Καμία σεξουαλική εμπειρία και ψυχολόγος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    2

    Καμία σεξουαλική εμπειρία

    Τον τελευταίο 1,5 χρόνο κάνω ψυχοθεραπεία. Ένας απο τους λόγους που την ξεκίνησα είναι οτι δεν είχα κάνει σεξ, κάτι που ισχύει έως σήμερα. Είναι ένα θέμα που κάποιες φορές με προληματίζει και κάποιες άλλες το αφήνω πίσω μου. Όσο και αν έχω προσπαθήσει δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω τον λόγο που με έχει φέρει σε αυτή την θέση. Είμαι εμφανίσημη όπως οι περισσότεροι ανθρωποι, δεν είμαι άσχημη αλλα ούτε και μοντέλο. Έχω παρέες, αρκετους φίλους, μία δουλεία που μου αρέσει πολυ, οικογένεια που είναι πάντα διπλα μου και με στηρίζει και γενικά θα με χαρακτηριζα έναν σχετικά κοινωνικό άνθρωπο. Απλά όταν έρχεται το κομμάτι των σχέσεων με το αντίθετο φύλο κάπου κολλάει το πράγμα, ίσως κάπου κολλάω κι εγώ....βέβαια για να πώ και την αλήθεια, ποτέ δεν ήμουν απο τις κοπέλες με τις πολλές "κατακτήσεις", μάλλον προς το πολυ λιγες θα έλεγα! Αλλά και πάλι ποτέ δεν κατάλαβα τι είναι αυτο που εμποδίζει τους άντρες να με δούν ερωτικά ή τι εμποδίζει εμένα να αφήσω τον εαυτό μου ελεύθερο.
    Κι ερχόμαστε στο θέμα ψυχολόγος. Ο ψυχολόγος μου πιστέυει οτι ο κοινωνικός περίγυrος μου έχει δημιουργήσει πολύ αγχος πάνω στο θέμα, που θα πρέπει να αποβάλλω. Θέλει να με βοηθήσει να αλλάξω οπτική γωνία και να είμαι πιο θετική. Προσπαθει να μου εξηγήσει οτι όταν βρεθεί ο άνθρωπος που θα μου αρεσει όλα θα γίνουν όπω πρεπει. Του εξήγησα οτι αυτά δεν με καλυπτουν, διότι δεν μπορεί να είναι τόσο τυχαιο γεγονός! Ένα πράγμα που για τόσο κόσμο είναι τόσο εύκολο για τους αλλους για εμενα είναι βουνό κι έχει καθυστερήσει τόσο πολύ! Πολυ θα ηθελα να καταλαβω το λόγο που είναι τοσο δυσκολο για μενα, να το λύσω και να προχωρήσω.
    Και η ερωτηση μου είναι η εξή: θα ήταν καλύτερο να απευθυνθώ σε κάποιο σεξολόγο γι αυτό το θέμα ή να ψάξω αλλο ψυχολόγο? Διότι πιστέυω οτι στο συγκεκριμένο θέμα υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας και κατανόησης.
    Last edited by Evita!; 04-06-2018 at 00:57.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Σεξολόγο δεν νομίζω πως χρειάζεσαι, στον σεξολόγο συνήθως απευθύνονται όσοι έχουν ένα συγκεκριμένο σεξουαλικό πρόβλημα, εσύ αν κατάλαβα καλά, θέτεις το πρόβλημα γενικότερα, στις σχέσεις σου με το άλλο φύλο κι όχι μόνο στο σεξ.
    Βοήθησε μας να καταλάβουμε όμως γιατί ίσως δεν κατάλαβα καλά. Έχεις κάνει σχέσεις, έχεις ερωτευτεί αλλά δυσκολεύεσαι να προχωρήσεις στο σεξουαλικό κομμάτι; Ή δεν έχεις προχωρήσει ποτέ σε σχέση με το άλλο φύλο έστω πλατωνική;

    Η οικογένεια σου πώς είναι; Μήπως είναι συντηρητικοί σε αυτά τα θέματα, είναι θρησκευόμενοι ή κάτι τέτοιο;

    Για να σου λέει ο ψυχολόγος οτι ευθύνεται το περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσες και το άγχος που σου έχει δημιουργηθεί, φαντάζομαι ότι κάπου το βασίζει αυτό. Εσύ συμφωνείς με αυτή την άποψη;

    Πάντως αν νιώθεις πως δεν σε βοηθά ο συγκεκριμένος ψυχολόγος ή δεν σε καταλαβαίνει, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να προσπαθήσεις με κάποιον άλλον.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    2
    Δεν έχω κάνει ποτέ σχέση, έχει τύχει να βγώ κάποιο ραντεβου χωρίς να συνεχιστεί κάτι κι έχω ερωτευτεί. Η οικογενεια μου δεν είναι καθόλου συντηριτικοί ούτε θρησκευόμενοι. Απλά πολλές φορές με ρωτάνε και οι γονείς μου και οι φίλοι μου πότε επιτέλους θα βρω κάποιον. Ή γενικά υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν "προβληματικούς" ανθρώπους που στην ηλικια μου δεν έχουν κάνει σεξ ή σχεση. Αυτό θεωρεί ο ψυχολόγος μου οτι με έχει πιέσει, που ισχύει! Ασκέιται μεγάλη πίεση και κριτική σε ανθρώπους που έχουν φτάσει μία αηλικία που δεν είναι αποδεκτο απο την κοινωνία να είναι είτε μόνοι τους, είτε χωρίς σεξουαλική εμπειρία. Αυτό όμως άρχισα να το αισθάνομαι τα τελευταια 2-3 χρόνια και συμφωνώ οτι κάπως έχει επιρεασει την όλη κατάστση. Πιο πριν όμως? Θεωρεί οτι είναι περισσότερο ένα τυχαιο γεγονός παρά κάτι άλλο και οτι απλά θα πρέπει να χαλαρώσω και να το δώ θετικά.
    Για αποφυγή παρεξηγήσεων ο ψυχολόγος δεν είπε οτι ευθύνεται το περιβάλλον που μεγάλωσα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Κατάλαβα...αυτός είναι ένας λόγος που μπορεί να σου δημιουργήσει άγχος πάντως. Ωστόσο, δεν πιστεύω πως είναι μόνο αυτό. Δηλαδή τι; Αν δεν υπήρχε το περιβάλλον, από μόνη σου εντελώς δεν θα ήθελες να είχες κάνει μια σχέση; Φαντάζομαι πως σου λείπει αυτό άσχετα με το τι λέει το περιβάλλον και το βρίσκω και πολύ φυσιολογικό το να σου λείπει.

    Μου φαίνεται πάντως πολύ παράξενο να μην έχεις μια ιδέα η ίδια για το τι είναι αυτό που σε κρατούσε τόσα χρόνια από το να προχωρήσεις σε μια σχέση. Φοβόσουν την απόρριψη πχ, δεν ήταν τόσο σημαντικό για σένα και το άφηνες στην άκρη θέτοντας άλλες προτεραιότητες, είχες πολύ υψηλά στάνταρς και έψαχνες να βρεις τον τέλειο, ένιωθες ενοχικά για το σεξ...;;; Δεν μπορεί, θα έχεις μια ιδέα για τους λόγους που σε οδήγησαν εδώ. Πάντως αν για σένα δεν ήταν προτεραιότητα μέχρι τώρα, δεν το βρίσκω καθόλου απίθανο να είναι και θέμα τύχης κι απλά να μην έτυχε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Μπορεις να μας πεις οταν ειχες ερωτευθει πλατωνικα, τι ακριβως εγινε? πως τον γνωρισες? τον προσεγγισες? μιλησατε? γιατι δεν προχωρησε?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Πρώτον, μακρινή μου συγγενής παντρεύεται αυτό τον Άυγουστο. Ετών ~50. Μέχρι τώρα όταν την ρωτάγανε γιατί δεν έχει κάποιον έλεγε "τι να κάνω, είναι δύσκολο να βρεις" κτλ.

    Συμπέρασμα: ποτέ δεν είναι αργά.

    Δεύτερον, αν σε προβληματίζει τόσο, γίνε πιο ενεργητική. Θέσε το ως κύριο στόχο δηλαδή αλλά χωρίς άγχος. Αν είσαι και εμφανίσιμη, τότε ΔΕΝ γίνεται, κάποιος θα βρεθεί.

    Συνιστώ δημιουργία προφίλ στα διάφορα σάιτ γνωριμιών, πχ okcupid, και να ανεβάσεις κολακευτικές φωτογραφίες, δηλαδή περιποιήσου λίγο τον εαυτό σου. Στάνταρ θα πάρεις πολλά μηνύματα. Στην χειρότερη, αν δεις ένα προφίλ που σε ενδιαφέρει, στέλνεις και συ πρώτη μήνυμα.

    Δεν είναι πυρηνική φυσική (εκτός αν έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα που δεν μας είπες).

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Από αυνανισμό πως πας Εβίτα;

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    γεια, υπάρχει κάποια εξέλιξη στο θεμα σου; σε βοήθησε ο ψυχολόγος;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Για τα αγόρια είναι ακόμα χειρότερα αυτό μας βάζουν κ ταμπέλες (incel). Κι εγώ πάω για τα 21 κ δεν έχω κάνει κάτι με κοπέλα παρόλο που είχα σχέση αλλά δεν ήθελε να προχωρήσουμε μετά χωρίσαμε. Θεωρώ ότι δεν άσχημος είμαι λίγο εμφάνισημος είναι ίσως η κύκλοι γνωριμιών που έχουμε που δεν μας αφήνουν να γνωρίσουμε άτομα

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Thanasis25, θα γινει στην ωρα του μη σκας!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by bebeka4 View Post
    Thanasis25, θα γινει στην ωρα του μη σκας!
    ίσως ναι σε ένα παράλληλο σύμπαν

  12. #12
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    Για τα αγόρια είναι ακόμα χειρότερα αυτό μας βάζουν κ ταμπέλες (incel). Κι εγώ πάω για τα 21 κ δεν έχω κάνει κάτι με κοπέλα παρόλο που είχα σχέση αλλά δεν ήθελε να προχωρήσουμε μετά χωρίσαμε. Θεωρώ ότι δεν άσχημος είμαι λίγο εμφάνισημος είναι ίσως η κύκλοι γνωριμιών που έχουμε που δεν μας αφήνουν να γνωρίσουμε άτομα
    ειμαι 29 ειμαι στην ιδια φαση και βλεπω διεξοδο

Similar Threads

  1. Καμια παρεα...
    By Dante in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 28-01-2014, 09:14
  2. καμια ιδεα?
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 15-03-2013, 01:48
  3. Καμιά καλά ψυχολόγος???
    By Pinelopi8624 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 06-11-2012, 16:40
  4. 1.Σε ποια ηλικια ειχατε την πρωτη σας σεξουαλικη εμπειρια?
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 06-08-2009, 18:18
  5. ΚΛΙΝΙΚΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ
    By sandy25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 28-10-2007, 19:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •