ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΦΙΛΗ ΜΟΥ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 100
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να πω κάτι τώρα; Αν ερχόταν κάποια κοπέλα κι έγραφε τα εξής:

    " Έχω μία φίλη 6 χρόνια την οποία εκτιμάω και αγαπάω πολύ, αλλά αισθάνομαι ότι κάτι έχει αλλάξει μεταξύ μας. Νοιώθω ότι ζητάει συνεχώς επιβεβαίωση και είναι ανασφαλής. Για παράδειγμα, το κάνει θέμα αν δεν της δώσω αναφορά για το οτιδήποτε προσωπικό την στιγμή που συμβαίνει ή αν μάθει κάτι, το οτιδήποτε σχετικό με εμένα από αλλού, ενώ εγώ εννοείται ότι θα το μοιραστώ μαζί της, απλά δεν μπορεί συνεχώς να έχω στο μυαλό μου εκείνη και πως θα αντιδράσει. Μπορεί τη στιγμή που συμβαίνει κάτι να έχω τα θέματά μου στη δουλειά ή με τον φίλο μου ή να θέλω χρόνο με τον εαυτό μου ή να μοιραστώ εγώ ή κάποιος άλλος ένα γεγονός στα social ή ακόμα να μάθει εκείνη ένα περιστατικό από κάποιον που συμμετείχε στο γεγονός κι αυτός κι εγώ και τότε εκείνη μου το χτυπάει που δεν την ενημέρωσα πρώτη πρώτη. Επίσης έχω την εντύπωση ότι τον τελευταίο καιρό κατά κάποιο τρόπο δεν εγκρίνει κάποιες φίλες μου ή κάποιες επιλογές μου και πλέον δεν νοιώθω τόσο άνετα όσο παλιά. Δεν θέλω να την χάσω από τη ζωή μου, την αγαπάω πολύ, αλλά νοιώθω αμηχανία και πίεση σαν να πρέπει συνεχώς να απολογούμαι ή να περνάω από μικροσκόπιο, σαν να απολογούμαι και να διαπραγματεύομαι πράγματα που εγώ τα θεωρώ άνευ σημασίας ή που θα έπρεπε να είναι αυτονόητα και λυμένα μετά από 6 χρόνια φιλίας και στην ηλικία που είμαστε. Δεν θέλω να την χάσω ή να την πληγώσω, αλλά η φάση που περνάω μας έχει κάνει να αραιώσουμε και αυτά τα σκηνικά με κάνουν διστακτική για το τι θα συναντήσω κάθε φορά που επικοινωνούμε δια ζώσης ή με μηνύματα. Προσπάθησα να την εξηγήσω ότι είναι υπερβολική κι ότι δεν θέλω να χαλάσει η φιλία μας, αλλά δεν το καταλαβαίνει. "

    τι θα της λέγαμε;

  2. #32
    Αγαπητή Σόνια, πολύ ωραία αυτά τα οποία λες, και σε ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο! όμως δυστυχώς η φίλη μου δεν έχει μπει καν στην διαδικασία την οποία περιγράφεις. Αρχικα δεν εχω προβλημα με τις φιλες της, αλιμονο, ειναι αρκετα διαφορετικες απο μενα αλλα 2-3 φορες τον χρονο που τις συναντω δεν εχω κανενα θεμα, στην παρεα ως γνωστον ολοι καλοι ειμαστε! Το θεμα μου αφορα εμενα και την φιλη μου, κανεναν αλλο! Νιωθω πως εχουμε χαθει λιγο στην μεταφραση! Εγω αλλαζω αρκετα εκεινη επισης και ισως δεν μπορουμε να συντονιστουμε πια!Ξερει πως για μενα ειναι οτι καλυτερο, της δειχνω απιστευτα την αγαπη και την αφοσιωση μου επομενως δεν μπορει να εχει ανασφαλεια για κατι τετοιο! Απο την αλλη, εκεινη θεωρει πως ολα ειναι καλα και το ασχημο ειναι οτι δεν μπαινει στην διαδικασια να καταλαβει τι μου συμβαινει και μηπως κατι δεν κυλαει οπως πρεπει! Για μενα δεν ειναι ετσι οι κολλητες φιλιες, ειναι ουσιαστικες, βαθιες, ακους την καρδια του αλλου και τον αφουγκραζεσαι.. και πιστεψε με Σονια μου, δεν θα παραπονιομουν ποτε για το οτι δεν ημουν η πρωτη στην ειδηση, δεν με νοιαζει αυτο, αλλα οταν ο αλλος ειναι ο κολλητος σου δεν περιμενεις την καταλληλη στιγμη για να μοιραστεις κατι, γιατι απλα δεν υπαρχει καταλληλη στιγμη, οποτε θες ειναι εκει για εσενα και εσυ γι αυτον!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν κατάλαβες το πνεύμα στο οποίο το έγραψα. Δεν θεωρώ ότι έχεις άδικό εσύ κι εκείνη δίκιο ή το αντίστροφο. Το έγραψα ακριβώς για να δεις πως μπορεί να σκέφτεται εκείνη. Το ότι δεν της λες κάτι ευθέως δεν σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνει ότι κάτι σε χαλάει στις επιλογές, τις φιλίες ή την συμπεριφορά της. Δεν είπα ότι έχει ανασφάλεια. Είπα ότι έχει άλλη αντίληψη για τα πράγματα. Αυτή θεωρεί ότι το τάδε γεγονός θα στο πει όταν βρεθείτε, δεν αισθάνεται την ανάγκη να το κάνει αυτομάτως και δεν καταλαβαίνει που είναι το θέμα. Μπορεί να αισθάνεται ότι δεν είστε 14χρονα που μοιράζεστε κάθε ώρα και στιγμή κι ότι προτεραιότητα σε αυτή τη φάση έχει η δουλειά της, τα γκομένικά της, ο εαυτός της, κάποιο καινούριο ενδιαφέρον ή οτιδήποτε. Για την ακρίβεια συμβαίνει αυθόρμητα, δεν κάθεται να το σκεφτεί. Στις κολλητές φιλίες ή και γενικότερα δεν μπορείς να εκβιάσεις το πως θα αισθανθεί ο άλλος και πως θα φερθεί. Μπορεί η άλλη να σου αντιγυρίσει ότι οι αληθινές φιλίες δεν έχουν ανάγκη για επιβεβαλιωση συνεχώς και το βάθος και η ουσία τους δεν είναι εκεί που λες. Ότι μπορεί να συμβεί να έχεις να μιλήσεις με τον άλλο μήνες αλλά όταν μιλήσετε να υπάρχει πολύ βαθιά επικοινωνία και καμία ρωγμή ή δεύτερες σκέψεις. Όλα είναι σχετικά.

    Το νόημα του προηγούμενου μηνύματος είναι ότι όταν μία φιλία αρχίζει και αλλάζει ή να μην μας καλύπτει τόσο πια, τείνουμε να βλέπουμε το δικό μας δίκιο και να θεωρούμε τον άλλο φάουλ. Στην πραγματικότητα όλοι έχουν δίκιο. Απλά αλλάζουμε οι ίδιοι κι αλλάζουν και οι καταστάσεις. Δεν φταίει κανείς όταν σε κάποια συγκεκριμένη φάση της ζωής του αποκτά άλλες ανάγκες, άλλη οπτική και αρχίζει να λειτουργεί σε διαφορετικό μήκος κύματος από κάποιον άλλο. Ούτε γίνεται να το κάνεις να δουλέψει με το ζόρι. Και προσωπικά όπως θεωρώ πολύ λάθος να προσπαθείς να διατηρήσεις με το ζόρι μία φιλία στα πλαίσια που λειτουργούσε παλιότερα ενώ δεν βγαίνει, άλλο τόσο λάθος θεωρώ να την απαξιώνεις μέσα σου και να φτάνεις στο άλλο άκρο κόβοντας απότομα επαφές ή κάνοντας δηλώσεις. Μπορεί με κάποιον που τώρα απομακρύνθηκες, αύριο να έρθεις πιο κοντά ή και να χαθείς εντελώς. Οι φιλίες δεν είναι στατικές πάντως. Άστο να εξελιχθεί φυσικά, θα δείξει.

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Φαίνεται πως εχετε αλλάξει σαν χαρακτήρες. Με τις άλλες φίλες της μπορεί να νιώθει ότι ταιριάζει περισσότερο ή να νιώθει πιο κοντά. Επίσης αυτή μπορεί να έχει άλλες προτεραιότητες στη ζωή της, όπως στόχους που να έχει πέσει με τα μούτρα ή να θέλει να εστιάσει στο γκομενικο κομμάτι. Γράφεις ότι είσαι αρκετά δοτική,γενναιόδωρη και συναισθηματική, όλα αυτά είναι καλά. Όμως στη συγκεκριμενη περίπτωση θα πρέπει να της δώσεις χώρο της φιλης σου, τόσο πρακτικά...δηλαδή να μην έχεις πολλές απαιτήσεις στο να περνάτε χρόνο μαζί, όσο και συναισθηματικα δηλαδή να μην έχεις τόσο ανάγκη να είναι δίπλα σου συνέχεια. Για να μη καταπιέζεσαι εσύ αυτό. Γιατί εκείνη δεν πιέζεται. Παίρνει όσο θέλει από τη σχέση σας, δίνει όσο μπορεί και δεν την απασχολεί.

    Εσύ όμως πιέζεσαι. Εστίασε αλλού. Γεμισε τη καθημερινότητα σου με άλλα πράγματα. Κάνε νέους φίλους. Θα πρεπει να κάνεις ένα βήμα πίσω, όχι επειδή έχεις άδικο ή επειδή ζητάς παράλογα πράγματα αλλα επειδή με το ζόρι δεν θα τη φέρεις στα νερά σου. Επισης, οι φίλοι σου μπορούν να σε αγαπάνε και να νοιάζονται ακόμα και αν δεν μιλάτε ή δεν βρίσκεστε συχνά. Η συχνή επαφή (κολλητιλικι δεν σημαίνει απαραίτητα και το ουσιαστικό ενδιαφέρον του άλλου)

    Από τη στιγμή που μιλήσατε και σου εξήγησε τη θέση είτε θα προσαρμοστείς στα δεδομένα και θα αναθεωρήσεις, είτε θα ληξεις τη φιλία σας αν ζορίζεσαι πολύ και νιώθεις αδικία.

    Υ.γ: αυτό που λες ότι η φιλία είναι σαν να είστε δύο αδερφές που θα τα μοιράζεστε όλα και θα είστε συνέχεια μαζί και μπλα μπλα είναι φανταστιακο και υπέρ εξιδανικευμένο σενάριο. Τέτοιες φιλίες υπό αυτή τη μορφή δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα, μόνο σε ταινίες.

    Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που θα νοιαστούν για σένα αλλα αν έχεις ένα τόσο συγκεκριμένο και απόλυτο καλουπι για το τι είναι φιλία, θα απογοητευτείς πολύ εύκολα στη ζωή σου.

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Επίσης υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχεις επενδύσει και να έχεις δώσει τόσα πολλά σε αυτή τη φιλία χωρις να έχεις δει αν η αντίθετη πλευρά ανταποκρίνεται έτσι. Εσύ από την αρχή ήσουν έτσι εκδηλωτικη και ζεστή..... αυτή ήταν; Γιατί εάν δεν ήταν ποτέ ,τότε τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα αλλάξει τωρα στάση; τα λέω αυτά γιατί πολλές φορές δεν βλέπουμε τους άνθρωπους, δινουμε τα πάντα χωρίς ο άλλος να μας το ζητήσει & να μπορεί να ανταποδώσει ....χωρις να βλεπουμε ο άλλος μέχρι που μπορεί να δώσει. Και κάποια στιγμή ξυπνάμε και περιμένουμε να μας επιστραφουν τα χρωστούμενα που εμείς οι ίδιοι τους χαρίσαμε απλόχερα και ανεπιστρεπτί.

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    27
    Υ.γ: αυτό που λες ότι η φιλία είναι σαν να είστε δύο αδερφές που θα τα μοιράζεστε όλα και θα είστε συνέχεια μαζί και μπλα μπλα είναι φανταστιακο και υπέρ εξιδανικευμένο σενάριο. Τέτοιες φιλίες υπό αυτή τη μορφή δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα, μόνο σε ταινίες.

    Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που θα νοιαστούν για σένα αλλα αν έχεις ένα τόσο συγκεκριμένο και απόλυτο καλουπι για το τι είναι φιλία, θα απογοητευτείς πολύ εύκολα στη ζωή σου.[/QUOTE]

    Blackopium

    Καλησπερα κι απο εμενα, μιας και μπηκα κ εγω εδω για παρομοιο θεμα θα πω το εξης.

    Εχεις δικιο οτι αυτη ειναι μια μορφη εξιδανικευμενης φιλιας και απογοητευεσαι εαν την αναζητας σαν ανθρωπος ομως αν ειναι αυτο που σε εκφραζει τελικα σαν ανθρωπο δεν ειναι κακο ουτε να το λες ουτε να το ψαχνεις ουτε να το ζητας. Οπως και σε μια ερωτικη επαφη υπαρχουν χιλιες δυο προτιμησεις ετσι κ στη φιλια καποιοι ανθρωποι αναζητουμε μια τετοια φιλια και σαφως και θελουμε να δωσουμε κ το ιδιο.

    Σιγουρα σε καθε ανθρωπινη σχεση υπαρχουν δυο πλευρες και λαθη μπορει να γινουν αμφότερα οπως γραφει και η Sonia πιο πανω. Παρ’ ολα αυτα δεν ειναι κακο να υπαρχουν καθε ειδους ανθρωποι και φιλιες και σχεσεις :)
    Ασχετως που στο τελος βεβαια πληγωνεσαι αν δε το βρισκεις γιατι κατι ειναι πολυ δυσκολο αλλα δε μπορεις και να αλλοιωσεις το ποιος εισαι και το τι ζητας απο εναν ανθρωπο μονο και μονο για να ταιριαζεις.
    Σαφως και ειναι ομορφο να εχεις καθε ειδους επαφες αλλα μπορει παντα μεσα σου να αναζητας αυτη την φιλια που θα σε γεμιζει. :)

    Και κατι ακομα πολυ σημαντικο προς αυτα που ειπε η Sonia. Δεν αλλαζουν παντα ολοι οι ανθρωποι συμπεριφορες απεναντι στους αλλους η οταν αλλαζουν ειναι απολυτως λογικο να μας δημιουργει ανασφαλειες αυτο και ανησυχια η ενδιαφερον. Οταν εχεις συνηθισει μια συγκεκριμενη συμπεριφορα απο καποιον ανθρωπο και ξαφνικα αλλαξει χωρις καμια εξηγηση ειναι λογικο να επελθουν ερωτηματα. Οτι και να μας συμβαινει οταν καποιον τον αγαπαμε και τον θελουμε στη ζωη μας μπορουμε να βρουμε το χρονο και τη διαθεση να του εξηγησουμε μια αλλαγη πχ εχω μια σχεση και θελω λιγακι να αφιερωθω σε αυτη, η εχω πολυ αγχος με τη νεα μου δουλεια και θελω να προσαρμοστω πρωτα καλα, η περναω μια προσωπικη φαση θελω λιγο το χρονο μου κτλ Ειναι πολυ θετικο να μπορουμε να επικοινωνουμε τα συναισθηματα μας και τα θελω μας και η εξελιξη μας δε σημαινει οτι απομακρυνουμε οσους αγαπαμε χωρις καμια εξηγηση ουτε σημαινει αλλοπροσαλες συμπεριφορες.

    Αυτα φιλικα μια ακομα αποψη

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by Lalaland View Post
    Υ.γ: αυτό που λες ότι η φιλία είναι σαν να είστε δύο αδερφές που θα τα μοιράζεστε όλα και θα είστε συνέχεια μαζί και μπλα μπλα είναι φανταστιακο και υπέρ εξιδανικευμένο σενάριο. Τέτοιες φιλίες υπό αυτή τη μορφή δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα, μόνο σε ταινίες.

    Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που θα νοιαστούν για σένα αλλα αν έχεις ένα τόσο συγκεκριμένο και απόλυτο καλουπι για το τι είναι φιλία, θα απογοητευτείς πολύ εύκολα στη ζωή σου.
    Blackopium

    Καλησπερα κι απο εμενα, μιας και μπηκα κ εγω εδω για παρομοιο θεμα θα πω το εξης.

    Εχεις δικιο οτι αυτη ειναι μια μορφη εξιδανικευμενης φιλιας και απογοητευεσαι εαν την αναζητας σαν ανθρωπος ομως αν ειναι αυτο που σε εκφραζει τελικα σαν ανθρωπο δεν ειναι κακο ουτε να το λες ουτε να το ψαχνεις ουτε να το ζητας. Οπως και σε μια ερωτικη επαφη υπαρχουν χιλιες δυο προτιμησεις ετσι κ στη φιλια καποιοι ανθρωποι αναζητουμε μια τετοια φιλια και σαφως και θελουμε να δωσουμε κ το ιδιο.

    Σιγουρα σε καθε ανθρωπινη σχεση υπαρχουν δυο πλευρες και λαθη μπορει να γινουν αμφότερα οπως γραφει και η Sonia πιο πανω. Παρ’ ολα αυτα δεν ειναι κακο να υπαρχουν καθε ειδους ανθρωποι και φιλιες και σχεσεις :)
    Ασχετως που στο τελος βεβαια πληγωνεσαι αν δε το βρισκεις γιατι κατι ειναι πολυ δυσκολο αλλα δε μπορεις και να αλλοιωσεις το ποιος εισαι και το τι ζητας απο εναν ανθρωπο μονο και μονο για να ταιριαζεις.
    Σαφως και ειναι ομορφο να εχεις καθε ειδους επαφες αλλα μπορει παντα μεσα σου να αναζητας αυτη την φιλια που θα σε γεμιζει. :)

    Και κατι ακομα πολυ σημαντικο προς αυτα που ειπε η Sonia. Δεν αλλαζουν παντα ολοι οι ανθρωποι συμπεριφορες απεναντι στους αλλους η οταν αλλαζουν ειναι απολυτως λογικο να μας δημιουργει ανασφαλειες αυτο και ανησυχια η ενδιαφερον. Οταν εχεις συνηθισει μια συγκεκριμενη συμπεριφορα απο καποιον ανθρωπο και ξαφνικα αλλαξει χωρις καμια εξηγηση ειναι λογικο να επελθουν ερωτηματα. Οτι και να μας συμβαινει οταν καποιον τον αγαπαμε και τον θελουμε στη ζωη μας μπορουμε να βρουμε το χρονο και τη διαθεση να του εξηγησουμε μια αλλαγη πχ εχω μια σχεση και θελω λιγακι να αφιερωθω σε αυτη, η εχω πολυ αγχος με τη νεα μου δουλεια και θελω να προσαρμοστω πρωτα καλα, η περναω μια προσωπικη φαση θελω λιγο το χρονο μου κτλ Ειναι πολυ θετικο να μπορουμε να επικοινωνουμε τα συναισθηματα μας και τα θελω μας και η εξελιξη μας δε σημαινει οτι απομακρυνουμε οσους αγαπαμε χωρις καμια εξηγηση ουτε σημαινει αλλοπροσαλες συμπεριφορες.

    Αυτα φιλικα μια ακομα αποψη[/QUOTE]Η φίλη της όμως μπορεί να μη θέλει να μπει σε τέτοιες εξηγήσεις. Να απολογηθεί για το λόγο που δεν θέλει τόση επαφή όσο θελει αυτη. Μπορεί να το βλέπει και φορτικο εκ μέρους της να έχει τόσες απαιτήσεις ενώ εκείνη καλύπτεται με λίγα. Δεν κατηγορώ τη θεματοθετρια , είναι πολύ οκει να νιώθει έτσι και κατανοητό. Αλλά αν η άλλη δεν συμμερίζεται τους προβληματισμούς της ούτε να τη πιέσει μπορεί, ούτε να την εκβιάσει να έχουν τις ίδιες ανάγκες.


    Φυσικά και δεν είμαι κατά των ποιοτικών σχέσεων αλλα αν κάποιος έχει ως πρότυπο τις φιλιες τύπου σινεμά, που είναι κάθε μέρα μαζί και τα μοιράζονται όλα, και υπάρχει αλληλοκατανοηση και συνεννοούνται χωρίς να μιλήσουν και νιώθουν σαν αδερφές....θα απογοητευτεί πολύ εύκολα στη ζωή του γιατί ακόμα και εάν κάποιος καταφέρει να κάνει φίλους πραγματικούς, η μορφή της φιλίας δεν θα έχει καμία σχέση με αυτά που βλέπουμε στις ταινίες. Μπορεί πχ να έχεις φίλη που να σε έχει στηρίξει.. με την οποία ομως να μην βρίσκεστε συχνά λογω υποχρεώσεων και η οποία να έχει κάνει και λάθη κατά καιρούς. Δεν είναι όλα ρόδινα και όπως τα θέλουμε.

    Και να πω και ένα μυστικό, κυνικο μεν αλλα αληθινό. Οι άνθρωποι μας εκτιμούν όταν τους φτύνουμε και λίγο. Κανένας δεν ήταν εντάξει σε αυτούς που σκίζονται για χάρη του και τον είχαν στα όπα οπα. Είναι η φύση των ανθρώπων. Ακόμα και ο καλύτερος άνθρωπος μπορεί να γίνει αχάριστος μπροστά σε κάποιον που του φέρεται σαν βασιλιάς.

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Blackopium

    Καλησπερα κι απο εμενα, μιας και μπηκα κ εγω εδω για παρομοιο θεμα θα πω το εξης.

    Εχεις δικιο οτι αυτη ειναι μια μορφη εξιδανικευμενης φιλιας και απογοητευεσαι εαν την αναζητας σαν ανθρωπος ομως αν ειναι αυτο που σε εκφραζει τελικα σαν ανθρωπο δεν ειναι κακο ουτε να το λες ουτε να το ψαχνεις ουτε να το ζητας. Οπως και σε μια ερωτικη επαφη υπαρχουν χιλιες δυο προτιμησεις ετσι κ στη φιλια καποιοι ανθρωποι αναζητουμε μια τετοια φιλια και σαφως και θελουμε να δωσουμε κ το ιδιο.

    Σιγουρα σε καθε ανθρωπινη σχεση υπαρχουν δυο πλευρες και λαθη μπορει να γινουν αμφότερα οπως γραφει και η Sonia πιο πανω. Παρ’ ολα αυτα δεν ειναι κακο να υπαρχουν καθε ειδους ανθρωποι και φιλιες και σχεσεις :)
    Ασχετως που στο τελος βεβαια πληγωνεσαι αν δε το βρισκεις γιατι κατι ειναι πολυ δυσκολο αλλα δε μπορεις και να αλλοιωσεις το ποιος εισαι και το τι ζητας απο εναν ανθρωπο μονο και μονο για να ταιριαζεις.
    Σαφως και ειναι ομορφο να εχεις καθε ειδους επαφες αλλα μπορει παντα μεσα σου να αναζητας αυτη την φιλια που θα σε γεμιζει. :)

    Και κατι ακομα πολυ σημαντικο προς αυτα που ειπε η Sonia. Δεν αλλαζουν παντα ολοι οι ανθρωποι συμπεριφορες απεναντι στους αλλους η οταν αλλαζουν ειναι απολυτως λογικο να μας δημιουργει ανασφαλειες αυτο και ανησυχια η ενδιαφερον. Οταν εχεις συνηθισει μια συγκεκριμενη συμπεριφορα απο καποιον ανθρωπο και ξαφνικα αλλαξει χωρις καμια εξηγηση ειναι λογικο να επελθουν ερωτηματα. Οτι και να μας συμβαινει οταν καποιον τον αγαπαμε και τον θελουμε στη ζωη μας μπορουμε να βρουμε το χρονο και τη διαθεση να του εξηγησουμε μια αλλαγη πχ εχω μια σχεση και θελω λιγακι να αφιερωθω σε αυτη, η εχω πολυ αγχος με τη νεα μου δουλεια και θελω να προσαρμοστω πρωτα καλα, η περναω μια προσωπικη φαση θελω λιγο το χρονο μου κτλ Ειναι πολυ θετικο να μπορουμε να επικοινωνουμε τα συναισθηματα μας και τα θελω μας και η εξελιξη μας δε σημαινει οτι απομακρυνουμε οσους αγαπαμε χωρις καμια εξηγηση ουτε σημαινει αλλοπροσαλες συμπεριφορες.

    Αυτα φιλικα μια ακομα αποψη
    Η φίλη της όμως μπορεί να μη θέλει να μπει σε τέτοιες εξηγήσεις. Να απολογηθεί για το λόγο που δεν θέλει τόση επαφή όσο θελει αυτη. Μπορεί να το βλέπει και φορτικο εκ μέρους της να έχει τόσες απαιτήσεις ενώ εκείνη καλύπτεται με λίγα. Δεν κατηγορώ τη θεματοθετρια , είναι πολύ οκει να νιώθει έτσι και κατανοητό. Αλλά αν η άλλη δεν συμμερίζεται τους προβληματισμούς της ούτε να τη πιέσει μπορεί, ούτε να την εκβιάσει να έχουν τις ίδιες ανάγκες.


    Φυσικά και δεν είμαι κατά των ποιοτικών σχέσεων αλλα αν κάποιος έχει ως πρότυπο τις φιλιες τύπου σινεμά, που είναι κάθε μέρα μαζί και τα μοιράζονται όλα, και υπάρχει αλληλοκατανοηση και συνεννοούνται χωρίς να μιλήσουν και νιώθουν σαν αδερφές....θα απογοητευτεί πολύ εύκολα στη ζωή του γιατί ακόμα και εάν κάποιος καταφέρει να κάνει φίλους πραγματικούς, η μορφή της φιλίας δεν θα έχει καμία σχέση με αυτά που βλέπουμε στις ταινίες. Μπορεί πχ να έχεις φίλη που να σε έχει στηρίξει.. με την οποία ομως να μην βρίσκεστε συχνά λογω υποχρεώσεων και η οποία να έχει κάνει και λάθη κατά καιρούς. Δεν είναι όλα ρόδινα και όπως τα θέλουμε.

    Και να πω και ένα μυστικό, κυνικο μεν αλλα αληθινό. Οι άνθρωποι μας εκτιμούν όταν τους φτύνουμε και λίγο. Κανένας δεν ήταν εντάξει σε αυτούς που σκίζονται για χάρη του και τον είχαν στα όπα οπα. Είναι η φύση των ανθρώπων. Ακόμα και ο καλύτερος άνθρωπος μπορεί να γίνει αχάριστος μπροστά σε κάποιον που του φέρεται σαν βασιλιάς.[/QUOTE]

    Ποτε δε μπορεις να εκβιασεις κατι απο κανεναν! Μπορεις ομως και εχεις το δικαιωμα να το ζητησεις :) εχεις δικαιωμα να πεις τα συναισθηματα σου και τα θελω σου κι ας μοιαζουν ονειρικα. Οσο αναφορα τα λαθη και στην οικογενεια γινονται λαθη! Και στις αδερφες και στους πιο αγαπημενους ανθρωπους :) αλλο λαθη αλλο να θες μια ομορφη και συνεχη-στενη επαφη με ειλικρινεια και αμεσοτητα.
    Δεν αρεσει σε ολους το φτυσιμο οχι ευτυχως. Αυτο ειναι ενα ασχημο θεωρω παιχνιδι που δεν παραπεμπει σε ωριμες επαφες. Σε μια ομορφη ωριμη επαφη θεωρω οτι ναι θα εξηγησεις καθε συμπεριφορα σου για να μην υπαρχουν και παρεξηγησεις αλλα και ως προς σεβασμο προς τον ανθρωπο που αγαπας και θες στη ζωη σου.
    Δεν ειναι ομορφη η αχαριστια και καλο ειναι να δουλευουμε με τετοια συναισθηματα.

    Τωρα αλλο να μη θες τα ιδια με τον αλλο πλεον.
    Τιποτα δεν εκβιαζεται τιποτα δε γινεται με το ζορι και καλο ειναι να το καταλαβαινουμε αργα η γρηγορα και να προχωραμε παρακατω. Αν η κοπελα αυτη πιεζεται και δε θελει να δινει εξηγησεις και η φιλη της θελει μια αλλη επαφη ναι δε μπορει να εκβιαστει αυτο σαφως.

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Αφού μας είπε ηδη ότι μιλήσανε και δεν τα βρίσκουν. Έχει δικαίωμα να το συζητήσει αλλα από την στιγμή που δεν συμφωνούν το να της εκφράζει κάθε μέρα συνέχεια το παράπονο της θα το δει και η άλλη ως πίεση. Άμα έχεις έναν άνθρωπο πανω από το κεφάλι σου να σου λέει συνέχεια " με παραμελεις κάνε κάτι", "έλα να βρεθούμε, γιατί δεν δίνεις;;" γίνεσαι φορτικος και πιεστικος άθελά σου. Και κανένας δεν λειτουργεί έτσι. Για αυτό λέω είτε παίρνει πιο ψύχραιμα αυτή τη σχέση και έχει λιγότερες απαιτήσεις είτε τη διαλύει για να ηρεμήσει. Να καταπιέζεται πάντως και να περιμένει να αλλάξει η φιλη της στάση δεν θα την ωφελήσει.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αυτό που δεν πιάνω εγώ είναι το πως διαλύουμε μία φιλική σχέση; Πάμε με ένα έγγραφο στο χέρι και λέμε "Σε αποτάσσομαι από φίλη και δεν θέλω να σε ξαναδώ" ή "Δεν σε θεωρώ πια στενή φίλη, θα πηγαίνουμε για καφέ μια φορά το δίμηνο αν το θες κι εσύ κι άμα σ' αρέσει" ή πως το παίρνεις πιο ψύχραιμα από τη μια μέρα στην άλλη;

    Αν αρχίζεις να συνειδητοποιείς ότι μία σχέση δεν σε καλύπτει, το συζήτησες και δεν βγαίνει άκρη, αλλά ούτε κανένας χοντρός τσακωμός έγινε ούτε τίποτα, απλά αφήνεις τα πράγματα να πάρουν τον δρόμο τους. Από τη στιγμή που το συνειδητοποίησες, θα αναζητήσεις και κάτι άλλο που μπορεί να σε καλύψει, θα έχεις λιγότερες απαιτήσεις από την παλιά φιλία και θα πάρει η φιλία νέα μορφή με φυσικό τρόπο με τον καιρό. Όχι από τη μία μέρα στην άλλη. Σταδιακά. Για αυτό έγραψα στην κοπέλα πιο πάνω ότι οι φιλίες δεν είναι στατικές και να το αφήσει να εξελιχθεί φυσικά. Θα δείξει πως θα πάει. Δεν είναι θέμα σχεδιασμού οι φιλικές σχέσεις.

  11. #41
    Καλημερα και ευχαριστω παρα πολυ και παλι για τα μηνυματα σας!!!

    Πράγματι, τίποτα δεν διαλύεται απο την μια στιγμη στην αλλη, η δουλεια ειναι εσωτερικη και γινεται καιρο και οταν βλεπεις οτι δεν υπαρχει εδαφος ή κατι δεν τσουλαει πρεπει να παρεις μια αποφαση! Ακριβως το ιδιο συμβαινει και με τις ερωτικες σχεσεις, μενουμε πολλες φορες απο συνηθεια και ασφαλεια γιατι φοβομαστε ο καθενας κατι διαφορετικο! Ομως μας αξιζει στην ζωη να εχουμε και να διεκδικουμε το καλυτερο! Γιατι ειναι η μονη λυση για να γινουμε ευτυχισμενοι!

    Ειλικρινα δεν ξερω πως θα χειριστω το θεμα, σιγουρα οσο διαρκει η καραντινα δεν θα αλλαξει τιποτα, οι χρονοι ειναι πολυ περιορισμενοι και για τις δυο επομενως θα πρεπει σιγουρα να περιμενω οταν θα ειμαστε κανονικα πως θα κυλαει αυτη η σχεση! Και σαφως ουτε εμενα με ενδιαφερει ενα τηλεφωνο ολη την ωρα, προσωπικα το βαριεμαι κιολας και δεν το θεωρω υγιες. Ομως το νοιαξιμο για καποιους ανθρωπους και το μνμ κοιτα εγινε αυτο θελω να το μοιραστω μαζι σου να το ξερεις και να χαρεις με την χαρα μου και οχι να περιμενεις ποτε θα βρεθουμε και να της λες ποσα επεισοδια εχω χασει απο την ζωη σου και εκεινη να λεει καλε στο χα πει και εχω γενικα πολλα νεα να σου πω!!Αυτα τα νεα, με καποιον τα μοιραζεται ετσι δεν ειναι? Αφου λοιπον δεν σκεφτεται εμενα και αμεσως της βγαινει να το επικοινωνησει με καποιον αλλον σημαινει πολλα και για την ιδια. Απλα επειδη δεν ειναι βαθυς ανθρωπος, ειναι πολυ επιφανειακος και την ενδιαφερει η καλοπεραση και οποιος της το χαλαει αυτο τον διωχνει, δεν παλευει δλδ για τις ανθρωπινες σχεσεις, φερεται ετσι!

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Όταν λέω διαλυσει εννοώ να ξεκόψει. Γίνεται και αυτο. Αν θεωρείς ότι καταπιέζεσαι και νιώθεις αδικία μπορείς απλά να βγάλεις αυτό το άτομο ήρεμα από τη ζωή σου μια και καλή. Και μη μου πείτε για αδικίες και για άσχημη συμπεριφορά προς τη φιλή της. Γιατί εάν το πάρουμε έτσι ούτε η φιλη της είναι σωστή απέναντι της.Αφού της φιλης της βγαίνει να μη θέλει πολλά πολλά μαζί της. Της θεματοθετριας μπορεί να της βγαίνει να μη θέλει καθόλου πάρε δώσε πια. Δικαίωμα της. Γούστο της καπέλο της.
    Και συνήθως όταν απομακρύνεσαι από άτομα νιώθεις απελευθέρωση. Εάν δεν μπορείς να το διαχειριστείς και πιέζεσαι. Χίλιες φορές καλύτερα να της πει ξέρεις κάτι τράβα το δρόμο σου δεν μπορώ άλλο αυτή τη σχέση πάρα να κάθεται και να υποφέρει περιμένοντας

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by Alice93 View Post
    Καλημερα και ευχαριστω παρα πολυ και παλι για τα μηνυματα σας!!!

    Πράγματι, τίποτα δεν διαλύεται απο την μια στιγμη στην αλλη, η δουλεια ειναι εσωτερικη και γινεται καιρο και οταν βλεπεις οτι δεν υπαρχει εδαφος ή κατι δεν τσουλαει πρεπει να παρεις μια αποφαση! Ακριβως το ιδιο συμβαινει και με τις ερωτικες σχεσεις, μενουμε πολλες φορες απο συνηθεια και ασφαλεια γιατι φοβομαστε ο καθενας κατι διαφορετικο! Ομως μας αξιζει στην ζωη να εχουμε και να διεκδικουμε το καλυτερο! Γιατι ειναι η μονη λυση για να γινουμε ευτυχισμενοι!

    Ειλικρινα δεν ξερω πως θα χειριστω το θεμα, σιγουρα οσο διαρκει η καραντινα δεν θα αλλαξει τιποτα, οι χρονοι ειναι πολυ περιορισμενοι και για τις δυο επομενως θα πρεπει σιγουρα να περιμενω οταν θα ειμαστε κανονικα πως θα κυλαει αυτη η σχεση! Και σαφως ουτε εμενα με ενδιαφερει ενα τηλεφωνο ολη την ωρα, προσωπικα το βαριεμαι κιολας και δεν το θεωρω υγιες. Ομως το νοιαξιμο για καποιους ανθρωπους και το μνμ κοιτα εγινε αυτο θελω να το μοιραστω μαζι σου να το ξερεις και να χαρεις με την χαρα μου και οχι να περιμενεις ποτε θα βρεθουμε και να της λες ποσα επεισοδια εχω χασει απο την ζωη σου και εκεινη να λεει καλε στο χα πει και εχω γενικα πολλα νεα να σου πω!!Αυτα τα νεα, με καποιον τα μοιραζεται ετσι δεν ειναι? Αφου λοιπον δεν σκεφτεται εμενα και αμεσως της βγαινει να το επικοινωνησει με καποιον αλλον σημαινει πολλα και για την ιδια. Απλα επειδη δεν ειναι βαθυς ανθρωπος, ειναι πολυ επιφανειακος και την ενδιαφερει η καλοπεραση και οποιος της το χαλαει αυτο τον διωχνει, δεν παλευει δλδ για τις ανθρωπινες σχεσεις, φερεται ετσι!
    Το ότι δεν σε παίρνει τηλέφωνο και δεν μοιράζεται στιγμές... αλλα περιμένει να βγείτε δεν τη κάνει λιγότερο φίλη σου. Μπορεί να είναι και θέμα γούστου να μην της αρέσουν τα πολλά τηλέφωνα. Εσύ όμως αφού βλέπεις ότι δεν ταιριάζετε τότε για ποιο λόγο επιμένεις να αλλάξει αυτή. Και εφόσον είναι επιφανειακή και εγωίστρια τότε γιατί επένδυσες σε εκείνη; θα μπορούσες εξαρχής να μην ανοίγεσαι τόσο σε συναίσθημα και να έχεις λιγότερες προσδοκίες. Μήπως θες να δώσεις τόσο πολύ και δεν βλέπεις ποιον έχεις απέναντι σου.;

    Μόνο και μόνο από το τρόπο που μιλάς και το επεξεργάζεσαι και αναλύεις το όλο θέμα φαίνεται ότι εσύ το έχεις πάρει πιο κατάκαρδα και σοβαρά από ότι εκείνη. Για αυτό σου λεω δεν θα κρατήσει. Αν άρχισες να νιώθεις ότι η ζυγαριά γέρνει προς τα εσένα θα λήξει σύντομα αυτή η φιλία. Δεν.θα αντέξεις

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Εσύ όμως δεν ειπες. Έχεις άλλες φίλες και ενδιαφέροντα; Γιατί εάν δεν έχεις τότε πέφτεις με τα μούτρα και τα περιμενεις όλα από εκείνη και ασκείς πίεση υπερβολική. Εάν είναι η μοναδική φίλη που περνάς καλά και γενικά δεν έχεις άλλη ευχαρίστηση στη ζωή σου ζητάς να σου καλύψει περισσότερα κενά από όσα νομίζεις. Άμα δεν θες να τη χάσεις Κάνε βήματα πίσω,χαλάρωσε δώσε αλλού προτεραιότητα και άφησε την να σε ψάξει αυτή ή στη τελική να βρεις άλλη φίλη που θα ταιριάζετε περισσότερο.

  15. #45
    Ναι, φυσικα και έχω άλλες φιλίες, καμία όμως σαν εκείνη και το διαχωρίζω. εχω επιλεξει να ειναι το μοναδικο ατομο το οποιο θα εχει την παραπανω θεση, αλλο φιλες αλλο οικογενεια αλλο παρεες! Ηταν διαφορετικη, μου εδινε πολλα, επομενως τον εγωισμο της τον εβλεπα σε αλλους, στο πως τους φεροταν και οχι σε εμενα! Σε εμενα ηταν παντα εκει, βραχος, ζεστη, γλυκια οτι χρειαστω να τρεξει και εγω επισης! Καπως ετσι ξεκινησαμε την φιλια μας απο καποιο πολυ σοβαρο γεγονος! Απο κει και περα, ακριβως επειδη εχω πολλα στο κεφαλι μου με προβληματιζει το γεγονος οτι το σκεφτομαι τοσο πολυ και με ενοχλει το πως με βλεπει! Ειναι σαφες οτι για εκεινη ειμαι ενα σιγουρακι που δεν αξιζει να προσπαθησεις και πολυ και δινει χωρο σε αλλα ατομα! Μαλιστα μου βγαζει πολυ περιεργη εικονα το γεγονος οτι μου σχολιαζει αρνητικα ορισμενα ατομα και μετα απο λιγο βλεπω φωτογραφιες ανεβασμενες love u so much και αλλα τετοια παιδιαστικα.. εγω φαινεται εχω κανει λαθος και της εχω δωσει πολυ πολυ χρονο και χωρο ενω εκεινη δεν με αντιμετωπιζει ετσι! Το καλοκαιρι περασα μια πολυ ιδιατερη συνθηκη, ημουν μονη μου καπου και οταν της το ειπα μου λεει μα δεν ειχα καταλαβει οτι ειναι τοσο σημαντικο για εσενα! Μα ρε φιλε, αν δεν καταλαβαινεις μετα απο 6 χρονια τι ειναι σημαντικο για εμενα, οπως εγω καταλαβαινω τι ειναι σημαντικο για εσενα τοτε τι σκ***φιλες ειμαστε??? και της ειχα πει οτι φυσικα και εκεινη εαν εχει καποιο παραπονο απο μενα θελω να μου το πει, δεν ειπα οτι δεν κανω λαθη και μου λεει οχι οχι τιποτα δεν εχω εσυ μονο εχεις!Μονο και μονο αυτο δειχνει ποσο στην κοσμαρα της ειναι στο συγκερκιμενο θεμα, ποσο δεδομενη εχει την σχεση μας και το βασικοτερο, ποσο δεν εχει μπει στην διαδικασια να δει βαθυτερα!!

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η φίλη μου
    By PICKOULINI in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-06-2020, 01:50
  2. Προβλημα με την φιλη μου
    By engliscp in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 11-07-2016, 00:02
  3. Πρόβλημα με Φίλη
    By pennia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 03-05-2015, 22:26
  4. Προβλημα με φιλη
    By Xrhstos123 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 16-10-2013, 16:57
  5. νεα φιλη
    By maritak in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-12-2006, 04:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •