονται όταν σκέφτομαι την προηγούμενη αποτυχημένη σχέση μου..είχα ήδη επικοινωνήσει με γιατρό για επίσκεψη όταν έγραφα αυτό το ποστ, οπότε θα δείξει η πορεία. Και πάλι σε ευχαριστώ!

Similar Threads

  1. Τεστ σεξουαλικού προσανατολισμού
    By ioannis2 in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 0
    Last Post: 30-04-2020, 14:12
  2. Δυπολική διαταραχή η αγχωδη διαταραχή
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2019, 12:10
  3. Διαταραχη
    By Confused889 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 23-01-2018, 19:11
  4. ΙΔΨ διαταραχή;
    By grtt in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 23-01-2018, 00:25
  5. φοβίες σεξουαλικού προσνατολισμού
    By spyros91 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-12-2012, 23:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •