διπολική, μοναξιά και δυσκολίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    27

    Post διπολική, μοναξιά και δυσκολίες

    Καλησπέρα σας, είμαι νέο μέλος εδώ κι εύχομαι να είναι ένας όμορφος χώρος ανταλλαγής απόψεων με σεβασμό και ηρεμία και όχι προσβολές όπως σε διάφορα forum.
    Είμαι διαγνωσμένη με διπολική διαταραχή τύπου 2 κάποια χρόνια, ακολουθώ αγωγή συστηματικά και με έχει βοηθήσει πολύ και πάντα έκανα παράλληλα και ψυχοθεραπείες από επιλογή μου καθώς θέλω να είμαι ένα λειτουργικό άτομο και το έχω καταφέρει αρκετά καλά. Σπούδασα κι εργάζομαι κανονικά. Το μεγαλύτερό μου πρόβλημα δεν είναι η ίδια η πάθηση αλλά η ζωή μου που θεωρώ ότι στην πραγματικότητα ''ξύπνησε'' και την πάθηση. Έχω περάσει πολύ δύσκολα τόσο στο σχολικό περιβάλλον με πολλά χρόνια μοναξιάς κι εκφοβισμού, χωρίς φιλίες και παρέες που είναι απαραίτητες για κάθε νέο άνθρωπο. Αργότερα η ατυχία μου στις φιλικές επαφές συνεχίστηκε καθώς είναι και πολύ δύσκολό να βρεις άτομα που να μπορείς να είσαι 100% ο εαυτός σου και να μιλήσω και για το θέμα της διπολικής χωρίς να με κοιτάνε σαν να είμαι κανένας δολοφόνος.
    Η μοναξιά αυτή με έχει επηρεάσει πολύ μέσα μου παρ' όλο που ποτέ δε το έβαζα κάτω και προσπαθούσα και να κοινωνικοποιηθώ και να εξελίσσομαι σαν άνθρωπος προς το καλύτερο. Πλέον τα έχω παρατήσει. Η ζωή μου τα τελευταία δύο χρόνια έχει γίνει πολύ άσχημη και στενάχωρη. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά που κουβαλάω από παιδί, βίωσα άσχημη παρενόχληση στον εργασιακό τομέα που με έκανε να χάσω τη γη κάτω απ τα πόδια μου, να μη νιώθω καλά στη σχέση μου με αποτέλεσμα να χωρίσω, να αποσταθεροποιηθώ πολύ ενώ είχα παλέψει άπειρα όλα τα προηγούμενα χρόνια με τον εαυτό μου να είμαι καλά και δυνατή και συν όλα αυτά ήρθε κι ένα θέμα σωματικής υγείας που με ταλαιπωρεί τους τελευταίους μήνες και έχω μείνει με ελάχιστα οικονομικά και μία μικρή δουλειά καθώς απαιτεί χρόνο και αποκατάσταση.
    Μέσα σ' όλα αυτά δεν έχω έναν άνθρωπο να νιώθω δικό μου, εμπιστοσύνης να μπορώ να μιλήσω ειλικρινά και να περάσω όμορφα και να συνδεθώ όπως με μία φίλη/ο. Η οικογένεια μου είναι μεγάλοι άνθρωποι πλέον, με πολλά επίσης δικά τους ζητήματα και υγείας που και αυτούς τους βοηθώ. Όσο αναφορά την ψυχοθεραπεία, πέρα απ΄ τον ψυχιατρό μου που είναι άνθρωπος εξαιρετικός και ρυθμίζει τα φαρμακά μου, δυστυχώς δεν κάνει συνεδρίες, δεν έχω καταφέρει να βρω έναν καλό ειδικό να δέσω και να εμπιστευτώ από τότε που η ψυχολόγος που είχα κάποια χρόνια αποφάσισε να εγκαταλείψει τελείως το επάγγελμα και να αφοσιωθεί στα οικογενεικά. Νιώθω να πνίγομαι και να είμαι αδύναμη πλέον μπροστά σε όλα αυτά.. Νιώθω πως παρ' όλο που είμαι ένας πολύ σταθερός χαρακτήρας παρ όλη τη διαγνωσή μου αυτή, δεν βρίσκω σταθερότητα στην ίδια τη ζωή και γύρω μου και νιώθω πραγματικά πολύ μόνη πλέον ειδικά σε αυτή τη χώρα όπου εαν πεις τη λέξη διπολική ή οτιδήποτε σχετικά με την ψυχική υγεία αμέσως είσαι δαχτυλοδεικτούμενος και μη έγκυρος σε όσα λες κτλ κτλ.. αυτά.. ευχαριστώ εαν με διαβάσατε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Γεια σου, καταρχάς μπράβο που δουλεύεις με διπολική! Τι θεωρείς ότι φταίει και δεν έχεις φίλους? Είσαι ας πούμε ντροπαλή, είσαι άτυχη στο ποια άτομα σου έτυχαν ή κάτι άλλο?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Γεια σου, καταρχάς μπράβο που δουλεύεις με διπολική! Τι θεωρείς ότι φταίει και δεν έχεις φίλους? Είσαι ας πούμε ντροπαλή, είσαι άτυχη στο ποια άτομα σου έτυχαν ή κάτι άλλο?

    Καλησπέρα, σ’ ευχαριστώ πολύ!
    Είμαι πολύ άτυχη.. έχω προσπαθήσει τα πάντα από μικρή ηλικία μέχρι πρόσφατα. Αλλά δε τα έχω καταφέρει να βρω άτομα να νιώσω όμορφα και να δημιουργηθεί μια φιλία που να κρατήσει.
    Συν όλα τα υπόλοιπα που μου τυχαίνουν συνεχώς ατυχίες προσπαθώ με νύχια και με δόντια να μη λυγίζω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Έχοντας ιδεοψυχαναγκαστική και αγχώδη διαταραχή από μικρή και διαγνωσμένη επίσημα λίγους μήνες (δόθηκαν απαντήσεις σε πολλά θέματα του παρελθόντος), πια δεν θα έκανα παρέες που δεν θα μπορούσα να εκφράσω αυτό που έχω και να δείξουν κατανόηση. Εμένα με βοηθάει αν έχω ιδεοληψία να πω στον άλλον ξέρεις είναι ιδεοληψία, κατανοώ με την λογική τι ισχύει. Έτσι το εκλογικεύω. Για μένα αυτό το πρόβλημα είναι η πραγματικότητά μου που παλεύω, δεν μπορώ να προσποιούμαι πως είμαι κάτι άλλο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Και εμένα, με εχουν διαγνωσει με διπολική αλλα οκ δεν το λέω σε άλλους βαριεμαι να εξηγώ τι ειναι και απο τη στιγμή που δεν μπορουν να αντιληφθουν κάτι δεν έχει νόημα να το πω. Φαρμακα παιρνω και δεν παιρνω τα αποφεύγω γενικά και παίρνω, μονο αν νιώσω πως μου έρχεται επεισόδιο, εν τω μεταξύ και η πρώην μου διπολική είναι και έχει μειώσει τα φάρμακα στο ελάχιστο με σκοπό το καλοκαίρι να τα σταματήσει. Και αυτή ξεκίνησε δουλειά αθλείται και γενικά ούτε εκείνη το λέει.
    Ξέρεις άσχετα με το στίγμα δεν υπάρχει λόγος να ξέρουν οι άλλοι αν είσαι διπολική. Εκτός αν θέλεις εσύ να το συζητάς με εκείνους αλλιώς γιατι;
    Κοίτα να σου πω κάτι εγω κανω ζιου ζιτσου, η πρώην μου κανει το ίδιο αλλά και μαι τάι και έχω παρατηρήσει πως σε τέτοιους χώρους δημιουργείται μια μορφή οικογενειας οποτε θα μπορούσες για παράδειγμα να βρεις κάτι τέτοιο να ασχοληθείς και να συνάψεις φιλίες με άτομα που σου ταιριάζουν εκτός φυσικά από το ότι σου αλλάζει άρδην τη ζωή κάτι τέτοιο ειδικά τη ψυχολογία πέρα από το σώμα. Ειναι διαφορετική τελειως η φιλοσοφία σε σχέση με ενα γυμναστήριο που μπαίνεις σε ένα χώρο κανεις όργανα και τελείωσε η ένα χόμπι άλλο πχ πεζοπορία ορειβασία αναρρίχηση κάτι που να σε φέρνει σε επαφή με σταθερό κόσμο που θα τον συναντάς συχνά.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Έχοντας ιδεοψυχαναγκαστική και αγχώδη διαταραχή από μικρή και διαγνωσμένη επίσημα λίγους μήνες (δόθηκαν απαντήσεις σε πολλά θέματα του παρελθόντος), πια δεν θα έκανα παρέες που δεν θα μπορούσα να εκφράσω αυτό που έχω και να δείξουν κατανόηση. Εμένα με βοηθάει αν έχω ιδεοληψία να πω στον άλλον ξέρεις είναι ιδεοληψία, κατανοώ με την λογική τι ισχύει. Έτσι το εκλογικεύω. Για μένα αυτό το πρόβλημα είναι η πραγματικότητά μου που παλεύω, δεν μπορώ να προσποιούμαι πως είμαι κάτι άλλο.
    Γεια σου, ευχαριστω για την απαντηση σου! Ευχομαι να εχεις ατομα που να μπορεις να το εκφρασεις και να σε καταννοουν και να σε στηριζουν! Φυσικα ειναι πολυ δυσκολο να προσποιουμαστε κατι που δεν ειμαστε.
    Ευχομαι να μη χρειαζεται να το κανεις

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Και εμένα, με εχουν διαγνωσει με διπολική αλλα οκ δεν το λέω σε άλλους βαριεμαι να εξηγώ τι ειναι και απο τη στιγμή που δεν μπορουν να αντιληφθουν κάτι δεν έχει νόημα να το πω. Φαρμακα παιρνω και δεν παιρνω τα αποφεύγω γενικά και παίρνω, μονο αν νιώσω πως μου έρχεται επεισόδιο, εν τω μεταξύ και η πρώην μου διπολική είναι και έχει μειώσει τα φάρμακα στο ελάχιστο με σκοπό το καλοκαίρι να τα σταματήσει. Και αυτή ξεκίνησε δουλειά αθλείται και γενικά ούτε εκείνη το λέει.
    Ξέρεις άσχετα με το στίγμα δεν υπάρχει λόγος να ξέρουν οι άλλοι αν είσαι διπολική. Εκτός αν θέλεις εσύ να το συζητάς με εκείνους αλλιώς γιατι;
    Κοίτα να σου πω κάτι εγω κανω ζιου ζιτσου, η πρώην μου κανει το ίδιο αλλά και μαι τάι και έχω παρατηρήσει πως σε τέτοιους χώρους δημιουργείται μια μορφή οικογενειας οποτε θα μπορούσες για παράδειγμα να βρεις κάτι τέτοιο να ασχοληθείς και να συνάψεις φιλίες με άτομα που σου ταιριάζουν εκτός φυσικά από το ότι σου αλλάζει άρδην τη ζωή κάτι τέτοιο ειδικά τη ψυχολογία πέρα από το σώμα. Ειναι διαφορετική τελειως η φιλοσοφία σε σχέση με ενα γυμναστήριο που μπαίνεις σε ένα χώρο κανεις όργανα και τελείωσε η ένα χόμπι άλλο πχ πεζοπορία ορειβασία αναρρίχηση κάτι που να σε φέρνει σε επαφή με σταθερό κόσμο που θα τον συναντάς συχνά.
    Καλησπερα και σε σενα κι ευχαριστω για την απαντηση! Το θεμα μου ειναι να μπορω να ειμαι ο εαυτος μου με τον αλλο και να μπορω να μιλησω ειλικρινα για ολα επομενως εφοσον υπαρχει η διπολικη στη ζωη μου θα ηθελα να μπορω να μιλαω και γι αυτη
    Οχι οτι χρειαζεται απλως εαν ειμαι πεσμενη πχ κτλ θα ηθελα να μπορω να πω ευθεως ναι δεν ειναι απλα μια φαση αλλα εχω αυτο κι αυτο.
    Αυτη τη στιγμη δε μπορω ν ασχοληθω με ενα τετοιο αθλημα ισως πεζοπορια και σ ευχαριστω για τις ιδεες θα το κοιταξω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Προσποιούμουν εδώ και χρόνια, γιατί πίστευα πως έτσι έπρεπε. Βέβαια έχω την τύχη να μην είμαι μοναχοπαίδι και να είμαστε κοντά ηλικιακά. Κατά τα άλλα μετά από μήνες ψυχοθεραπείας ξεκαθάρισα κάποια πράγματα από μέσα μου. Θεωρώ άδικο να μπορεί ο άλλος να λέει για ό,τι κατεβάσει το μυαλό του κι εγώ να μην μπορώ για κάτι που είναι μέρος του εαυτού μου.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Προσποιούμουν εδώ και χρόνια, γιατί πίστευα πως έτσι έπρεπε. Βέβαια έχω την τύχη να μην είμαι μοναχοπαίδι και να είμαστε κοντά ηλικιακά. Κατά τα άλλα μετά από μήνες ψυχοθεραπείας ξεκαθάρισα κάποια πράγματα από μέσα μου. Θεωρώ άδικο να μπορεί ο άλλος να λέει για ό,τι κατεβάσει το μυαλό του κι εγώ να μην μπορώ για κάτι που είναι μέρος του εαυτού μου.
    Το θεμα ειναι να εχουμε εστω εναν ανθρωπο να μπορουμε να ειμαστε 100% ο εαυτος μας και οι δυο πλευρες. Ειναι πολυτιμο. Αν εισαι ετσι με τον αδερφο/ την αδερφη σου πραγματικα ειναι πολυ ομορφο! Κοιταξε να το εξελιξεις κ να εχετε παντα ομορφες επαφες κι αληθινες

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Πια στην οικογένειά μου είναι απόλυτα ειλικρινής. Δεν θα κάτσω να κλάψω μόνη μου ή να απομονωθώ. Θα πάω να μοιραστώ αυτό που αισθάνομαι για να μην το γιγαντώσω. Βέβαια αυτό μου πήρε παρά πολλά χρόνια. Πια είμαι ο εαυτός μου σε μεγάλο βαθμό.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Πια στην οικογένειά μου είναι απόλυτα ειλικρινής. Δεν θα κάτσω να κλάψω μόνη μου ή να απομονωθώ. Θα πάω να μοιραστώ αυτό που αισθάνομαι για να μην το γιγαντώσω. Βέβαια αυτό μου πήρε παρά πολλά χρόνια. Πια είμαι ο εαυτός μου σε μεγάλο βαθμό.
    Χαιρομαι παρα πολυ! Ειναι πολυ ομορφο που μπορεις και το κανεια αυτο! Εγω δυστυχως δε μπορω. Οι γονεις μου ειναι μεγαλοι και με δικα τους θεματα και δε μπορω να επικοινωνησω, χρειαζονται δηλαδη αυτοι την δικια μου φροντιδα που παντα εδινα ακομα κ απο παιδι.
    Χαιρομαι πραγματικα για εσενα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Είσαι πολύ ευγενική. Μην νομίζεις πως είναι όλα ιδανικά, απλά χαίρομαι που έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου πως δεν χρειάζεται να αλλοιώνομαι, όπως παλιά. Δυστυχώς είχα ένα τοξικό συγγενή που διαμόρφωσε τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβανόμουν τι αξίζω και τι όχι, πως έπρεπε να είναι στις επαφές μου και τα συναφή. Κατάφερα τόσα χρόνια μετά να τον απομακρύνω και να προχωρήσω με βάση αυτά που πιστεύω εγώ. Προσπαθώ να μην σκέφτομαι το παρελθόν. Μόνο παρόν.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Είσαι πολύ ευγενική. Μην νομίζεις πως είναι όλα ιδανικά, απλά χαίρομαι που έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου πως δεν χρειάζεται να αλλοιώνομαι, όπως παλιά. Δυστυχώς είχα ένα τοξικό συγγενή που διαμόρφωσε τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβανόμουν τι αξίζω και τι όχι, πως έπρεπε να είναι στις επαφές μου και τα συναφή. Κατάφερα τόσα χρόνια μετά να τον απομακρύνω και να προχωρήσω με βάση αυτά που πιστεύω εγώ. Προσπαθώ να μην σκέφτομαι το παρελθόν. Μόνο παρόν.
    Σ ευχαριστω παρα πολυ! Κι εσυ το ιδιο! Δειχνεις ενας πολυ ευαισθητος και συνειδητοποιημενος ανθρωπος που αξιζεις πραγματικα καταννοηση και σεβασμο και χαιρομαι που το διεκδικεις πλεον.
    Ευχομαι κ εγω να το καταφερω και να σκεφτομαι κ εγω μονο το παρον.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Θα τα καταφέρεις. Εμένα με βοήθησε το γεγονός πως έκανα ψυχοθεραπεία από τον Ιούνη και εστιάζαμε στο τώρα ή τις επιπτώσεις του παρελθόντος στο παρόν να συνηθίσω να μην σκέφτομαι για το παρελθόν και τι δεν έγινε.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Θα τα καταφέρεις. Εμένα με βοήθησε το γεγονός πως έκανα ψυχοθεραπεία από τον Ιούνη και εστιάζαμε στο τώρα ή τις επιπτώσεις του παρελθόντος στο παρόν να συνηθίσω να μην σκέφτομαι για το παρελθόν και τι δεν έγινε.
    Ναι η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καταφερει εδω και πολυ καιρο να βρω εναν καλο ειδικο και να κανω συνεχομενη ψυχοθεραπεια. Πετυχαινα συνεχεια οτι να ναι ατομα απο τοτε που εχασα μια που ειχα σταθερα αρκετα χρονια κ με βοηθουσε πολυ. Ευχομαι να τα καταφερω οπως τα λες σ ευχαριστω πολυ για την εμψυχωση!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δυσκολίες..
    By Χριστίνα900 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 18-12-2020, 13:13
  2. δυσκολιες
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 247
    Last Post: 25-02-2019, 08:41
  3. Δυσκολιες
    By alxpro in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 37
    Last Post: 03-10-2015, 14:29
  4. Δυσκολιες στη ζωη
    By Wonderboy in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 08-07-2014, 19:28
  5. δυσκολιες με την κορη μου
    By elenia in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 25-01-2012, 22:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •