Τοξικοι γονείς vol2 - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 50 of 50
  1. #46
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Εντωμεταξύ αν ο ξάδερφος ήξερε τι κακό σου κάνουν φέροντας τον ως παράδειγμα προς σύγκριση θα είχε αγανακτήσει κι αυτός και δεν θα το ήθελε. Επίσης, δεν σημαίνει πως κάτι που σπουδάζουμε θα το εξασκήσουμε οπωσδήποτε. Στην ζωή πολλά είναι ρευστά και ευκαιρίες προκύπτουν, όχι πάντα όταν τις θέλουμε εμείς. Είσαι σε μια τοξική οικογένεια προφανώς και δεν νομίζω να υπάρχουν περιθώρια αλλαγής. Δηλαδή μένετε στο ίδιο σπίτι και δεν ανταλλάσσετε καμία φυσιολογική κουβέντα; Είναι λίγο αρρωστημένο αυτό το κλίμα. Ο κόσμος δεν ασχολείται με τις συγκρίσεις παρά μόνο από μικροπρέπεια. Υπάρχουν έξω άτομα που μπορεί να έχουν καταφέρει περισσότερα ή λιγότερα στην δεδομένη χρονική στιγμή. Τι σημαίνει αυτό; Οι συγκρίσεις είναι άνευ νοήματος. Ο καθένας ζει την ζωή του και δεν ξέρει απόλυτα τι συμβαίνει στις ζωές των άλλων.
    Πολλές φορές οι συγγενείς αυτό θέλουν να είσαι υπό.. Αυτός ήταν απτά άτομα που ζήλευε και δεν ήθελε να είμαι καλά

  2. #47
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Εντωμεταξύ αν ο ξάδερφος ήξερε τι κακό σου κάνουν φέροντας τον ως παράδειγμα προς σύγκριση θα είχε αγανακτήσει κι αυτός και δεν θα το ήθελε. Επίσης, δεν σημαίνει πως κάτι που σπουδάζουμε θα το εξασκήσουμε οπωσδήποτε. Στην ζωή πολλά είναι ρευστά και ευκαιρίες προκύπτουν, όχι πάντα όταν τις θέλουμε εμείς. Είσαι σε μια τοξική οικογένεια προφανώς και δεν νομίζω να υπάρχουν περιθώρια αλλαγής. Δηλαδή μένετε στο ίδιο σπίτι και δεν ανταλλάσσετε καμία φυσιολογική κουβέντα; Είναι λίγο αρρωστημένο αυτό το κλίμα. Ο κόσμος δεν ασχολείται με τις συγκρίσεις παρά μόνο από μικροπρέπεια. Υπάρχουν έξω άτομα που μπορεί να έχουν καταφέρει περισσότερα ή λιγότερα στην δεδομένη χρονική στιγμή. Τι σημαίνει αυτό; Οι συγκρίσεις είναι άνευ νοήματος. Ο καθένας ζει την ζωή του και δεν ξέρει απόλυτα τι συμβαίνει στις ζωές των άλλων.
    Δε ξέρω γτ δεν ηρθε το μήνυμα ολοκληρωμένο μου έγραψα πως ΟΤΙ μα ΟΤΙ και να τους τύχει δε θα κουνήσω το δαχτυλάκι μου.. Ανθρωποφάγια

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ποιος νοιάζεται στην εποχή μας τι θα πουν οι συγγενείς; Καταλαβαίνω πως έχουμε μεγαλώσει γενιές με γενιές με αυτή την τοξικότητα, αλλά από εκεί και πέρα οφείλουμε στους εαυτούς μας και στις επόμενες γενιές να σταματήσει. Πως λέει και το τραγούδι που κέρδισε φέτος την Eurovision "ο κόσμος μιλάει", ε και; Η σχέση με τον εαυτό μας μετράει.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Εγώ έχω τοξική θεία, σε βαθμό που από μικρή ηλικία ακόμα και μετά μου έκανε ζημιά με όσα έλεγε και όσες ιδέες μου έβαζε. Κάνοντας ψυχοθεραπεία κατάλαβα πως δεν είμαι αυτό που με είχε κάνει εκείνη να πιστέψω και άρχισα να χτίζω την σχέση μου με τον εαυτό μου. Δεν είναι εύκολο, αλλά αυτό θέλω για μένα, να πάω μπροστά. Δεν θα σου πω πως δεν μου προκαλεί αρνητικά συναισθήματα μόνο η ιδέα πως θα βρεθώ σε χώρο μαζί της και υπάρχει το ενδεχόμενο να ακούσω κάτι (δεν με μειώνει όπως εσένα οι δικοί σου, απλά λέει κάποια πράγματα που δεν με εκφράζουν), από εκεί και πέρα ξέρω τι είμαι και πως θέλω να ζω και δεν θα με προδώσω ξανά.

  5. #50
    Ας πω και τα δικά μου άσχημα λοιπον.. Δε τους βοηθάω στις δουλειές του σπιτιού.. Αισθάνομαι πραγματικά απαίσια να το κάνω.. Αν ήμουν σε άλλο σπίτι θα το έκανα.. Απλα τα χουν κσνει όλα τόσο λάθος.. Δεν είναι λειτουργικό είναι διοροφο και πρέπει να ανεβαίνω συνέχεια (πάνω υπνοδωμάτια κάτω κουζίνα σαλόνι με σκάλα έξωτερικη) δε νιώθω όμορφα ούτε στο σπίτι ούτε με την οικογένεια μου.. Σίγουρα φταιω κι εγώ.. Όσο για το εξωτερικό δεν έχω δυνάμεις έχω χάσει και κιλά :/ δύσκολα τα πράγματα

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Τοξικοι γονείς
    By tapeino_xamomilaki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 20-02-2021, 10:15
  2. Γάμος vol2
    By Delmem2802a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 10-02-2019, 20:02
  3. Τοξικοι γονεις
    By iwannaaa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 20-08-2018, 00:22
  4. Τοξικοί γονείς!
    By georgealimos in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 10-06-2018, 11:32
  5. Τοξικοί γονείς
    By UpFor44 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 22-06-2017, 15:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •