Τι να κανω??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    2

    Τι να κανω??

    Είμαι σχεδόν 17 χρόνων και φοβάμαι πολύ για το μέλλον μου. Υπάρχουν πολύ λόγοι που γενικά δεν μπορω να τους καταλάβω και να τους λύσω μόνος μου γιατί οι γονείς μου δεν θέλουν να με πάνε σε ψυχολόγο γιατί νομίζουν ότι δεν έχω τίποτα επειδή δεν τους λέω 100% τι περνάω αλλά δεν φταιω εγώ που δεν μπορώ να τους μιλησω αυτοί το προκάλεσαν να μην έχω εμπιστοσύνη πουθενά και να ντρέπομαι να εκφράζω τα συναισθήματα μου. Γενικότερα αλλάζω πολύ γρήγορα απόψεις και πραγματα που θέλω να κάνω την Δευτέρα θα θέλω να σπουδάσω γιατρός και μόλις τα βρίσκω σκούρα η ανακαλύπτω κάτι άλλο θελω να γίνω πληροφορικός. Γενικά ανά βδομάδα αλλάζω πολλά ενδιαφέρονται για πράγματα που κάνω και δεν μπορώ να κρατήσω τίποτα σταθερό και δεν το λόγο ένα από αυτά σαν να μην μπορώ να αποφασίσω τι από όλα θέλω να κάνω.
    Όταν αποφασίσω να ξεκινήσω διατροφή μόλις δω γλυκό το ξεχνάω και από αύριο πάλι και πάλι το ίδιο μέρα με τι μέρα
    Οπότε ξεκινάω να διαβάσω ένα έχω όρεξη σε 15 λεπτά τα παρατάω γιατί μάλλον θέλω να κάνω κάτι άλλο που τέλικα δεν θα το κάνω γιατί βαριέμαι και απλά θα κάτσω στο κινητό.
    Ενώ έχω στόχους και είμαι φιλόδοξος και θέλω να κάνω πράγματα δεν έχω την υπομονή και την δύναμη να ολοκληρώσω τίποτα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορώ να ζητήσω βοήθεια από κανέναν γιατί όσες φορές το έχω κάνει κουτσαστραβα βγαίνω στο τίποτα δεν έχω. Οι γονείς μου δεν καταλαβαίνουν την σοβαρότητα της κατάστασης και επειδή δεν έχουμε πολλά λεφτά δεν θεωρούν αναγκαίο να πάω.
    Φίλους δεν έχω.
    Δεν μπορώ να συγκεντρωθω σε τίποτα.
    Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει και δεν ξέρω πως θα βγω από όλο αυτό το τριπακι.
    Γενικότερα ειμαι πολύ ντοπαλος. Νιώθω ότι επειδή είμαι εύσωμος δεν ειμαι ίσος με τους άλλους και ότι δεν θα με θέλουν.
    Δεν ξέρω απλά τι να κάνω.
    Φοβάμαι ότι ακόμα και αν πάω 18 που θα βρω δουλειά με αυτή την κατάσταση ώστε να πάω σε έναν ψυχολόγο.
    Πάντα ενθουσιάζομαι με κάτι και μετά από 1 μέρα μου φεύγει και πιάνω κάτι άλλο.
    Συγγνώμη που τα έχω γράψει λίγο χάλια απλά προσπαθώ να εκφράστω όπως μπορώ και με ότι μου έρχεται στο μυαλό αυτήν την στιγμή

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Φυσιολογικοσ εισαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    και εγώ έτσι ήμουν στα 17, δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ έκανα απερίσκεπτα πράγματα, αναιρούσα τον εαυτό μου δεν στρωνόμουν για να πετύχω τους στόχους μου. Βρήκα διέξοδο στον έρωτα, που ήταν κάτι που γέμιζε το κενό μέσα μου αλλά και κάτι που ήταν πρόφαση να μην επικεντρώνομαι στα ουσιώδη. Πέρασα σε μια χάλια σχολή. Στα 17 ήμουν έτσι. Στα 23 όμως γύρισε τούμπα η ζωή μου. Άρχισα να πετυχαίνω όλους τους στόχους μου, να ξεπερνάω τις δυνάμεις μου, να συγκεντρώνομαι με επιμονή και πείσμα και να πετυχαίνω παντού, στα εκπαιδευτικά με κατατακτήριες, στα επαγγελματικά, σε θέματα άθλησης και υγείας. Παντού σε όλα τα επίπεδα. Κάνε υπομονή, η ζωή δεν τελειώνει στην ηλικία που βρίσκεσαι, όταν θα ζυμώσεις τη μαγιά μέσα σου θα αλλάξεις, θα ξεπεράσεις τη μετεφηβική σου αστάθεια και τότε θα με θυμηθείς.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    2
    Ευχαριστω πολυ για την συμβουλη.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    36
    Αν εσυ αισθάνεσαι καλά με το σώμα σου κ δεν αντιμετωπίζεις προβλήματα υγείας δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αισθάνεσαι μειονεκτικά απέναντι στους άλλους!!!Δεν καθορίζει ούτε το βάρος ούτε η εμφάνιση μας την προσωπικότητα κ την αξία μας.
    Κατανοώ ότι είσαι μπερδεμένος σχετικά με το τι σου αρέσει να κανεις..Δεν είναι κακό να σου αρέσουν διαφορετικοί τομείς..Απλά θα σου πρότεινα να σκεφτείς ένα η δυο μαθηματα πχ στα οποία πιστεύεις ότι είσαι πραγματικά καλός..
    Επίσης είσαι τόσο νέος που κ λάθος επιλογή να κανεις έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να σκεφτείς κ να αποφασισεις συνειδητά τι πραγματικα σου αρέσει..Νομίζεις πως όλοι οι συνομήλικοι σου είναι σίγουροι γι’αυτα που θέλουν;
    Αν αισθάνεσαι έντονα την ανάγκη να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό υπάρχουν πλατφόρμες στο διαδίκτυο όπου μπορείς να μιλήσεις ανώνυμα κ δωρεάν με εθελοντές ψυχολόγους μέσω τηλεφώνου ή Skype.
    Αν κ κατά τη γνώμη μου δε βιώνεις κάτι το παράξενο για την ηλικία σου αλλά όπως κ να έχει μόνο εσυ γνωρίζεις αν πραγματικά χρειάζεσαι βοήθεια.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    4
    Φιλε εγω ειμαι 18 και σε καταλαβαινω απολυτως , αυτο που πιστευω ειναι οτι πρεπει να ηρεμησουμε ... εγω πχ υπεραναλυω οτιδηποτε απο το τι θελω να κανω με την ζωη μου μεχρι το τι θα πω στο ατομο απενταντι μου . Απλως πιστευω οτι το αγχος σε καταστρεφει για κανενα σημαντικο λογο , δεν ξερω τωρα τι συμβουλη να σου δωσω γιατι δεν εχω ζησει και πολλα . Αλλα θα ελεγα να αρχισεις να παρατηρεις τι σου αρεσει και να εμβαθυνεις στο λογο , να αναρωτιεσαι γιατι ξαφνικα αλλαξα γνωμη (μηπως ειναι μια ταση ; ειναι κατι σημαντικο για μενα ; ) και να γραφεις σε ενα ημερολογιο τις συμπεριφορες ή τα συναισθηματα σου ... θα το βρεις . Παντως το σημαντικοτερο ειναι να φροντιζεις και να νοιαζεσαι για τον εαυτο σου , βλεπεις κατι που σε χαλαει ή κατι που ειναι ανθυγιεινο προσπαθησε να το διορθωσεις οσο δυσκολο και αν ειναι φυσικα ομως χωρις ενοχες και αυτοκαταστροφικες συμπεριφορες . Αυτη ειναι η αποψη μου τουλαχιστον .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    μπορεις να πας σε ψυχολογο χωρις να το πεις στους γονεις σου. εκει πες οτι εισαι μερικους μηνες μεγαλυτερος ΕΑΝ σε ρωτησει
    μην και υπαρχει καποιο νομικο προβλημα εκ μερους του.
    αυτο που πρεπει να σε απασχολησει σοβαρα ειναι οτι δεν εχεις φιλους. θα χρειαστεις τον ψυχολογο για να σε βοηθησει.
    υποπτευομαι οτι εισαι πολυ αναβλητικος και αυτο δεν ειναι σωστο. οταν αποφασιζεις να κανεις κατι ΠΡΕΠΕΙ να το τελειωνεις.
    σκεψου εαν σε φοβιζει η αποτυχια για αυτο αλλαζεις γνωμες ετσι ευκολα. εαν πιστευεις οτι κατι ειναι δυσκολο για εσενα πχ να γινεις γιατρος δοκιμασε κατι αλλο αλλα να το κανεις

  8. #8
    Quote Originally Posted by mixalis2004 View Post
    Είμαι σχεδόν 17 χρόνων και φοβάμαι πολύ για το μέλλον μου. Υπάρχουν πολύ λόγοι που γενικά δεν μπορω να τους καταλάβω και να τους λύσω μόνος μου γιατί οι γονείς μου δεν θέλουν να με πάνε σε ψυχολόγο γιατί νομίζουν ότι δεν έχω τίποτα επειδή δεν τους λέω 100% τι περνάω αλλά δεν φταιω εγώ που δεν μπορώ να τους μιλησω αυτοί το προκάλεσαν να μην έχω εμπιστοσύνη πουθενά και να ντρέπομαι να εκφράζω τα συναισθήματα μου. Γενικότερα αλλάζω πολύ γρήγορα απόψεις και πραγματα που θέλω να κάνω την Δευτέρα θα θέλω να σπουδάσω γιατρός και μόλις τα βρίσκω σκούρα η ανακαλύπτω κάτι άλλο θελω να γίνω πληροφορικός. Γενικά ανά βδομάδα αλλάζω πολλά ενδιαφέρονται για πράγματα που κάνω και δεν μπορώ να κρατήσω τίποτα σταθερό και δεν το λόγο ένα από αυτά σαν να μην μπορώ να αποφασίσω τι από όλα θέλω να κάνω.
    Όταν αποφασίσω να ξεκινήσω διατροφή μόλις δω γλυκό το ξεχνάω και από αύριο πάλι και πάλι το ίδιο μέρα με τι μέρα
    Οπότε ξεκινάω να διαβάσω ένα έχω όρεξη σε 15 λεπτά τα παρατάω γιατί μάλλον θέλω να κάνω κάτι άλλο που τέλικα δεν θα το κάνω γιατί βαριέμαι και απλά θα κάτσω στο κινητό.
    Ενώ έχω στόχους και είμαι φιλόδοξος και θέλω να κάνω πράγματα δεν έχω την υπομονή και την δύναμη να ολοκληρώσω τίποτα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορώ να ζητήσω βοήθεια από κανέναν γιατί όσες φορές το έχω κάνει κουτσαστραβα βγαίνω στο τίποτα δεν έχω. Οι γονείς μου δεν καταλαβαίνουν την σοβαρότητα της κατάστασης και επειδή δεν έχουμε πολλά λεφτά δεν θεωρούν αναγκαίο να πάω.
    Φίλους δεν έχω.
    Δεν μπορώ να συγκεντρωθω σε τίποτα.
    Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει και δεν ξέρω πως θα βγω από όλο αυτό το τριπακι.
    Γενικότερα ειμαι πολύ ντοπαλος. Νιώθω ότι επειδή είμαι εύσωμος δεν ειμαι ίσος με τους άλλους και ότι δεν θα με θέλουν.
    Δεν ξέρω απλά τι να κάνω.
    Φοβάμαι ότι ακόμα και αν πάω 18 που θα βρω δουλειά με αυτή την κατάσταση ώστε να πάω σε έναν ψυχολόγο.
    Πάντα ενθουσιάζομαι με κάτι και μετά από 1 μέρα μου φεύγει και πιάνω κάτι άλλο.
    Συγγνώμη που τα έχω γράψει λίγο χάλια απλά προσπαθώ να εκφράστω όπως μπορώ και με ότι μου έρχεται στο μυαλό αυτήν την στιγμή
    Θα σου πω κατι. Γενικά στο φορουμ, οταν γραφω προτεινω το εξης. Να κανεις το τεστ των 16 προσωπικοτητων. Ετσι θα το βρεις στο γκουγκλ. Οπως σε περιγραφεις μοιαζεις να ανηκεις στους εσωστρεφεις. Αν το γνωριζα οταν ημουν στην ηλικια σου νομιζω θα ειχα κανει καλυτερη προοδο στη ζωη μου. Ανηκω στου εσωστρεφεις και ειχα την ιδια ακριβως διαθεση με σενα για πολλα χρονια. Και κιλα αρκετα. Δε σημαινει το τεστ οτι κανει σκιαγραφηση αλλα δινει ενα μπουσουλα.

    Το τι θες να κανεις, θα σε συμβουλευα να κανεις καποια απο τα ονλινε τεστ επαγγελματικου προσανατολισμου. Ισως αυτο που πραγματικα θες να μην το εχεις δει ακομα και οταν επιλεγεις επαγγελματα "κατι" να κλωτσαει μεσα σου γιατι δεν εχεις βρει το αντικειμενο σου.

    Οι λογοι που οι γονεις σου δε θελουν να πας σε ψυχολογο θα μπορουσαν να ειναι πολλοι. Προφανως απο την οπτικη τους δε θεωρουν τη σταση τους λαθος. Δε σημαινει οτι εχουν δικιο προφανως. Για μενα αφου δεν σε στηριζουν για ψυχολογο, κανε μια αρχη με το να ψαξεις ποιος εισαι εσυ. ΠΑρε βιβλια που σχετιζονται με την ηλικια σου σε θεμα ψυχολογιας. Εμβαθυνε στην ψυχη σου.
    Οσο για τα κιλα να εισαι σιγουρος οτι θα τα χασεις οταν σταματησεις να τα σκεφτεσαι. Οταν θα νιωσεις ποιος εισαι και θα αγαπησεις τον εαυτο σου και αρχισεις να τον φροντιζεις με αλλα πραγματα ,απο τον να τον παρηγορεις με γλυκα θα αρχισουν τα κιλα να φευγουν.
    Προφανως και τα κιλα δεν παιζουν ρολο στην αποδοχη απο τους αλλους. Οσο ειμαστε μικροι χτιζονται λαθος εντυπωσεις. Εμενα με ακολουθπυσε μεχρι τα 39 μου αυτη η ιδεα. Και ξερεις αμα δε νιωθεις καλα, το μεταδιδεις στους αλλους. Και εσυ νομιζεις οτι φταινε τα κιλα και οι αλλοι απλα βλεπουν καποιον που δε μπορουν να πλησιασουν. . Αν εχεις νετφλιξ, ψαξε να βρεις να δεις μια ιαπωνικη σειρα που λεγεται "σε αλλο σωμα". Δες τη με φιλοσοφικο ματι,
    Θα τον βρεις τον δρομο σου μην ανησυχεις. Ολα θα πανε καλα.

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  2. Τι να κάνω;
    By Kapa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 24
    Last Post: 13-12-2019, 03:04
  3. Replies: 4
    Last Post: 31-03-2017, 22:27
  4. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;
    By Όπου φτάσω. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 19-01-2014, 00:47
  5. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 14:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •