αντιψυχωτικα κ δοσολογια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406

    αντιψυχωτικα κ δοσολογια

    Μετα απο πολλα χρονια χρησης αντιψυχωτικων , αποφασισα να μη παιρνω καθε μερα .Δε θα σταματησω αλλα που κ που να παιρνω λιγοτερο Τωρα παιρνω 20μγ κλοπιξολ .Το εχει κανει κανεις?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    Μην το κανεις αυτο απορυθμιζεται ο οργανισμος. Αν θες να μειωσεις την δοση ναι,αλλα σταδιακα με οδηγιες γιατρου. Δεν παιζουμε με τα mg

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Katerinaki το κάνω εγώ αυτό εδώ και 1,5 χρόνο και μάλιστα χωρίς να έχω τη συναίνεση του γιατρού.
    Παίρνω abilify 5 φορές την εβδομάδα και 2 δεν το παίρνω. Μπορώ να πώ ότι σε μένα - δεν ξέρω σε άλλους, κάθε περίπτωση είναι μοναδική- πήγε πολύ καλά και σύντομα θα το κάνω 4 φορές να το παίρνω. Σκέφτηκα να μειώσω τη δοσολογία ώστε να το παίρνω κάθε μέρα αλλά συνταγή που πετυχαίνει δεν την αλλάζεις. Να σημειώσω ότι πριν 2 χρόνια το μείωσα απότομα και το έπαιρνα για 2 βδομάδες μέρα παρα μέρα, τότε απορυθμίστηκα, είχα διάφορα συμπτώματα και αμέσως το ανέβασα. Τώρα που θα το πάω μέρα παρα μέρα θα είναι μια χαρά γιατί τη μείωση την έκανα πολύ σταδιακά, προχωρούσα σε μείωση στον αριθμό ημερών ανα λήψη σχεδόν μια φορά το χρόνο. Οπότε αν το κάνεις θέλει υπομονή, πολύ μεγάλα διαστήματα μέχρι την επόμενη μείωση αν το επιλέξεις και παρατήρηση ώστε αν κάτι πάει στραβά να το αυξήσεις αμέσως

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Επειδη εισαι παλια εσυ ελπιζω να ενημερωθηκεσ για τα συμπληρωματα και τι κανουν γτ τα φαρμακα ειναι για 20 χρονια ολα κι ολα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Να σημειώσω επίσης ότι εγώ κατέβαινα σε Mg, ξεκίνησα απο 15 πήγα 10 μετά έσπαγα το 15 για να πάρω 7,5 και μετά έσπαγα το 10 και πήγα 5 με τη συναίνεση του γιατρού ως εκεί. όμως κάτω απο 5 Mg δεν μπορούσα να συνεχίσω με χάπι έπρεπε να πάω στο σιρόπι. Έτσι δοκίμασα μείωση στον αριθμό των ημερών που το παίρνω. Δεν ξέρω αν τα 20mg κλοπιξολ είναι το ελάχιστο που μπορείς σε χάπι

  6. #6
    Elenia781
    Guest
    εγω απο 10 zyprexa για 7 μηνες επαιρνα 5αρι 3-4 φορες την εβδομαδα και επαθα υποτροπη. Ευτυχως το προλαβα. Ποτε ξανα ξαφνικη μειωση. Τωρα παω ανα δυομισηmg μειωση για να φτασω στα 5 και μετα να γυρισω στο abilify που θεωρειται πιο ελαφρυ

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    εγω απο 10 zyprexa για 7 μηνες επαιρνα 5αρι 3-4 φορες την εβδομαδα και επαθα υποτροπη. Ευτυχως το προλαβα. Ποτε ξανα ξαφνικη μειωση. Τωρα παω ανα δυομισηmg μειωση για να φτασω στα 5 και μετα να γυρισω στο abilify που θεωρειται πιο ελαφρυ
    ποσα χρονια παιρνεις την ολανζαπινη?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    γεια σας παιδια

    εγω παιρνω 125mg clopixol τη μερα
    παιρνω 40mg aloperidin
    40mg dipiperon
    200mg lamictal
    6mg akineton

    καμια φορα ξεχναω να τα παρω.. και μετα απο 2-3 ωρες ειναι σαν να μπαινω σε εναν αλλον κοσμο.. τα χρωματα πιο εντονα, οι ηχοι πιο οξεις, κλπ ..φωνες ή η παρακολοθηση γινεται πιο ζωντανη.
    θελω σαν τρελη να τα μειωσω αν οχι να τα κοψω γιατι μου δημιουργουν μεγαλη υπνηλια και επισης δε μπορω να ξυπνησω πριν απο 12 ωρες υπνου και οι υποχρεωσεις τρεχουν..
    θα σας ελεγα προσωπικα να ρωατε το γιατρο σου ειδικα αν παιρνετε κοκτειλ φαρμακων για τι δε ξερουμε ποιο χαπι πρεπει να κοπει και ποτε και κατα ποσα mg..

    αυτα απο εμενα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Similar Threads

  1. Δοσολογία ZOLOFT
    By AntreasA in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 06-09-2020, 11:12
  2. Δοσολογία
    By Panteloss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 12-08-2017, 21:25
  3. xanax δοσολογια
    By Μερμηγκας in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 9
    Last Post: 25-08-2015, 14:05
  4. xanax δοσολογία
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 18-08-2013, 13:36
  5. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΩΝ
    By cec2086 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-2012, 16:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •