Η ζωή είναι μόνο ξύλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    40

    Η ζωή είναι μόνο ξύλο

    Πραγματικά όσο μεγαλώνω νιώθω ότι τα πραγματα γίνονται όλο και πιο δυσκολα, απορω πως οι ανθρωποι συνεχιζουν κανονικα τις ζωες τους και χαμογελανε και γελανε και αστειευονται

    Δεν μπορω να ζησω με το παρελθον μου και ειμαι μολις 23

    Χαμογελουσα οταν ξαπλωνα και σκεφτομουν ισως ειμαι τυχερος και πεθανω στον υπνο μου
    Τι ειναι πιθανοτερο να κερδισει καποιος το Τζοκερ η να πεθανει στον υπνο του;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    36
    Τι ειναι πιθανοτερο να κερδισει καποιος το Τζοκερ η να πεθανει στον υπνο του;[/QUOTE]

    Να πεθάνει στον ύπνο του..

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    36
    [QUOTE=nuttcase;1152259]Πραγματικά όσο μεγαλώνω νιώθω ότι τα πραγματα γίνονται όλο και πιο δυσκολα, απορω πως οι ανθρωποι συνεχιζουν κανονικα τις ζωες τους και χαμογελανε και γελανε και αστειευονται





    Γιατί μπορεί να έχουν εκατό προβλήματα αλλά έχουν κ χιλιους λόγους να χαμογελάνε..Γιατί δε το βάζουν κάτω..Γιατί θέλουν να ζήσουν..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by nuttcase View Post
    Πραγματικά όσο μεγαλώνω νιώθω ότι τα πραγματα γίνονται όλο και πιο δυσκολα, απορω πως οι ανθρωποι συνεχιζουν κανονικα τις ζωες τους και χαμογελανε και γελανε και αστειευονται

    Δεν μπορω να ζησω με το παρελθον μου και ειμαι μολις 23

    Χαμογελουσα οταν ξαπλωνα και σκεφτομουν ισως ειμαι τυχερος και πεθανω στον υπνο μου
    Τι ειναι πιθανοτερο να κερδισει καποιος το Τζοκερ η να πεθανει στον υπνο του;
    Προσπάθησε να εστιάσεις στο παρόν... όταν εστιάζουμε στο παρελθόν ή στο μέλλον συνήθως δημιουργούνται προβλήματα, όπως αγχος, θλίψη κλπ....το παρελθόν ενδεχομένως αργότερα να το νοηματοδοτησεις διαφορετικά... δεν υπάρχει μια πραγματικότητα, οι ερμηνείες που κάνουμε των ερεθισμάτων είναι η πραγματικότητα του καθενός οπότε είναι λογικό ακόμα και σε δύσκολες αντικειμενικά συνθήκες κάποιοι να βρίσκουν θετικά και να χαμογελούν... υπάρχουν και οι μικρές απολαύσεις...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    ω ναι σε αυτό συμφωνώ κι εγώ, δεν θυμώνω με όσους χαμογελούν και προχωρούν στη ζωή τους, σέβομαι την διαφορετικότητα. το πρόβλημα για μένα ξεκινάει όταν παραβιάζονται τα όρια και δεν υπάρχει σεβασμός μεταξύ των ανθρώπων.
    επίσης συμφωνώ ότι έχει κολλήσει το μυαλό σου σε κάτι κι αυτό σε τραβάει προς τα κάτω.
    επίσης, πού ξέρεις αν κι οι άλλοι έχουν θέματα όπως εσύ; δεν το ξέρεις.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Το ερωτημα σου φιλε μου βρησκει την απαντηση του στην φυση του ανθρωπου και στη αποφαση του δημιουργου μας , να μας πλασει με τετοια λειτουργια οπου ο οργανισμος μας οπως καθε αλλος εξω στην φυση προσπαθει να ζησει οτι και να εχει περασει, οσο ασχημο και να ηταν, οι πιο αθλιες των αθλιων να ειναι οι παιδικες του αναμνησεις ενας ανθρωπος θα προσεξει στον δρομο, θα κοιταξει αριστερα και δεξια να μην τον πατησει κανεις για να περασει τον δρομο, ειναι βαθια ριζομενο στο DNA μας, αυτο υπαρχει παντου στην φυση, δες τα σκουλικια οπου κι να τα κοψεις θα συνεχησουν να σερνοντε! ,ετσι ειναι τα παντα γυρο μας! εχουν μια συνεχης ροη προς την κατευθυνση του ασφαλεστερου σημειου! , οσο και να τραυματησεις εναν ανθρωπο αυτος δεν θα παψει να εχει μεσα του ελπιδα.
    Υπαρχει ενα πολυ ομορφο βιβλιο -λυπαμαι δε θυμαμαι πως λεγετε , το παθαινω συνεχως - οπου ειχε να κανει με τον 2.Π.Π. και μια εβραικη συνικια καπου στη Γερμανια, ολοι ηξεραν το τι γινοταν! αλλα καποιος μεγαλος ραβινος σκεφτηκαι οτι θα επρεπε να υπαρξη καποιος τροπος ωστε ακομα και να ηταν ολες οι στατιστικες εναντιων τους να χουν τουλαχιστον τς τελευταιες μερες της ζωης τους ενα χαμογελο στα χιλια τους! να μην ειναι και αυτες τις 15-20 μερες κλαμενοι και γκριζοι, ετσι σκαρφιστικαι να πει ψεματα, να πλασει μια ιστορια οτι και καλα θα υπαρξουν ανα περιοχες εβραιοι οπου θα απαλαχτουν ,και θα ειναι μεγαλος ο αριθμος εκ των οποιων ετυχε κι καλα να ειναι η δικη τους περιοχη ,καπως ετσι πηγε το στορυ.Αποτελεσμα ηταν να τους βλεπουν τα "WAFEN SS" να περπαταν ολο χαμογελο εμπρος τους! λιγες μονο μερες πριν μπουν στο νταχαου κι στο Ζάξενχαουζεν, καταλαβαινετε πανω κατω τι παιζει, μην γραφω και το βιβλιο! Το νοημα ειναι οτι ο ανθρωπος οπως ολα τα ζωντανα πλασματα επανω στον πλανιτη εχουν μεσα τους βαθια ριζομενη -εκτος εαν υπαρχει ασθενια ,τοτε μιλαμε για εξερεσεις ομως,οπως καταθλιψη και αλλα - εχουν λοιπον παντα ,στην σκεψη τους, στις πιο δυσκολες στιγμες τους! οταν η φυση του προμυθευει με ιδικους νευρωνες και κυτταρα οπου να εχουν την αδρεναλινη οπου χρειαζετε σαν μπουν στο κινδυνο και παντα την ελπιδα! σε καθε ανασα! Αρα φιλε θεματοθετη ,η ελπιδα θα παιθανει τελευταια .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by nuttcase View Post
    Πραγματικά όσο μεγαλώνω νιώθω ότι τα πραγματα γίνονται όλο και πιο δυσκολα, απορω πως οι ανθρωποι συνεχιζουν κανονικα τις ζωες τους και χαμογελανε και γελανε και αστειευονται
    Απορούμε,γιατί δεν μιλάμε και δεν σκεφτόμαστε εμείς αλλά η κατάθλιψη και η απογοήτευση...
    Πίστεψέ με, όσο δύσκολο είναι για μας να κατανοήσουμε το πως συνεχίζουν οι άλλοι να ζούν την ζωή τους ανέμελα και ανεπηρέαστα,άλλο τόσο δύσκολο είναι και για
    αυτούς να κατανοήσουν γιατί εμείς δυσκολευόμαστε τόσο πολύ χωρίς προφανείς λόγους και γιατί ευχόμαστε να κοιμηθούμε και να μην ξυπνήσουμε...
    Δεν το καταλαβαίνουν...δεν το κατανοούν.
    Πολύ απλά γιατί βρισκόμαστε σε δυο εντελώς διαφορετικές ψυχολογικές και νευροβιοχημικές καταστάσεις.
    Αν μπούμε και εμείς σε αυτήν την κατάσταση θα μας φαίνεται το ίδιο παράλογη και ακατανόητη η προτέρα βαλτωτική κατάσταση στην οποία βρισκόμασταν...
    Το θέμα είναι πως μπαίνουμε...
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Απορούμε,γιατί δεν μιλάμε και δεν σκεφτόμαστε εμείς αλλά η κατάθλιψη και η απογοήτευση...
    Πίστεψέ με, όσο δύσκολο είναι για μας να κατανοήσουμε το πως συνεχίζουν οι άλλοι να ζούν την ζωή τους ανέμελα και ανεπηρέαστα,άλλο τόσο δύσκολο είναι και για
    αυτούς να κατανοήσουν γιατί εμείς δυσκολευόμαστε τόσο πολύ χωρίς προφανείς λόγους και γιατί ευχόμαστε να κοιμηθούμε και να μην ξυπνήσουμε...
    Δεν το καταλαβαίνουν...δεν το κατανοούν.
    Πολύ απλά γιατί βρισκόμαστε σε δυο εντελώς διαφορετικές ψυχολογικές και νευροβιοχημικές καταστάσεις.
    Αν μπούμε και εμείς σε αυτήν την κατάσταση θα μας φαίνεται το ίδιο παράλογη και ακατανόητη η προτέρα βαλτωτική κατάσταση στην οποία βρισκόμασταν...
    Το θέμα είναι πως μπαίνουμε...
    Συμφωνω μαζι σου στην διαπιστωση ,διαφωνω ομως στο θεμα της συναισθησης. ΟΧΙ! και πριν υπαρξω τοσο βαθια αρρωστος δεν ειμουν ρατσιστης απεναντι στους καταθλιπτικους! μπορει να ειμουν αδιαφορος, να μην ασχολιομουν καθολου, αλλα δεν υπηρξε μερα που να ειπα οτι ειναι τεμπελια η οτι ειναι συνειδητη επυλογη οπως δυστυχως λενε παρα πολυς κοσμος ακομα και σημερα! Το γνωριζετε οτι παρα το οτι η εκκλησια επισημα πλεον αναγνωριζει τη καταθλιψη ασθενια και λεει στους ιερεις να στελνει τους ανθρωπους σε ειδικους γιατρους η ψυχολογους, και παρολα αυτα υπαρχουν λιγοι ιερεις και πολλοι πιστοι που το βλεπουν ακομα οπως πριν 50 χρονια!, Στην επαρχια δυστυχως υπαρχει κατις παρομοιο! ,ειναι αδικαιολογητο αυτο που συμβαινει , ποσο μαλον για την συγκεκριμενη ασθενια οπου η κοινωνικοποιηση και το κοινωνικο περιβαλον γενικα παιζουν τεραστιο ρολο αν οχι απο τους σημαντικοτερους. Εαν δεν αλλαξουν αυτα τα πραματα πως θα υπαρξει θεραπεια ? οσο και να βγαινουν νεες μεθοδοι θεραπειες! οσο και να ερχοντε -με αγαπη και καλος ας μας ερχοντε - αλλα τι να αποδωσουν οταν ο συνανθρωπος μας που εχει καταθλιψη ,σαν βρει την μεγαλη δυναμη να παει μεχρι τον παγκαλη της γειτονιας του αντικριζει τις ματιες των γυρο του με το πονηρο και κουτσομπολιστικο βλεμμα οπου δυστυχως η καταραμενη αρρωστια σε κανει να αναζητας αφου πρωτα κοιτας για τα αρνητικα σε καθε τι γυρο σου, αληθεια πως? Αν δεν σταματησει ο ρατσισμος πρωτα δεν θα μπορεσουν να βρουν γονημο εδαφος οι κατα τα αλλα λαμπρες θεραπευτικες μεθοδοι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Αυτοί που σε μια παρέα γελάνε είναι τα πειραχτηρια αυτοί όταν είναι μόνοιτους έχουν χιλιάδες δύο σκέψεις, ψυχολογικά προβλήματα και κλαίνε. Το γέλιο πιστεύω και όλη αυτή η <<ανοριμωτητα>> είναι η άμυνα του πικραμένου ανθρώπου!!! Έχω τρανταχτό παράδειγμα γι'αυτό που λέω δεν είναι λόγια του αέρα!! Πάντα βέβαια υπάρχουν και η εξαιρέσεις!!

Similar Threads

  1. Όλα στην ζωή μου είναι μαύρα και είμαι μόνο 22...
    By Andie in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 17-04-2015, 10:19
  2. γιατι μανα ειναι μονο μια
    By makedreams in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 13
    Last Post: 09-09-2012, 00:46
  3. ΜΟΝΟ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΗΣ ΜΠΟΡΕΙ...
    By Krine in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 10-07-2012, 08:45
  4. Το μόνο που απέμεινε είναι να αυτοκτονήσω
    By Apelpismenos1982 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 29-02-2012, 11:45
  5. το μονο που με λυτρωνει πλεον ειναι ο θανατος
    By Bibo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 03-09-2010, 00:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •