ADHD και γιατρός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    3

    ADHD και γιατρός

    Είναι κανένας εδώ μέσα που να έχει ADHD και να εργάζεται ως ιατρός ;;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by jameldebbouze14 View Post
    Είναι κανένας εδώ μέσα που να έχει ADHD και να εργάζεται ως ιατρός ;;
    Εγώ έχω δεπυ και σπουδάζω γιατρός τώρα δεν ξέρω αν θες αυτό. Πάντως μπορείς να έχεις δεπυ και να εργάζεσαι ως γιατρός . Αν και γιατρό με δεπυ που να εργάζεται δεν γνωρίζω κανέναν προσωπικά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Michaela View Post
    Εγώ έχω δεπυ και σπουδάζω γιατρός τώρα δεν ξέρω αν θες αυτό. Πάντως μπορείς να έχεις δεπυ και να εργάζεσαι ως γιατρός . Αν και γιατρό με δεπυ που να εργάζεται δεν γνωρίζω κανέναν προσωπικά.
    Πηγαινε σε ψυχιατρο που ξερει από ΔΕΠΥ να του μιλήσεις για τις αϋπνίες σου. Για την δεπυ παίρνεις φαρμακα; Τη βιοχημεία τη μαθαίνεις μπορείς να την θυμασαι; Αν σου πω να γράψεις τη γλυκονεογένεση λεπτομερώς μπορείς να το κάνεις;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Πηγαινε σε ψυχιατρο που ξερει από ΔΕΠΥ να του μιλήσεις για τις αϋπνίες σου. Για την δεπυ παίρνεις φαρμακα; Τη βιοχημεία τη μαθαίνεις μπορείς να την θυμασαι; Αν σου πω να γράψεις τη γλυκονεογένεση λεπτομερώς μπορείς να το κάνεις;
    η βιοχημεία εξετάζεται προφορικά είτε έχεις μαθησιακή δυσκολία είτε όχι Είναι τόσο δύσκολη που γραπτά δεν την κάνουν .Να φανταστείς 900 άτομα την χρωστάνε
    Έχω δώσει και γραπτά και με επιτηρηση δεν αφήνουν αλλιώς να γράψεις
    Πέρασα όλα τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου με άριστους βαθμούς
    Δικαιούμαι να δώσω και προφορικά ανεξάρτητα αν είναι γραπτό το μάθημα η όχι επίσης
    Όχι για την δεπυ δεν περνώ φάρμακα (οι γονείς μου δεν συμφωνούν για φάρμακα τέτοια τα θεωρούν επικίνδυνα )
    απλά με αποσυντονιζει υπερβολικά υπάρχουν ώρες που παρατηρώ τα ταβάνια και το οποιοδήποτε αντικείμενο μέχρι και κάδο εκτός από αυτό που πρέπει να παρατηρήσω και να συγκεντρωθω .Γενικώς σκέφτομαι χιλιάδες πράγματα ταυτόχρονα .Αργώ επίσης και να μάθω πολλα πράγματα .Εχω και υπερκεινιτικοτητα και χωρίς να τρέχω 3 με 4 ώρες την ημέρα έστω στο χολ δεν αντέχω οπότε το κάνω στα διάλειμματα μου .Από μνήμη πάω καλά έχω μεγάλη μνήμη .Το μόνο θετικό της υπόθεσης .Την γλυκονεογενηση μου την παρέδωσαν αλλά ακόμα δεν την έχω διαβάσει. Μπορώ να γράφω πραγματα με λεπτομέρειες . Γενικώς έδωσα βιολογία που είχε τεράστια ύλη και την πέρασα. Θεωρώ ότι θα τα καταφερω ελπίζω δηλαδή
    Χίλια ευχαριστώ για την συμβουλή σου θα πάω καλύτερα σε κάποιον τέτοιον να είσαι καλά και να έχεις μια υπέροχη μέρα
    Last edited by Michaela; 30-03-2021 at 10:29.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    456

    ADHD και γιατρός

    Για την δεπυ χρησιμοποιείται το concerta.. Γνωστό και με την ονομασια ritalin

Similar Threads

  1. Ντουλοξετίνη για ADHD ??
    By jameldebbouze14 in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 1
    Last Post: 23-12-2020, 00:51
  2. συνδρομο ελλειματικης προσοχης- υπερκινητικοτητα-ADHD
    By κικη in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 28
    Last Post: 25-02-2018, 21:13
  3. Η προσοχή μου είναι πάντα ανεπαρκής όμως δεν διέγνωσαν ADHD σε εξειδικευμένο κέντρο
    By georgef1 in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 22
    Last Post: 28-01-2018, 00:22
  4. ADHD
    By giannis88 in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 8
    Last Post: 20-01-2018, 23:00
  5. Μήπως έχω ADHD?
    By jimmaster in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 19-03-2013, 01:17

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •