Τοξικοι γονείς vol2 - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 50
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Αφού έχεις δουλειά, δεν μπορείς να φύγεις και να νοικιάσεις κάπου μόνη σου?

  2. #32
    Θέλει τόσα χρήματα δεν έχω πολλά εοθσης ζω σε κωμόπολη.. Πολύ ωραίο θα ήταν να μένω μρ οικογένεια που έχει ανάγκη γτ κι εγώ θα τους βοηθήσω και αυτοί εμένα αλλά να βάλω αγγελία να πω τι.. Θα μ άρεσε πάρα πολύ

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Ζεις σε κωμόπολη και δε σου φτάνουν τα λεφτά να ζήσεις μόνη σου? Μου φαίνεται παράξενο γιατί εδώ στην Αθήνα τα ενοίκια είναι τρέλα, σε μικρότερες πόλεις είναι πολύ φτηνότερα, ίσως βέβαια και οι μισθοί να είναι μικρότεροι. Πάντως σε τέτοιο άρρωστο κλίμα εγώ θα έφευγα, έστω κι αν έβγαινα ίσα ίσα.

  4. #34
    Νομίζω θα πρέπει να κάνω συμβόλαιο.. Τώρα έχω τα χρήματα μετά;

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Στη δουλειά είσαι μόνιμη? Για πόσο καιρό ακόμα την έχεις εξασφαλισμένη? Αν θα είσαι για αρκετό καιρό, φύγε να ηρεμήσεις!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θα φτάσετε οι νέοι άνθρωποι με αυτή την νοοτροπία στα γεράματα, θα κοιτάτε πίσω και θα είστε ένα σακί γεμάτο απογοητεύσεις και απορίες. Τι θα γινόταν ΑΝ το ένα κι ΑΝ το άλλο. Τολμήστε λίγο βρε! Ποιος σας είπε ότι δεν υπάρχει ρίσκο στη ζωή κι όλα έρχονται σαν ευθεία γραμμή χωρίς τα πάνω και τα κάτω της; Πως περιμένετε να αλλάξουν αυτά που σας χαλάνε αν δεν κάνετε τίποτα για αυτό; Όλα εκ του ασφαλούς τα θέλετε; Δυστυχώς οι τελευταίες γενιές γονιών μας έχουν ευνουχίσει εντελώς τις νέες γενιές, οι νοοτροπίες είναι εντελώς απαράδεκτες και το λένε και ειδικοί, όχι μόνο εγώ.

    Δηλαδή αν κάνεις συμβόλαιο και πας σε άλλο σπίτι και ηρεμήσει το κεφάλι σου που είναι το κακό; Κι αν δεν έχεις χρήματα μετά κι αν κι αν κι αν. Θα τη βρεις τότε τη λύση ΑΝ και ΟΤΑΝ έρθει αυτό το ΑΝ. Σέρνεις πίσω σου 7 παιδιά κι υποχρεώσεις και σκέφτεσαι το ρίσκο μετά που θα τα στεγάσεις; Όχι. Αν τώρα που είσαι νέο κορίτσι χωρίς δεσμεύσεις κι υποχρεώσεις ιδιαίτερες δεν πάρεις το ρίσκο να κάνεις 5 πράγματα πότε δηλαδή θα το πάρεις;

  7. #37
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Στη δουλειά είσαι μόνιμη? Για πόσο καιρό ακόμα την έχεις εξασφαλισμένη? Αν θα είσαι για αρκετό καιρό, φύγε να ηρεμήσεις!
    Όχι για λίγο καιρό

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by tapeino_xamomilaki View Post
    Όχι για λίγο καιρό
    Κακό αυτό, αλλά καλή η ιδέα της Σόνιας, δηλαδή να μη δοκιμάζουμε και να μη ρισκάρουμε ποτέ? Πραγματικά δεν ξέρω τι να σου πω να κάνεις, είναι και ζόρικη εποχή, αλλά πρέπει να γλιτώσεις κάποια στιγμή από το κλίμα στο σπίτι σου. Θα πήγαινες εξωτερικό για δουλειά, απλά για να είσαι ανεξάρτητη?

  9. #39
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Στη δουλειά είσαι μόνιμη? Για πόσο καιρό ακόμα την έχεις εξασφαλισμένη? Αν θα είσαι για αρκετό καιρό, φύγε να ηρεμήσεις!
    Σκέφτομαι ότι απτά σκατα θα πάω στα σκατα.. Μόνη έξω; με τη καμία

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by tapeino_xamomilaki View Post
    Σκέφτομαι ότι απτά σκατα θα πάω στα σκατα.. Μόνη έξω; με τη καμία
    Μην το βλέπεις έτσι, μπορεί να δικτυωθείς εκεί με Έλληνες, να γνωρίσεις και ξένους ίσως στη δουλειά, μπορεί να είναι καλύτερα...

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    15
    Κόψε τους τη μαγκιά,στην ανάγκη πουλά τρέλα. Άρχισε να σπας πράγματα άμα σε νευριάζουν, φώναζε, απείλησε...Μια,δύο,τρείς κάπου θα καταλάβουν ότι δε μασάς και άμα σου γυρίσει το μάτι δε θα έχουν που να κρυφτούν.

  12. #42
    Quote Originally Posted by Bakas129 View Post
    Κόψε τους τη μαγκιά,στην ανάγκη πουλά τρέλα. Άρχισε να σπας πράγματα άμα σε νευριάζουν, φώναζε, απείλησε...Μια,δύο,τρείς κάπου θα καταλάβουν ότι δε μασάς και άμα σου γυρίσει το μάτι δε θα έχουν που να κρυφτούν.
    και τι θα καταφέρω;

  13. #43
    Το χειροτερο από όλα είναι ότι ρίχνουν την ευθύνη σε μένα.. Εγώ φταιω που δε διάβασα και αν ήθελα να ξαναδωσω ας ξαναεδινα.. Ποιος μου έφταιγε; οποίος θέλει το κάνει μου είπαν.. Απλα δε με άφησαν να ξεκουραστώ με άφησαν να νιώθω άσχημα να πάρω επιλογή την οποία έκανα τελευταία στιγμή και μετά κατήγορουσαν εμένα.. Ένα 18χρονο ππυ δεν ήξερε πως να ανταπεξέλθει.. Δε ξέρω τι να πω

  14. #44
    Με κάνει να αισθάνομαι ΤΌΣΟ άσχημα που με κατηγορούν... Οι άνθρωποι που με έκαναν να πάρω βιάστηκες αποφάσεις που μου είπαν πήγαινε εκεί δε πρόκειται να διαβάσεις την επόμενη χρονιά.. Αν ήθελες να το έκανες..

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Εντωμεταξύ αν ο ξάδερφος ήξερε τι κακό σου κάνουν φέροντας τον ως παράδειγμα προς σύγκριση θα είχε αγανακτήσει κι αυτός και δεν θα το ήθελε. Επίσης, δεν σημαίνει πως κάτι που σπουδάζουμε θα το εξασκήσουμε οπωσδήποτε. Στην ζωή πολλά είναι ρευστά και ευκαιρίες προκύπτουν, όχι πάντα όταν τις θέλουμε εμείς. Είσαι σε μια τοξική οικογένεια προφανώς και δεν νομίζω να υπάρχουν περιθώρια αλλαγής. Δηλαδή μένετε στο ίδιο σπίτι και δεν ανταλλάσσετε καμία φυσιολογική κουβέντα; Είναι λίγο αρρωστημένο αυτό το κλίμα. Ο κόσμος δεν ασχολείται με τις συγκρίσεις παρά μόνο από μικροπρέπεια. Υπάρχουν έξω άτομα που μπορεί να έχουν καταφέρει περισσότερα ή λιγότερα στην δεδομένη χρονική στιγμή. Τι σημαίνει αυτό; Οι συγκρίσεις είναι άνευ νοήματος. Ο καθένας ζει την ζωή του και δεν ξέρει απόλυτα τι συμβαίνει στις ζωές των άλλων.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Τοξικοι γονείς
    By tapeino_xamomilaki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 20-02-2021, 10:15
  2. Γάμος vol2
    By Delmem2802a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 10-02-2019, 20:02
  3. Τοξικοι γονεις
    By iwannaaa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 20-08-2018, 00:22
  4. Τοξικοί γονείς!
    By georgealimos in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 10-06-2018, 11:32
  5. Τοξικοί γονείς
    By UpFor44 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 22-06-2017, 15:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •