ΑΥΠΝΙΑ ΚΑΙ XANAX - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Αφού το παίρνεις το μεσημέρι δεν επηρεάζει αρνητικά η εσιταλοπραμη τον ύπνο. Άρα ή θέλει περισσότερο χρόνο να δράσει ή θέλει αύξηση δόσης. Στη διάθεση είσαι καλύτερα; Σε έχει πιάσει; Ή ξεκίνησες πάλι την εσιταλοπραμη λόγω του προβλήματος στον ύπνο; Γενικά η εσιταλοπραμη δεν έχει άμεση δράση στον ύπνο όπως το τριτικο και το ρεμερον αλλά έμμεση, μέσω της μείωσης του άγχους και της κατάθλιψης. Γι'αυτό και παίρνει χρόνο να βελτιωθεί ο ύπνος. Επειδή παίρνω πολλά χρόνια αντικαταθλιπτικά με διακοπές και ξανάρχιζα κλπ και από αυτά που έχω διαβάσει στο φόρουμ και από άλλους γνωστούς, φίλους, συγγενείς που κατά καιρούς έχουν πάρει αντικαταθλιπτικό (είμαστε πολλοί δυστυχώς) έχω καταλάβει ότι όταν το κόβουμε το πρώτο που διαταράσσεται είναι ο ύπνος ειδικά σε όσους είχαν πρόβλημα με τον ύπνο εξ αρχής όπως εγώ. Παίρνω 15mg remeron το βράδυ, διάφορες βιταμίνες για ενίσχυση και κάνω ψυχοθεραπεία.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Niels τι βιταμίνες παίρνεις?? Εγώ έχω παρατηρήσει ότι το χαμομήλι με βοηθάει πολύ στον ύπνο , έχω κάνει κάποιες κινήσεις και πλέον παίρνω 0,25 Xanax για ύπνο , παλιότερα έπαιρνα 0.25 με 0.50
    Το διάβασμα πρίν τον ύπνο βοηθάει πάρα πολύ επίσης

    Ακόμα δεν έχω χρησιμοποιήσει το remeron 7.5 δεν ξαναεψαξα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Αν δεν βρεις, δηλαδή αν έχει ακόμη έλλειψη και το πάρεις απόφαση, πάρε γενοσημο. Επειδή έχω μονίμως πεσμένη βιταμίνη d και φυλλικό οξύ, παίρνω αυτές τουλάχιστον μια φορά τον χρόνο για δύο τρεις μήνες αλλά σε λογικές δόσεις γιατί η d μια φορά μου είχε δημιουργήσει αυξημένες τιμές ασβεστίου στα ούρα, δηλαδή χρειάζεται μέτρο αλλιώς μπορεί να κάνει πέτρες στα νεφρά και άλλα προβλήματα. Καλό είναι να κάνει εξετάσεις κάποιος πριν ξεκινήσει για να ρυθμίσει και τη δόση και εφόσον για κάποιο λόγο συνεχίζει πρέπει να κάνει εξέταση ούρων 24ωρου. Πέρα από αυτές κατά καιρούς παίρνω πολυβιταμινες ή ειδικά σκευάσματα με alpha lipoic acid γιατί έχω και μυοσκελετικό πόνο σε διάφορα σημεία. Επίσης ω3, μαγνήσιο και προβιοτικα. Αλλά εννοείται δεν τα παίρνω όλα μαζί και κάποια ούτε καν για συνεχόμενες μέρες επειδή προκαλούν διάφορες παρενέργειες (π.χ. τα προβιοτικα για πολλές μέρες συνεχόμενα μου προκαλούν δυσκοιλιότητα, το alpha lipoic acid μου δημιουργεί φούσκωμα). Τα συγκεκριμένα που ανέφερα είναι αυτά στα οποία έχω κατασταλάξει ότι παίρνοντας τα κατά διαστήματα με βοηθούν κάπως στη διάθεση, στην ενέργεια ή σε επιμέρους θέματα όπως τον πόνο ή το έντερο. Πολλά άλλα έχω δοκιμάσει χωρίς αποτέλεσμα οπότε δεν θα τα ξαναπάρω (5 htp, Sam-e, b complex).

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Εξετάσεις έχω κάνει για βιταμίνες τα πάντα και βγήκαν όλες καλές.
    Έχω παρατηρήσει ότι το χαμομήλι με βοηθάει αρκετά

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Xanax και πάλι xanax
    By Νοσηρή φαντασία in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 91
    Last Post: 01-07-2021, 13:21
  2. αυπνία
    By anne88 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 10
    Last Post: 03-08-2019, 00:25
  3. ΑΥΠΝΙΑ
    By Piggy88 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 17-09-2018, 12:26
  4. αυπνια
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 05-08-2017, 23:02
  5. Άγχος, αϋπνία και Xanax
    By tsini in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 39
    Last Post: 03-09-2015, 15:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •