Τοξικοι γονείς vol2 - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    βρίσκεις υποστήριξει και μοιράζεσαι. εφ όσον είσαι μονη σου, μπορείς να ανατρέξεις σε κάποια μονάδα ψυχολογικής υποστήριξης. χωρίς οικονομική υποχρέωση.
    σε βοηθάνε ψυχολογικά και συναισθηματικά. σαν φίλοι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Το ότι δεν έχεις ανθρώπους πού το αποδίδεις? Δεν ταίριαξες με κανέναν στο σχολείο ή στη γειτονιά?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το θέμα είναι ότι είναι απόλυτα λογικό κάποια δύσκολη κατάσταση που ζεις και αισθάνεσαι να θες να τη μοιραστείς και να ξεσπάσεις, αλλά αν μένεις απλά στο ξέσπασμα και στα λόγια και στην περιγραφή της κατάστασης, δεν καταφέρνεις τίποτα, μια ζωή εκεί θα μείνεις να μοιρολογάς. Πράξεις χρειάζονται κι όχι υπεραναλύσεις! Για αυτό και σου έγραψα μια ιδέα πρακτική. Και μόνο το ψευδώνυμο που διάλεξες, κάτι λέει... Ανασκουμπώσου και πάρε τη ζωή σου στα χέρια σου!

  4. #19
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Το ότι δεν έχεις ανθρώπους πού το αποδίδεις? Δεν ταίριαξες με κανέναν στο σχολείο ή στη γειτονιά?
    Το αποδίδω στο ότι δεν έχω κάτι να μοιραστώ με κάποιον είτε εμπειρίες είτε οτιδήποτε.. Νιωθω κενή μέσα μου και δεν έχω δύναμη ούτε αντοχές γενικότερα.. Ξέρω ότι όλα ακούγονται μελό αλλά έτσι νιώθω

  5. #20
    Το είχα δει αυτό που μου είχες γράψει αλλά δε ξέρω να μένω μόνη

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θα μάθεις στην πορεία. Κανείς δε γεννήθηκε μαθημένος!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Θα μάθεις στην πορεία. Κανείς δε γεννήθηκε μαθημένος!
    Έτσι ακριβώς! Κι εγώ ήμουν άμπαλος στο να φροντίζω τον εαυτό μου αλλά και εξωτερικό έχω πάει μόνος και στρατό, και σκέφτομαι σύντομα να μείνω ξανά μόνος με τη βοήθεια μιας δουλειάς που έχω ξεκινήσει. Επίσης, δεν είναι απαραίτητο να έχεις πολλές εμπειρίες για τις μοιράζεσαι με κάποιον, αρκεί να έχεις κάποια πράγματα να πεις, κάποια ενδιαφέροντα και λίγο χιούμορ!

  8. #23
    Εξωτερικό δλδ;

  9. #24
    Γονείς να σου τύχουν

  10. #25
    Έχει τύχει να μου λένε ότι όλοι με θεωρούν κοροιδο

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by tapeino_xamomilaki View Post
    Εξωτερικό δλδ;
    Έχω κάνει μάστερ στο εξωτερικό, Ηνωμένο Βασίλειο! Προσπάθησε να μην δίνεις σημασία σε αυτά που λένε οι γονείς σου, δεν αξίζει

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Πρόσεξε γιατί τους γονείς μας τους κουβαλάμε μέσα μας. Τους υπηρετούμε γιατί μας είπαν ότι έτσι πρέπει γιατί οι ανάγκες του έγιναν δικές μας. Γιατί από μικρά παιδιά αρνήθηκαν τη φροντίδα μας. Φρόντισε μόνος σου τον εαυτο σου. Γίνε ο γονιός που δεν είχες. Μην ακούς κανένα. Πρόσεχε γιατί είσαι επιρρεπής σ αυτά που λένε οι άλλοι μ ένα τρόπο που δεν τον ξέρεις. Σημασία έχει μόνο τι λες εσύ. Μόνο. Κια μόνο εσύ ξέρεις τι σου συμβαινει. Μόνο. Επίσης ότι κουβαλάς μέσα σου και νομίζεις ότι είναι δικό σου δεν ειναι. Πχ μπορεί να μισείς τον εαυτό σου αλλά τον μισείς γιατί σε μίσησαν οι άλλοι. Σημασία έχει μόνο τι λες. Πάντα θα υπάρχει κάτι που θα πει ο άλλος και θα σε αναστατώσει δεν έχει σημασία ότι κι αν είναι αυτό. Αυτό είναι το μυστικό δεν έχει σημασία ότι κι αν αυτό. Μείνε σε αυτό που λες εσύ.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    μήπως να σε προορίζαν για κορόιδο;
    δεν καταλαβαίνω.
    πραγματικά θα πρέπει απο τούδε και στο εξής να κοιτάξεις τη ζωή σου πιο ενεργά.

  14. #29
    Σήμερα μου λένε να πάνε να κοιτάξουν τα μυαλά μου και ότι κάτι δε πάει καλά.. Επίσης α ο ξαδερφος σου κόιτα τι κάνει.. Δε νιώθω να έχω σπίτι αλλά ναι κοίτα τον ξάδερφο σου τι κάνει.. Αν λέει μάθουν τι είσαι θα σε κοροϊδεύουν

  15. #30
    Αυτό το διάστημα δουλεύω και δεν έχω πολύ χρόνο οπότε ζητάω κάποια πράγματα.. Το νερό τελιεωνει γρήγορα λένε 25 λεπτά αλλά χαζομάρες το είχα σιγά σιγά για να κρατήσει περισσότερο.. Ξέρουν ότι κουράζομαι αλλά δε πάνε πίσω.. Σήμερα μου είπαν εκεί δεν έχεις κωλο να μιλήσεις είσαι μυρμήγκι ενώ εγώ νιώθω αδύναμη και το ξέρουν και προσπαθώ..

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Τοξικοι γονείς
    By tapeino_xamomilaki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 20-02-2021, 10:15
  2. Γάμος vol2
    By Delmem2802a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 10-02-2019, 20:02
  3. Τοξικοι γονεις
    By iwannaaa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 20-08-2018, 00:22
  4. Τοξικοί γονείς!
    By georgealimos in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 10-06-2018, 11:32
  5. Τοξικοί γονείς
    By UpFor44 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 22-06-2017, 15:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •