ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΦΙΛΗ ΜΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 100
  1. #1

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΦΙΛΗ ΜΟΥ

    Καλησπέρα σας.

    Έχω μια κολλητή φίλη εδώ και 6 χρόνια, έχουμε ζήσει πολλά όπως όλες οι φίλες. Από το καλοκαίρι και μετά νιώθω αρκετά διαφορετικά, έχουν αρχίσει και με ενοχλούν γεγονότα της προσωπικής της ζωής και επίσης νιώθω πως δεν αισθάνεται το ίδιο με εμένα. Μου δημιουργεί τρομερή ανασφάλεια αυτό, νιώθω πως δεν έχουμε δώσει την ίδια βαρύτητα στην σχέση μας και πως με θεωρεί πολύ δεδομένη. Όταν της μίλησα γι αυτό αντέδρασε πολύ έντονα ότι την κατηγορώ και δεν μπήκε στην διαδικασία να καταλάβει ότι το λέω για εμάς και όχι για να την κατηγορήσω αλλά ότι νιώθω πως δεν επικοινωνούμε. Νιώθω λοιπόν, για να μην σας κουράζω, πως πλέον έχει βρει άλλες φίλες που νιώθει πιο κοντά, δεν νιώθω πια την ίδια εμπιστοσύνη και δεν ξέρω πως να φερθώ γιατί όταν βρισκόμαστε είναι πολύ ζεστή όμως νιώθω πως βαθύτερα έχουμε χαθεί.

    Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το πως διαχειριζόμαστε κάτι τέτοιο κυρίως για να είμαστε αξιοπρεπείς με τον εαυτό μας.

    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    καλησπέρα.
    προσωπικά πιστεύω πως οι ανθρώποι πολλές φορές είναι περαστικοί.
    οτι τέλος πάντων το "για πάντα" δεν υπάρχει.
    επίσης πιστεύω πως για να σταματήσεις να κάνεις παρέα με κάποιον φίλο ή φίλη, δεν χρειάζεται να βρεθείς σε ρήξη.
    οι ανθρώποι αλλάζουν, εξελίσσονται, βελτιώνονται ή μεταλλάσονται. όταν συμβαίνει αυτό σε κάποιον άνθρωπο, πέρνει η μπάλα όλο το πακέτο.
    όλη την καθημερινότητα/ζωή του δηλαδή.
    ίσως σε μια τέτοια φάση να βρίσκεται και η φίλη σου.
    για να είσαι αξιοπρεπής κατα τη γνώμη μου αυτό που θα έπρεπε/προτείνω να κάνεις είναι να το συζητήσεις μαζί της άλλη μια φορά.
    αν δεν σε καλύπτει η όλη κατάσταση, και βλέπεις ότι έχεις αδικηθεί, καλό θα ήταν να επενδύσεις σε άλλα πράγματα, ή φίλους.
    δεν είναι κακό αν τελειώσει μια φιλία, μπορεί όμως και να βελτιωθεί. ανέφερε πχ τί πραγματικά σε ενόχλησε περισσότερο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    καλησπερα, κανεις και καμμια δεν ειναι υποχρεωμενος-η να σου δινει οτι δινεις και εσυ.
    δεν πρεπει να εχεις αυτη την απαιτηση απο κανεναν οσα και αν εχετε περασει μαζι.
    ακομα δεν πρεπει να νιωθεις ανασφαλεια για αυτο γιατι ειναι πολυ συνηθισμενο αναμεσα στις σχεσεις των ανθρωπων και συμβαινει σε ολους μας.

    η λυση ειναι σε καμμια περιπτωση να μην απαιτεις απο την φιλη σου περισσοτερα απο αυτα που θελει να δωσει, το ιδιο ισχυει βεβαια και για τις σχεσεις σου με το αλλο φυλο να μην γινεσαι πιεστικη γιατι γινεσαι και κουραστικη. θελω να πω δεν πρεπει να ζητας απο τον αλλο να σε αγαπα οσο και εσυ. δεν εχεις αυτο το δικαιωμα ουτε ο αλλος αυτη την υποχρεωση. παραλληλα θα εχεις κοινωνικες σχεσεις με ολους και με ολες ωστε να εχεις την ευκαιρια να βρεις αυτο που ψαχνεις.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    27
    Καλησπέρα, προσωπικά διαφωνώ με την πάνω άποψη. Έχεις κάθε δικαίωμα να θες ο κάθε άνθρωπος στη ζωή σου να σου δίνει όσα δίνεις. Απλά αυτό δεν γίνεται να το απαιτούμε. Όμως έχουμε κάθε δικαίωμα να το θέλουμε! Γι αυτό άλλωστε υπάρχουν τα θέλω μας, οι επιθυμίες μας και όταν κάτι δε μας καλύπτει όπως πχ η συμπεριφορά της φίλης σου έχεις κάθε δικαίωμα να το πεις, να το συζητήσεις θα έλεγα μαζί της ήρεμα, να εκφράσεις και τις ανασφάλειές σου και τα συναισθηματά σου κι έπειτα να δεις αν θα κάνει απ τη μεριά της κάποια προσπάθεια έστω να σε καταννοήσει και φυσικά να σου εξηγήσει κι αυτή την πλευρά της.
    Σε περίπτωση που η συμπεριφορά της συνεχίσει πάνω απο τις φορές που εσύ αντέχεις να σταθείς κοντά της τότε όντως προχωράς παρακάτω, την αφήνεις με όσα θέλει κι αναζητάς κι εσύ για εσένα εκ νέου όσα θες κι εσύ :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Συμφωνώ με την @lalaland

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Δεν είναι κολλητή σου, οι κολλητές δε έχουν τετοια θεματα. Σεβονται και αγαπανε η μια την αλλη. Είναι μια απλη φίλη που μοιραστήκατε 6 χρόνια εμπειρίας και ετσι να την αντιμετωπίσεις.

  7. #7
    Ειλικρινά Έχω συγκινηθεί με τις απαντήσεις όλων σας!Νιώθω ότι καταλαβατε όλοι ακριβώς αυτό που συμβαίνει στην ζωή μου!!Σίγουρα η καραντίνα έχει παίξει ρόλο ωστόσο για μένα που πιστεύω στην δύναμη των σχέσεων και πως μοιραζόμαστε τα πάντα νιώθω πολύ περίεργα οταν νιώθω ότι έχει χαθεί η εμπιστοσύνη ή βλέπω ορισμένες κινήσεις οι οποίες μου δείχνουν πως θα μιλήσει σε μενα όταν είναι έτοιμη ή όταν κατι είναι σίγουρο πχ μια σχέση ενώ οι φιλες τα λένε όλα ακόμα και τις βλακείες!τελευταία λόγω κάποιου άλλου θέματος που είχα ασχολήθηκα πολύ με την ψυχολογία και νιώθω πως αυτό με έκανε να δω πολύ βαθύτερα τους ανθρώπους και έτσι να προσδιορίσω εκ νέου τις καταστάσεις!Αλλά όταν προσπάθησα να της μιλήσω εκείνη το γύρισε μπούμερανγκ ότι εγώ έχω πρόβλημα και ότι την πλήγωσα κλπ ενώ στην πραγματικότητα της είπα πως ένιωσα για να το φτιάξουμε χωρίς να την κατηγορήσω!Έτσι δεν ξέρω αν μπορώ να ξαναπώ κάτι γιατί δυστυχώς μέσα μου φοβάμαι πως θα έρθει η ρήξη καθώς όταν βρισκόμαστε όλα είναι καλά κυρίως προ καραντινας και μου έχει σταθεί!όμως είναι και αυτό που λέτε ότι αλλάζουμε και δεν σημαίνει ότι ο άλλος είναι κακός ή εσύ απλά οι απαιτήσεις μας αλλάζουν και πχ εγώ που είμαι υπέρ της συγχωρέσης της αγάπης δεν μπορώ άνθρωπους απόλυτους που δεν ακούν και δεν συγχωρούν (για άλλους το λέω πως τους φέρεται και πως νιώθω πως δεν δημιουργεί ουσιαστικές φιλικές και μη σχέσεις απλά μόνο θέλει να έχει κόσμο γύρω της)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Alice93 View Post
    Ειλικρινά Έχω συγκινηθεί με τις απαντήσεις όλων σας!Νιώθω ότι καταλαβατε όλοι ακριβώς αυτό που συμβαίνει στην ζωή μου!!Σίγουρα η καραντίνα έχει παίξει ρόλο ωστόσο για μένα που πιστεύω στην δύναμη των σχέσεων και πως μοιραζόμαστε τα πάντα νιώθω πολύ περίεργα οταν νιώθω ότι έχει χαθεί η εμπιστοσύνη ή βλέπω ορισμένες κινήσεις οι οποίες μου δείχνουν πως θα μιλήσει σε μενα όταν είναι έτοιμη ή όταν κατι είναι σίγουρο πχ μια σχέση ενώ οι φιλες τα λένε όλα ακόμα και τις βλακείες!τελευταία λόγω κάποιου άλλου θέματος που είχα ασχολήθηκα πολύ με την ψυχολογία και νιώθω πως αυτό με έκανε να δω πολύ βαθύτερα τους ανθρώπους και έτσι να προσδιορίσω εκ νέου τις καταστάσεις!Αλλά όταν προσπάθησα να της μιλήσω εκείνη το γύρισε μπούμερανγκ ότι εγώ έχω πρόβλημα και ότι την πλήγωσα κλπ ενώ στην πραγματικότητα της είπα πως ένιωσα για να το φτιάξουμε χωρίς να την κατηγορήσω!Έτσι δεν ξέρω αν μπορώ να ξαναπώ κάτι γιατί δυστυχώς μέσα μου φοβάμαι πως θα έρθει η ρήξη καθώς όταν βρισκόμαστε όλα είναι καλά κυρίως προ καραντινας και μου έχει σταθεί!όμως είναι και αυτό που λέτε ότι αλλάζουμε και δεν σημαίνει ότι ο άλλος είναι κακός ή εσύ απλά οι απαιτήσεις μας αλλάζουν και πχ εγώ που είμαι υπέρ της συγχωρέσης της αγάπης δεν μπορώ άνθρωπους απόλυτους που δεν ακούν και δεν συγχωρούν (για άλλους το λέω πως τους φέρεται και πως νιώθω πως δεν δημιουργεί ουσιαστικές φιλικές και μη σχέσεις απλά μόνο θέλει να έχει κόσμο γύρω της)
    Εγω οπως σου ξαναεγραψα και πιο πανω και απ οσα λες και τωρα θεωρω απλα οτι εφοσον την αγαπας και περνας ομορφα μαζι της το αφηνεις λοιπον ετσι ως εχει, κρατας τις ομορφες στιγμες, εφοσον δε θες να της ξαναμιλησεις το αφηνεις στην ακρη και προχωρας με οτι εχετε μεταξυ σας εκτος πια κ αν καποια στιγμη δεν αντεχεις πια αλλο συμπεριφορες της οποτε το αφηνεις πισω χωρις καυγαδες και προχωρας κ εσυ σε νεες γνωριμιες που να σε εκφραζουν περισσοτερο. Οσο αναφορα δικες τις επιλογες δε νομιζω οτι μπορεις εσυ να της πεις αν θα κανει ουσιαστικες η μη επαφες. Αυτο ειναι δικια της επιλογη. Μπορει να θεωρει οτι εχει ηδη ουσιαστικες επαφες πχ μ εσενα και να θελει πλεον να ανοιξει τον κυκλο της απλα με ατομα για χαβαλε, παρεα απλη και διαφορα αλλα χομπι και πραγματα πιο επιφανειακα μεν αλλα που και αυτα μας χρειαζονται που και που. Το θεμα ειναι πως ειναι με εσενα αυτη η κοπελα και οχι πως ειναι με τους αλλους. Αν ειστε καλα μαζι αυτο εχει σημασια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Alice93 View Post
    Καλησπέρα σας.

    Έχω μια κολλητή φίλη εδώ και 6 χρόνια, έχουμε ζήσει πολλά όπως όλες οι φίλες. Από το καλοκαίρι και μετά νιώθω αρκετά διαφορετικά, έχουν αρχίσει και με ενοχλούν γεγονότα της προσωπικής της ζωής και επίσης νιώθω πως δεν αισθάνεται το ίδιο με εμένα. Μου δημιουργεί τρομερή ανασφάλεια αυτό, νιώθω πως δεν έχουμε δώσει την ίδια βαρύτητα στην σχέση μας και πως με θεωρεί πολύ δεδομένη. Όταν της μίλησα γι αυτό αντέδρασε πολύ έντονα ότι την κατηγορώ και δεν μπήκε στην διαδικασία να καταλάβει ότι το λέω για εμάς και όχι για να την κατηγορήσω αλλά ότι νιώθω πως δεν επικοινωνούμε. Νιώθω λοιπόν, για να μην σας κουράζω, πως πλέον έχει βρει άλλες φίλες που νιώθει πιο κοντά, δεν νιώθω πια την ίδια εμπιστοσύνη και δεν ξέρω πως να φερθώ γιατί όταν βρισκόμαστε είναι πολύ ζεστή όμως νιώθω πως βαθύτερα έχουμε χαθεί.

    Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το πως διαχειριζόμαστε κάτι τέτοιο κυρίως για να είμαστε αξιοπρεπείς με τον εαυτό μας.

    Σας ευχαριστώ
    Quote Originally Posted by Alice93 View Post
    Ειλικρινά Έχω συγκινηθεί με τις απαντήσεις όλων σας!Νιώθω ότι καταλαβατε όλοι ακριβώς αυτό που συμβαίνει στην ζωή μου!!Σίγουρα η καραντίνα έχει παίξει ρόλο ωστόσο για μένα που πιστεύω στην δύναμη των σχέσεων και πως μοιραζόμαστε τα πάντα νιώθω πολύ περίεργα οταν νιώθω ότι έχει χαθεί η εμπιστοσύνη ή βλέπω ορισμένες κινήσεις οι οποίες μου δείχνουν πως θα μιλήσει σε μενα όταν είναι έτοιμη ή όταν κατι είναι σίγουρο πχ μια σχέση ενώ οι φιλες τα λένε όλα ακόμα και τις βλακείες! τελευταία λόγω κάποιου άλλου θέματος που είχα ασχολήθηκα πολύ με την ψυχολογία και νιώθω πως αυτό με έκανε να δω πολύ βαθύτερα τους ανθρώπους και έτσι να προσδιορίσω εκ νέου τις καταστάσεις!Αλλά όταν προσπάθησα να της μιλήσω εκείνη το γύρισε μπούμερανγκ ότι εγώ έχω πρόβλημα και ότι την πλήγωσα κλπ ενώ στην πραγματικότητα της είπα πως ένιωσα για να το φτιάξουμε χωρίς να την κατηγορήσω! Έτσι δεν ξέρω αν μπορώ να ξαναπώ κάτι γιατί δυστυχώς μέσα μου φοβάμαι πως θα έρθει η ρήξη καθώς όταν βρισκόμαστε όλα είναι καλά κυρίως προ καραντινας και μου έχει σταθεί! όμως είναι και αυτό που λέτε ότι αλλάζουμε και δεν σημαίνει ότι ο άλλος είναι κακός ή εσύ απλά οι απαιτήσεις μας αλλάζουν και πχ εγώ που είμαι υπέρ της συγχωρέσης της αγάπης δεν μπορώ άνθρωπους απόλυτους που δεν ακούν και δεν συγχωρούν (για άλλους το λέω πως τους φέρεται και πως νιώθω πως δεν δημιουργεί ουσιαστικές φιλικές και μη σχέσεις απλά μόνο θέλει να έχει κόσμο γύρω της)
    καλησπερα.
    υπαρχουν καποια κενα στην αφηγηση που με δυσκολευουν να καταλαβω τι ακριβως εχει γινει.
    λες, εχουν αρχισει να σε ενοχλουν γεγονοτα της προσωπικης της ζωης.
    ποια ειναι αυτα τα γεγονοτα; σαν τι, δηλαδη; σε αφορουν κι εσενα τα γεγονοτα αυτα; πες μας αν θες.
    και ΟΧΙ δεν μιλανε οι φιλες για ολα αυτοματως, ανα πασα στιγμη. ακομα και σε κοντινους φιλους, μιλαμε οταν ειμαστε ετοιμοι να μοιραστουμε κατι. δεν ειμαστε ενιαιοι με τους φιλους μας, ουτε οι φιλοι ειναι κατι συμπαγες και πολυ συγκεκριμενο. υπαρχουν φιλοι, υπαρχουν ΠΟΛΥ φιλοι, υπαρχουν φιλοι-γνωστοι, υπαρχουν πολλοι φιλοι. δεν λεμε σε ολους τα ιδια.
    υπαρχει περιπτωση βεβαια, εσυ να ενοιωθες οτι ειχατε πολυ πιο κοντινη φιλια, απ οτι θεωρουσε εκεινη οτι ειχατε. μπορει επισης, να σε θεωρουσε κοντινη φιλη, αλλα να εχει ακομα ΠΙΟ .

    αυτο δεν σημαινει οτι κατι δεν καταλαβε εκεινη. μπορει εσυ να μην καταλαβες ποσο φιλη της σε ενοιωθε. μπορει και οι δυο να μην καταλαβατε η μια την αλλη.

    εφοσον της μιλησες και ειχε εντελως αντιθετη αποψη απο εσενα, δλδ εσυ νομιζες οτι σε αδικησε, ενω εκεινη θεωρησε οτι εσυ την αδικησες και της επιτεθηκες μαλιστα, επιβεβαιωνεται οτι εχετε διαφορετικη αντιληψη για την φιλια σας.
    αυτο δεν σημαινει οτιε χεις εσυ, δικιο και δεν το καταλαβε.
    σημαινει οτι ΕΙΣΤΕ ΑΛΛΟΥ. αλλο νομιζει εκεινη, και αλλο εσυ.
    εφοσον μιλησατε και ηρθε πολωση, δεν νομιζω να εχει νοημα να της ξαναμιλησεις με σκοπο να ερθει εκεινη στο δικο σου σκεπτικο, προφανως κι εκεινη νομιζει οτι εσυ πρεπει να αναγνωρισεις το δικο της σκεπτικο.
    εσυ, σκεψου, αν το συνολο της συναναστροφης σας (π.χ. στα συν το οτι νοιωθεις καλα μαζι της, στα μειον το οτι νοιωθεις οτιε χετε διαφορετικες αναγκες σε αυτην την φιλια και νοιωθεις οτι αδικεισαι), τελικα σε κανει να την συνεχισεις, να απομακρυνθεις, Η να την βαλεις σε ενα διαφορετικο επιπεδο εγγυτητας, συχνοτητας, πες το οπως θες.

    καλα κανει και βρισκει κι αλλους φιλους, να βρεις κι εσυ.

  10. #10
    Συμφωνώ πολύ μαζί σου ναι! Όταν βρισκόμαστε μαζί είναι πολύ ζεστή και νιώθω την αγάπη της! Δεν αμφισβητώ ότι με αγαπάει και με νοιάζεται, ουτε φυσικά εχω απαιτησεις να μην εχει αλλες φιλες αλιμονο και εγω εχω, ωστόσο νιωθω ότι της έχω δώσει τεράστια θέση μέσα μου και στην ζωή μου και έτσι έχω απαιτήσεις. Αυτό το οποίο βλεπω να λέμε και να νιώθουμε, εισαι σαν αδερφη μου, εισαι οτι καλυτερο, ειμαι τυχερη που σε εχω κλπ τα νιωθω μονο εγω και εκεινη οχι τοσο, με θεωρει τοσο δεδομενη και σιγουρη που δεν μου δινει πια οσα εχω αναγκη!

  11. #11
    Να επισημάνω πως δεν έχουμε τσακωθεί, ή κάτι τέτοιο. Ωστόσο, νιώθω πως έχω ένα σωρο πραγματα μεσα μου τα οποια δεν μπορω να της τα πω γιατι φοβαμαι οτι θα αντιδρασει παλι σπασμωδικα και δεν θα μπει καν στην διαδικασια να ακουσει τι της λεω και ετσι δεν εχει και νοημα. την προηγουμενη φορα που της μιλησα μου ειπε πως εγω αυτη ειμαι και δεν αλλαζω για κανεναν και αν πρεπει μετα απο τοσα χρονια να σου αποδειξω τι εισαι για μενα τοτε δεν εχει νοημα
    Ως προς τα περιστατικα, πχ καποια πραγματα που εχουν να κανουν με την δουλεια της, σημαντικα για εκεινη που την ανεβαζουν και τα βλεπω απο στορι και λεω δεν το πιστευω δεν το ηξερα ενω εγω ΟΤΙ καλο μου συμβει το μοιραζομαι. Επισης στην προσωπικη της ζωη εχει συμβει κατι μου λεει αν ειναι κατι καλο κλπ θα στο πω το ξερεις οτι εισαι η πρωτη που θα το μοιραστω. Φυσικα και το σεβομαι και με νοιαζει να ειναι καλα εκεινη και οχι να το μαθω εγω αλλα νιωθω πως ζει πραγματα ωραια στην ζωη της και δεν μου τα εμπιστευεται. Οι κολλητες φιλες, ετσι οπως εγω την εβλεπα αλλα μαλλον εκεινη εχει αλλαξει μεσα της, εκει καταληγω αρα πρεπει και εγω να την χαμηλωσω απο την θεση που την εχω βαλει, τα λενε ολα και τις βλακειες και ολα! Οχι οταν θα γινει σοβαρο κλπ! Επίσης ειναι απολυτη πολυ σαν ανθρωπος, δεν συγχωρει ανθρωπους, φερεται ασχημα και υψωνει τοιχος οταν της κανουν κατι, γεγονος το οποιο μου φαινεται αρκετα ανωριμο και παιδικο καθως οσο μεγαλωνουμε-κοντευουμε 30 πια, με σπουδες μεταπτυχιακα δουλειες-μαθαινουμε να ειμαστε πιο ηρεμοι με τους ανθρωπους και να συγχωρουμε αλλα και να μην αντιμετωπιζουμε τις καταστασεις σαν 15 χρονα πχ τον μπλοκαρω δεν πιστευω σε συγχωρεση τελος ειναι βλακας κλπ! Περιμενω ποτε θα βρεθουμε, κατι το οποιο παντα με βαζει ενα βημα πισω γιατι οταν βρισκομαστε ειναι καλη και αυτο το οποιο ξερω αλλα μετα σαν να χανεται σαν να ειμαι μια απο τους πολλους, σαν να αλλαξαμε δεν ξερω πως να το προσδιορισω.. ομως δεν ξερω και τι να κανω με το μεσα μου, γιατι παει καιρος που νιωθω ετσι και δεν ειναι τυχαιο!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Alice93 View Post
    Να επισημάνω πως δεν έχουμε τσακωθεί, ή κάτι τέτοιο. Ωστόσο, νιώθω πως έχω ένα σωρο πραγματα μεσα μου τα οποια δεν μπορω να της τα πω γιατι φοβαμαι οτι θα αντιδρασει παλι σπασμωδικα και δεν θα μπει καν στην διαδικασια να ακουσει τι της λεω και ετσι δεν εχει και νοημα. την προηγουμενη φορα που της μιλησα μου ειπε πως εγω αυτη ειμαι και δεν αλλαζω για κανεναν και αν πρεπει μετα απο τοσα χρονια να σου αποδειξω τι εισαι για μενα τοτε δεν εχει νοημα
    Ως προς τα περιστατικα, πχ καποια πραγματα που εχουν να κανουν με την δουλεια της, σημαντικα για εκεινη που την ανεβαζουν και τα βλεπω απο στορι και λεω δεν το πιστευω δεν το ηξερα ενω εγω ΟΤΙ καλο μου συμβει το μοιραζομαι. Επισης στην προσωπικη της ζωη εχει συμβει κατι μου λεει αν ειναι κατι καλο κλπ θα στο πω το ξερεις οτι εισαι η πρωτη που θα το μοιραστω. Φυσικα και το σεβομαι και με νοιαζει να ειναι καλα εκεινη και οχι να το μαθω εγω αλλα νιωθω πως ζει πραγματα ωραια στην ζωη της και δεν μου τα εμπιστευεται. Οι κολλητες φιλες, ετσι οπως εγω την εβλεπα αλλα μαλλον εκεινη εχει αλλαξει μεσα της, εκει καταληγω αρα πρεπει και εγω να την χαμηλωσω απο την θεση που την εχω βαλει, τα λενε ολα και τις βλακειες και ολα! Οχι οταν θα γινει σοβαρο κλπ! Επίσης ειναι απολυτη πολυ σαν ανθρωπος, δεν συγχωρει ανθρωπους, φερεται ασχημα και υψωνει τοιχος οταν της κανουν κατι, γεγονος το οποιο μου φαινεται αρκετα ανωριμο και παιδικο καθως οσο μεγαλωνουμε-κοντευουμε 30 πια, με σπουδες μεταπτυχιακα δουλειες-μαθαινουμε να ειμαστε πιο ηρεμοι με τους ανθρωπους και να συγχωρουμε αλλα και να μην αντιμετωπιζουμε τις καταστασεις σαν 15 χρονα πχ τον μπλοκαρω δεν πιστευω σε συγχωρεση τελος ειναι βλακας κλπ! Περιμενω ποτε θα βρεθουμε, κατι το οποιο παντα με βαζει ενα βημα πισω γιατι οταν βρισκομαστε ειναι καλη και αυτο το οποιο ξερω αλλα μετα σαν να χανεται σαν να ειμαι μια απο τους πολλους, σαν να αλλαξαμε δεν ξερω πως να το προσδιορισω.. ομως δεν ξερω και τι να κανω με το μεσα μου, γιατι παει καιρος που νιωθω ετσι και δεν ειναι τυχαιο!
    Δε θεωρω προσωπικα οτι ειναι απαραιτητο να τους συγχωρουμε ολους και να μην εκφραζουμε τον θυμο μας η την απογοητευση μας για καποιον που μας την εσπασε. Κι αν πολλες φορες αυτο ισοδυναμει με το να τους βγαζουμε απ τη ζωη μας ειτε διαδυκτιακα ειτε γενικα τοτε καλως και το κανουμε. Δεν παιρνουν ολα τα πραγματα και οι καταστασεις συγχωρεση και σε πολλα πραγματα ειμαστε ανθρωποι πανω απ ολα και θα εχουμε και θυμο και νευρα. Δε μας καθιστα αυτο αυτοματα ανωριμους. Οπως κ εσυ αντιστοιχα νιωθεις πχ απογοητευση και ισως και καποιον θυμο για τις συμπεριφορες της φιλης σου προς εσενα. Εγω καταλαβαινω βεβαια απο αυτα που λες σαν να μη σου κανει εσενα πλεον αυτη η κοπελα σαν ανθρωπος.. το εχεις σκεφτει αυτο; Μηπως εσυ θες εναν αλλο ανθρωπο πλεον βαση ηλικιας και ωριμανσης δικια σου;

    Απο εκει κ περα ειτε της μιλας ειτε συνεχιζεις την παρεα σου μαζι της και μαθαινεις να τη δεχεσαι ως εχει. Φυσικα και ειναι λογικο να θες εφοσον την εχεις ως κολλητη σου να σου λεει πρωτη τα παντα αλλα μηπως δε στα λεει πλεον γιατι φοβαται οτι θα την κρινεις ως ανωριμη η θα δεχθει μια κριτικη απο εσενα που θα την απογοητευσει αρα δε θα νιωσει ομορφα να στα εμπιστευτει; Το θεμ ειναι να αγαπαμε τον αλλο ως εχει ολοκληρωτικα ασχετα εαν εμεις στα δικα μας θεματα δεν αντιδρουμε οπως αυτος.
    Τωρα εαν παλι θεωρεις και νιωθεις οτι εσυ θες κατι αλλο απο εναν φιλο κολλητο κατι παραπανω που εκεινη πλεον δε στο δινει ισως να ηρθε η ωρα να επενδυσεις και σε αλλες φιλιες.

  13. #13
    Δεν την έχω κρίνει ποτέ για προσωπικές της επιλογές, ακόμα και πολύ ακραία σκηνικά που εμένα μου φαίνονται και υποτιμητικά για το φύλο μας δεν τα έκρινα ποτέ γιατί κατάλαβα γιατί τα έκανε και απο την στιγμη που εκεινη ειναι καλά με τον εαυτο της εμενα μου φτανει. Αυτο που λες, οτι οση και να ειναι η αγαπη νιωθω πως δεν με καλυπτει πια, βασικα δεν νιωθω χαρουμενη! Και οπως ολοι μας εχω πολλα θεματα να διαχειριστω αυτη την περιοδο και μου φαινεται κριμα να σκεφτομαι τοσο εντονα αυτο το ζητημα! Το καλοκαιρι μαλιστα που ειχα πεσει απο τα συννεφα οπως γραφω που ενιωσα πραγματα, οταν της ειπα οτι δεν ειχες καταλαβει οτι ειχα παγωσει κλπ μου ειπε οχι ουτε καν, οποτε νιωθω πως εχει χαθει η βαθυτερη επικοινωνια μας! Αγαπαει η μια την αλλη, την στηριζει, ομως πλεον ζηταμε αλλα πραγματα απο την ζωη μας και διαφοροποιουμαστε!
    Αυτό που λες για την συγχώρεση το καταλαβαίνω και σε ευχαριστώ πολύ που το επισημαινεις!!! Σιγουρα βλεπουμε διαφορετικα πολλα πραγματα απλα νιωθω πως πια ειναι πολυ εντονο! Εκανα υπομονη να περασει η καραντινα γιατι οταν βρισκομαστε οπως ειπα πολλες φορες και εγινα κουραστικη βλεπω πολυ διαφορετικα πως χειριζεται τις καταστασεις και ποσο προσπαθει να βλεπομαστε να βγαινουμε κλπ!
    Εχοντας ταλαιπωρηθει με φιλιες πολυ, νομιζω οτι δεν εχω το ψυχικο σθενος να σταματησω την συγκεκριμενη, παρολο που εχω κι αλλους ανθρωπους και ειμαι ευγνωμων, ομως εκεινη θεωρω οικογενεια, και απλα νιωθω πως θα επιβαρυνω τον εαυτο μου με το βαρος της υπομονης και της ελπιδας να δω και νια νιωσω οπως ενιωθα! Γιατι οι φιλιες ειναι ασφαλεια ειναι οικογενεια ειναι ελευθερια!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Alice93 View Post
    Δεν την έχω κρίνει ποτέ για προσωπικές της επιλογές, ακόμα και πολύ ακραία σκηνικά που εμένα μου φαίνονται και υποτιμητικά για το φύλο μας δεν τα έκρινα ποτέ γιατί κατάλαβα γιατί τα έκανε και απο την στιγμη που εκεινη ειναι καλά με τον εαυτο της εμενα μου φτανει. Αυτο που λες, οτι οση και να ειναι η αγαπη νιωθω πως δεν με καλυπτει πια, βασικα δεν νιωθω χαρουμενη! Και οπως ολοι μας εχω πολλα θεματα να διαχειριστω αυτη την περιοδο και μου φαινεται κριμα να σκεφτομαι τοσο εντονα αυτο το ζητημα! Το καλοκαιρι μαλιστα που ειχα πεσει απο τα συννεφα οπως γραφω που ενιωσα πραγματα, οταν της ειπα οτι δεν ειχες καταλαβει οτι ειχα παγωσει κλπ μου ειπε οχι ουτε καν, οποτε νιωθω πως εχει χαθει η βαθυτερη επικοινωνια μας! Αγαπαει η μια την αλλη, την στηριζει, ομως πλεον ζηταμε αλλα πραγματα απο την ζωη μας και διαφοροποιουμαστε!
    Αυτό που λες για την συγχώρεση το καταλαβαίνω και σε ευχαριστώ πολύ που το επισημαινεις!!! Σιγουρα βλεπουμε διαφορετικα πολλα πραγματα απλα νιωθω πως πια ειναι πολυ εντονο! Εκανα υπομονη να περασει η καραντινα γιατι οταν βρισκομαστε οπως ειπα πολλες φορες και εγινα κουραστικη βλεπω πολυ διαφορετικα πως χειριζεται τις καταστασεις και ποσο προσπαθει να βλεπομαστε να βγαινουμε κλπ!
    Εχοντας ταλαιπωρηθει με φιλιες πολυ, νομιζω οτι δεν εχω το ψυχικο σθενος να σταματησω την συγκεκριμενη, παρολο που εχω κι αλλους ανθρωπους και ειμαι ευγνωμων, ομως εκεινη θεωρω οικογενεια, και απλα νιωθω πως θα επιβαρυνω τον εαυτο μου με το βαρος της υπομονης και της ελπιδας να δω και νια νιωσω οπως ενιωθα! Γιατι οι φιλιες ειναι ασφαλεια ειναι οικογενεια ειναι ελευθερια!
    Σε καταλαβαινω απολυτα. Ειμαι ενας ανθρωπος που επισης εχω ταλαιπωρηθει παρα πολυ στο θεμα της φιλιας και δεν εχω προσωπικα μια κολλητη φιλη οπως ακριβως περιγραφεις την κολλητη φιλια, δηλαδη να ειμαστε σαν αδερφες, να στηριζουμε σε ολα η μια την αλλη, να μιλαμε πρωτες η μια στην αλλη για τα παντα και να ειμαστε οικογενεια ουσιαστικα, χωρις κριτικη, χωρις παρεξηγησεις, φοβους κτλ. Ειναι πολυ δυσκολο τελικα να βρεις εναν τετοιο φιλο να μπορεις να εισαι πραγματικα ο εαυτος σου και να μιλας για ολα ανοιχτα, οσο βαρια και δυσκολα κι αν ειναι κ αυτος ειναι κ ο βασικος λογος που μπηκα κ εγω εδω μεσα. Λογω αυτης της μοναξιας που νιωθω σε αυτον τον τομεα.
    Καταλαβαινω απολυτα οτι δεν εχεις δυναμη να πεις οχι σε αυτη τη φιλια οπως κ αν εχει μεινει αυτη γιατι ακομα εχεις εναν ανθρωπο που αγαπα και φοβασαι τη μοναξια οπως ολοι μας. Αλλα τελικα καποιες φορες μπορει να νιωθουμε πιο μονοι μεσα σε τετοιες επαφες. Απ την αλλη δεν ειναι κακο να κραταμε τις οποιες φιλιες η επαφες εχουμε κ ας μη μας εκφραζουν πληρως, κατι μας δινουν και αυτοι οι ανθρωποι, κι εγω εχω τετοιες φιλιες που τις κραταω και λαμβανω καθε φορα οτι μπορουν εκεινοι να μου δωσουν. Απο εκει κ περα προσπαθω και ψαχνω να βρω αυτο ομως που θα με εκφραζει πραγματικα σε νεα ατομα γιατι ειναι πολυ ομορφο να το εχουμε στη ζωη μας. :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Καταλαβαινω πως νιωθεις. Εχω κι εγω κολλητη φιλη κι οχι μια αλλα περισσοτερες. Δεν ζητω αποκλειστικοτητα στη φιλια οπως και δεν δινω. Ειμαι ανετα και με τις 3 αλλα ξερω οτι η καθεμια εχει κι αλλες φιλες. Αλλωστε ειναι και πιο ενδιαφερον ετσι. Η σχεση ανανεωνεται , εχουμε παντα θεματα συζηησης και με την καθεμια συζηταω τα κοινα μας ενδιαφεροντα. Που και που συναντιομαστε ολες μαζι κατοπιν δικης μου προτροπης. Επισης και με τις δικες τους φιλες. Κανει καλο στις σχεσεις μας. Δοκιμασε το κι εσυ και δεξου οτι στην φιλια δεν υπαρχει αποκλειστικοτητα.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η φίλη μου
    By PICKOULINI in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-06-2020, 01:50
  2. Προβλημα με την φιλη μου
    By engliscp in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 11-07-2016, 00:02
  3. Πρόβλημα με Φίλη
    By pennia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 03-05-2015, 22:26
  4. Προβλημα με φιλη
    By Xrhstos123 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 16-10-2013, 16:57
  5. νεα φιλη
    By maritak in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-12-2006, 04:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •