Ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101

    Ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία

    Καλησπέρα!! Έχω ξεκινήσει συνεδρίες με θεραπευτή ψυχοδυναμικης προσέγγισης δεν έχω κάνει πολλές αλλά μου φαίνεται ενδιαφέρον αυτή η ψυχοθεραπεία! Το ότι σε αφήνει να έχεις ελεύθερο σεινειρμο θεωρώ ότι βοηθάει πολύ και φυσικά σε γυρνάει πίσω στο παρελθόν να δεις τι συμβαίνει δεν μένει μόνο στα συμπτώματα που του λες...
    Έχει κάνει κανείς ψυχοδυναμικη ψυχοθεραπεία και αν είναι πως σας φάνηκε...;; Θεωρείται ότι έχει αποτελεσματικότητα σε διάφορα θέματα η πιο εστιασμένα;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    πώς λειτουργεί αυτό δηλαδή; σαν ύπνωση; χαίρομαι που λειτουργεί κι είναι πολύ ενθαρυντικό.!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ψυχοδυναμικη ειναι σαν την ψυχαναλυση παλια ορολογια πρακτικα καντε οτι βοηθαει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ψυχοδυναμικη ειναι σαν την ψυχαναλυση παλια ορολογια πρακτικα καντε οτι βοηθαει
    Πολύ σωστά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by user View Post
    πώς λειτουργεί αυτό δηλαδή; σαν ύπνωση; χαίρομαι που λειτουργεί κι είναι πολύ ενθαρυντικό.!
    Εστιάζει πέρα από το σύμπτωμα σε εσωτερικές συγκρούσεις του παρελθόντος. Συζητάς για τα συναισθήματα και για τις σκέψεις που έχεις σε διάφορα θέματα και αυτός σου τονίζει τα πιο σημαντικά σημεία... εμένα προσωπικά με βοηθάει γιατί δείχνει να καταλαβαίνει τα όσα του λέω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by ntiaki View Post
    Εστιάζει πέρα από το σύμπτωμα σε εσωτερικές συγκρούσεις του παρελθόντος. Συζητάς για τα συναισθήματα και για τις σκέψεις που έχεις σε διάφορα θέματα και αυτός σου τονίζει τα πιο σημαντικά σημεία... εμένα προσωπικά με βοηθάει γιατί δείχνει να καταλαβαίνει τα όσα του λέω
    κατάλαβα. ακούγεται για καλή επαγγελματική δουλειά. ότι κάνει καλά τη δουλειά του δηλαδή και ο χρόνος σου δεν πάει χαμένος.
    όντως το πώς αντιδράς συναισθηματικά στις καταστάσεις εξηγει πολλά! καλή συνέχεια στην ψυχοθεραπεία σου!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by user View Post
    κατάλαβα. ακούγεται για καλή επαγγελματική δουλειά. ότι κάνει καλά τη δουλειά του δηλαδή και ο χρόνος σου δεν πάει χαμένος.
    όντως το πώς αντιδράς συναισθηματικά στις καταστάσεις εξηγει πολλά! καλή συνέχεια στην ψυχοθεραπεία σου!
    Σε ευχαριστώ πολύ...!!

Similar Threads

  1. Την γνώμη σας για την ψυχοδυναμική ψυχοθεραπία.
    By shifter in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 20-11-2010, 02:11
  2. Ψυχοδυναμικη με αντιθετα αποτελεσματα
    By Wintertimes in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 12-10-2008, 15:46
  3. ψυχοδυναμικη ψυχοθεραπεια....
    By sandy25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 23-10-2007, 11:50
  4. ψυχοδυναμική θεραπεία
    By aggi in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 1
    Last Post: 08-06-2006, 16:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •