Σπάσιμο θερμομετρου υδραργύρου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Σπάσιμο θερμομετρου υδραργύρου

    Το θερμόμετρο το είχα αγοράσει πέρυσι οπότε δεν ξέρω γιατί είχε μέσα υδράργυρο ενώ απαγορεύεται πλέον.

    Το έσπασα πριν καμία ώρα, πηγα να πιασω το κουτί και έπεσε διπλα στο κρεβάτι μου. Καθάρισα τις μπιλιες με σκούπα αλλά το κρεβάτι μου είναι βαρύ και δεν μπόρεσα να το συρω τέρμα και έτσι μπορεί να υπάρχουν ακόμα μπαλάκια.

    Επίσης στις οδηγίες λέει να μην σφουγγαρισεις με χλωρίνη , δλδ δεν μπορώ να σφουγγαρισω τώρα το δωμάτιο μου;

    Άνοιξα το παράθυρο να αεριστει. Συνήθως δεν ανάβω θέρμανση μέσα γιατι με ενοχλει αλλά βάζω μια μικρή σόμπα για τις γάτες μου. Πειραζει αν την αναψω το βραδυ;

    Επίσης τι θα συμβεί αν υπάρχουν ακόμα μπιλακια κάτω απ το κρεβάτι μου;

    Διάβασα σημαδια δηλητηρίασης απο υδράργυρο και δεν πρόκειται να το καταλάβω καν μιας και είναι τα κλασικά μου συμπτωματα: αιμοπτυσεις, καρδιά κλπ.

    Πόσα μικρά μπορεί να γίνουν; Αν δηλαδή συνεχίσουν να διασπώνται.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αν υποθετικά έχουν μείνει μπιλακια κάτω από το κρεβάτι μου, τι θα μου συμβει;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Μικρό παιδί είχα σπάσει ένα θερμόμετρο και κυνηγούσα να πιάσω τα μπαλάκια και αυτά ξεφευγανε τα άτιμα! Μπορεί και να σκούπισαν μετά. Πάντως 40 χρόνια μετά ειμαι ακόμα εδώ. Μιλάμε για απειροελάχιστες ποσότητες υδραργύρου. Ρίξε μια σκούπα κάτω από το κρεβάτι και ξέχασε το

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Τι πρέπει να κάνετε όμως αν σπάσετε ένα τέτοια θερμόμετρο;

    -Ανοίγετε τα παράθυρα για να αεριστεί καλά ο χώρος.

    -Απομακρύνετε τα παιδιά και τα ζώα.

    -Φοράτε πλαστικά γάντια και με ένα κομμάτι χαρτί συγκεντρώνετε τα σώματα του υδραργύρου, τα οποία λόγω σχήματος και βάρους εκτοξεύονται μακριά. Ποτέ δεν καθαρίζετε τον υδράργυρο με γυμνά χέρια.

    -Δεν χρησιμοποιείτε ποτέ ηλεκτρική σκούπα ή σκουπάκι!

    -Εάν δεν μπορείτε να εντοπίσετε τα σταγονίδια του υδραργύρου, χρησιμοποιήστε φακό. Το φως θα αντανακλάσει τα σταγονίδια του υδραργύρου και θα είναι ευκολότερο να τα εντοπίσετε.

    -Βάζετε τα μπαλάκια υδραργύρου σε πλαστικές σακούλες, τις οποίες κλείνετε όσο πιο ερμητικά μπορείτε και τις βγάζετε σε εξωτερικό χώρο.

    -Πετάτε τις σακούλες. ΟΧΙ στα σκουπίδια, αλλά σε σταθμούς συγκέντρωσης τοξικών αποβλήτων. Οι περισσότεροι δήμοι έχουν πλέον τέτοιους.

    -Ποτέ δεν χρησιμοποιείτε προϊόντα οικιακής χρήσης που περιέχουν αμμωνία ή χλωρίνη για να καθαρίσετε το σημείο που έσπασε το θερμόμετρο.

    -Προμηθεύεστε από το φαρμακείο ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο.

    -Κλείστε τη θέρμανση ή τους ανεμηστήρες.

    -Καλέστε το Κέντρο Δηλητηριάσεων εάν πιστεύετε ότι κάποιος εισέπνευσε ή έφαγε σταγονίδια υδραργύρου: 210-7793777

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Κι εγώ μικρός είχα πιάσει. Αλλα Ο,τι άρθρο διάβασα λέει ότι είναι επικίνδυνο τοξικό απόβλητο.

    Από ότι κατάλαβα δεν είναι πρόβλημα τόσο το να το πιάσεις ή ακόμα και να το φας, όσο το να το εισπνευσεις αν εξατμιστεί. Δεν κατάλαβα όμως σε τι θερμοκρασία γίνεται υγρό. Όταν έσπασε μάζεψα τα μπιλακια. Μετά κοίταξα με φακό κάτω από το κρεβάτι και είχα ακόμα δύο και τα μάζεψα αλλά ειμαι σίγουρος ότι μπορεί να έχουν πάει και σε άλλα μέρη και να μην τα είδα και απαγορεύεται λέει να βάλεις ηλεκτρική σκούπα.

    Επίσης λέει να μην σφουγγαρισεις με χλωρίνη αλλά δεν διευκρινίζει αν το σφουγγάρισμα είναι γενικά απαγορευτικό και έτσι δεν σφουγγάρισμα μόνο σκουπισα και μετά έβαλα μια μεγάλη πετσετα πάνω στο σημείο που έσπασε και το έχω ακόμα έτσι. Έσπασε και στο δωμάτιο και δεν θέλω να κοιμηθώ στον καναπέ, αέρισα το δωμάτιο και τώρα άφησα και το παράθυρο στην ανάκληση αλλά και πάλι αγχώνομαι.

    Κάλεσα και το κέντρο δηλητηριάσεων, δεν μου είπαν κάτι διαφορετικό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Αν δεν εντοπίσες κάτι άλλο με το.φακο τότε δεν έχει μείνει κάτι. Ακόμα δεν κάνει τοση ζέστη για να εξατμιστεί ο υδράργυρος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημερα

    Δεν ξερω και εγω ποσο θερμομετρα εχω σπασει οταν ειχα τα παιδια μικρα και μεσα στην νυχτα τα άφηνα σε περίεργα μεροι ..

    Την πρωτη φορα πανικος και το χειροτερο που εκανα ηταν να τα μαζεψω με την ηλεκτρικη σκούπα και φυσικα οταν πηρα την παιδιατρο τηλέφωνο μου ειπε δεν αλλαζεις απλα σακουλα στην σκουπα ,την πετας γιατι μπορει να εχουν μπει στους αεραγωγους ..
    Απο εκει και περα μου ειπε οχι πανικος ,μαζευεις με την σκουπα και το φαρασακι ,σφουγγαριζεις πολυ καλα και αεριζεις το δωματιο( με οποιο καθαριστικό χρησημοποιω) και δεν υπαρχει κανενας κινδυνος ..
    Ειναι ελαχιστη η ποσοτητα και εφοσον εχεις μαζεψει ενα μεγαλο μερος με την σκουπα ,αν μεινει και κατι δεν μπορει να σου κανει το οτιδηποτε .

    Ο υδράργυρος ελοχεύει κίνδυνο αν εγκλωβιστεί σε αεραγωγό και με την λειτουργεια του διασκορπιστει στον χωρο .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ευχαριστώ.

    Τελικά σήμερα έβγαλα την πετσέτα και καθάρισα και σκουπισα όπως μπορούσα και από κάτω. Δεν βρήκα αλλα μπιλακια. Σφουγγάρισα με σκέτο νερό το σημείο, πέταξα τη σφουγγαριστρα και ξαναεβαλα άλλη πετσέτα να απορροφήσει αν έχει μείνει κάτι. Άφησα πάλι ανοιχτά τα παράθυρα και θα κοιμάμαι αυτές τις μέρες με το παράθυρο στην ανάκληση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Είμαι εντελώς ηλίθιος. Ξανασπασα θερμόμετρο αυτή τη φορά στην κουζινα και πετάχτηκε παντού. Είχα ξεχάσει ότι το είχα στη μασχάλη μου, σηκώθηκα και έπεσε στο πάτωμα. Είχε γίνει πολύ μικρός σίγουρα έχουν μείνει σωματιδια , πάτησε και μια από τις γάτες μου πάνω. Σίγουρα θα εισπνευσω γιατί αυτή τη φορά πετάχτηκε σε πολλές αποστάσεις και δίπλα στο χαλί, Ο,τι μάζεψα μάζεψα σίγουρα όμως έμειναν. Και το έβλεπα κι εγώ ότι γίνεται ολοένα και πιο μικρός.

    Πήγα και πήρα ένα ηλεκτρονικό πριν να τελειώνει αυτή η ιστορία αλλά τώρα είναι αργά. Ο λόγος που δεν έπαιρνα ηλεκτρονικό είναι επειδή έχω υποθερμία αρκετές φορές και δεν το δείχνουν πάντα τα ηλεκτρονικά αν είναι κάτω από 34.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Είμαι εντελώς ηλίθιος. Ξανασπασα θερμόμετρο αυτή τη φορά στην κουζινα και πετάχτηκε παντού. Είχα ξεχάσει ότι το είχα στη μασχάλη μου, σηκώθηκα και έπεσε στο πάτωμα. Είχε γίνει πολύ μικρός σίγουρα έχουν μείνει σωματιδια , πάτησε και μια από τις γάτες μου πάνω. Σίγουρα θα εισπνευσω γιατί αυτή τη φορά πετάχτηκε σε πολλές αποστάσεις και δίπλα στο χαλί, Ο,τι μάζεψα μάζεψα σίγουρα όμως έμειναν. Και το έβλεπα κι εγώ ότι γίνεται ολοένα και πιο μικρός.

    Πήγα και πήρα ένα ηλεκτρονικό πριν να τελειώνει αυτή η ιστορία αλλά τώρα είναι αργά. Ο λόγος που δεν έπαιρνα ηλεκτρονικό είναι επειδή έχω υποθερμία αρκετές φορές και δεν το δείχνουν πάντα τα ηλεκτρονικά αν είναι κάτω από 34.
    Από μικρή θυμάμαι να έχουμε σπάσει πολλά τέτοια θερμόμετρα στο σπίτι. Κανείς δεν έπαθε τίποτα. Ρίξε και ένα σφουγγάρισμα και όλα καλά θα είναι σκιουρε! [emoji56][emoji120]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Πάντως και γω θα ήθελα να αγοράσω ένα με υδράργυρο γιατί είναι όντως αξιόπιστο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Εγώ όταν ήμουν παιδάκι έβαλα το θερμόμετρο πάνω στην σόμπα, αλλά δεν θυμάμαι εάν έσπασε η το κατάλαβαν και το έβγαλαν, επίσης έπαιρνα τον αναπτήρα άνοιγα το στόμα και πατούσα όλο το αέριο εκεί μέσα, είχα άγνοια!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Πάντως και γω θα ήθελα να αγοράσω ένα με υδράργυρο γιατί είναι όντως αξιόπιστο.
    Μακάρι να μην παθω τίποτα. Δεν σφουγγαρισα ακομα. Όπως την άλλη φορά κάλυψα το σημείο με πετσέτες μήπως για να μην εξατμιστεί και το εισπνευσω. Αλλά σήμερα θα τις βγάλω και θα σφουγγαρισω.
    Είναι πιο αξιόπιστα κατά πολλές μονάδες όπως το έχω συγκρίνει. Το ηλεκτρονικό συνήθως με δείχνει πιο κάτω εμένα. Αλλά τεσπα, δεν αξίζει το Ρίσκο αν κάποιος είναι αφηρημένος όπως εγώ και τα σπάει συνέχεια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγώ όταν ήμουν παιδάκι έβαλα το θερμόμετρο πάνω στην σόμπα, αλλά δεν θυμάμαι εάν έσπασε η το κατάλαβαν και το έβγαλαν, επίσης έπαιρνα τον αναπτήρα άνοιγα το στόμα και πατούσα όλο το αέριο εκεί μέσα, είχα άγνοια!!
    Κι εγώ θυμάμαι να είχαμε σπάσει παλια αλλά τότε δεν υστεριαζαν τόσο πολύ για τον υδράργυρο. Μας είχε πει βέβαια ο πατέρας μου να μην το αγγίξουμε κλπ αλλά δεν υπήρχε αυτή η υστερία που μου μετέδωσε και ο φαρμακοποιός όταν τον ρωτησα.

    Τεσπα, ελπίζω να μην γίνει κάτι. Είναι άλλωστε μικρή, λογικά η ποσότητα που έχουν στα θερμόμετρα. Αυτή τη φορά πάντως δεν είμαι σίγουρος ότι το μάζεψα όλο. Ευελπιστώ να μην έπεσε όλο κάτω γιατί άνοιξε μικρή τρύπα στην κορυφή αλλά δεν ειμαι σίγουρος. Επίσης δεν ειμαι σίγουρος ότι δεν έπεσε πάνω μου γιατί αρχικά σήκωσα το θερμόμετρο πιστεύοντας ότι δεν έσπασε και μετά είχα την τρύπα. Το υπόλοιπο πεταχτηκε στην άλλη άκρη της κουζίνας. Μετά μάζεψα όσο μπορούσα με ένα βρεγμένο πανί και γάντια αλλά γινόταν όλο και μικροτερος και δεν μπορούσα να τον εγκλωβισω.

    Κι εγώ μικρος έκανα βλακείες, όπως το οτι έπινα στοματικό διάλυμα, έβρεχε τα ρούχα μου και έβγαινα έξω στο μπαλκόνι το νραδυ για να κρυωσω , δεν ετρωγσ τιποτα για ολοκληρες μερες, χτυπούσα το κεφάλι νου στον τοίχο για να κάνω καρουμπαλο και είχα δημιουργήσει μόλυνση στο πόδι μου. Τα μισά για να μην πάω σχολείο, τα άλλα μισά από περιέργεια.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    4
    Γειά σου σκίουρε..... Αυτά που εγραψες στην τελευταία παράγραφο τα έκανες αφότου έσπασες το θερμόμετρο η πριν?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σπασιμο μεσω του μυαλου.
    By Elrudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 12-12-2020, 14:34
  2. Ζήλεια και σπάσιμο!!!
    By λουλούδι in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 23-02-2019, 12:36
  3. Σπάσιμο νεύρων
    By ioannis2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 22-05-2011, 03:38
  4. ΠΟΛΥ ΣΠΑΣΙΜΟ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 12-08-2010, 03:41
  5. σπάσιμο του προφυλακτικού.
    By anemos_thir_13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 30-07-2010, 01:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •