ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΦΙΛΗ ΜΟΥ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 100
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Alice93 View Post
    Αγαπητή Σόνια, πολύ ωραία αυτά τα οποία λες, και σε ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο! όμως δυστυχώς η φίλη μου δεν έχει μπει καν στην διαδικασία την οποία περιγράφεις. Αρχικα δεν εχω προβλημα με τις φιλες της, αλιμονο, ειναι αρκετα διαφορετικες απο μενα αλλα 2-3 φορες τον χρονο που τις συναντω δεν εχω κανενα θεμα, στην παρεα ως γνωστον ολοι καλοι ειμαστε! Το θεμα μου αφορα εμενα και την φιλη μου, κανεναν αλλο! Νιωθω πως εχουμε χαθει λιγο στην μεταφραση! Εγω αλλαζω αρκετα εκεινη επισης και ισως δεν μπορουμε να συντονιστουμε πια!Ξερει πως για μενα ειναι οτι καλυτερο, της δειχνω απιστευτα την αγαπη και την αφοσιωση μου επομενως δεν μπορει να εχει ανασφαλεια για κατι τετοιο! Απο την αλλη, εκεινη θεωρει πως ολα ειναι καλα και το ασχημο ειναι οτι δεν μπαινει στην διαδικασια να καταλαβει τι μου συμβαινει και μηπως κατι δεν κυλαει οπως πρεπει! Για μενα δεν ειναι ετσι οι κολλητες φιλιες, ειναι ουσιαστικες, βαθιες, ακους την καρδια του αλλου και τον αφουγκραζεσαι.. και πιστεψε με Σονια μου, δεν θα παραπονιομουν ποτε για το οτι δεν ημουν η πρωτη στην ειδηση, δεν με νοιαζει αυτο, αλλα οταν ο αλλος ειναι ο κολλητος σου δεν περιμενεις την καταλληλη στιγμη για να μοιραστεις κατι, γιατι απλα δεν υπαρχει καταλληλη στιγμη, οποτε θες ειναι εκει για εσενα και εσυ γι αυτον!
    εγραψες δυο αντιφατικες μεταξυ τους σκεψεις.
    στην μια αναγνωριζεις οτι αλλαζουμε/αλλαζετε, εχετε αλλαξει κι οτι πιθανον να μην ειστε τοσο συντονισμενες οσο μικρες, κι απο την αλλη μας λες και παλι οτι ΕΚΕΙΝΗ δεν μπορει να καταλαβει οτι κατι δεν παει καλα, που πρεπει να διορθωθει!
    μα αν εχετε αλλαξει, τι να διορθωθει; να διορθωθει η αλλαγη σας;;

    ενωσε τις δυο προτασεις σε μια και θα δεις οτι ενω με την λογικη αντιλαμβανεσαι οτι ισως θελετε διαφορετικα πραγματα, με το συναισθημα και παλι θα θελες να αναγνωρισει σε εσενα το δικιο και να κανει καποιες αλλαγες.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Έχω περάσει από την φάση σου στο παρελθόν, όχι βέβαια σε τέτοιο βαθμό, απλά δεν εισέπραττα ό,τι έδινα, γι' αυτό σε καταλαβαίνω. Πια έχω αποφασίσει δεν θέλω τέτοιες επαφές, γιατί έχουν τοξικότητα και με εμποδίζουν από το να αναγνωρίσω την αξία μου.
    κι εσυ, με φιλικη σχεση ειχες αυτην την εμπειρια, ή με ερωτικη;

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Εμένα που με θυμηθήκατε; [emoji14] Σε φιλικό επίπεδο. Επειδή είναι ένα συγκεκριμένο μοτίβο που μου συνέβαινε από μικρή ηλικία μέχρι και πέρυσι, θεωρώ πως ίσως εγώ διάλεγα κάποιες καταστάσεις που θα έμοιαζαν με μια άλλη ανθρώπινη σχέση που με έχει καθορίσει από την παιδική μου ηλικία.

  4. #49
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Περιμένεις η φιλη σου να συμπεριφερεται με έναν συγκεκριμένο και απόλυτο τρόπο όπως το έχεις εσύ στο μυαλό σου. Δεν σκεφτόμαστε όμως όλοι το ίδιο ούτε είμαστε όλοι ίδιοι. Δεν είναι τέλεια η φιλη σου, δώσε της το περιθώριο να κάνει λάθη. Εφοσον σε θεωρει δεδομένη τότε κράτα και εσύ λίγο απόσταση, συναισθηματική εννοώ περισσότερο. Λογικο είναι να σε βλέπει δεδομένη, από τη στιγμή που λες ότι είναι η καλύτερη σου και δεν ξεκολλάς με τίποτα από εκείνη όσο και αν πιέζεσαι, σε βλέπει δεδομένη. Της το περνάς. Και επειδή την έχεις βάλει σε αποκλειστική θέση μέσα σου περιμένεις από εκείνη να είναι τέλεια και εκείνη το βλέπει και το νιώθει αυτό, οι άνθρωποι δεν είμαστε χαζοί.
    Εξαλκου οι άνθρωποι για να μπουν στη διαδικασία να δώσουν πρέπει να εχουν να κερδίσουν και κάτι. Εάν εσυ της τα έχεις δώσει όλα στο πιάτο, υλικά και συναισθηματικα τότε εκείνη γιατί να προσπάθησει παραπανω ;;;; Αφού είτε προσπαθήσει είτε όχι μέσα σου έχει περίοπτη θέση.

    Δεν σας βλέπω να κρατάει πολλά αυτή η φιλία ακόμα. Μάλλον βρίσκεται προς το τέλος της. Ή αυτή θα πιεστεί επειδή δεν γουστάρει να σου δώσει παραπανω και θα σε αποφεύγει ....είτε εσύ δεν θα αντέξεις τις ανικανοποιητες προσδοκίες σου και θα απομακρυνθείς αφού της έχεις γίνει στενός κορσες. (Κατά τη γνώμη της)

    Εκτός και αν δουλέψεις μέσα σου και αποστασιοποιηθεις συναισθηματικα.

    Εγώ βλέπω ότι δεν ταιριάζετε πάντως. Εσύ μόνη σου λες ότι είναι επιφανειακή. Εάν εσυ είσαι δοτικος και ενδηλωτικος ανθρώπος ενώ εκείνη ρηχή χωρίς να επενδύει τόσο πως θα την αλλάξεις.

    Και στη τελική κολλητούς μας κάνουμε αυτούς που μας έχουν αποδείξει ότι είναι δίπλα μας χωρίς να τους το ζητήσουμε, όχι αυτούς που συμπαθούμε περισσότερο.ουτε αυτούς που ξέρουμε περισσότερα χρόνια.

    Αυτή για σένα μπορεί να είναι η καλύτερη σου, για εκείνη όμως είσαι η καλύτερη της; Ή με κάποια αλλη ταιριάζει παραπανω στη παρούσα φάση;;

  5. #50
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Και κάτι άλλο. Εσύ τώρα γιατί έχεις φάει σκαλωμα μαζί της; Αλλα πράγματα δεν έχεις να ασχοληθείς να εστιάσεις;;; Μήπως φταιει η καραντίνα που τα κάνει όλα υπερβολικά;; νιώθεις να σε απορρίπτει με τη στάση της; και εάν ναι τότε μήπως έχεις θέμα με την απόρριψη; και δεν μπορείς να τη διαχειριστείς; Μήπως όταν καποιος απομακρύνεται από εσένα νιώθεις ότι σε απορρίπτει κιόλας; γιατί αυτό δεν ισχύει πρακτικά αν το δεις. Μπορεί να νοιάζεται για σένα η φιλη σου αλλα να μην έχει ανάγκη να περνάτε τόσο χρόνο μαζί.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Quote Originally Posted by Alice93 View Post
    Απλα επειδη δεν ειναι βαθυς ανθρωπος, ειναι πολυ επιφανειακος και την ενδιαφερει η καλοπεραση και οποιος της το χαλαει αυτο τον διωχνει, δεν παλευει δλδ για τις ανθρωπινες σχεσεις, φερεται ετσι!
    Ειχα την εντυπωση πως σ ενδιαφερει πολυ η φιλια της κολλητης σου, δειχνεις ομως να μην την εκτιμας ιδιαιτερα.

  7. #52
    Σε αρχικό στάδιο, σίγουρα προσπαθώ να αποκοπώ συναισθηματικά από εκείνη, καθώς δεν αντέχω άλλο να νιώθω μια καλά και μια όχι!
    Συμφωνώ, σε αυτό που γράφετε παραπάνω πως αυτη την περιοδο μπορει να νιωθει πιο κοντα με αλλα ατομα, λογω και της περιοχης που μενει που εχει πιο κοντα της αλλα ατομα ενω εμεις μενουμε πιο μακρια! Τελικα σε κανεναν δεν πρεπει να δινεις τα παντα, την εχω πατησει και με ερωτικη μου σχεση και εμεινα στον πατο!!
    Εχω θεμα με την απορριψη, δυστυχως, ειμαι μοναχοπαιδι και εχω βαθεια αναγκη να δενομαι με τους ανθρωπους πολυ να δινω και να παιρνω πολλα να μην ειναι επιφανειακες οι σχεσεις!!
    Την εκτιμω την φιλη μου, ομως με την συμπεριφορα της απομακρυνομαι, δεν μπορω να μαθαινω απο τα social πραγματα για εκεινη τα οποια αν με ενιωθε κοντα της θα μου ειχε πει πρωτη πρωτη τι συνεβη και μετα θα το δημοσιοποιουσε (εχει να κανει με κατι επαγγελματικο πολυ σημαντικο για εκεινη).
    οι ανθρωποι δυστυχως δεν αλλαζουν, αλλα αν αλλαξουν πρεπει να αλλαξουν προς το καλυτερο. να διορθωσουν λαθη του παρελθοντος, να γινουν ανοιχτοι, να συγχωρουν και να πηγαινουν παρακατω. σε πολλα την βλεπω κολλημενη και ειναι πολυ απολυτη, και οσο περνανε τα χρονια αυτο εμενα μου στραβωνει και καθε φορα που την βλεοω τελευταια δεν ξερω γιατι αλλα δεν νιωθω χαρουμενη, ειναι η κατασταση βεβαια σιγουρα που μας εχει κουρασει ολους και θελουμε να επιστρεψουμε στην ζωη και την καθημερινοτητα μας.
    Δεν ξερω τι πηγε λαθος, πραγματικα... καποτε επικοινωνουσαμε πολυ..ενιωθα πολυ ανετα μαζι της τωρα καπου εχουμε χαθει, και δεν ειναι της φαντασιας μου, αφου το νιωθω, τοτε πραγματι συμβαινει..

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    νομίζω πως έχεις πάρει την απόφασή σου και έχει αρχίσει να ξεκαθαρίζει το τοπίο.

  9. #54
    Δεν εχω παρει ακομα, απλα μεσα μου ειναι καιρο αυτα τα συναισθηματα και δεν ξερω πως να τα παλεψω...

  10. #55
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Λογικο είναι οι φιλίες να κάνουν κοιλιά προς το πέρασμα του χρόνου. Οι άνθρωποι περνάνε φάσεις δεν γίνεται να είστε αγκαζέ μια ζωή. Το τι νοοτροπία ζωής έχει δεν θα πρέπει να αφορά εσένα, δική της η ζωή. Το θέμα της φιλίας σας ναι οκει να σε αφορα. Κουράζει το συνέχεια μαζί. Να το ξέρεις. Μη ψαρώνεις με τα σοσιαλ μίντια. Δεν σημαίνει ότι χάνεις τόσο σοβαρά γεγονότα από τη ζωή της. Το παίζει στα σοσιαλ όπως όλοι, ακου με που σου λέω. Ανεβάζει για να κάνει φιγούρα, επιφανειακή και αυτή. Εσύ μπορεί σαν άνθρωπος να έχεις στόχο την αυτοβελτιωση και να φιλοσοφεις αν όμως εκείνη δεν θέλει να μπαίνει σε τέτοιες σκέψεις και δεν δέχεται να αλλάξει (ούτε βλέπει το λόγο να το κάνει) δεν θα τη βάλεις να πάει με το ζόρι με τα νερά σου. Οι άνθρωποι είναι μαζί μας και μας δίνουν πράγματα επειδή το θέλουν Όχι επειδή το απαιτησαμε. Τη στάση της δεν μπορείς να τη κοντρολαρεις, μπορείς όμως να ελεγξεις τη δική σου στάση και συμπεριφορά απέναντι της. Και τη πορεία της φιλίας σας κατά το ήμισυ εννοείται.

  11. #56
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Λες τι μπορεί να πήγε λάθος. Γιατί ντε και καλά πρέπει να έχει πάει κάτι λάθος;;; απομακρύνεται για δικούς της λόγους. Το εάν εκείνη σε βαριέται για πολλη ώρα δεν φταις εσύ για αυτό, αυτή μπορεί να έχει ανάγκη κάτι άλλο σε αυτή τη φάση,ή εάν δεν γουστάρει τα τηλέφωνα πάλι έχει να κάνει με εκείνη, όπως και το να έχει κουραστεί ή να έχει αλλάξει. Γιατί το παίρνεις προσωπικά δηλαδη;;;;;; δεν περιστρέφονται όλα γύρω από σένα. Ακόμα και το να μην ταιριάζετε δεν φταις εσύ για αυτό που είσαι, εκείνη θέλει αλλά πράγματα ,αν είναι έτσι. Όπως κι το να μην έχει όρεξη και να θέλει να κρατήσει γενικά απόσταση, πάλι με εκείνη έχει να κάνει. Keep calm. Εσύ μια χαρά είσαι. Απλά δεν γίνεται να είναι όλα τέλεια συνέχεια.

  12. #57
    Λες ε? η αληθεια ειναι οτι το εχω σκεφτει αυτο με τα σοσιαλ, οτι το παιζει αλλα και παλι δεν βρισκω λογο να το κανει! Ισως κρινοντας απο μενα!
    Προφανως δεν μπορουμε να απαιτησουμε απο κανεναν να μας αγαπαει πολυ ή λιγο, να μας δινει πολλα ή τιποτα.. δεν ξερω.. απλα εχω φτασει στο σημειο να μην μου βγαινει να την παρω, να της στειλω, δηλαδη καπως δεν νιωθω ανετα, και αυτο ειναι θεμα!
    Νομιζω οτι εχω αφησει να φανει οτι θελω συνεχεια μαζι και τηλ και τετοια, οχι δεν ισχυει αυτο! Το βαριεμαι κιολας οπως ειπα! απλα πχ συμβαινει κατι στην ζωη σου- δεν ξερω αν μιλαω με κοπελα ή οχι οποτε θα απευθυνθω γενικα-δεν θες να το πεις σε εναν δικο σου? να στειλεις και να πεις εγινε αυτο εχω να σου πω!αν δεν σου βγαινει τοτε κατι παει λαθος.. κατι δεν λειτουργει! και δεν ξερω τι να κανω γιατι καποτε ειχαμε μια μαγικη σχεση και εκεινη δεν μιλαει,.. και νιωθω πως απο τοτε που της μιλησα, πλεον εχει αλλαξει και δεν εμπιστευεται σε μενα πραγματα και το χειροτερο, νιωθω οτι συζηταει και πραγματα για μενα σε αλλους! οπως δλδ σχολιαζουμε μαζι τις αλλες φιλες της και μετα βλεπω ποστ λατρειας, ετσι φοβαμαι οτι και με μενα συμβαινει αυτο!

  13. #58
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Εσύ δεν βρίσκεις κανένα λόγο με τα δικά σου μυαλά, αλλα δεν έχεις τα μυαλά της. Μην εμπιστεύεσαι τα σοσιαλ εκεί όλοι το παίζουν φιγούρα χωρίς ουσία. Το οτι μπορεί να σου λέει πράγματα που την ενοχλούν για τις άλλες μπορεί όντως να το κάνει και με σένα αυτό. Αλλά και πάλι δεν αναιρεί το γεγονός οτι σας βλέπει ως φίλες της. Τώρα το αν θα σας σχολιάσει για τις επιλογές σας είναι και αυτό στα πλαίσια της συναναστροφής.

    Φυσικο είναι να έχεις παγώσει μέσα σου γιατί κάνεις σενάρια, έχεις αμυντική στάση και τη βλέπεις σαν εχθρό σου. Δεν μπορείς να είσαι ζεστή όταν βλέπεις την άλλη να απομακρύνεται και είσαι απογοητευμένη. Αυτή μπορεί οπως είπες να έχει ενοχληθει επειδή της μίλησες. Δικαίωμα της. Αλλά δικαίωμα σου και εσένα να της μιλήσεις. Μην επαναλάβεις όμως την ιδια κουβέντα, το επιασε το νοημα..χωρις να σημαίνει ότι θα το ακολουθήσει κιόλας.

    Δεν χρειάζεται να της λες να βγαίνετε συνέχεια, για να νιώσει πίεση. Μόνο και μόνο οι σκέψεις που κάνεις, οι προσδοκίες που έχεις μέσα σου, φαίνονται και τις βλέπει και η ίδια από τη στάση σου.

  14. #59
    Ισως, ωστόσο ειμαι ειλικρινης και δυσκολευομαι να δειχνω οτι δεν τρεχει τιποτα και αγαπες και λουλουδια. Το ψυχικό κενό δεν είναι τυχαίο, οπότε υπάρχει λόγος που νιώθω έτσι όπως επίσης όταν βρισκόμαστε πια οταν γυρναω σπιτι νιωθω ενα σαν ψυχοπλακωμα... δεν ξερω τι να πω!! Ο καιρος θα δειξει πως θα κυλησει, ολα εξαρτωνται και απο τα δυο προσωπα, και αν ειναι να κρατησει αυτη η σχεση και να ειναι ουσιαστικη θα φανει μετα χρονια και σε επομενες αλλαγες της ζωης μας και οσο αντεξουμε θα φανει στο χειροκροτημα που λεει και το τραγουδι!

  15. #60
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Αγάπες και λουλούδια θα μπορούσες να ήσουν αν τη θεωρούσες ως "οκει φίλη μου μεν, αλλά και να τη χάσω δεν πειράζει, δε βαριέσαι ας κάνουμε όσο βγει παρέα,δεν έχω απαιτήσεις"

    Με αυτήν την οπτική της τελείως κολλητής και των προσδοκιών πάντα θα έχεις ένα παράπονο. Άμα δεν περνάς καλά στη τελική μαζί της και νιώθεις ψυχοπλακωμα τότε μπορεί να ήρθε η ώρα να το τελειώσετε.

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η φίλη μου
    By PICKOULINI in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-06-2020, 00:50
  2. Προβλημα με την φιλη μου
    By engliscp in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 10-07-2016, 23:02
  3. Πρόβλημα με Φίλη
    By pennia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 03-05-2015, 21:26
  4. Προβλημα με φιλη
    By Xrhstos123 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 16-10-2013, 15:57
  5. νεα φιλη
    By maritak in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-12-2006, 03:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •