Απογοητευμενη-αρνητικες σκεψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    4

    Απογοητευμενη-αρνητικες σκεψεις

    Καλημέρα σας.Είμαι 36 χρονων σε σχέση 5 χρονων και τα τελευταια 3 εχουμε αρραβωνιαστεί.Πριν 4 μηνες ανακάλυψα οτι βλέπει ταινιες ερωτικου περιεχομενου και οτι αυνανιζεται στο μπανιο.Το ξεσπασμα μου ηταν μεγαλο.Φυσικα και τσακωθηκαμε.Δεν μπορω να το διαχειριστω με ενοχλει σαν σκεψη..Νιωθω οτι με μειωνει σαν γυναικα.Εκεινος θεωρει οτι ειναι κατι προσωπικο δικο του.Σε καυγα μας μου ειπε οτι δεν εχει καμια σχεση αυτο με μενα αλλα εγω δεν μπορω να το πιστεψω.Η δικη μας σεξουαλικη σχεση δεν ειναι οπως την αρχη..σαν συχνοτητα εννοω.Λιγο η κουραση λιγο οι δουλειες μας καπου το χασαμε.Μπορει με το περασμα των χρονων αυτο να ειναι φυσιολογικο.Θελω να με βοηθησετε.Καθε φορα που θα τον δω να μπει στο μπανιο σκεφτομαι αυτο..Δεν μπορω να το ξεπερασω.Αλλα δεν ειναι και συζητησιμος,νιωθει αβολα το βλεπω.Προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου οτι το κανουν ολοι οι ανδρες και να μην το παιρνω προσωπικα αλλα δεν μπορω.Οταν το ανακαλυψα ειναι σαν να γκρεμιστηκε ο κοσμος μου..σαν να επεσα απο το ροζ συννεφακι μου..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by maria1985! View Post
    Καλημέρα σας.Είμαι 36 χρονων σε σχέση 5 χρονων και τα τελευταια 3 εχουμε αρραβωνιαστεί.Πριν 4 μηνες ανακάλυψα οτι βλέπει ταινιες ερωτικου περιεχομενου και οτι αυνανιζεται στο μπανιο.Το ξεσπασμα μου ηταν μεγαλο.Φυσικα και τσακωθηκαμε.Δεν μπορω να το διαχειριστω με ενοχλει σαν σκεψη..Νιωθω οτι με μειωνει σαν γυναικα.Εκεινος θεωρει οτι ειναι κατι προσωπικο δικο του.Σε καυγα μας μου ειπε οτι δεν εχει καμια σχεση αυτο με μενα αλλα εγω δεν μπορω να το πιστεψω.Η δικη μας σεξουαλικη σχεση δεν ειναι οπως την αρχη..σαν συχνοτητα εννοω.Λιγο η κουραση λιγο οι δουλειες μας καπου το χασαμε.Μπορει με το περασμα των χρονων αυτο να ειναι φυσιολογικο.Θελω να με βοηθησετε.Καθε φορα που θα τον δω να μπει στο μπανιο σκεφτομαι αυτο..Δεν μπορω να το ξεπερασω.Αλλα δεν ειναι και συζητησιμος,νιωθει αβολα το βλεπω.Προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου οτι το κανουν ολοι οι ανδρες και να μην το παιρνω προσωπικα αλλα δεν μπορω.Οταν το ανακαλυψα ειναι σαν να γκρεμιστηκε ο κοσμος μου..σαν να επεσα απο το ροζ συννεφακι μου..
    Καλησπέρα θεματοθετρια και καλώς ήρθες, αν είσαι καινούργια.

    Το πρόβλημα και οι προβληματισμοί σου είναι λογικοί. Θα σταθώ σε μερικά πράγματα όμως που με προβλημάτισαν.

    Πρώτον, φαίνεται οτι ο σύντροφός σου δεν θεωρεί ότι κάνει κάτι προβληματικό για τη σχέση σας, ενώ εσύ το θεωρείς, και με τον ίδιο σου. Ποσο καιρό παρακολουθεί πορνό και σε τι βαθμό? Εσύ πως το ανακάλυψες, πχ έψαξες το ιστορικό του υπολογιστή? Από όσο ξέρω τέτοιες καταστάσεις μετά από λίγο προκαλούν εθισμό και φυσικά δεν είναι εύκολη αντιμετώπιση τους, παρά μόνο με τη βοήθεια ψυχολόγου η ψυχοθεραπευτή. Αλλά από αυτά που βλέπω δεν είναι διατεθειμένος ό συντροφος σου ούτε καν να συζητήσει τέτοια περίπτωση.

    Το δεύτερο που θέλω να τονίσω είναι ότι, ενώ εσύ έχεις καθε δικιο να είσαι ενοχλημενη, φαίνεται να είναι εκείνος. Κάτι που δείχνει ότι μάλλον το κάνει καιρό και έχει φτάσει να το θεωρεί φυσιολογικό όλο αυτό. Κάτι που αν συμβεί, νομίζω είναι δύσκολο να αντιμετωπιστεί και μοιραία φτάνει στα όρια του εθισμού που έγραψα παραπάνω.

    Το τρίτο και νομίζω το σημαντικότερο είναι ότι ο σύντροφός σου επέλεξε να ακολουθήσει μια τρόπον τινά ξεχωριστή ερωτική ζωή από εσένα. Η θέαση των ερωτικών ταινιών δηλαδή δεν έγινε από κοινού, αλλά μόνο από αυτόν. Δεν σου είπε πχ, έλα να δούμε μια ταινία μαζί, να τη βρούμε η κάτι τέτοιο. Δεν το αντιμετώπισε δηλαδή σαν ερωτικό παιχνίδι για να ανανεώσετε τη σεξουαλική σας ζωή. Κάτι που δείχνει ότι ίσως να μην τον ενδιαφέρει η βελτίωση της σεξουαλικής σας ζωής κιόλας. Επελεξε να το κάνει μόνος του και κρυφά, χωρίς να σου πει κάτι η να το συζητήσετε. Τρόπον τινά δηλαδή τραβά μια δική του πορεία στην σεξουαλική σας ζωή, κάτι που δεν είναι τόσο σωστό να γίνεται ανάμεσα σε ζευγάρια. Τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ.

    Τώρα, στο τι πρέπει να κάνεις. Κατά την άποψη μου, πρέπει να αναρωτηθείς. Αντέχεις να το ξέρεις αυτό? Αντέχεις να ζεις στην αμφιβολία και να αναρωτιεσαι αν κάθε φορά που πάει στο μπάνιο αυνανίζεται. Είμαι σίγουρος ότι όλο αυτό θα είναι πολύ ψυχοφθόρο για εσένα. Το καταλαβαίνεις κι εσύ νομίζω. Έχεις τα ψυχικά αποθέματα να το αντιμετωπίσεις? Αν αντέχεις, κάντο. Ωστόσο, επειδή δικαιολογημένα σε ενοχλεί και επειδή από όσο βλέπω ο σύντροφός σου δεν έχει τη διάθεση, όχι να το σταματήσει, αλλά ούτε κάν να το συζητήσει, νομίζω ότι δεν θα υπάρξει βελτίωση. Επομένως, με βάση αυτά θα σου έλεγα να σκεφτείς μήπως λήξεις την όλη σχέση. Σου έχει περάσει κάτι τέτοιο από το μυαλό σου? Σκέφτηκες δηλαδή τον χωιρσμο?

    Είσαι ακόμα νέα και είναι ευτυχές το γεγονός ότι είστε μόνο αρραβωνιασμένοι, γιατί αν κοιτάξεις τα άλλα θέματα εδώ, μιλάνε πολλές φορές Αγία γάμους που έπρεπε να έχουν λήξει πολύ καιρό πριν, αλλά τώρα είναι πολύ δυσκολότερο λογω παιιδων. Δεν λέω ότι έτσι είναι σε εσάς, αλλά είναι ευτυχές το γεγονός ότι το είδες τώρα και δεν έχετε άλλες υποχρεώσεις, σε περίπτωση που αποφασίσεις να το ληξετε. Τώρα, αν το αφήσεις και συνεχίσετε, είσαι σίγουρη ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση? Και μετα απο λίγο μήπως ανοίξεις άλλο θέμα περί διαζυγίου και παιδιών?

    Το παν για εμένα είναι να αναρωτηθείς: έχεις τα ψυχικά αποθέματα να το αντέξεις να βλέπει ο σύντροφός σου πορνό και να αυνανίζεται σκεφτόμενος την πρωταγωνίστρια η τις πρωταγωνίστριες? Αν ναι, οκ. Αλλά αν ήταν ναι η απάντηση, δεν θα έγραφες εδώ. Αν η απάντηση είναι όχι, τοτε φύγε χωρίς καθυστέρηση. Θα σου πάρει λίγο καιρό να το ξεπεράσεις, αλλά μετά θα βρεις έναν άνθρωπο, ο οποίος θα είναι όπως τον θες.

    Ελπίζω να βοήθησα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    4
    Καλησπέρα,
    σ'ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου και για τον χρόνο σου.Ηθελα να σου απαντησω στις ερωτησεις που μου έκανες.1)Φυσικά και δεν το θεωρεί προβλημα αυτο που κάνει γιατι εχει ξεκινησει απο μικρη ηλικία είτε ειχε σχεση είτε οχι.Το θεωρει απολυτως φυσιολογικό και οτι η πλειοψηφια των ανδρων είναι ετσι.2)Δεν σκεφτομαι να χωρίσω γι'αυτον τον λόγο.Τον αγαπω πολυ.Σοκαριστηκα μ'αυτην την αποκάλυψη που εκανα.Εψαξα το ταμπλετ του,δεν χαιρομαι γιάυτην την κινηση αλλα το έκανα.Πολλες φορές πίανω τον εαυτό μου να σκέφτεται οτι καλυτερα να μην το ειχα κανει και να μην ηξερα.Ειναι τρομερα ψυχοφθορο.Υπάρχουν μέρες που το διώχνω από το μυαλό μου υπάρχουν ομως κι αυτες που μου έρχεται να φυγω να πάω μια βόλτα να ξεχαστώ.3)Δεν ξέρω αν έχω τα ψυχικά αποθέματα να το παραβλέψω αλλά αυτο θελω.Εγραψα εδώ γιατι ηθελα μια γνωμη τριτων ανθρωπων που δεν μας γνωριζουν και δεν μπορουν να επηρεαστουν συναισθηματικά.Με τα δικα μου προσωπα που το εχω συζητησει μου λένε οτι το έχω πάρει πιο σοβαρα απ'οτι θα επρεπε.Ο,τι συμβαινει και να μην το συνδέω με μένα.Γιατι αυτό κανω...σκεφτομαι οτι μηπως εγω δεν κάνω κατι καλα..Το αρνείται βεβαια.Το θεωρει κατι ανεξάρτητο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    οταν φανεις εξυπνη, θα δεις τις ερωτικες ταινιες μαζι του και οταν αυνανιζεται στο λουτρο θα μπεις μεσα για να τον βοηθησεις και εσυ.
    ολα τα υπολοιπα ειναι στο μυαλο σου

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    4
    Προφανως και κάποια ειναι στο μυαλο μου.Οσο για την συμβουλη σου δεν επιασε,το έκανα στο παρελθόν.Δεν αναφερομαι στο να κανω ντου στο μπανιο.

Similar Threads

  1. Αρνητικές σκέψεις!
    By Biggirl in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 8
    Last Post: 15-11-2019, 22:16
  2. Αρνητικες σκεψεις
    By isavela in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 22-09-2015, 00:56
  3. Αρνητικές σκέψεις
    By Kefalonitis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-01-2015, 10:47
  4. Αρνητικές σκέψεις και απάθεια
    By Venidos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 09-03-2014, 22:14
  5. Αρνητικές σκέψεις
    By Giorg in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 19-06-2009, 20:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •