Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο; - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 101 of 101
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καταλαβες τελικα τι του εκανε; γιατι εγω δεν το καταλαβα.
    τοσα κατεβατα γραψαμε ολοι, αλλα ποτε δεν μας ειπε τι ειπωθηκε σε εκεινον τον καυγα που ειχαν χωθει κι οι φιλοι της..
    Επειδή βλέπω ότι σε ενδιαφέρει να μάθεις τι έγινε στον καβγά θα το πω με λίγα λόγια. Αρχικά ήταν η φίλη μου, αυτός κι εγώ και ήρθε και ένας φίλος του που δεν τον ξέραμε. Αυτός ο φίλος του όμως μέσα στη συζήτηση έλεγε πολλές βλακείες και καφρίλες (δηλαδή για παράδειγμα μας είπε για μια κοπέλα του που είχε πέσει καταλάθος μια φορά και είχε σκάσει στα γέλια αντί να τη βοηθήσει) και έλεγε και άλλα άσχημα πράγματα γενικά σχολίαζε όλο τον κόσμο που ήταν εκεί. Και εμένα δεν μου άρεσε όλη αυτή η συμπεριφορά και του το είπα λίγο νευρικά. Και μετά μπήκε στη συζήτηση και η φίλη μου είπε ότι και αυτή δεν της αρέσει όλο αυτό και θέλαμε να φύγουμε και έγινε ένας καβγάς εκεί. Ο φίλος του και αυτός προσπαθούσαν να δικαιολογήσουν τα λεγόμενα του ότι δεν τα εννοεί αυτά που λέει και δεν καταλάβαιναν για ποιο λόγο να νευριάσουμε έτσι. Μετά η φίλη μου σηκώθηκε και έφυγε και την ψάχναμε αλλά τελικά τη βρήκαμε σώα και αβλαβής. Δηλαδή δεν έγινε κάποιος ουσιαστικός καβγάς ανάμεσα σε μένα και αυτόν αλλά μπλεχτήκαμε όλοι μαζί. Αυτός έδειχνε ότι νευρίασε από τον καβγά αλλά δεν είπε κάτι έδειχνε ψύχραιμος. Αλλά από ότι κατάλαβα πρέπει να νευρίασε πιο πολύ γιατί τον κάναμε ρεζίλι με τη συμπεριφορά μας μπροστά στον φίλο του που δεν γνωρίζαμε.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Συμφωνώ ότι η απόρριψη υπάρχει στη ζωή και ότι δεν γίνεται να αρέσουμε σε όλους και το καταλαβαίνω. Οπως είπες φέρθηκε απαράδεκτα και εντελώς ανώριμα. Και από ότι είχα καταλάβει μέσα σε συζήτηση είχε ξανακάνει κάτι παρόμοιο στο παρελθόν σε άλλη που τον πίεζε από ότι είπε αλλά δεν έδωσα σημασία στα σημάδια. Άρα έτσι είναι σαν χαρακτήρας και όχι ότι εγώ έκανα κάτι τόσο κακό ώστε να τιμωρηθώ. Αυτός γενικά δεν είχε μάθει να σέβεται τις γυναίκες. Εγώ όμως το πήρα όλο αυτό πολύ προσωπικά και με πείραξε πολύ και δεν άντεχα ο κάθε ένας να με σχολιάζει αρνητικά και να με κρίνει χωρίς να με ξέρει πραγματικά. Φαινόμουν σ αυτούς η καημένη που την απέρριψε ο φίλος τους που δε τη θέλει πια ενώ αυτή τον θέλει ακόμα.
    Καλημερα !

    Ειναι η ¨παγιδα¨που πεφτουν κυριως τα ατομα που περνανε καταστασεις σαν και την δικη σου .
    Να ξερεις οτι ετσι θελουν να το βλεπουν τα ατομα που ειτε δεν σε γνωριζουν σαν ανθρωπο και σαν χαρακτηρα ,ειτε γιατι πολυ απλα παιζουν αλλα θεματακια οπως ζηλειες ,κακιες και μικροτητες που ειλικρινα δεν αξιζει να ασχολησαι καν .

    Αλλωστε να σου πω και κατι στην τελικη ?
    Και να εφταιξες οκ?Εσυ δεν περασες οτι περασες ?Εσυ δεν ανελαβες το βάρος των ευθυνων σου ?

    Αυτο αληθεια γιατι καποιοι δεν το αναγνωριζουν παρα μονο αρεσκονται στην αρνητικη κρητική ?
    Μηπως γιατι αυτοι εκφραζονται λαθος καλυπτοντας για αλλους λογους την δικη σου συμπεριφορα ,οποια ειναι αυτή.

    Αρα ?Αξιζει βρε Ειρηνη να δινεις στην ζωη σου σημασια σε τετοια ανθρωπακια και να παλευεις να αποδειξης το αυτονοητο για εσενα ?Οποιο και να ειναι .
    Δικο σου ηταν ,επωμίστηκες τις συνεπεις και τελος .Αυτο να κρατας γενικα στην ζωη σου ακομα και τωρα .Τα εχεις εσυ καλα με τον ευατο σου ?
    Και λαθη να ξανακανεις ,ανελαβε τις ευθυνες σου ,το σιγουρο ειναι οτι δεν γινονται γιατι μονο εσυ εκανες κατι λαθος ...Ειναι γιατι η συμπεριφορα του συγκεκριμενου σε ωθησε να το κανεις .
    Μεριδιο εχουμε ολοι και γι αυτο μαθαινουμε απο τα λαθη μας .

    Αυτο που δεν μαθαινεται ομως στους τρτους και τεταρτους που χωνουν την μυτη τους παντου ειναι η αξιοπρεπεια και η αντικειμενικοτητα πως να διαχειριζεσαι μια κατασταση που δεν τους αφορα καν .
    Μονομερης συμπεριφορες οταν υπαρχουν να ξερεις παντα οτι ειναι σκοπιμες.Αν θες να λεγεσαι αντικεμενικος μιας καταστασης που δεν σε αφορα καθολου ,οπως πρατεις με τον εναν ,πρατεις και με τον αλλον ...και μετα απο ολο αυτο βγαζεις τα δικα σου συμπερασματα..... τοτε οκ ,μπορεις να επηρεαστεις απο την αποψη τους και να αναλογιστείς ποιο σημειο ηταν το δικο σου λαθος για να φτασεις στο δεδομενο αποτελεσμα
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Επειδή βλέπω ότι σε ενδιαφέρει να μάθεις τι έγινε στον καβγά θα το πω με λίγα λόγια. Αρχικά ήταν η φίλη μου, αυτός κι εγώ και ήρθε και ένας φίλος του που δεν τον ξέραμε. Αυτός ο φίλος του όμως μέσα στη συζήτηση έλεγε πολλές βλακείες και καφρίλες (δηλαδή για παράδειγμα μας είπε για μια κοπέλα του που είχε πέσει καταλάθος μια φορά και είχε σκάσει στα γέλια αντί να τη βοηθήσει) και έλεγε και άλλα άσχημα πράγματα γενικά σχολίαζε όλο τον κόσμο που ήταν εκεί. Και εμένα δεν μου άρεσε όλη αυτή η συμπεριφορά και του το είπα λίγο νευρικά. Και μετά μπήκε στη συζήτηση και η φίλη μου είπε ότι και αυτή δεν της αρέσει όλο αυτό και θέλαμε να φύγουμε και έγινε ένας καβγάς εκεί. Ο φίλος του και αυτός προσπαθούσαν να δικαιολογήσουν τα λεγόμενα του ότι δεν τα εννοεί αυτά που λέει και δεν καταλάβαιναν για ποιο λόγο να νευριάσουμε έτσι. Μετά η φίλη μου σηκώθηκε και έφυγε και την ψάχναμε αλλά τελικά τη βρήκαμε σώα και αβλαβής. Δηλαδή δεν έγινε κάποιος ουσιαστικός καβγάς ανάμεσα σε μένα και αυτόν αλλά μπλεχτήκαμε όλοι μαζί. Αυτός έδειχνε ότι νευρίασε από τον καβγά αλλά δεν είπε κάτι έδειχνε ψύχραιμος. Αλλά από ότι κατάλαβα πρέπει να νευρίασε πιο πολύ γιατί τον κάναμε ρεζίλι με τη συμπεριφορά μας μπροστά στον φίλο του που δεν γνωρίζαμε.
    μααααλιστα...
    επομενως, δεν ειχατε βρεθει για να λυσετε καποια θεματα που ειχατε μεταξυ σας.
    ειχατε βγει για εναν καφε οι 4. εσυ, η φιλη, εκεινος κι ο φιλος και ο καυγας εγινε για το πως αντιδρασατε στα λεγομενα του φιλου.

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Καλημέρα! Ωραία τα λες Μαριλού και συμφωνώ μαζί σου. Χαίρομαι που έγραψα την ιστορία μου και διαβάζω διαφορετικές και αντικειμενικές απόψεις από τρίτα πρόσωπα. Εχω πει την ιστορία αυτή σε πολύ λίγα δικά μου άτομα και προφανώς όλοι παίρνανε το μέρος μου και δεν ήταν αντικειμενικοί στις απόψεις τους γιαυτό και είχα μια μονόπλευρη εικόνα. Εμείς οι γυναίκες έχουμε την τάση να υπεραναλύουμε κάποιες καταστάσεις και να ψάχνουμε τι μπορεί να σημαίνει αυτό και το άλλο. Ενώ οι άντρες είναι διαφορετικοί δεν τους έκατσε αυτό πάμε παρακάτω δεν έγινε και τίποτα.

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μααααλιστα...
    επομενως, δεν ειχατε βρεθει για να λυσετε καποια θεματα που ειχατε μεταξυ σας.
    ειχατε βγει για εναν καφε οι 4. εσυ, η φιλη, εκεινος κι ο φιλος και ο καυγας εγινε για το πως αντιδρασατε στα λεγομενα του φιλου.
    Ακριβώς από εκεί ξεκίνησε ο καβγάς από τα λεγόμενα και τη στάση του φίλου του που έβλεπα ότι και αυτός αποδέχονταν τις βλακείες που έλεγε. Δεν ήταν κάτι που ξεκίνησε άμεσα από εμένα και αυτόν αλλά μετά είπα λόγια και εγώ και αυτός και έγινε μπέρδεμα. Από εκείνη τη μέρα και μετά δεν βρεθήκαμε ποτέ από κοντά για να λύσουμε αυτό το θέμα και να συζητήσουμε για ότι έγινε τότε που μπορεί κάποιος να το θεωρεί όλο αυτό μια χαζομάρα. Ωσπου μετά από περίπου 9 μήνες από τον καβγά έκανε κίνηση να ξαναγυρίσει κάτι το οποίο προκάλεσα με τη στάση μου εγώ αλλιώς δεν ξέρω αν θα γυρνούσε.

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    .....Εχω πει την ιστορία αυτή σε πολύ λίγα δικά μου άτομα και προφανώς όλοι παίρνανε το μέρος μου και δεν ήταν αντικειμενικοί στις απόψεις τους γιαυτό και είχα μια μονόπλευρη εικόνα. Εμείς οι γυναίκες έχουμε την τάση να υπεραναλύουμε κάποιες καταστάσεις και να ψάχνουμε τι μπορεί να σημαίνει αυτό και το άλλο. Ενώ οι άντρες είναι διαφορετικοί δεν τους έκατσε αυτό πάμε παρακάτω δεν έγινε και τίποτα.
    εσυ, να υπολογιζεις ΜΟΝΟ οσα εγιναν μεταξυ εσου και εκεινου.
    τα οσα ειπαν οι τριτοι ή το αν σε σνομπαρουν, να μην τα υπολογιζεις καθολου για τον απλουστατο λογο οτι οπως ειπες εσυ στους δικους του την ιστορια, ετσι ειπαν κι εκεινοι στους δικους τους με τον δικο τους τροπο την ιστορια και την ειπαν οπως ηθελαν! αυτος ειναι ο λογος που σε σνομπαραν, οχι επειδη εβγαλαν το αντικειμενικο συμπερασμα οτι εισαι για κραξιμο.

    ο πρωην σου πηγε παρακατω πειδη προσβληθηκε. τους εβγαλες καφρους (απο οσα λες, μαλλον ηταν κιολας) κι επειδη δεν ηθελε ουτε να το δεχτει, ουτε να το διαχειριστει, σε διεγραψε.
    τοσο απλο ηταν.
    αν αυτο δειχνει αν υπηρχαν βαθυτερα αισθηματα για σενα και ιδιαιτερο δεσιμο;
    προφανως και δεν υπηρχαν διοτι αν υπηρχαν θα το ξεπερνουσε.

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Καλημέρα! Ωραία τα λες Μαριλού και συμφωνώ μαζί σου. Χαίρομαι που έγραψα την ιστορία μου και διαβάζω διαφορετικές και αντικειμενικές απόψεις από τρίτα πρόσωπα. Εχω πει την ιστορία αυτή σε πολύ λίγα δικά μου άτομα και προφανώς όλοι παίρνανε το μέρος μου και δεν ήταν αντικειμενικοί στις απόψεις τους γιαυτό και είχα μια μονόπλευρη εικόνα. Εμείς οι γυναίκες έχουμε την τάση να υπεραναλύουμε κάποιες καταστάσεις και να ψάχνουμε τι μπορεί να σημαίνει αυτό και το άλλο. Ενώ οι άντρες είναι διαφορετικοί δεν τους έκατσε αυτό πάμε παρακάτω δεν έγινε και τίποτα.
    Ακριβως !

    Αυτο που σου εγραψα απο τα πρωτα σου μηνυματα !Αντικειμενικοτητα και παντα μην λαμβανεις υπ όψιν σου κακεντρεχει ατομα που μπελκονται αναμεσα σε ζευγαρια που οπως και να το κανουμε ειχατε ενα παραπανω δεσιμο και ισως και ειναι και ο ο λογος που ενεργουν ετσι ...Οσο και να κρατησε εισασταν μαζι με αυτον τον αντρα ,μοιραστικατε καποια πραγματα και εγινε με την θεληση και τον δυο !
    Εμεις οι γυναικες δεν εχουμε μονο την ταση να υπεραναλυουμε καποιες καταστασεις, αλλα καποιες να τις διαστρεβλωνουν κιολας ωστε να σε επηρεασουν αρνητικα .
    Δεν ξερω πραγματικα τι ειναι αυτο που κανει μια γυναικα να φερεται με τετοιο τροπο ,σιγουρα ομως δεν ειναι και οτι καλυτερο για να την εχεις στην ζωη σου γενικα και πολυ κυριοτερο να επηρεαζεσαι απο τις αποψεις της .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εσυ, να υπολογιζεις ΜΟΝΟ οσα εγιναν μεταξυ εσου και εκεινου.
    τα οσα ειπαν οι τριτοι ή το αν σε σνομπαρουν, να μην τα υπολογιζεις καθολου για τον απλουστατο λογο οτι οπως ειπες εσυ στους δικους του την ιστορια, ετσι ειπαν κι εκεινοι στους δικους τους με τον δικο τους τροπο την ιστορια και την ειπαν οπως ηθελαν! αυτος ειναι ο λογος που σε σνομπαραν, οχι επειδη εβγαλαν το αντικειμενικο συμπερασμα οτι εισαι για κραξιμο.

    ο πρωην σου πηγε παρακατω πειδη προσβληθηκε. τους εβγαλες καφρους (απο οσα λες, μαλλον ηταν κιολας) κι επειδη δεν ηθελε ουτε να το δεχτει, ουτε να το διαχειριστει, σε διεγραψε.
    τοσο απλο ηταν.
    αν αυτο δειχνει αν υπηρχαν βαθυτερα αισθηματα για σενα και ιδιαιτερο δεσιμο;
    προφανως και δεν υπηρχαν διοτι αν υπηρχαν θα το ξεπερνουσε.
    Εννοείται πως ο καθένας είπε την ιστορία από τη δική του μεριά και όπως θέλει ο καθένας. Αν σας την έλεγε αυτός αντί εγώ μπορεί να βγάζατε άλλο συμπέρασμα. Και εννοείται πως κατάλαβα ότι δεν υπήρχαν βαθιά αισθήματα και δέσιμο. Αλλά σκέφτηκα ότι αυτόν τον άνθρωπο δε θα τον αφήσω έτσι να νομίζει ότι αυτός κέρδισε και να γελάει μαζί μου. Θα σκεφτεί κάποιος άλλος γιατί αλλά δεν με άφηνε ο εγωισμός μου να το αφήσω έτσι να περάσει και έκανα πολλά πράγματα χωρίς να το καταλάβει ώστε να γυρίσει και να τον απορρίψω.

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Καλημέρα! Ωραία τα λες Μαριλού και συμφωνώ μαζί σου. Χαίρομαι που έγραψα την ιστορία μου και διαβάζω διαφορετικές και αντικειμενικές απόψεις από τρίτα πρόσωπα. Εχω πει την ιστορία αυτή σε πολύ λίγα δικά μου άτομα και προφανώς όλοι παίρνανε το μέρος μου και δεν ήταν αντικειμενικοί στις απόψεις τους γιαυτό και είχα μια μονόπλευρη εικόνα. Εμείς οι γυναίκες έχουμε την τάση να υπεραναλύουμε κάποιες καταστάσεις και να ψάχνουμε τι μπορεί να σημαίνει αυτό και το άλλο. Ενώ οι άντρες είναι διαφορετικοί δεν τους έκατσε αυτό πάμε παρακάτω δεν έγινε και τίποτα.

    Δε νομιζω οτι ισχυει το τελευταιο. Κατα τα αλλα τα φορουμ ειναι ο κατεξοχην χωρος διαστρεβλωσης γεγονοτων, τοξικοτητας, bullying, και εκ του πονηρου αποψεων που εχουν σκοπο να σε χειραγωγησουν και να σε υποσκαψουν ψυχολογικα. Μην υποτιμας την ευχαριστηση που παιρνουν καποιοι/ες απο αυτες τις ενεργειες και την δυνατοτητα που τους δινει το καθεστος ανωνυμιας να παρουσιαδτουν ως καλοθελητες και ουδετεροι κριτες.

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Εννοείται πως ο καθένας είπε την ιστορία από τη δική του μεριά και όπως θέλει ο καθένας. Αν σας την έλεγε αυτός αντί εγώ μπορεί να βγάζατε άλλο συμπέρασμα. Και εννοείται πως κατάλαβα ότι δεν υπήρχαν βαθιά αισθήματα και δέσιμο. Αλλά σκέφτηκα ότι αυτόν τον άνθρωπο δε θα τον αφήσω έτσι να νομίζει ότι αυτός κέρδισε και να γελάει μαζί μου. Θα σκεφτεί κάποιος άλλος γιατί αλλά δεν με άφηνε ο εγωισμός μου να το αφήσω έτσι να περάσει και έκανα πολλά πράγματα χωρίς να το καταλάβει ώστε να γυρίσει και να τον απορρίψω.
    δεν κερδιζει αυτος που απορριπτει τον αλλον, πρωτος.
    κερδιζει αυτος που ζει μια καλυτερη ζωη χωρις τον αλλον, απ οτι οταν ηταν μαζι του.
    ΑΥΤΟΣ να ειναι ο στοχος σου.

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν κερδιζει αυτος που απορριπτει τον αλλον, πρωτος.
    κερδιζει αυτος που ζει μια καλυτερη ζωη χωρις τον αλλον, απ οτι οταν ηταν μαζι του.
    ΑΥΤΟΣ να ειναι ο στοχος σου.
    Σίγουρα είναι αυτός ο στόχος μου. Ο άνθρωπος που είμαι τώρα μαζί του δεν έχει καμία σχέση με τους πρώην μου. Δεν μπορούν να τον φτάσουν με τίποτα βασικά. Γενικά είμαι εγωίστρια σαν άτομο και δεν περίμενα ποτέ ότι θα πλήγωναν τον εγωισμό μου τόσο πολύ ειδικά ένα τέτοιο άτομο. Το μυαλό και η ψυχολογία του ανθρώπου δε ξέρεις ποτέ πως θα αντιδράσουν. Το καλύτερο είναι ότι όταν τον απέρριψα ήταν παρόντες και οι φίλοι του (που με είχαν διαγράψει και με κοιτούσαν με μισό μάτι) και έγινε ρεζίλι και σε αυτούς μπροστά ενώ μπορεί να περίμεναν κάτι άλλο.

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Κρυο χερι
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 16-01-2020, 03:45
  2. Μια κρυο, μια ζεστη
    By anivia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 02-09-2016, 18:26
  3. Replies: 12
    Last Post: 10-07-2016, 21:17
  4. Replies: 113
    Last Post: 01-05-2011, 17:23
  5. Κρύο και επιθυμία για φαγητό
    By dominique in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 30-01-2010, 21:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •