Φοβία θανάτου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1

    Φοβία θανάτου

    30 χρόνων είμαι και 3 μηνών
    Επαγγελματικά λίγα πραγματα 1.5 χρόνος εργασία
    Πτυχία μεταπτυχιακα ξένες γλώσσες
    Τις τελευταίες 10 μέρες από το. Πουθενά με έπιασε φοβία ότι κάποτε θα πεθάνω.. Θα πάψω να υπαρχω.. Από μέσα μου σκέφτομαι 60 χρόνια maximum.
    Και αν πάμε κάπου μετά από εδώ (πιστεύω πως όχι) αλλά μακάρι να πιστεύω λάθος
    Τι να κάνω.. Ακούω την γνώμη σας
    Μέχρι και οι γονείς μου κατάλαβαν ότι αλλάξε η συμπεριφορά μου
    Στο σχολειο που λεγεται ζωη
    Το πιο σημαντικο μαθημα
    Ειναι παντα το τελευταιο

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    Σε τρομαξε κατι , η ολη φαση με τον κορωναιο? Πως ξεκινησε η φοβια σου?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα συμφορμιτη. Το θεμα που εβαλες ειναι ισως το πιο μεγαλο ερωτημα οπου εχει υπαρξη πωτες στην ανθρωποτητα απο την ημερα οπου αποκτησαμε τον λογο, την λογικη και τον πολυτησμο, μαλιστα το συγκεκριμενο ερωτημα ειναι αυτο οπου δημιουργησαι την φιλοσοφια συμφωνα με τον Πλατωνα.Ο θανατος και ο φοβος αυτου ηταν και η αναγκη οπου δημηουργηθηκαν οι πιο πολλες θρησκειες! ,,θελωντας να εξαπατησουν και να εκμεταλευτουν τος ανθρωπους κανωντας τους υποχηριο τους σκεφτηκαν να τους τρομαξουν με αυτο το θεμα, αφου πλεον δεν μπορουσαν με ολα τα αλλα διοτις ειχαν εξαντλησει καθε τι που υπηρχξε, αφου τα χρηματα τα εκλεβαν πλεον, κα αφου η εξουσιαστες δεν μπορουσαν να ειναι παντου ταυτοχρωνα και να επιτηρουν τους ανθρωπους οπου εξουσιαζουν ,αφου σαν εστριβαν το βλεμα τους αλλου οι ανθρωποι επαναστατουσαν! ετσι βρηκαν κατις υπερφυσηκο! ,βρηκαν εναν Θεο! -εξερουμε τον πραγματικο Θεο ,τον Χριστιανισμο οπου ειναι η μοναδικη θρησκεια οπου μιλαει για την αληθεια του Θεου και οχι για τα ψεματα που γραφουν ολοι οι αλλοι με σκοπο την εκμεταλευση - ετσι, εφτιαχναν Θεους στα μετρα των εξουσιαστων Θεους που να υπερετουν ουσιαστηκα ολους αυτους!
    Οπου Θεος λοιπον, σημαινει και νηκει κατα του Θανατου! αφου ηταν αυτος που θα αποφασιζαι που θα μας στειλει εαν πεθανουμε η εαν θα πεθανουμε!
    Απο την αλλη η φιλοσοφια, προσπαθουσε μεσα απο την λογικη να βρει εξηγηση για τον θανατο, δεν μπορουσε να βρει κατις ομορφο, η καταληξη της παντα ηταν σε κατις το απολυτος φυσικο αλλα ασχημο, ηταν κατις που η φυση ειχε προδιαγεγραμενο για ολους μας, οπως ολα τα ωντα γυρο μας, οπου θα γινουν σκονη και χωμα ετσι και ο ανθρωπος θα γινει το ιδιο, και μαλιστα με ασχημο και αργο βασανηστικο τροπο, αυτο ομως σε κανενα δεν αρεσει. Ετσι υπηρξε καπωτες ενα κυμα ,μια εποχη οπου θεωρουταν ιδανικο το να παιθανει καποιος στην μαχη νεος , ομορφος και δυνατος
    !! , με ονειρο να γινει ηρωας, εκει ερχοταν η Πλατωνικη αποψη οτι ο θανατος νικιεται μονον μεσα απο την αθανασια του ονοματος απο τις μνημες των ζωντανων που μενουν πισω και γεννιοντε αλλα γνωριζουν τον ανθρωπο οπου εχει πεθανει ,κατις οπου ο Πλατονας συγκεκριμενα εκανε και μαλιστα στον μεγιστο βαθμο εαν το σκεφτουμε, διοτις εχουν περασει πανω απο 55 χρονια και ακομα τον θυμομαστε! αρα βαση της δικης του λογικης τον εχει νικησει τον θανατο.
    Υππαρχει και η σωστη αποψη, μαλον η μονσδικη αυτη του χριστιανισμου οπου λεει οτι οταν ο ανθρωπος θα φυγει απο αυτον τον κοσμο οποτ στην ουσια δεν ειναι κατις αλλο παρα ενας υλικος κοσμος οπου ο ανθρωπος κατα καποιο τροπο ζει και τεσταρεται αφου υπαρχει και ο σατανας και οι πηρασμοι του,ετσι αναλογα με το ποσο υποταχτηκαμε σε αυτες και ποσο ειμασταν προς τον δρομο του Χριστου αναλογα λοιπον θα κριθουμε λιγο μετα τον θανατο μας, και σαν ερθει η μερα της κρισης ο καθε ενας μας αναλογα θα πορευτει, αλλος προς παραδεισου και αλλος προς κολασεως την πορτα θα δυαβει! οπου αυτο δεν θα κραταει για 60 χρονια αλλα για παντα!!

  4. #4
    Το είχα τελείως απωθησει από το μυαλό μου

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    36
    Επειδή έχω κ εγώ την ίδια φοβία,η ψυχολόγος μου πρότεινε να διαβάσω το «Στον κήπο του Επίκουρου» του Ίρβιν Γιάλομ..όπου αναλύει τον φόβο του θανάτου κ μεθόδους θεραπείας που ο ίδιος έχει προτεινει στους ασθενείς του..

  6. #6
    Εδώ και 10 μέρες μόνο αυτό σκέφτομαι... Και αν υπάρχει μετά κάτι ή όχι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν έχεις γεμάτη ζωή για αυτό κάθεσαι και σκέφτεσαι τον θάνατο. Όποιος "ζει" δεν έχει χρόνο να το μιρμιρίζει τόσο πολύ για το επέκεινα.
    Εντάξει, το λέω κάπως σχηματικά, αλλά αυτό πιστεύω ότι συμβαίνει. Σε χαλάει η καθημερινότητά σου και το μυαλό σου σου δημιουργεί αντιπερισπασμούς από το πραγματικό πρόβλημα.
    (Δεν είσαι ο μόνος) .
    Κάτσε και σκέψου τι απωθημένα έχεις, τι στόχους ή επιθυμίες θα ήθελες να έχεις πετύχει ως τώρα ή να πετύχεις σύντομα από κάτι μικρό έως κάτι μεγάλο και σκέψου ψύχραιμα αν όλα αυτά είναι πράγματι τόσο ακατόρθωτα. Δες πως μπορείς βήμα βήμα να κάνεις αλλαγές, πως θα αλλάξεις την καθημερινότητά σου προς το καλύτερο.

  8. #8
    Δε μππρει να τελιωνουν όλασε τούτη τη ζωή... Είμαστε το μόνο θηλαστικο με νου και τόση δημιουργία

  9. #9
    Και γιατί ο νους και η δημιουργία δεν μπορεί να τελειώνουν;

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by εμμανουηλ View Post
    Δε μππρει να τελιωνουν όλασε τούτη τη ζωή... Είμαστε το μόνο θηλαστικο με νου και τόση δημιουργία
    Δυστυχώς κανεις δεν μπορεί να δώσει μια σίγουρη απάντηση στο ερώτημα σου..
    η μια εξήγηση που δίνω έχει καθαρά θρησκευτικό υπόβαθρο κ η άλλη επιστημονική..αυτή δηλαδή που δίνατε να εξηγήσει κ τεκμηριώσει η επιστήμη..
    Υπάρχει κ ένα ντοκιμαντέρ στο Netflix όπου κάποιοι άνθρωποι περιγράφουν την μεταθανάτια εμπειρία που είχαν όταν η καρδιά τους είχε σταματήσει για κάποια λεπτά να λειτουργεί..Η κάθε ιστορία ήταν διαφορετική..Νομίζω θα το βρεις αρκετά ενδιαφέρον..

  11. #11
    ti ennoeis?
    Στο σχολειο που λεγεται ζωη
    Το πιο σημαντικο μαθημα
    Ειναι παντα το τελευταιο

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by εμμανουηλ View Post
    ti ennoeis?
    Τα άτομα αυτά λόγω κάποιου ατυχήματος που είχαν παρέμειναν για κάποια λεπτά χωρίς καρδιακή λειτουργία..Σε μια άλλη περίπτωση μια γυναίκα έπρεπε να υποβληθεί σε κάποια επέμβαση όπου οι γιατροί μέσω μηχανημάτων σταμάτησαν κάθε εγκεφαλική λειτουργία..Η ίδια παραδέχτηκε ότι βγήκε από το σώμα της κ παρακολουθούσε όλη τη διαδικασία..μπορούσε με ακρίβεια να περιγράψει τα εργαλεία που χρησιμοποιήθηκαν κ τι έλεγαν οι γιατροί..Μπορούσε να δει τον σύζυγο της να κατεβαίνει από το αεροπλάνο κ τους δικούς τις ανθρώπους να περιμένουν έξω από την αίθουσα..κάποιοι είπαν ότι μεταφέρθηκαν σε ένα άγνωστο φωτεινό μέρος κ ένιωσαν σαν να επιστρέφουν σπίτι τους..άλλος μεταφέρθηκε κάπου άλλου όπου συνάντησε τον νεκρό πατέρα του..Κάθε εμπειρία ήταν διαφορετική..Εμπειριες που οι γιατροί δεν είναι σε θέση να δώσουν επιστημονική εξήγηση..Τα άτομα αυτά πιστεύουν ότι υπάρχει μια άλλη ζωή μετά το θάνατο..ότι δεν σταματάμε να υπάρχουμε..

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    36
    Αλλά μια συμβουλή που έχω να σου δώσω..Όσο κ να φοβάσαι τον θάνατο κάποια στιγμή θα συμβεί..Εσυ έχεις χρέος προς τον εαυτό σου να ζήσεις όσο πιο όμορφα μπορείς επάνω σε τούτη τη γη..Γιατί όλοι κάποτε πεθαίνουν αλλά δε ζουν όλοι..κάποιοι απλά επιβιώνουν..
    Δεν είναι κακό να έχεις υπαρξιακές αναζητήσεις..κανεις δεν τα ξέρει όλα..Αλλά σκέψου πόσο άδικο είναι να μας βασανίζουν συνέχεια τέτοιες σκέψεις κ να μη μας αφήνουν να ζήσουμε..να χαρούμε ότι μας προσφέρει αυτός ο κόσμος..

  14. #14
    Εσύ τι πίστευεις προσωπικά;

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by εμμανουηλ View Post
    Εσύ τι πίστευεις προσωπικά;
    Αν στηριχθω μόνο στις θρησκευτικές μου πεποιθήσεις τότε ναι πιστεύω ότι η ψυχή μας δε πεθαίνει απλά εγκαταλείπει το σώμα..για το που μεταφέρεται αυτή η ψυχή δεν έχω άποψη..
    Έχουν όμως τα άτομα που αφηγούνται την ιστορία τους στο ντοκιμαντέρ..
    Αν ήμουν άθεη θα ελεγα ότι απλώς σταματάμε να υπάρχουμε..όπως όταν κοιμάσαι κ δε βλέπεις όνειρα..
    Οι επιστήμονες λένε ότι ο εγκέφαλος συνεχίζει να λειτουργεί για πολύ λίγα λεπτά μετά το θάνατο..όπου έχουμε αίσθηση του τι συμβαίνει γύρω μας κ καταλαβαίνουμε ότι πεθάναμε..εκείνα τα λεπτά βλέπουμε εικόνες από όσα ζήσαμε..
    Κ στις δυο περιπτώσεις σημασία έχει να ζήσεις!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αρρυθμιες, κρισεις πανικου, φοβια θανατου
    By S91 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 34
    Last Post: 06-12-2020, 01:56
  2. Άγχος θανάτου.
    By sophia4879 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 25-04-2020, 01:37
  3. Φοβια θανατου;
    By Νοσηρή φαντασία in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 117
    Last Post: 27-07-2019, 17:03
  4. Φοβία θανάτου & γηρατειών!
    By Christina82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 26-09-2012, 22:02
  5. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •