Ο άντρας μου κάνει sexting και έχει λογαριασμό - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 78 of 78
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Όταν λες να κρατήσω μικρό καλάθι, υπονοείς ότι η θεματοθέτρια μπορεί να φταίει στο ότι ο άντρας της κάνει σέξτιγκ και στο ότι το έκανε πολύ πιο πριν τη γνωρίσει;
    Επίσης, θεωρείς ότι η δική σου συμβουλή δε θα έχει πιθανό αρνητικό αντίκτυπο στη ζωή της; Ο σύζυγός της έχει αυξημένες πιθανότητες να το ξανακάνει, και εάν συμβεί αυτό, μπορεί να έχουν ήδη δύο τρία παιδιά και τότε θα είναι ακόμα πιο δύσκολο να χωρίσουν. Επιπλέον, με όλες αυτές τις δραστηριότητές του εκείνος μπορεί στο τέλος να ερωτευτεί άλλη και να τη χωρίσει πρώτος. Κι εκείνη θα έχει χάσει πολύτιμα χρόνια από τη ζωή της.
    Και τέλος, για ποιους δικούς μας λόγους εθελοτυφλούμε; Εσύ δηλαδή έχεις δικούς σου προσωπικούς λόγους που τη συμβουλεύεις να μείνει μαζί του;
    Έχω ένα και μόνο βασικό λόγο ...

    Με το αν και το μήπως και γενικά με υποθετικά συμπερασματα δεν δίνεις τέτοιες "συμβουλές "σε παντρεμένα ζευγάρια ...
    Νομίζω ξέρεις και το άλλο που λένε ,ΑΝ η γιαγιά μου είχε καρούλια θα γινόταν .....και πόσες άλλα τέτοιες ..
    Κατηγορηματικές και απόλυτες δεν χρειάζεται να είμαστε πουθενά νομίζω ειδικά μέσα σε οικογένειες .
    Αυτό θεωρω εγώ σωστή συμβουλή και προσπαθώ να δείξω ..

    Αν θέλεις αύριο μεθαυριο κάτι τέτοιο να το κάνεις και σε ένα δικό σου άνθρωπο και τον δεις να μετανοιωνει από την απόφαση του επειδή σε άκουσε αλήθεια πως θα νοιώσεις βρε chaos?
    Δεν θα νοιώσεις ενοχικά γιατί δεν του έδωσες το περιθώριο με την συμβουλή σου να αποφασίσει καθαρά από μόνος του τι άνθρωπο έχει κοντά του?
    Στο κάτω κάτω αυτός θα ζήσει μαζί του ,αυτός όταν κλείνει η πόρτα του σπιτιού του θα τον έχει κοντά του

    Εσύ και εγώ θα επιστρέψουμε στην δική μας ζωή !
    Τον θεωρείς λοιπόν άχρηστο και ανίκανο όπως είπες για τον σύντροφό της ?
    Μόνο σε αυτούς πάμε και τους λέμε θα κάνεις αυτό ...

    Εκθέτεις γεγονότα πάντα όταν έχεις την άποψη και τον δύο .ποτέ δεν είσαι απόλυτος και κατηγορηματικός παρά μόνο όταν αφορά κάτι την προσωπική σου ζωή ,που μόνο εσύ και κανένας άλλος ξέρεις τι παίζει .

    Το αν θα κάνει ένα ,δύο ή και τρια παιδιά θα τα κάνει γιατί μέχρι τότε είναι μια χαρά .
    Και κυριως δεν τα κάνει μόνος του ο άντρας ,είσαι εκεί νομίζω και συναινεις και σε αυτό ....
    Αν πας με αυτή την λογική,τότε ο καθένας μας που διαλέγει έναν άνθρωπο να κάνει οικογένεια έχει τις ίδιες πιθανότητες να ανακαλύψει κάτι κατά την διάρκεια του γάμου του .

    Ποτέ δεν ξέρεις όμως τι εκβασει θα έχει μια πράξη και από πού πηγάζει .
    Τις υποθέσεις λοιπόν τις ρίχνουμε στο τραπέζι αλλά δεν είμαστε κατηγορηματικοί ..

    Αυτό λέω ,απλά τα πράγματα !
    Δεν είμαστε εδώ για να κάνουμε συναγωνισμό ποιος θα δώσει την καλύτερη συμβουλή ,αυτό δεν καταλαβαίνετε κάποιοι όταν λέμε όλα αυτά ..
    Είμαστε εδώ για να συζητάμε ρίχνοντας στο τραπέζι όλες τις πιθανότητες χωρίς να είμαστε απόλυτοι σε βαθμό που να επηρεάζεται ένας ευάλωτος άνθρωπος που έχουμε απέναντι μας .

    Εγώ προσωπικά δεν κάνω κανένα συναγωνισμό για το ποιος θα πει και τι ..
    Την άποψη μου λέω και πάντα βασιζόμενοι και στις δύο πλευρές ..
    Δεν μιλάμε ούτε για βιασμό ούτε για φόνο που εκεί είσαι απόλυτος...Σε όλα τα άλλα πάντα υπάρχει και το περιθώριο λάθους ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Έχω ένα και μόνο βασικό λόγο ...

    Με το αν και το μήπως και γενικά με υποθετικά συμπερασματα δεν δίνεις τέτοιες "συμβουλές "σε παντρεμένα ζευγάρια ...
    Νομίζω ξέρεις και το άλλο που λένε ,ΑΝ η γιαγιά μου είχε καρούλια θα γινόταν .....και πόσες άλλα τέτοιες ..
    Κατηγορηματικές και απόλυτες δεν χρειάζεται να είμαστε πουθενά νομίζω ειδικά μέσα σε οικογένειες .
    Αυτό θεωρω εγώ σωστή συμβουλή και προσπαθώ να δείξω ..

    Αν θέλεις αύριο μεθαυριο κάτι τέτοιο να το κάνεις και σε ένα δικό σου άνθρωπο και τον δεις να μετανοιωνει από την απόφαση του επειδή σε άκουσε αλήθεια πως θα νοιώσεις βρε chaos?
    Δεν θα νοιώσεις ενοχικά γιατί δεν του έδωσες το περιθώριο με την συμβουλή σου να αποφασίσει καθαρά από μόνος του τι άνθρωπο έχει κοντά του?
    Στο κάτω κάτω αυτός θα ζήσει μαζί του ,αυτός όταν κλείνει η πόρτα του σπιτιού του θα τον έχει κοντά του

    Εσύ και εγώ θα επιστρέψουμε στην δική μας ζωή !
    Τον θεωρείς λοιπόν άχρηστο και ανίκανο όπως είπες για τον σύντροφό της ?
    Μόνο σε αυτούς πάμε και τους λέμε θα κάνεις αυτό ...

    Εκθέτεις γεγονότα πάντα όταν έχεις την άποψη και τον δύο .ποτέ δεν είσαι απόλυτος και κατηγορηματικός παρά μόνο όταν αφορά κάτι την προσωπική σου ζωή ,που μόνο εσύ και κανένας άλλος ξέρεις τι παίζει .

    Το αν θα κάνει ένα ,δύο ή και τρια παιδιά θα τα κάνει γιατί μέχρι τότε είναι μια χαρά .
    Και κυριως δεν τα κάνει μόνος του ο άντρας ,είσαι εκεί νομίζω και συναινεις και σε αυτό ....
    Αν πας με αυτή την λογική,τότε ο καθένας μας που διαλέγει έναν άνθρωπο να κάνει οικογένεια έχει τις ίδιες πιθανότητες να ανακαλύψει κάτι κατά την διάρκεια του γάμου του .

    Ποτέ δεν ξέρεις όμως τι εκβασει θα έχει μια πράξη και από πού πηγάζει .
    Τις υποθέσεις λοιπόν τις ρίχνουμε στο τραπέζι αλλά δεν είμαστε κατηγορηματικοί ..

    Αυτό λέω ,απλά τα πράγματα !
    Δεν είμαστε εδώ για να κάνουμε συναγωνισμό ποιος θα δώσει την καλύτερη συμβουλή ,αυτό δεν καταλαβαίνετε κάποιοι όταν λέμε όλα αυτά ..
    Είμαστε εδώ για να συζητάμε ρίχνοντας στο τραπέζι όλες τις πιθανότητες χωρίς να είμαστε απόλυτοι σε βαθμό που να επηρεάζεται ένας ευάλωτος άνθρωπος που έχουμε απέναντι μας .

    Εγώ προσωπικά δεν κάνω κανένα συναγωνισμό για το ποιος θα πει και τι ..
    Την άποψη μου λέω και πάντα βασιζόμενοι και στις δύο πλευρές ..
    Δεν μιλάμε ούτε για βιασμό ούτε για φόνο που εκεί είσαι απόλυτος...Σε όλα τα άλλα πάντα υπάρχει και το περιθώριο λάθους ..
    Δεν κάνουμε συναγωνισμό, ακριβώς, οπότε μήπως μου κάνεις λογοκρισία; Μου λες τι πρέπει να λέω και τι όχι; Πες εσύ ό,τι έχεις να πεις και άσε τους άλλους ελεύθερους να κάνουν το ίδιο χωρίς περιττές κριτικές.

  3. #78
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    28
    Μερικές σκέψεις κι από μένα.

    Θεωρώ πως η θεματοθέτρια χειρίστηκε σωστά το θέμα από τη στιγμή που ανακάλυψε τι συμβαίνει. Του ζήτησε να δουν κάποιο ειδικό (το οποίο εκείνος δέχτηκε), και επίσης του άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο να κάνουν αντίστοιχα πράγματα που τον ικανοποιούν μαζί της καθώς την ευχαριστούν κι εκείνη. Πραγματικά κρίμα, γιατί αν ήταν ανοιχτός μαζί της θα μπορούσαν να έχουν μια καταπλητική σεξουαλική σχέση καθώς η θεματοθέτρια φαίνεται να είναι πολύ ανοιχτός άνθρωπος. Και sexting θα μπορούσαν να κάνουν και τα πάντα. Εκτός φυσικά αν το πρόβλημά του συζύγου είναι πως του έλλειπε η... ποικιλία. Αυτά θα τα δουν με τον ειδικό (και σαν ζευγάρι ελπίζω).

    Τώρα σε δύο άλλα θέματα που προέκυψαν, της εγκυμοσύνης και της ιδιωτικότητας.

    Όντως το σεξ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορεί να περάσει από κάποια κρίση για διάφορους σωματικούς ή ψυχολογικούς λόγους. Για όσους όμως είπαν πως ενδέχεται να μην μπορεί να κάνει σεξ το ζευγάρι γιατί το απαγορεύει ο γιατρός, να θυμίσω πως υπάρχουν πολλοί τρόποι να γίνει σεξουαλικό παιχνίδι και να ικανοποιηθεί ένα ζευγάρι πολλοί από τους οποίους είναι ακίνδυνοι ακόμη και στην περίπτωση της δύσκολης εγκυμοσύνης. Για παράδειγμα, αν ο σύζυγος την βρίσκει με το sexting και η θεματοθέτρια το διασκεδάζει να το κάνει, δεν βλέπω πως αυτό δεν μπορεί να γίνει ακόμα και στη δυσκολότερη εγκυμοσύνη. Ας έχουμε λίγη φαντασία παιδιά. Το σεξ δεν είναι ένα μόνο συνουσία.

    Τώρα σχετικά με την ιδιωτικότητα. Διαφωνώ κάθετα πως σε ένα ζευγάρι δεν πρέπει να υπάρχουν κωδικοί και πως όλα είναι κοινά. Το γεγονός πως υπάρχει μια σχέση, δεν σημαίνει πως παύουμε να έχουμε τη δική μας ανεξάρτητη προσωπικότητα και το δικαίωμα να έχουμε προσωπικές σχέψεις τις οποίες να μη θέλουμε να μοιραστούμε με τη σύντροφο αλλά να θέλουμε να μοιραστούμε με ένα φίλο, ψυχολόγο, κτλ. Αν δεν υπάρχει αμοιβαία συμφωνία περί μη ύπαρξης κωδικών, η οποιαδήποτε παραβίαση παραμένει παραβίαση. Το γεγονός πως υποψιαζόταν κάτι, μπορεί να είναι ελαφρυντικό, δεν ακυρώνει όμως την παραβίαση της ιδιωτικότητας του άλλου.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. Ο αντρας μου εχει φετιχ και δεν μου το λεει....
    By Φαντασία in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 06-09-2019, 12:10
  2. Νομιζω οτι ο αντρας μου εχει καταθλιψη
    By Αντζυ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 34
    Last Post: 02-02-2019, 22:19
  3. Όταν δε θέλει ο άντρας σου να κάνει σεξ μαζί σου
    By Lunaluna in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 74
    Last Post: 01-12-2017, 15:56
  4. Ο αντρας μου βλέπει πορνό, η κατασταση εχει ξεφύγει!
    By thessalonikia29 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 20-10-2012, 00:56
  5. Replies: 22
    Last Post: 05-07-2012, 15:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •