Τι είναι αυτό το πράγμα ρε παιδία?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Τι είναι αυτό το πράγμα ρε παιδία?

    Καλήμερα! Ελπίζω να είστε όλοι και όλες κάλα,όσο το δυνατόν γινεται με αυτήν την κατάσταση! Εχώ πολύ καιρό να γράψω στο φόρουμ,αλλά τωρά το έχω πραγματικά ανάγκη γτ αισθάνομαι τόσο μόνος που νομίζω κανείς δεν με καταλαβαίνει! Μού συμβαίνουν κάποια πραγματα το τελευταιο διαστημα λογω καταστασεων που περασα και με εχουν επηρεασει αρκετα! Να αναφερω οτι κανω συνεδριες με ψυχολογο αλλα δεν μπορω να ανοιχτω ευκολα ντρεπομαι...Για ναμην αφηγηθω τι με εφερε ως εδω,θα μπω κατευθειαν στο ψητο...Εχω εδω και 1 εβδομαδα, που δεν μπορω να κοιμηθω σκεφτομαι συνεχως, βλεπω ονειρα,εχω ενα τεραστιο βαρος στο στηθος μου και δεν μπορω να σταματησω το μυαλο μου να σκεφτεται..Δεν εχω ορεξη για φαγητο,αν τυχει τρωω οτι βρω μπροστα μου μια φορα την ημερα και τελος...Εχω καποια τρέμουλα, και δεν μπορω να ηρεμησω..Ειναι αυτο που λεμε ποναω ψυχικα ενα πραγμα δεν αντεχω αλλο πραγματικα!..Βγαινω συνεχως εξω να περπαταω,γιατι στο σπιτι πνιγομαι, αρκετες φορες μονος μου και ποτε ποτε με καμια φιλη-φιλο..Το θεμα ειναι πως πρεπει να παρω σημαντικες αποφασεις αυτο το διαστημα οσον αφορα την ζωη μου,και δεν μπορω με τιποτα λογω των παραπανω που ανεφερα.. Εχω αρχισει να μενω στασιμος και δυλειτουργικος! Δεν ξερω παιδια πραγματικα δεν αντεχω ποναω τοσο πολυ και αυτο το βαρος στο στηθος δεν αντεχεται! Μου ειπε ο ψυχολογος να μου προτεινει εναν ψυχιατρο να παρω καποια αγωγη,αλλα παιδια δεν μπορω να ξανα πω αυτα που εχω περασει σε αλλον γιατρο.. Και εκτος αυτου συμβαινουν τοσα πραγματα που δεν πιστευω πως θα αλλαξει τιποτα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Μην κλείνεις όλες τις πόρτες. Η αγωγή, εξαρτάται βέβαια τι θα κρίνει ο γιατρός ότι χρειάζεται γιατί κάποια φάρμακα έχουν άμεση δράση στον ύπνο και άλλα θέλουν τον χρόνο τους, μπορεί να βοηθήσει να κοιμηθείς λίγο και αυτό από μόνο του να σε ηρεμήσει λίγο και να σε βοηθήσει να πάρεις τις αποφάσεις που λες με πιο καθαρό μυαλό. Επίσης, αυτό που μας δυσκολεύει και θέλουμε να αποφύγουμε, αυτό είναι τις περισσότερες φορές που δίνει τη λύση. Άσε τις ντροπες και ζήτα βοήθεια από ειδικό. Όλοι μας το έχουμε περάσει. Αφού ο ψυχολόγος σου είπε να πας σε ψυχίατρο για αγωγή μην το αμελήσεις.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    36
    Αν δεν μιλήσεις στον ψυχολόγο που δεν θα σε κρίνει ποτέ τότε που;Πως να σε βοηθήσει όταν ντρέπεσαι να του μιλήσεις για όσα σε προβληματίζουν;Αν δεν βρεθεί η πηγή της δυσφορίας που αισθάνεσαι πως θα σε καθοδηγήσει;
    Εμένα με βοηθάει που οι συνεδρίες είναι on-line γιατί νιώθω πιο άνετα που βρίσκομαι σε οικείο χώρο..
    Κ επειδή περνάω μια παράμοια κατάσταση όπου με πιέζει ο χρόνος να πάρω μια πολύ σημαντική απόφαση αισθάνομαι όπως κ συ αλλά πολύ πολύ χειρότερα..Ένιωσα πως αν δε ζητήσω βοήθεια θα τρελαθώ..Μετά από κάθε συνεδρία αισθάνομαι ότι δε πρόλαβα να τις πω όλα όσα ήθελα..Οπότε μη ντραπείς στιγμή να μιλήσεις..Μόνο αν φύγει όλο αυτό το βάρος της πίεσης κ δεις καθαρά θα μπορέσεις να πάρεις μια απόφαση..

  4. #4
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μην κλείνεις όλες τις πόρτες. Η αγωγή, εξαρτάται βέβαια τι θα κρίνει ο γιατρός ότι χρειάζεται γιατί κάποια φάρμακα έχουν άμεση δράση στον ύπνο και άλλα θέλουν τον χρόνο τους, μπορεί να βοηθήσει να κοιμηθείς λίγο και αυτό από μόνο του να σε ηρεμήσει λίγο και να σε βοηθήσει να πάρεις τις αποφάσεις που λες με πιο καθαρό μυαλό. Επίσης, αυτό που μας δυσκολεύει και θέλουμε να αποφύγουμε, αυτό είναι τις περισσότερες φορές που δίνει τη λύση. Άσε τις ντροπες και ζήτα βοήθεια από ειδικό. Όλοι μας το έχουμε περάσει. Αφού ο ψυχολόγος σου είπε να πας σε ψυχίατρο για αγωγή μην το αμελήσεις.
    Μακάρι να βρεθει αυτη η λυση! Δεν εχω και αλλη επιλογη ισως ειναι η τελευταια μου! Μπας και δουμε ασπρη μερα! Σε ευχαριστω πολυ!

  5. #5
    Quote Originally Posted by Maria36 View Post
    Αν δεν μιλήσεις στον ψυχολόγο που δεν θα σε κρίνει ποτέ τότε που;Πως να σε βοηθήσει όταν ντρέπεσαι να του μιλήσεις για όσα σε προβληματίζουν;Αν δεν βρεθεί η πηγή της δυσφορίας που αισθάνεσαι πως θα σε καθοδηγήσει;
    Εμένα με βοηθάει που οι συνεδρίες είναι on-line γιατί νιώθω πιο άνετα που βρίσκομαι σε οικείο χώρο..
    Κ επειδή περνάω μια παράμοια κατάσταση όπου με πιέζει ο χρόνος να πάρω μια πολύ σημαντική απόφαση αισθάνομαι όπως κ συ αλλά πολύ πολύ χειρότερα..Ένιωσα πως αν δε ζητήσω βοήθεια θα τρελαθώ..Μετά από κάθε συνεδρία αισθάνομαι ότι δε πρόλαβα να τις πω όλα όσα ήθελα..Οπότε μη ντραπείς στιγμή να μιλήσεις..Μόνο αν φύγει όλο αυτό το βάρος της πίεσης κ δεις καθαρά θα μπορέσεις να πάρεις μια απόφαση..
    Σε καταλαβαινω πληρως Μαρια! Επισης και εγω το παθιανω αυτο με τον ψυχολογο ειμαι με το ρολοι 1 ωρα δεν μου φτανει ουτε για το καλημερα!..Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!

Similar Threads

  1. Τι είναι αυτό ρε παιδιά
    By Vaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-02-2019, 13:46
  2. Δεν το πιστευω αυτο το πραγμα που μου συμβαινει.
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-12-2013, 21:30
  3. Είναι κακό πράγμα η μοναξιά;
    By astimatnam in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-10-2013, 00:44
  4. Τι ειναι αυτο το πραγμα παλι...θα το ξεπερασω ποτε?..:/
    By Χαρης1991 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 28-06-2013, 18:10
  5. ΕΛΠΙΔΑ:ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ Η' ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΥΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΕΛΙΚΑ???
    By Asterix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-03-2010, 18:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •