Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 101
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Ακριβώς συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Μετά από αυτό τι να περιμένεις καταλαβαίνεις τι ρόλο παίζει αυτός ο άνθρωπος γιαυτό και θύμωσα πιο πολύ και το κράτησα. Αν σε θέματα υγείας συμπεριφέρεται έτσι φαντάσου πόσο σοβαρός άνθρωπος είναι.
    Εχεις απολυτο δικιο !
    Αυτα ειναι τα στοιχεια που καταλαβαινεις απολυτα και τον χαρακτηρα και τον ψυχισμο του αλλου ...
    Αλλωστε τον σεβασμο και την ανθρωπια δεν την απαιτείς απο κανεναν, τον λαμβανεις μονο απο αυτους που τα εχουν πραγματικα! Με αυτους πρεπει να ασχολουμαστε και οχι μονο ,να παραδειγματιζομαστε κιολλας για το μεγαλειο τους και αν μπορουμε να υιοθετουμε και εμεις τετοιες αντιδράσεις ,μονο καλο θα μας κανουν!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μπροστα σε θεματα υγειας τιποτα δεν εχει σημασια .....
    Αυτα κρινουν και το ειδος του ανθρωπου που εχεις απεναντι σου και καταλαβαινεις με τι εχεις να κανεις ...
    τα ΞΕΝΑ θεματα υγειας, δεν μας αφορουν, οταν δεν ειμαστε ειδικοι της υγειας και δεν μπορουμε να βοηθησουμε.
    δεν ειχαν σχεση κι επιπλεον ο αλλος δεν ηθελε να την ξαναδει.
    οταν μπορεις να τον κανεις καλα, ειναι αλλο.
    οσοι δεν ειμαστε γιατροι, αν καποιον ΤΟΝ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ, δεν θα εμφανιστουμε με το ζορι, επειδη μας λεει οτι εχει καποιο προβλημα υγειας (ειτε λεει αληθεια, ειτε το λεει ψεματα για να μας εκβιασει να εμφανιστουμε).
    και πραγματι, οταν καποιος εκμαιευει συμπαθεια και εκβιαζει ενδιαφερον λεγοντας οτι δεν ειναι καλα στην υγεια του (κυριως οταν υπερβαλλει και δεν εχει κατι σοβαρο, η οταν ξεκαθαρα το λεει ψεματα και το βγαζει απ το μυαλο του γιατι εχουν συμβει κι αυτα..), καταλαβαινεις πολυ καλα με τι εχεις να κανεις...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τα ΞΕΝΑ θεματα υγειας, δεν μας αφορουν, οταν δεν ειμαστε ειδικοι της υγειας και δεν μπορουμε να βοηθησουμε.
    δεν ειχαν σχεση κι επιπλεον ο αλλος δεν ηθελε να την ξαναδει.
    οταν μπορεις να τον κανεις καλα, ειναι αλλο.
    οσοι δεν ειμαστε γιατροι, αν καποιον ΤΟΝ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ, δεν θα εμφανιστουμε με το ζορι, επειδη μας λεει οτι εχει καποιο προβλημα υγειας (ειτε λεει αληθεια, ειτε το λεει ψεματα για να μας εκβιασει να εμφανιστουμε).
    και πραγματι, οταν καποιος εκμαιευει συμπαθεια και εκβιαζει ενδιαφερον λεγοντας οτι δεν ειναι καλα στην υγεια του (κυριως οταν υπερβαλλει και δεν εχει κατι σοβαρο, η οταν ξεκαθαρα το λεει ψεματα και το βγαζει απ το μυαλο του γιατι εχουν συμβει κι αυτα..), καταλαβαινεις πολυ καλα με τι εχεις να κανεις...
    Στα λογια μου ερχεσαι.
    Μονο οταν ξερεις οτι ο αλλος λεει ξεκαθαρα ψεματα και οχι γιατι τον βολευει η δικαιολογία οτι λεε ψεματα και ολα αυτα τα κανει γιατι πολυ απλα σε χειρίζεται με κατι τοσο σημαντικο τοτε φευγεις χιλιομετρα μακρυα .
    Καταλαβαινεις τι σκαρτος ανθρωπος ειναι και ποσα κουβαλαει μεσα του και μαλιστα καταλαβαινεις μεχρι που ειναι ικανος να φτασει για να καλυψει καθαρα το αρρωστο το εγω του ...Αυτο που ισως παλευει να το διορθωσει ...

    Οταν ομως ξερεις οτι ο αλλος ειναι στο νοσοκομειο γιατι εχεις το θαρρος να τα λες αυτα μαζι του, γιατι μπορει απλα οταν και εκεινος ηταν σε γιατρους και νοσοκομεια , πρωτος σου τα ελεγε και εσυ ησουν διπλα του γιατι στο ζητουσε με τον τροπο του,χωρις φυσικα να πηγαινει εσενα το μυαλο σου οτι μπορει να υπαρχει ανθρωπος να συμπεριφερεται τοσο σκαρτα μονο και μονο για να σε χειριστεί οπως ηξερε καθαρα για δικο του συμφερων ,δεν τον παρεξηγεις, ουτε του γυρνας την πλατη ,ξεκαθαρα αυτο και δεν χωραει αμφιβολια ...
    Βαζεις την ανθρωπια σου μπροστα και εστω ενα περαστικα και ενα ευχομαι να γινεις γρηγορα καλα το στελνεις και αν δεν θες δεν του ξαναμιλας ...
    Αλίμονο τωρα ,τι λεμε ?

    Η κοπελα δεν του εστειλε το μηνυμα για να την λυπηθει και να γυρισει .Για να κανεις μια τετοια κινησει παει να πει οτι και το θαρρος σου εχει δωσει ο αλλος και η σχεση που ειχες ή εχεις τετοιες κινησεις τις δικαιολογει και δεν τις παρεξηγεις ,εκτος βεβαια αν εισαι υποψιασμενος γιατι πολυ απλα καθρεφτίζεις δικες σου συμπεριφορες σε αυτον ,ισως πολυ απλα παλι ετσι βολευεσαι ή ετσι εχεις μαθει να ενεργεις στην ζωη σου ..

    Το θεμα ειναι ενα ,σε θεματα υγειας δεν παιζει καενενας και αν τα χρησημοποιει για εκβιασμο ειναι οτι χειροτερο υπαρχει ,ολα τα αλλα ειναι λεπτομεριες ..
    Σε αυτο συμφωνουμε ολοι νομιζω ..

    Ο καθενας ενεργει οπως εχει μαθει στην μεχρι τωρα ζωη του ,αν καποιος εχει μια κανονικη ζωη στρωμένη ειναι γιατι πολυ απλα εχει μαθει να συμπεριφερεται ντομπρα και δεν υπαρχει περιπτωση οταν παιζουν τετοια θεματακια να βαζει στο μυαλο του αρρωστημενα σεναρια .
    Τοτε σιγουρα καθρεπτιζει δικες του συμπεριφορες και μαλιστα οταν εισπρατει απο αρκετους την απορρίψει και ξαναγυριζει την μοναξια του τοτε αυτο ειναι η μεγαλυτερη αποδειξη τι συμβαινει με την συμπεριφορα του και την ζωη του ...

    Αυτα οσο αφορα ενα γενικοτερο πλανο απο καποιους που τα θεματα υγεια τα χρησημοποιουν μονο και μονο για να ειναι χειριστικοι απεναντι στους αλλους ..Οπως και πολλα αλλα θεματα που δεν αφορουν την υγεια,αλλα αφορουν τραυματικα γεγονοτα ή οπως αλλιως θες πες το ... ....

    Εδω δεν παιζει τετοιο σεναριο, ξεκάθαρα και ειναι πολυ ακυρο να λεγεται κατι τετοιο ...Αυτα λεγονται μονο απο ανθρωπους που ειτε ενεργουν συνεχεια ετσι στην ζωη τους ,ειτε αντιμετωπιζουν συχνα στην προσωπικες τους σχεσει τετοιυς ανθρωπους και ειναι μονιμως με την υποψια στο μυαλο ..
    Παλι εδω ερχομαστε και λεμε οτι το μεγαλυτερο θεμα το εχει αυτος που τα σκέφτεται ολα αυτα ,οποτε μακρυα απο τετοιυς ανθρωπους ,το καλυτερο φαρμακο για ολα ,εδω συμφωνουμε ολοι!

    Οι ανθρωποι δεν ειναι ολοι σκάρτοι οπως ειναι κάποιοι ...υπαρχουν και αυτοι που ενεργουν καποιες φορες χωρις δολο γιατι πολυ απλα δεν γνωριζουν τι παει να πει η λεξη χειριστικοτητα,ποσο μαλλον να την χαρακτηριζουν οι ενέργειες τους ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Εντάξει εγώ το άνοιξα αυτό το θέμα γιατί μπορεί και άλλοι άνθρωποι να έχουν συναντήσει τέτοιο είδος ανθρώπων και να την πάτησαν όπως εγώ ή κάποιοι που δεν έχουν συναντήσει ακόμα να είναι πιο προσεκτικοί και να καταλαβαίνουν τα σημάδια που τους δίνει ο άλλος από νωρίς. Ο καθένας το βλέπει από τη δική του οπτική γωνία και βγάζει συμπεράσματα. Κι εγώ ήμουν πιο νέα τότε και πιο ανώριμη και έκανα πολλά λάθη που δε θα τα έκανα τώρα πιστεύω. Εγω πάντως δεν έλεγα ψέματα όντως είχα μπει στο νοσοκομείο για κάτι που πίστευα ότι ήταν σοβαρό αλλα τελικά δεν ήταν κάτι σοβαρό και το ξεπέρασα. Αυτος σίγουρα θα νόμιζε ότι λέω ψέματα αλλά δεν άφησε και περιθώριο να εξηγήσω γιατί πολύ απλά δεν ήθελε.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Και το γεγονός πως είναι τώρα υποθετικά σε έναν δυστυχισμένο γάμο ή σε ζηλεύει που δεν είναι μαζί σου θα έπρεπε να σου προκαλεί σκέψεις του τύπου μακάρι να βρει τον δρόμο του κι αυτός όπως κι εγώ ή τον εαυτό του. Όχι όμως αν τελικά εσύ βγήκες πρώτη σε αυτή την κόντρα και αυτός δυστύχισε. Αυτός ήταν ό,τι ήταν, εσύ γιατί ένιωσες τέτοια σύνδεση με έναν άνθρωπο που ήταν προφανώς πως ήταν καλοπερασάκιας εκείνη την περίοδο τουλάχιστον το έχεις αναρωτηθεί;
    Ο άνθρωπος μπορεί να είναι πολύ ευτυχισμένος στο γάμο του και μακάρι να είναι. Και σιγά να μη ζηλεύει απλά είναι αυτός ο εγωισμός αν δεις κάποιον πρώην με άλλον σε ενοχλεί. Εμένα πιο πολύ με στεναχώρησε αυτό με το θέμα υγείας αλλά μπορεί να νόμιζε ότι και το περαστικά θα το πάρω αλλιώς. Εννοείται πως έκανα κι εγώ λάθη δεν έβλεπα ότι αυτός με ήθελε μόνο σαν γυναίκα και να περάσει καλά και τίποτα άλλο και μπορεί να με περνούσε και για χαζή.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Δυστηχως δεν έχει να κάνει με την ηλικία και την ωριμότητα όλο αυτό ..

    Έχει να κάνει με το κατά πόσο αντιμετωπίζεις στην μέχρι τώρα ζωή σου τέτοια περιστατικά και πόσο υποψιασμένος είσαι .
    Εμπειρία και γνώση χρειάζεται παντού και σε όλα και όταν έρχεται μόνο καλοδεχούμενη είναι ,αρκεί τα άτομα αυτά να μην επηρεάζουν την ψυχολογία σου .

    Πολύ καλά κάνεις και τα λες γιατί όπως είπες σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει δόλος σε όλο αυτό σίγουρα δεν φταις εσύ ,στο μόνο που φταις είναι ότι επιτρέπεις στον ευατο σου να σε χρησημοποιει σε κάποιες περιπτώσεις ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Εμένα μου κάνει εντύπωση πως υπάρχουν άνθρωποι που υποστηρίζουν και δικαιολογούν τέτοιους ανθρώπους και λένε αφού δεν ενδιαφερόταν για σένα καλά έκανε είναι λογικό να μη σου πει περαστικά. Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό τους κι εγώ όλο αυτο το παίρνω ως εκδίκηση. Μπορεί η λέξη εκδίκηση να είναι κάτι πιο σοβαρό αλλά πείτε το με άλλη λέξη για παράδειγμα δικαίωση και ικανοποίηση. Δεν μπορώ να καταλάβω δηλαδή εγώ ήμουν η κακιά της υπόθεσης και έκανα λάθη και αυτός τίποτα καλά έκανε δικαίωμα του να περνάμε καλά και τίποτα άλλο.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Δεν υπερασπίζεται κανένας κάποιον. Σου αναφέρουμε πως αυτά συμβαίνουν στην ζωή, δεν είναι όλοι καλοί. Εσύ έχεις δεχτεί πως δεν σου φέρθηκε καλά, αλλά αναμοχλεύεις τόσα χρόνια μετά ένα θέμα που λες πως έχεις ξεπεράσει. Αυτός ήταν μ*** , εσύ δεν τον έχεις στην ζωή σου εδώ και χρόνια όπως λες, άρα γιατί η επιμονή αν αυτός ήταν κακός, αδιάφορος, παρτάκιας;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Είπα τον λόγο που έγραψα την ιστορία. Δεν ξανα αναφέρω κάτι άλλο.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Το να ζητάμε εκδίκηση δεν βοηθάει την εξέλιξη του εαυτού μας. Το έγραψες για άλλους που μπορεί να τους έχει συμβεί κάτι παρόμοιο, δέχομαι το κίνητρό σου. Αλλά είναι ένα υγιές κίνητρο αυτό; Αν εκνευρίζεσαι, τότε ήταν λάθος η απόφαση να το γράψεις σε ένα forum που μπορούν να σχολιάσουν διάφοροι χρήστες.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Εμένα μου κάνει εντύπωση πως υπάρχουν άνθρωποι που υποστηρίζουν και δικαιολογούν τέτοιους ανθρώπους και λένε αφού δεν ενδιαφερόταν για σένα καλά έκανε είναι λογικό να μη σου πει περαστικά. Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό τους κι εγώ όλο αυτο το παίρνω ως εκδίκηση. Μπορεί η λέξη εκδίκηση να είναι κάτι πιο σοβαρό αλλά πείτε το με άλλη λέξη για παράδειγμα δικαίωση και ικανοποίηση. Δεν μπορώ να καταλάβω δηλαδή εγώ ήμουν η κακιά της υπόθεσης και έκανα λάθη και αυτός τίποτα καλά έκανε δικαίωμα του να περνάμε καλά και τίποτα άλλο.
    Καλημερα!

    Κοιτα να δεις που και εγω την ιδια απορια ειχα καποτε με εσενα και τελικα μου λυθηκε γιατι διαπιστωσα απο μονη μου τι άνθρωποι ειναι και αυτοι.
    Να ξερεις δυο περιπτωσεις υπάρχουν και ειμαι απολυτη σε αυτο .
    Αυτοι οι ανθρωποι ή κουβαλανε ακριβως τα ιδια με αυτους που δικαιολογουν και φαινεται ακριβως και στον τροπο έκφρασης ,σκέψης και το πως αντιμετωπιζουν τετοια γεγονοτα ή το ατομο το οποιο εχουν διαλεξει να υποστηρίξουν¨ειναι τοσο χειριστικό απεναντι τους που στην κυριολεξια τους ευνουχιζει στον τροπο σκεψεις τους και στην αντικειμενικοτητα που πρεπει να υπαρχει οταν εχεις αποψη για ενα τοσο λεπτο θεμα ..

    Και τα δυο καταληγουν πως και τα συγκεκριμένα ατομα κουβαλάνε θεματακια επανω τους ή ψυχολογικά ή ερωτικά προς το ατομο αυτο ...
    Ολα απο εκει ξεκινάν .


    Εσυ δεν ησουν η κακια και μην αφησεις κανεναν να στο περασει αυτο ...Συχνό φαινόμενο πλεον..
    Σιγα μην φτασουμε σε σημειο να δικαιολογουμε την γαιδουρια να το πω οσο πιο απλα μπορω και να κατακρινουμε την ανθρωπια και την ενσυναισθηση γιατι καποιοι δεν εχουν ιδεα τι παει να πουν αυτες οι λεξεις και φυσικα δεν υπαρχουν στην ζωη τους ..

    Να μιλας και να υπερασπιζεσαι τον ευατο σου και τις πραξεις σου που βασίζονται καθαρα στα συναισθηματα σου χωρις να κρυβουν ψυχολογικες ταμπελες και το κυριοτερο να μην επηρεαζεσαι απο ατομα που καθρεπτιζουν δικες τους συμπεριφορες επανω στις δικες σου .Αυτο να μην το επιτρεπεις οταν εισαι απολυτα σιγουρη για τον τροπο που ενεργεις σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση στη ζωη σου !

    Και μην ξεχνας εδω μας διαβαζουν ολοι ,ειναι δημοσιο και ειναι ανεπίτρεπτο να περνιούνται τετοια μηνύματα ,γι αυτο παντα να μιλας και σε οποιον αρεσει ,απλα τα πραγματα !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Το να ζητάμε εκδίκηση δεν βοηθάει την εξέλιξη του εαυτού μας. Το έγραψες για άλλους που μπορεί να τους έχει συμβεί κάτι παρόμοιο, δέχομαι το κίνητρό σου. Αλλά είναι ένα υγιές κίνητρο αυτό; Αν εκνευρίζεσαι, τότε ήταν λάθος η απόφαση να το γράψεις σε ένα forum που μπορούν να σχολιάσουν διάφοροι χρήστες.
    Η εκδικηση περιεχει και αλλες εννοιες, οπως το ανταποδίδω κάποια αδικία ή προσβολή που έγινε εις βαρος μου με μονο σκοπο την δικαιωση μου ....
    Καθενας χρησημοποιει αυτη την λεξη για να εκφρασει αυτη την ενέργεια του με σκοπο να παει παρακατω ψυχολογικα ...

    Τωρα αν καποιο το βλεπουν μονο αρνητικα ή θετικα αυτο εχει να κανει απο τον τροπο που διαλεγεις να την πάρεις.
    Εκει κρίνεται αν ο αλλος εχει εξελιξει ή οχι ,αυτο πιστευω εγω ..,
    Εκδικηση παίρνεται και με φονο ή οποιαδηποτε αλλη χειροδικια και με λογια στα πλαισια της ευγενούς άμιλλας ...Εσυ διαλεγεις τον τροπο που θα την παρεις και φυσικα θα σε χαρακτηριση τι ανθρωπος εισαι.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Η εκδίκηση εξ'ορισμού έχει αρνητικό πρόσημο. Δεν υφίσταται θετική έννοια της εκδίκησης. Θετικό και βήμα προς την βελτίωση είναι να κάνει κάποιος αυτοκριτική και να προχωρήσει για να μην ξανακάνει το ίδιο λάθος ή να αναφέρει στον άλλον που έσφαλε για να βελτιωθεί. Το να καταναλώνεις ενέργεια για ένα λάθος που έκανε ο τάδε δείχνει πως υπάρχει ένα απωθημένο ή κάποιο ταπεινό αίσθημα, που είναι ανθρώπινη συμπεριφορά.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Η εκδίκηση εξ'ορισμού έχει αρνητικό πρόσημο. Δεν υφίσταται θετική έννοια της εκδίκησης. Θετικό και βήμα προς την βελτίωση είναι να κάνει κάποιος αυτοκριτική και να προχωρήσει για να μην ξανακάνει το ίδιο λάθος ή να αναφέρει στον άλλον που έσφαλε για να βελτιωθεί. Το να καταναλώνεις ενέργεια για ένα λάθος που έκανε ο τάδε δείχνει πως υπάρχει ένα απωθημένο ή κάποιο ταπεινό αίσθημα, που είναι ανθρώπινη συμπεριφορά.
    Εκδίκηση =παίρνω εκδίκηση, ανταποδίδω κάποια αδικία ή προσβολή που (μου) έγινε

    Αρνητικο ή θετικο πρόσημο την δινει ο τροπος και ο σκοπος που την λαμβανεις ωστε να συνεπαγεται στην δικαιωση σου...Καταλαβαινω τι λες ,οτι αυτη η λεξη παραπεμπει σε κατι κακο αρνητικο ,αλλα ειπαμε οταν συζηταμε και εκθετουμε γεγονοτα δεν στεκομαστε σε μια και μονο λεξη ,αλλα στο συνολο και στο σκοπο που εκθετει καποιος τα γεγονοτα .
    Συνηθως οταν κραταμε μια μονο λεξη διαστρεβλωνουμε και ολο το νοημα του θεματος ...

    Ενας που σου παίρνει χρηματα με δολο δεν θα παρεις ¨εκδικηση¨ η οποια συνεπαγεται με την χρηματική σου-ηθική σου διακαιωση?
    Αν θες να το δεις σε αυτη την περιπτωση σαν αποθημενο κανενα θεμα ..

    Ολοι εχουμε αποθημενα αλλωστε, το θεμα ειναι μεσα απο τις πραξεις μας οι οποιες δεν κρυβουν κακια να εισπρατουμε την δικαιωση μας ,οποια ειναι αυτη .
    Μονο οταν δεν κρατας κακιες και αποθημενα πας παρακατω .Εξελισεσε και σαν ανθρωπος και το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ξανακανεις τα ιδια λαθοι αφου εκ του αποτελεσματος σου κρινεις αν αυτο σε βοηθησε ή οχι .

    Αυτη ειναι η δικη μου οπτική πλευρα για να μπορω να εχω μια πιο σφαιρικη αποψη για ολα ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Κοιτα να δεις που και εγω την ιδια απορια ειχα καποτε με εσενα και τελικα μου λυθηκε γιατι διαπιστωσα απο μονη μου τι άνθρωποι ειναι και αυτοι.
    Να ξερεις δυο περιπτωσεις υπάρχουν και ειμαι απολυτη σε αυτο .
    Αυτοι οι ανθρωποι ή κουβαλανε ακριβως τα ιδια με αυτους που δικαιολογουν και φαινεται ακριβως και στον τροπο έκφρασης ,σκέψης και το πως αντιμετωπιζουν τετοια γεγονοτα ή το ατομο το οποιο εχουν διαλεξει να υποστηρίξουν¨ειναι τοσο χειριστικό απεναντι τους που στην κυριολεξια τους ευνουχιζει στον τροπο σκεψεις τους και στην αντικειμενικοτητα που πρεπει να υπαρχει οταν εχεις αποψη για ενα τοσο λεπτο θεμα ..

    Και τα δυο καταληγουν πως και τα συγκεκριμένα ατομα κουβαλάνε θεματακια επανω τους ή ψυχολογικά ή ερωτικά προς το ατομο αυτο ...
    Ολα απο εκει ξεκινάν .


    Εσυ δεν ησουν η κακια και μην αφησεις κανεναν να στο περασει αυτο ...Συχνό φαινόμενο πλεον..
    Σιγα μην φτασουμε σε σημειο να δικαιολογουμε την γαιδουρια να το πω οσο πιο απλα μπορω και να κατακρινουμε την ανθρωπια και την ενσυναισθηση γιατι καποιοι δεν εχουν ιδεα τι παει να πουν αυτες οι λεξεις και φυσικα δεν υπαρχουν στην ζωη τους ..

    Να μιλας και να υπερασπιζεσαι τον ευατο σου και τις πραξεις σου που βασίζονται καθαρα στα συναισθηματα σου χωρις να κρυβουν ψυχολογικες ταμπελες και το κυριοτερο να μην επηρεαζεσαι απο ατομα που καθρεπτιζουν δικες τους συμπεριφορες επανω στις δικες σου .Αυτο να μην το επιτρεπεις οταν εισαι απολυτα σιγουρη για τον τροπο που ενεργεις σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση στη ζωη σου !

    Και μην ξεχνας εδω μας διαβαζουν ολοι ,ειναι δημοσιο και ειναι ανεπίτρεπτο να περνιούνται τετοια μηνύματα ,γι αυτο παντα να μιλας και σε οποιον αρεσει ,απλα τα πραγματα !
    Τα γράφεις πάρα πολύ ωραία. Δεν ξέρω αν είσαι αλλά θα μπορούσες να είσαι ψυχολόγος. Ένιωσα ότι με κατακρίνουν για όλο αυτό που είπα και το παραδέχτηκα ότι έκανα κι εγώ λάθη. Όσο για την ιστορία που έγραψα δεν είχα δεχτεί ανάλογη συμπεριφορά στο παρελθόν και ήμουν πιο νέα και άμαθη και δεν μπορούσα να το χωνέψω και να το χειριστώ. Δεν είχα πολλές εμπειρίες για να ξέρω πως θα αντιδράσω και κάποιος μπορεί να παίξει μαζί σου άνετα. Το πιο άσχημο είναι ότι έφαγα κόλλημα και ήθελα να ανταποδώσω τα άσχημα συναισθήματα που ένιωσα.

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κρυο χερι
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 16-01-2020, 03:45
  2. Μια κρυο, μια ζεστη
    By anivia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 02-09-2016, 18:26
  3. Replies: 12
    Last Post: 10-07-2016, 21:17
  4. Replies: 113
    Last Post: 01-05-2011, 17:23
  5. Κρύο και επιθυμία για φαγητό
    By dominique in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 30-01-2010, 21:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •