ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΦΙΛΗ ΜΟΥ - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 100 of 100
  1. #91
    Ναι αυτό συμβαίνει δυστυχώς. It takes two the tango που λενε!! Δεν ξέρω τι να πω πια..παντα θα με εκπλησσουν οι ανθρωποι τελικα τιποτα δεν ειναι δεδομενο, και για τιποτα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.

  2. #92
    Συν οτι καποια στιγμη νιωθω πως κουραζει αυτο το πραγμα..δηλαδη μια να ειμαι ετσι μια αλλιως, μια να με χαροποιει μια να αμφιβαλλω. Εκει ειναι που λες ενα φτανει, αφου δεν αλλαζει τιποτα και συνεχιαεις να νιωθεις το ιδιο

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    πώς το έλεγε η Μόνικα στη Ρέισελ σε κάποια φάση, για άλλο θέμα. "welcome to the real world! it sucks! *You are gonna love it!"

    η ζωή δεν είναι τέλεια, οι σχέσεις δεν είναι τέλειες, οι ανθρώποι δεν είναι τέλειοι.

  4. #94
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    27
    Καλησπερα και παλι, διαβαζοντας ολα αυτα που γραφεις θα συμφωνησω με πολλους που σου αναφερουν οτι εχει γινει εμμονη πλεον καπως ο τροπος της φιλιας σου με αυτη την κοπελα και φαινεται να σου κανει περισσοτερο κακο παρα καλο η ολη κατασταση. Φαινεσαι να φθηρεσαι μεσα απο αυτο και να χανεις τοση δυναμεις οσο και τον ιδιο σου τον εαυτο κι ειναι κριμα. Το παραδεχεσαι ακομα κ εσυ η ιδια οτι το νιωθεις σαν εμμονη πλεον.
    Προσωπικα εγω η ιδια επειδη βρισκομαι και σε κοντινη σου ηλικια αλλα και εχω πολυ παρομοιοα αποψη για τη φιλια δε βρισκω καθολου παραλογα οσα θες εσυ για να νιωθεις ομορφα σε μια φιλια. Ομως απ οτι φαινεται η φιλη σου πλεον τουλαχιστον δεν το βλεπει το ιδιο. Ισως να μη το εβλεπε κ ποτε ομως και εσυ να το αγνοουσες απ τον ενθουσιασμο και την αγαπη σου γι αυτην, οπως και να χει ειτε κανεις κατι γι αυτο και αλλαζεις κατευθυνση ειτε παραμενεις να ψαχνεις καθε λεπτομερεια στη ζωη σας και τι μπορει να σημαινει και να κρυβει απο πισω.
    Για καποιους ανθρωπους ειναι πολυ σημαντικη η σταθεροτητα στο χαρακτηρα, τη συμπεριφορα και τις επαφες μας οπως σε σενα και σε μενα πχ αλλοι ανθρωποι ομως δεν το θεωρουν ουτε απαραιτητο ουτε κ τους εκφραζει ακομα κ αργοτερα στη ζωη τους κ ετσι αλλαζουν καποια πραγματα. Το σιγουρο ειναι οτι αφου της εχεις μιλησει για ολα αυτα απανειλημενα και οσα νιωθεις κ οσα ζητας και δε βλεπεις να αλλαζει αυτο και να σε εκφραζει οπως παλιοτερα πρεπει να το δουλεψεις με τον εαυτο σου και να το αποδεκτεις κ να δεις τι μπορεις να κανεις εσυ πλεον για τις δικες σου αναγκες ωστε να αισθανεσαι ξανα ομορφα! Οικογενεια μπορει να τη νιωθεις για παντα και αυτο δεν αναιρειται εκτος πια αν σου κανει κατι πραγματικα ασχημο, αλλωστε ακομα κ με τη βιολογικη μας οικογενεια πολλες φορες δε ταιριαζουμε σε ολα η χωριζουν οι δρομοι μας καπου η εχουμε αλλες αναγκες, συμπεριφορες και πιστευω. Και αυτο δεν αποκλειει φυσικα το να βρεις καπου αλλου εναν νεο ανθρωπο ειτε στους ειδη υπαρχοντες πχ φιλες ειτε σε νεους φιλους η μια σχεση η και στα δυο!
    Δε χρειαζεται ουτε να μαλωσεις μαζι της ουτε και να πιεζεσαι ομως. Μπορεις απλα τον χρονο που αφιερωνεις να ψαχνεις καθε τι που κανει να τον αφιερωσεις στο μεσα σου οσο και σε αλλους ανθρωπους που μπορει τελικα να αξιζουν και να σου δωσουν τη φιλια που θες αλλα δε τους δινεις μια ευκαιρια κι ειναι κριμα! Κι αν το εχεις ηδη δοκιμασει με τους ειδη υπαρχοντες ανθρωπους και δεν εχει πετυχει ισως αξιζει να ανοιχτεις και παραπερα. Εγω προσωπικα εφοσον μου λειπει μια τετοια φιλια την εχω ψαξει ακομα και στο ιντερνετ και παντου γιατι ειναι κατι που θελω πολυ στη ζωη μου και δε θελω να κλεινω πορτες. Εισαι νεα κοπελα, εξυπνη φαινεσαι και κοινωνικη, επικοινωνιακη και εκφραζεσαι ομορφα. Μπορεις σιγουρα να γνωρισεις νεα ατομα η να δεις αν καποιο απ τα υπολοιπα παλια εχει μεσα του κατι πολυ ομορφο που δε φανταζεσαι μεχρι τωρα! Μη σαμποταρεις τη ζωη σου και μη κολλας σε καταστασεις που βλεπεις οτι δεν προχωρανε. Με καποιους ανθρωπους πραγματι θα αισθανθουμε κατι ξεχωριστο και θα τους νιωσουμε οικογενεια αλλα δε σημαινει αυτο οτι θα θελουμε κ παντα τα ιδια μαζι τους. Θα σου ελεγα να αφησεις τα σοσιαλ κατα μερος και το τι κανει εκεινη και να επικεντρωθεις σε σενα και οσα επιθυμεις. Να αλλαξει δε γινεται ειναι αυτη που ειναι κ τοσα εχει να σου προσφερει. Ειτε το αποδεχεσαι και λες οκ αυτα μπορει αυτη αλλα κ εγω θα βρω και αυτο που με εκφραζει πληρως ειτε μενεις εκει να στεναχωριεσαι και να ελπιζεις σε κατι που δεν αλλαζει. Κριμα ειναι.. Τοσος κοσμος θα ηθελε εναν καλο φιλο οπως τον περιγραφεις απλα χρειαζεται να το δεις :)
    Και ξαναλεω δε σημαινει οτι δε σε αγαπαει απλα η αγαπη δεν ερχεται και παντα με τις μορφες που περιμενουμε η θελουμε.

  5. #95
    Ειλικρινα Lalaland το μηνυμα σου ειναι βαλσαμο και σε ευχαριστω πολύ!!!έχει τυχη τωρα λογω μιας συνθηκης και εχω γνωρισει πολλα ατομα, του ιδιου κλαδου με εμενα και βλεπω 2-3 κοπελες που μιλαμε πολυ που εχουμε κοινα ενδιαφεροντα και για το επαγγελμα μας και γενικοτερα μουσικη, ονειρα κλπ κλπ!! Και σιγουρα εχω ανοιξει φτερα συν αλλες 5 φιλες που εχω ηδη καιρο!! Και πριν την καραντινα εβγαινα πολυ τωρα δυστυχως ολες εχουμε απομακρυνθει,επιμενω παιζει πολυ ρολο αυτο!!
    Δεν ξερω με τα σοσιαλ μου εχει καρφωθει, δηλαδη βλεπω κανει παντου λαικ και σκεφτομουν οτι εγω θα εμπαινα στο προφιλ μου να δω αν ανεβασα πχ απο αυτο το σημαντικο γεγονος!Συν οτι επειδη δεν θελει να μοιραζεται πολλα κλπ κλπ της εστειλα προχτες ενα μνμ οτι ειμαι εδω και σε αγαπω κλπ και οτι θες και να πανε ολα καλα για κατι που θα συνεβαινε και ουτε απαντησε και 2 μερες την εχω χασει! Δεν ξερω πως να φερθω, το εχω αναγνωρισει το κομματι της εμμονης γιατι με εχει ενοχλησει πολυ!!!Το κανα παλια και με ερωτικη μου σχεση και ενω αναγνωριζω το πως φερομαι και με ενοχλει, συνεχιζω και το κανω!!
    Φοβαμαι πως καποια στιγμη θα σπαστω πολύ, δηλαδη δεν γινεται να βγαινουμε και να μιλαω 2 ωρες και εκεινη να μου μασαει λογια και να μου λεει αυτο δεν μπορω να πω αλλα, το αλλο επισης κλπ κλπ και πες μου εσυ τα δικα σου!!
    Σε ευχαριστώ πολύ για τα ζεστά σου λόγια, σε καταλαβαινω τοσο πολυ, ειναι απιστευτο να θες να δωσεις και να παρεις και να αλλαζοτν ετσι οι ανθρωποι! Και τι να πω..αλλαξα εγω και εχω υπερβολικες απαιτησεις? δεν ξερω, πιστευω καποια στιγμη θα σκασω και ή θα πω ολα αυτα που εχω μαζεμενα ή σιγα σιγα θα εξαφανιστω!Παντως εχω κουραστει πολυ να λεω οτι ειμαι κολλητη με καποια ενω στην ουσια δεν νιωθω ετσι!οπως λεμε ειμαι σε σχεση και ειμαι με τον ανθρωπο μου και εκεινη την ωρα νιωθω μονη μου? ΑΥΤΟ!!
    και πραγματικα ειμαι πολυ τυχερη που μπορω και μιλαω μεσα απο εδω και με ακουτε και με συμβουλευετε σας ειμαι ευγνωμων!!! εχω πολυ αναγκη να εκφρασω αυτα που νιωθω γιατι με πνιγουν πολυ και νιωθω πως κοροιδευω και την ιδια οταν μιλαμε και λεμε ασχετα χωρις να της λεω τι νιωθω!!
    σε καθε περιπτωση δεν αμφιβαλλω πως με αγαπαει, πως με νιωθει οικογενεια, αλλα σιγουρα εχει αλλαξει και λειτουργει διαφορετικα!! Δεν ηταν ετσι παλια, τα λεγαμε ολα, ηταν πολύ ζεστη, πολυ ανοιχτη, αλλαξε πολυ και αποτομα.

  6. #96
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Κάτσε όμως γιατί εσύ τώρα το πας αλλού. Εδώ γράφεις ότι σου κρύβει πράγματα! Άρα παίζει θέμα εμπιστοσύνης. Μπορεί να μη σε εμπιστεύεται πλέον.ισως να είναι άτομο που να μη ταιριάζετε στις απόψεις και εάν έχεις επικρινει παλια κάποια επιλογή της μπορεί να μη θέλει τώρα να σου λέει πράγματα για να μην ακούσει κάτι που δεν της αρέσει. Η ίσως να έχει καταλάβει ότι πας να γίνεις φόρτικη κατά κάποιον τρόπο και να αμύνεται. Όσο δηλαδή πας κατα πάνω της να την αλλάξεις και να τη φέρεις στα μέτρα σου τόσο αυτή απομακρύνεται για να γλυτώσει. Πάντως κάτι παίζει με την εμπιστοσύνη στη φιλία σας.

    Να σου πω όμως, συνεθλε επιτέλους! Αφού ξέρεις ότι σε θεωρεί φίλη της και έχετε περάσει πράγματα μαζι και ακόμα μιλάτε τότε τι σκας; δες λίγο τον εαυτό σου απέξω! Κανεις λες και ήρθε η συντέλεια του κόσμου!!! Σαν κάτι πολύ τρομερό να σου έχει συμβεί..too much drama ρε κοπελιά. Στη τελική δεν έγινε κατι. Κάνε αλλα πράγματα χαλάρωσε και άσε τη να ηρεμήσει και αυτή. Πολύ πιθανό αν σταματήσεις και αδιαφορησεις για λίγο κάποια στιγμή να αλλάξει στάση ή απλά να δεις πραγματικά τι θέλει και εκείνη από τη φιλία σας.

  7. #97
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Κάτσε ρε συ...τι εννοείς ότι θα σκάσεις και θα μιλήσεις;; δεν έχετε μιλήσει για αυτό που σε απασχολεί;;; κουβέντα για αυτά που μας λες δεν έχετε κάνει μεταξύ σας ;;

  8. #98
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Alice93 View Post
    Ειλικρινα Lalaland το μηνυμα σου ειναι βαλσαμο και σε ευχαριστω πολύ!!!έχει τυχη τωρα λογω μιας συνθηκης και εχω γνωρισει πολλα ατομα, του ιδιου κλαδου με εμενα και βλεπω 2-3 κοπελες που μιλαμε πολυ που εχουμε κοινα ενδιαφεροντα και για το επαγγελμα μας και γενικοτερα μουσικη, ονειρα κλπ κλπ!! Και σιγουρα εχω ανοιξει φτερα συν αλλες 5 φιλες που εχω ηδη καιρο!! Και πριν την καραντινα εβγαινα πολυ τωρα δυστυχως ολες εχουμε απομακρυνθει,επιμενω παιζει πολυ ρολο αυτο!!
    Δεν ξερω με τα σοσιαλ μου εχει καρφωθει, δηλαδη βλεπω κανει παντου λαικ και σκεφτομουν οτι εγω θα εμπαινα στο προφιλ μου να δω αν ανεβασα πχ απο αυτο το σημαντικο γεγονος!Συν οτι επειδη δεν θελει να μοιραζεται πολλα κλπ κλπ της εστειλα προχτες ενα μνμ οτι ειμαι εδω και σε αγαπω κλπ και οτι θες και να πανε ολα καλα για κατι που θα συνεβαινε και ουτε απαντησε και 2 μερες την εχω χασει! Δεν ξερω πως να φερθω, το εχω αναγνωρισει το κομματι της εμμονης γιατι με εχει ενοχλησει πολυ!!!Το κανα παλια και με ερωτικη μου σχεση και ενω αναγνωριζω το πως φερομαι και με ενοχλει, συνεχιζω και το κανω!!
    Φοβαμαι πως καποια στιγμη θα σπαστω πολύ, δηλαδη δεν γινεται να βγαινουμε και να μιλαω 2 ωρες και εκεινη να μου μασαει λογια και να μου λεει αυτο δεν μπορω να πω αλλα, το αλλο επισης κλπ κλπ και πες μου εσυ τα δικα σου!!
    Σε ευχαριστώ πολύ για τα ζεστά σου λόγια, σε καταλαβαινω τοσο πολυ, ειναι απιστευτο να θες να δωσεις και να παρεις και να αλλαζοτν ετσι οι ανθρωποι! Και τι να πω..αλλαξα εγω και εχω υπερβολικες απαιτησεις? δεν ξερω, πιστευω καποια στιγμη θα σκασω και ή θα πω ολα αυτα που εχω μαζεμενα ή σιγα σιγα θα εξαφανιστω!Παντως εχω κουραστει πολυ να λεω οτι ειμαι κολλητη με καποια ενω στην ουσια δεν νιωθω ετσι!οπως λεμε ειμαι σε σχεση και ειμαι με τον ανθρωπο μου και εκεινη την ωρα νιωθω μονη μου? ΑΥΤΟ!!
    και πραγματικα ειμαι πολυ τυχερη που μπορω και μιλαω μεσα απο εδω και με ακουτε και με συμβουλευετε σας ειμαι ευγνωμων!!! εχω πολυ αναγκη να εκφρασω αυτα που νιωθω γιατι με πνιγουν πολυ και νιωθω πως κοροιδευω και την ιδια οταν μιλαμε και λεμε ασχετα χωρις να της λεω τι νιωθω!!
    σε καθε περιπτωση δεν αμφιβαλλω πως με αγαπαει, πως με νιωθει οικογενεια, αλλα σιγουρα εχει αλλαξει και λειτουργει διαφορετικα!! Δεν ηταν ετσι παλια, τα λεγαμε ολα, ηταν πολύ ζεστη, πολυ ανοιχτη, αλλαξε πολυ και αποτομα.
    Ασε αυτη την κοπελα στην ακρη για καποιο διαστημα, δωσε της χωρο και χρονο και ασχολησου πραγματικα με τον εαυτο σου κ τη δημιουργια νεων επαφων που να σε εκφραζουν. Η καραντινα ειναι μια πολυ δυσκολη περιοδος που ολοι εχουν απομακρυνθει λογω συνθηκων δε σημαινει κι οτι δεν αξιζουν για κατι παραπανω. Στην τελικη αληθεια , μιλα και σε μενα αμα θες, στειλε μου μνμ να συζητησουμε να γνωριστουμε, μιλα και με αλλα παιδια εδω αφου εκφραζεσαι ανετα κι ειλικρινα και μην κλεινεις καμια πορτα στο να βρεις αυτο που σε εκφραζει. Δε ξερεις ποτε και που μπορεις να βρεις εναν ανθρωπο οπως τον θες κ να κολλησεις. Δε την κοροιδευεις αυτη την κοπελα και ουτε αυτη τη βλεπει ετσι. Αντιθετως αν της ζητησεις πιο πολλα που ηδη το εχεις δοκιμασει θα την πνιξεις με αυτο. Ας την, μπορει να περναει κατι δυσκολο προσωπικο να μη ξερει πως να το αντιμετωπισει και να θελει απλα να ακουει μονο για αλλους ανθρωπους και οχι να συζηταει για τη ζωη της για να ξεχαστει. Μπορει να θελει να αφιερωθει στη σχεση της πιο πολυ τωρα ασχετων αν ο τροπος που το κανει ειναι ομορφος η οχι προς εσενα. Μη τα βλεπεις ολα αρνητικα προς εσενα. Δεν εισαι το επικεντρο της και δε το λεω αρνητικα αλλα φαινεται να ειναι αλλο ειδος ανθρωπου. Το τι κανει στα σοσιαλ δεν εχει καμια σημασια γτ κι εκει ολοι φερομαστε διαφορετικα. Μπορει να περναει θεματα στο ερωτικο κ να θελει να ξυπνησει το ενδιαφερον καποιου η να την ποναει κατι σε αυτο κ να μη μπορει να δει αλλα πραγματα. Σημασια εχει πως τα σεναρια ειναι ατελειωτα και μπορεις να ταλαιπωρεισαι για παντα η απλα να δοκιμασεις κατι νεο και να εξεπληξεις θετικα τον εαυτο σου με εναν η πολλους νεους ανθρωπους οπου μη τους κρινεις απαραιτητα μονο απ τις συνθηκες γνωριμιας αλλα δωστους εξισου χρονο να δεις αν μπορεις να χτισετε κατι! Μη κολλας λοιπον και μην κολωνεις! :)

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Η σχέση με τους φίλους μας δεν είναι και δεν μπορει να είναι στατική, είναι δυναμική και παιρνει άλλες μορφές διαρκώς.
    Μια περίοδο ερχόμαστε πιο κοντά μετά απομακρυνομαστε λιγό μετά ξανα κοντά.
    Καταλαβαίνω πως η φιλία αυτή είναι κάτι πολύτιμη για σένα, το σπίτι σου, το νούμερο 1 και σε πληγώνει κάθε φορά που νιώθεις ότι κάτι κλονίζεται
    Εγώ θα σου πω, ακολούθα το ρέμα.
    Μην τα ψειρίζεις σε υπερβολικό βαθμό γιατί θα καταλήξεις να μαζεύεις παράπονα που θα φέρουν μια σίγουρη ρήξη.
    Αναγνώρισε στον εαυτό σου οτι είσαι πληγωμένη γιατί δεν νιώθεις την ζεστασιά και προτεραιότητα που ένιωθες παλιά και δράσε με τον καλύτερο τρόπο για σένα.
    Δηλαδή ασχολήσου με άλλα χομπι, άτομα πραγματα.
    Μπορεί να ξαναερθετε κοντά στο μέλλον, έτσι είναι οι σχέσεις.
    Ολα αυτά στα λέω, εφόσον δεν έχει έρθει τέτοια ρήξη που να πληγώνει η μία την άλλη. Αν έπαιζε τέτοιο θέμα θα σου έλεγα αλλα

  10. #100
    Ετσι ειναι οι σχεσεις ναι, δεν μπορει να εισαι σιγουρος για τιποτα, ειναι ενας ζωντανος οργανισμος. Και επιμενω πως αν ενας ανρθρωπος δεν ειναι ενταξει με το μεσα του, δεν εχει λυσει ανασφαλειες και ζητηματα που εχει, τοτε ποτε δεν θα μπορεσει να ειναι χαλαρος και ηρεμος μαζι σου. Προσπαθω να απεγκλωβιστω οσο γινεται συναισθηματικα, παιρνω αυτα που μου δινει της δινω και εγω οτι με αφηνει γιατι δεν μου λεει και πολλα και οσα μου λεει οταν την ρωταω με μνμ αν ειναι ολα καλα απανταει σαν να μην τα ειδε οποτε και εγω εχω την ζωη μου δεν θα κατσω να παιζω τα παιχνιδακια της ουτε να νιωθω ανασφαλεια και περιεργεια τι μου ειπε κλπ! προχωραμε και βλεπουμε που θα παει αυτη η σχεση και πως θα εξελιχθει και τα επομενα χρονια!!

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Η φίλη μου
    By PICKOULINI in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-06-2020, 01:50
  2. Προβλημα με την φιλη μου
    By engliscp in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 11-07-2016, 00:02
  3. Πρόβλημα με Φίλη
    By pennia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 03-05-2015, 22:26
  4. Προβλημα με φιλη
    By Xrhstos123 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 16-10-2013, 16:57
  5. νεα φιλη
    By maritak in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-12-2006, 04:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •