ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΦΙΛΗ ΜΟΥ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 100
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by katran View Post
    Καταλαβαινω πως νιωθεις. Εχω κι εγω κολλητη φιλη κι οχι μια αλλα περισσοτερες. Δεν ζητω αποκλειστικοτητα στη φιλια οπως και δεν δινω. Ειμαι ανετα και με τις 3 αλλα ξερω οτι η καθεμια εχει κι αλλες φιλες. Αλλωστε ειναι και πιο ενδιαφερον ετσι. Η σχεση ανανεωνεται , εχουμε παντα θεματα συζηησης και με την καθεμια συζηταω τα κοινα μας ενδιαφεροντα. Που και που συναντιομαστε ολες μαζι κατοπιν δικης μου προτροπης. Επισης και με τις δικες τους φιλες. Κανει καλο στις σχεσεις μας. Δοκιμασε το κι εσυ και δεξου οτι στην φιλια δεν υπαρχει αποκλειστικοτητα.
    Καλησπερα κι απο εμενα. Η αποκλειστικοτητα ειναι θεμα ανθρωπου οπως ολα. Καποιοι ανθρωποι μπορει να εκφραζονται με αυτο καποιοι αλλοι οχι. :)
    Καποιοι μπορει να θελουν εναν καλο φιλο αντε δυο καποιοι αλλοι πολλους, δεν ειμαστε ολοι ιδιοι σε αυτο οπως κ σε καθε ανθρωπινη σχεση. Δεν ειναι κακο να ζητας την αποκλειστικοτητα αρκει να εχεις διπλα σου ατομα που τη θελουν εξισου γιατι δε βγαινει με το ζορι απλα πρεπει με τον αλλο να το θελετε κ οι δυο και τοτε ειναι ενα υπεροχο συναισθημα και μια πολυ ζεστη και αδερφικη σχεση. :)

  2. #17
    Συμφωνώ πάρα πολύ, ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου προσφέρει ο κάθε άνθρωπος. Εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου αυτές οι συζητήσεις εδώ να γεμίζουν την καρδούλα σου και να συναντήσεις στην ζωή σου ανθρώπους που θα έχουν να σου δώσουν ζωή και χαρά. Απο κει και πέρα καλό ειναι να καταλαβαινουμε οταν κατι δεν παει καλα και να προσπαθουμε αν δεν διορθώνεται να δούμε πως θα ζήσουμε μέσα από αυτό και αν μας καλύπτει αυτό που παίρνουμε.

  3. #18
    Προφανως και το εχω δοκιμασει και το εχω ξεπερασει αυτο το σταδιο, αλιμονο! Τωρα πια το προβλημα μου ειναι το τι δινει σε μενα και το πως βλεπει την δικη μας σχεση, γι αυτο και της ειπα οτι δεν με νοιαζει αν θα μαθω πρωτη κατι αλλα μου κακοφαινεται να μην ξερω σοβαρα πραγματα στην ζωη της την ωρα που γινονται και να τα μαθαινω οταν βρισκομαστε απο κοντα. Οι σχέσεις θέλουν δουλεια και ποτε δεν πρεπει κανεναν να τον θεωρεις σιγουρο και δεδομενο. Παιζει πολυ σημαντικο ρολο σε τι θεση εχεις επιλεξει να τοποθετησεις εναν ανθρωπο και αυτοματα αυξανονται και οι φιλοδοξιες και οι απαιτησεις που εχεις. Απο καμια αλλη φιλη μου δεν εχω αντιστοιχες απαιτησεις ακριβως επειδη δεν εχω δωσει σε καμια τοσο χωρο ουτε την εχω τοποθετησει τοσο ψηλα. Αν απλα αποδεχτω οτι με την συγκεκριμενη κοπελα απλα δεν μπορω να εχω την σχεση που ειχαμε τοτε θα πεσουν και οι φιλοδοξιες μου, ομως το πιθανοτερο εινα να πεσει και η σχεση γιατι εκει που ηταν πολυ ψηλα θα γινει πολυ φλατ και συντηρητικη.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Alice93 View Post
    Συμφωνώ πάρα πολύ, ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου προσφέρει ο κάθε άνθρωπος. Εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου αυτές οι συζητήσεις εδώ να γεμίζουν την καρδούλα σου και να συναντήσεις στην ζωή σου ανθρώπους που θα έχουν να σου δώσουν ζωή και χαρά. Απο κει και πέρα καλό ειναι να καταλαβαινουμε οταν κατι δεν παει καλα και να προσπαθουμε αν δεν διορθώνεται να δούμε πως θα ζήσουμε μέσα από αυτό και αν μας καλύπτει αυτό που παίρνουμε.
    Να σαι καλα. Ευχομαι ολοψυχα να καταλαβει αυτη η κοπελα ποσο τυχερη ειναι να εχει εναν ανθρωπο σαν εσενα που σκεφτεται ετσι για τη φιλια και την εχει τοσο ξεχωριστη και τοσο ψηλα. Καποιοι αλλοι ευχομαστε ολη μας τη ζωη να ειχαμε εξισου μια τετοια φιλη και δεν την εχουμε βρει.
    Μακαρι να τα βρειτε και να μη χαθει ολο αυτο.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Η αντίδρασή της όταν ήθελες απλά να συζητήσεις αυτό που σε απασχολούσε για μένα είναι λίγο red flag.

  6. #21
    Σε ευχαριστω πολυ πολυ και για τα ζεστα λογια και για το γεγονος οτι ασχοληθηκες με το προβλημα μου!!Τα καλύτερα σου ευχομαι απο καρδιας!Μακαρι να βρεις αυτο που σου αξιζει και να κρατησει!!

  7. #22
    Ηταν πολυ ασχημο, και μονο που το γυρισε σε εμενα οτι δεν μου κανε τιποτα κλπ κλπ ενω εγω δεν την κατηγορησα απλως της εξηγησα πως νιωθω απεναντι της..ουδεν σχολιο..ειναι πολυ εγωιστρια και μου το ελεγε σε αλλες φασεις της ζωης της για αλλους αλλα δεν το εβλεπα ηταν η πρωτη φορα που το ειδα σε μενα και πραγματικα σοκαριστηκα και απογοητευτηκα!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Νομίζω πως συναισθηματικά και εσωτερικά είσαι σε μια άλλη φάση από εκείνη. Ευχάριστη και καλή είμαι ακόμα και με άτομα που θα δω μια φορά τον χρόνο. Δεν έχει να λέει κάτι αυτό. Η φιλία είναι διαφορετική. Νομίζω πως θες ένα βήμα παρακάτω να πας. Το ότι σου μίλησε έτσι δείχνει πως θεωρεί τον εαυτό της πιο πάνω από εσένα, δηλαδή δεν δέχεται καν αυτή να έχει κάνει κάτι αρνητικό, σαν να είσαι εσύ η προβληματική.

  9. #24
    Ακριβως αυτο!! Λες και μας ξερεις και τις δυο! Ειναι τρομερο! Με παρουσιασε σαν προβληματικη και για μερες ημουν χαλια επειδη μου ειπε οτι την πληγωσα, οτι την διελυσα, οτι δεν περιμενε ποτε να της πω ολα αυτα κλπ κλπ! Την παρακαλουσα να βρεθουμε απο κοντα, σχεδον ξεφτιλισα τον εαυτο μου ικετευοντας την να μιλησουμε σαν ανθρωποι γιατι μιλουσαμε με μνμ και οταν τα ειπαμε απο κοντα μιλησαμε σε πολυ φιλικο κλιμα και εδειξε οτι καταλαβε τι εγινε και οτιτην κλονισε το γεγονος οτι μπορει να συμβει κατι μεταξυ μας (ακριβως επειδη με εχει απειρα δεδομενη) αλλα την αλλη μερα μου εστειλε ενα κατεβατο οτι δεν μπορει να λειτουργησει ετσι και πως εσπασε κατι μεσα της και θελει τον χρονο της κλπ κλπ και εγω ημουν χαλια για μερες! Και μετα απο 3 μερες που επρεπε να βρεθουμε σε μια εκδηλωση ηταν ολα μελι γαλα και οταν συζητησαμε παλι ειπε οτι ενταξει τωρα καλα εκανε που εγινε γιατι εδειξε οτι η φιλια μας αντεχει κλπ κλπ! Ομως πραγματικα μεσα μου, βλεπω πια εναν ανθρωπο που δεν μαρεσει, ομως δεν ειμαι ανθρωπος που διαλυω σχεσεις ειδικα σε αυτες που εχω επενδυσει και ετσι δεν ξερω πως να τα διαχειριστω και τι να κανω, βρισκομαι πραγματικα σε δυσκολη κατασταση και το γεγονος οτι μου δημιουργει τοσο εντονες σκεψεις και εκνευρισμο προς το προσωπο της οτι τι ειναι αυτα που ανεβαζει πχ και εγω δεν εχω ιδεα (μιλαω για σοβαρα πραγματα προφανως) και η απαντηση της ειναι καλε στο ειχα πει αυτο.. δηλαδη τι να πω..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Έχω περάσει από την φάση σου στο παρελθόν, όχι βέβαια σε τέτοιο βαθμό, απλά δεν εισέπραττα ό,τι έδινα, γι' αυτό σε καταλαβαίνω. Πια έχω αποφασίσει δεν θέλω τέτοιες επαφές, γιατί έχουν τοξικότητα και με εμποδίζουν από το να αναγνωρίσω την αξία μου.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Καταλαβαίνω που λες πως δεν είσαι συνηθισμένη να κόβεις επαφές, αλλά αν θες να προχωρήσεις μπροστά, συγγνώμη που θα στο πω, αυτή είναι η λύση. Αν καταλάβαινε κι εκείνη το θέμα, άντε θα σου έδινα καμία πιθανότητα. Αλλά εσύ βασανίζεσαι μέσα σου, ενώ εκείνη περνάει μια χαρά, θεωρεί πως είναι σωστή και σου έκανε και μάθημα.

  12. #27
    Εχεις πολυ δικιο!! Θα δω πως θα το διαχειριστω, το σημαντικοτερο ειναι να βρω την ηρεμια μεσα μου γιατι οπως λες εμενα με απασχολει ενω εκεινη προχωραει την ζωη της και εγω περιμενω πως εκεινη θα αντιδρασει! Σιγουρα βρισκομαστε σε τελειως διαφορετικη φαση, και δεν υπαρχει λογος να εκνευριζομαι συνεχεια και να χανω χρονο σκεπτομενη πως θα προχωρησει η φιλια μας κλπ κλπ ουτε να λεω ψεματα σε αγαπαω εισαι η καλυτερη μου φιλη ενω δυστυχως δεν ειμαι ειλικρινης με τον εαυτο μου και με αηδιαζει που το κανω αυτο!! Ή θα ''υποβαθμίσω" μεσα μου την σχεση μας και θα δωσω χωρο και σε αλλους ανθρωπους ωστε να αποφυγω εντασεις και δραματισμους ή θα φτασω στα ορια των οριων μου και θα τελειωσω αυτη την σχεση γνωριζοντας τι ενταση θα λαβω και καμια προσπαθεια συζητησης και ωριμης αντιδρασης! το πιθανοτερο ειναι να ακουσω οτι ελεος πια φτανει με κουρασες να αμφιβαλλεις για μενα εγω ειμαι αυτη και ειμαι πολυ ενταξει με τον εαυτο μου κλπ κλπ!!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Σου προτείνω να βρεις κάτι να σου αποσπάει την προσοχή όταν έχεις αυτές τις σκέψεις. Έχω περάσει κι εγώ από την φάση που μπορεί να τα κρατούσα μέσα μου και πίστευα πως η άλλη πλευρά θα αντιδράσει. Τίποτα. Κοίταξε τον εαυτό σου και τότε θα έρθουν όμορφοι εσωτερικά άνθρωποι. Καταλαβαίνω πως το ζήτημα της συνήθειας δεν είναι αμελητέο, αλλά δεν σου αξίζει να βασανίζεσαι μόνη σου.

  14. #29
    Τι ωραια που τα λες πραγματικα!! Θα συγκεντρωθω σε σημαντικα θεματα που εχω αυτη την περιοδο και θα προσπαθησω να σταματησω να το σκεφτομαι γιατι πραγματικα δεν εχει νοημα! Οι ανθρωποι πανε και ερχονται ο εαυτος μας ομως μενει πισω, η πιο παραμελημενη σχεση, ο πιο στενος μας ανθρωπος, ο εαυτος μας, κατοικει μεσα μας 24/7 απο την μερα που γεννιομαστε μεχρι που φευγουμε. Σε ευχαριστω πολυ για τα μηνυματα ειλικρινα ειχα αναγκη να ακουσω γνωμες, με τιμαει που ασχοληθηκατε με το προβλημα μου!!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Χαίρομαι. Για ό,τι θες, ξαναγράψε εδώ. Έχω υπάρξει στην θέση σου σαν ανασφαλής και στα λέω όλα αυτά.

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η φίλη μου
    By PICKOULINI in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-06-2020, 01:50
  2. Προβλημα με την φιλη μου
    By engliscp in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 11-07-2016, 00:02
  3. Πρόβλημα με Φίλη
    By pennia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 03-05-2015, 22:26
  4. Προβλημα με φιλη
    By Xrhstos123 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 16-10-2013, 16:57
  5. νεα φιλη
    By maritak in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-12-2006, 04:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •