Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο; - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 101
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    καλησπερακι απο μενα Irini23 ,το θεμα σου καλος εκανες και το εγραψες διοτις αφορα πολλα νεα ατομα.
    Η αποψη μουειναι οτι το υπεραναλυσαμε κι οπως συνηθως συμβαινει σε τετοιες φασεις υπηρξε η δικη σου παρεξηγηση. Οχι ! ουτε κακια εισαι, ουτε νομιζω οτι σου αξιζει να σε κατηγορησει καποιος για κατις , ερωτευμενη υπηρξες , και το παθος του ερωτα εχει παρενεργειες σαν αυτες που περιγραφεις, μην νιωθεις λοιπον τυψεις απεναντιας να νιωθεις καλα διοτι πρεπει να ερωτευομασται και μαλιστα το συναισθημα του ερωτα -κατα την γνωμη μου - θα πρεπει να το ζουμε χωρις συναισθηματικους φραγμους! χωρις να βαζουμε λογοκρισια στις εκφρασεις των λογων μας , ειναι κατις που πρεπει να το ζησεις στο φουλ! να το χαρεις οταν υπαρχει και στον συντροφο σου αλλα και δυστυχως να λυπηθεις οταν θα ειναι μονομερες συναισθημα, ετσι παει και ετσι ειναι το φυσιλογικο! Δεν πρεπει να περιοριζουμε ακομα και αυτο το παναρχαιο και ομορφο συναισθημα, τοσα και τοσα εχουμε δυστυχως απαξιωσει στον κοσμο αυτον ,ας αφησουμε κατι ελευθερο!
    Βεβαια το πως αντιδραει ο καθε ενας στον ερωτα ειναι αναλογο με τον χαρακτηρα του, εαν ειναι καποιος χαμηλων τονων, τοτες θα το ξεπερναει αθορυβα ,αντιθετος εαν ειναι δυναμικος χαρακτηρας θα φερθει με εντασεις! με κλαματα, με φωνες! ετσι παει.
    Συγκεκριμενα λοιπον στο δικο σου θεμα, αυτο που εχω να πω ειναι οτι σαν μικρη οπου εισουν δεν ηξερες πως να δρασεις, νομιζες οτι ο αλλος ειχε καποιο πονρο σκοπο, η νομιζες οτι σε ειδε σαν υποκαταστατο, ειναι λογικο οταν καποιος μας πληγωσει τα συναισθηματα που εχουμε για αυτον, οταν με τοσο δυσκολια καταφερνουμε να ξεπερασουμε την ντροπη μας και το εκδηλωνουμε την αγαπη μας οταν αυτος λοιπον αδιαφορει , η φερθει λαθος εμας αυτο θα μας πονεσει παρα πολυ! και οταν ειμαστε και μικροι δεν ξερουμε , και αντιδρουμε οπως ειπα αναλογα, και αυθορμιτα.Δεν υπαρχει λογος να εχεις τυψεις .Το μονο λαθος σου κατα την γνωμη μου ειναι οτι αυτο που περασες νομιζεις οτι ειναι σπανιο, απεναντιας δεν ειναι, ολοι οι ανθρωποι εχουν τετοιες εμπειριες ,κι επειδη μαλον εισαι αρκετα νεα ακομα δεν το εχεις αντιληφθει οτι θα ξανα ζησεις τετοια αρκετες φορες στην ζωη σου, ετσι ειναι ο ερωτας, ανεξαρτητα απο την εμφανηση μας, και το φιλο μας, αν και λογικο ειναι οι γυναικες να εχουν πιο πολυ την θεση του θυτη ,αλλα γενικα αυτο που περασες να ξερεις οτι ειναι πολυ συνηθες και το ζουμε ολοι μας και εσυ θα το ξανα ζησεις.
    Καλησπέρα Γιώργο! Συμφωνώ σε κάποια από αυτά που λες και σε κάποια διαφωνώ αλλά τα είπες με τόσο ευγενικό τρόπο που σπανίζει αυτό. Σ ευχαριστώ για τα λόγια σου.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Πέρασαν κάποιοι μήνες ώσπου μια μέρα πάλι συναντηθήκαμε κάπου έξω τυχαία ( είναι μικρή πόλη) και αυτός έκανε κίνηση να τα ξαναβρούμε αλλά εγώ δεν δέχτηκα και με τον τρόπο μου τον απέρριψα. .
    Κορίτσι μου στο είπα ,καθένας κρατάει ότι θέλει από μια συζήτηση χωρίς να δίνει βάση σε πολύ καθοριστικά γεγονότα ...
    Πριν ήταν το θέμα του νοσοκομείου και τώρα εφόσον καλύφθηκε εκείνο πήγαμε σε άλλο ,παραβλέποντας άλλο ένα βασικό στοιχείο που μας είπες ..

    Αυτό εδώ! που για εμένα ερμηνεύεται τελείως διαφορετικά πάλι ...


    Εσένα μπορεί να σου έμεινε το ερώτημα μόνο αν θα γυρνουσες τι μπορεί να είχε συμβεί ΓΙΑΤΊ ΤΌΤΕ είχες αισθήματα ..
    Αυτό μόνο μπορώ να πω πλέον ..Το ότι το συζητάς ακόμα μπορεί να πηγάζει μόνο και μόνο από το ερώτημα και όχι από το συναίσθημα που είχες και αφού πλέον είσαι σε σχέση δεν υφίσταται ...

    Κάποιο μπορεί να το βαπτίσουν και αποθημενο ,καθόλου κατακριτέο και αυτό γιατί τα αποθημενα δυστηχως δεν τα καταλαβαίνουμε όταν τα δημιουργούμε παρά μόνο όταν εκδιλωνονται ...
    Αν υπάρχει άνθρωπος με αποθημενα σίγουρα να ξέρεις κορίτσι μου δεν βρίσκεται εδώ μέσα .

    Πολύ απλά εδώ μέσα όλοι βρισκόμαστε γιατί από κάπου περάσαμε κάτι ζήσαμε και κάτι μας έμεινε .
    Τώρα τι μας έμεινε το δείχνουν και τα λόγια μας και οι πράξεις μας ...

    Τώρα για αυτόν τι να πω ...μόνο αδιάφορη δεν του ήσουν για να ξαναγυρίσει μετά από τόσο καιρό και το μόνο σίγουρο είναι ότι επηρεάστηκε και αυτός από τον καυγά και παρασυρθηκατε και οι δύο σε λάθος ενέργειες...

    Γιατί πολύ απλά οποίος δεν ενδιαφέρεται δεν ξαναγυρνα και ειδικά μετά από κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα .
    Για να επιδιώξει πάλι να γίνει κάτι τέτοιο μόνο μονόπλευρο δεν το λες κοριτσάκι μου όλο αυτό ..
    Και είμαι σίγουρη αν δεχοσουν θα σου έλεγε ακόμα ποιο πολλά ....

    Δες το απλά σαν μια εμπειρία που δεν σου δώθηκε η ευκαιρία να ζήσεις ,αλλά και μόνο η αντίδραση του στο θέμα της υγεία σου ,η καθαρά ανθρώπινη και στα πλαίσια ότι κάτι είχατε ζήση φτάνει και περισσεύει να καταλάβεις με τι άνθρωπο είχες να κάνεις ...

    Οπότε κράτα εσύ την δική σου άποψη που έζησες τα γεγονότα στην πραγματική τους διάσταση με τα οποία λάθη σου και πέτα τους χαρακτηρισμούς που ακούστηκαν για εσένα στα σκουπίδια γιατί πολύ απλά σου αποδ θηκαν γιατί η οπτική γωνία που είδαν το θέμα εξυπηρετεί να βγουν αυτα και όχι τα πραγματικά ..

    Είπαμε μαθαίνουμε μέσα από τα λάθη μας και τις συζητήσεις μας και κρατάμε αυτά που μας κάνουν μόνο καλό .
    Και εσύ το κρατησες ,το αναγνώρισες !
    Γι αυτό κορίτσι μου μην δικαιολογησε ,οποίος έχει πρόθεση και καλή θέληση μπορεί να καταλάβει αρκεί να δώσει και ένα περιθώριο λάθους διατύπωσης...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Κορίτσι μου στο είπα ,καθένας κρατάει ότι θέλει από μια συζήτηση χωρίς να δίνει βάση σε πολύ καθοριστικά γεγονότα ...
    Πριν ήταν το θέμα του νοσοκομείου και τώρα εφόσον καλύφθηκε εκείνο πήγαμε σε άλλο ,παραβλέποντας άλλο ένα βασικό στοιχείο που μας είπες ..

    Αυτό εδώ! που για εμένα ερμηνεύεται τελείως διαφορετικά πάλι ...


    Εσένα μπορεί να σου έμεινε το ερώτημα μόνο αν θα γυρνουσες τι μπορεί να είχε συμβεί ΓΙΑΤΊ ΤΌΤΕ είχες αισθήματα ..
    Αυτό μόνο μπορώ να πω πλέον ..Το ότι το συζητάς ακόμα μπορεί να πηγάζει μόνο και μόνο από το ερώτημα και όχι από το συναίσθημα που είχες και αφού πλέον είσαι σε σχέση δεν υφίσταται ...

    Κάποιο μπορεί να το βαπτίσουν και αποθημενο ,καθόλου κατακριτέο και αυτό γιατί τα αποθημενα δυστηχως δεν τα καταλαβαίνουμε όταν τα δημιουργούμε παρά μόνο όταν εκδιλωνονται ...
    Αν υπάρχει άνθρωπος με αποθημενα σίγουρα να ξέρεις κορίτσι μου δεν βρίσκεται εδώ μέσα .

    Πολύ απλά εδώ μέσα όλοι βρισκόμαστε γιατί από κάπου περάσαμε κάτι ζήσαμε και κάτι μας έμεινε .
    Τώρα τι μας έμεινε το δείχνουν και τα λόγια μας και οι πράξεις μας ...

    Τώρα για αυτόν τι να πω ...μόνο αδιάφορη δεν του ήσουν για να ξαναγυρίσει μετά από τόσο καιρό και το μόνο σίγουρο είναι ότι επηρεάστηκε και αυτός από τον καυγά και παρασυρθηκατε και οι δύο σε λάθος ενέργειες...

    Γιατί πολύ απλά οποίος δεν ενδιαφέρεται δεν ξαναγυρνα και ειδικά μετά από κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα .
    Για να επιδιώξει πάλι να γίνει κάτι τέτοιο μόνο μονόπλευρο δεν το λες κοριτσάκι μου όλο αυτό ..
    Και είμαι σίγουρη αν δεχοσουν θα σου έλεγε ακόμα ποιο πολλά ....

    Δες το απλά σαν μια εμπειρία που δεν σου δώθηκε η ευκαιρία να ζήσεις ,αλλά και μόνο η αντίδραση του στο θέμα της υγεία σου ,η καθαρά ανθρώπινη και στα πλαίσια ότι κάτι είχατε ζήση φτάνει και περισσεύει να καταλάβεις με τι άνθρωπο είχες να κάνεις ...

    Οπότε κράτα εσύ την δική σου άποψη που έζησες τα γεγονότα στην πραγματική τους διάσταση με τα οποία λάθη σου και πέτα τους χαρακτηρισμούς που ακούστηκαν για εσένα στα σκουπίδια γιατί πολύ απλά σου αποδ θηκαν γιατί η οπτική γωνία που είδαν το θέμα εξυπηρετεί να βγουν αυτα και όχι τα πραγματικά ..

    Είπαμε μαθαίνουμε μέσα από τα λάθη μας και τις συζητήσεις μας και κρατάμε αυτά που μας κάνουν μόνο καλό .
    Και εσύ το κρατησες ,το αναγνώρισες !
    Γι αυτό κορίτσι μου μην δικαιολογησε ,οποίος έχει πρόθεση και καλή θέληση μπορεί να καταλάβει αρκεί να δώσει και ένα περιθώριο λάθους διατύπωσης...
    Μαριλού μου σε ευχαριστώ για τα λόγια σου! Συμφωνώ με όσα λες αλλα πολύ λίγοι μπορουν να καταλάβουν και τα λες ακριβώς όπως τα σκέφτομαι. Τότε είχα αισθήματα ναι αλλά η στάση του για το θέμα υγείας μου με έκανε να καταλάβω τι άνθρωπος είναι και γιαυτό τον απέρριψα και έτσι δεν άκουσα τουλάχιστον ένα συγνώμη. Πολλοί θα γυρίσουν και θα πουν ότι ήθελε να γυρίσει καθαρά για σεξουαλικούς λόγους ή ότι δε βρήκε καμία άλλη αλλά το θέμα είναι ότι ξαναγύρισε θα μπορούσε να μη το κάνει δεν τον πίεσε κανένας.

  4. #64
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Irini23 ,δεν μπορω να ξερω ακριβως το τι εγινε για αυτο και αποφευγω να γραψω την οπτικη μου στην φαση σου.
    Αυτο ομως που εχω να σου πω ειναι οτι ειναι ασκοπο πρωτα απο ολα να ασχολεισαι με κατις οπου δεν εχει ουσια, δεν εχει νοημα, ιοτις εσυ αν καταλαβα εισαι σε σχεση αυτο τον καιρο αρα δεν ειναι και σωστο να ενδιαφερθεις για αλλον, αυτος δεν πρεπει να εχει καποιο σοβαρο κι εντονο συναισθημα προς εσενα ,αρα νομιζω οτι ασκοπα απασχολεισαι με ολο αυτο, ασκοπα νευριαζεις, ασκοπα πικρενεσαι ακομα και τον χρονο που σκορπας νομιζω οτι ειναι τσαμπα.
    Δεν θα σε κρινω διοτις οπως ειπα δεν εχω καταλαβει ακριβως τι εγινε, μολις εριξα μια ματια σε προηγουμενα μηνυματα κι ειδα οτι δεν ειχατε κανει ερωτα, δεν υπηρξε δλδ καποια σχεση αναμεσα σας, αρα δεν υπαρχει καποια προδοσια ,ετσι δεν ειναι ? εκει νομιζω μοναχα οτι καπως ηταν υπερβολικη η αντιδραση σου.Ομως κι παλυς αφου δεν μπορω να ξερω τι εχει υπαρξει αναμεσα σας, διοτις εαν αυτος σου ειχε φερθει και σου ειχε προσφαιρει εντονα συναισθηματα ερωτα με σκοπο να σε κανει να τον ερωτευθεις κι ξαφνου το γυρναει τοτες δεν ειναι σωστο απο μερος του, αλλα κι παλυς νομιζω συμφορμητισσα οτι καλο θα ειναι αντι να νευριαζεις και να χαλιεσαι με τετοιες φασεις η καλητερη ενεργεια ειναι η αδιαφορια! το α μην ξανα ασχοληθεις! οπως ειπε κι μια αλλη κοπελα, αν γινετε να ξεχασεις και το ονομα του! κι πηστεψεμαι εαν υπαρχει κατις μεσα του αυτος ο τροπος θα τον πονεσει πιο πολυ απο καθε αλλον τροπο.

    Υ.Γ. παρακαλειται το μελος του φορουμ Μ,,,,, να αποφευγει σε καθε θεμα καποιου ανθρωπου να μας γραφει την δικη του προσωπικη ιστορια, πρωτα απο ολα δεν ειναι ευγενικο διοτις προσβαλεις τον θεματοθετη, και δευτερον δεν μας ενδιαφερει η δικη σου ιστορια βρε κοπελα μου! εν προκειμενου δλδ μπηκαμε για το στορυ της Irini23 ,οχι το δικο σου! ΗΑΡΤΟΝ δλδ.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Irini23 ,δεν μπορω να ξερω ακριβως το τι εγινε για αυτο και αποφευγω να γραψω την οπτικη μου στην φαση σου.
    Αυτο ομως που εχω να σου πω ειναι οτι ειναι ασκοπο πρωτα απο ολα να ασχολεισαι με κατις οπου δεν εχει ουσια, δεν εχει νοημα, ιοτις εσυ αν καταλαβα εισαι σε σχεση αυτο τον καιρο αρα δεν ειναι και σωστο να ενδιαφερθεις για αλλον, αυτος δεν πρεπει να εχει καποιο σοβαρο κι εντονο συναισθημα προς εσενα ,αρα νομιζω οτι ασκοπα απασχολεισαι με ολο αυτο, ασκοπα νευριαζεις, ασκοπα πικρενεσαι ακομα και τον χρονο που σκορπας νομιζω οτι ειναι τσαμπα.
    Δεν θα σε κρινω διοτις οπως ειπα δεν εχω καταλαβει ακριβως τι εγινε, μολις εριξα μια ματια σε προηγουμενα μηνυματα κι ειδα οτι δεν ειχατε κανει ερωτα, δεν υπηρξε δλδ καποια σχεση αναμεσα σας, αρα δεν υπαρχει καποια προδοσια ,ετσι δεν ειναι ? εκει νομιζω μοναχα οτι καπως ηταν υπερβολικη η αντιδραση σου.Ομως κι παλυς αφου δεν μπορω να ξερω τι εχει υπαρξει αναμεσα σας, διοτις εαν αυτος σου ειχε φερθει και σου ειχε προσφαιρει εντονα συναισθηματα ερωτα με σκοπο να σε κανει να τον ερωτευθεις κι ξαφνου το γυρναει τοτες δεν ειναι σωστο απο μερος του, αλλα κι παλυς νομιζω συμφορμητισσα οτι καλο θα ειναι αντι να νευριαζεις και να χαλιεσαι με τετοιες φασεις η καλητερη ενεργεια ειναι η αδιαφορια! το α μην ξανα ασχοληθεις! οπως ειπε κι μια αλλη κοπελα, αν γινετε να ξεχασεις και το ονομα του! κι πηστεψεμαι εαν υπαρχει κατις μεσα του αυτος ο τροπος θα τον πονεσει πιο πολυ απο καθε αλλον τροπο.

    Υ.Γ. παρακαλειται το μελος του φορουμ Μ,,,,, να αποφευγει σε καθε θεμα καποιου ανθρωπου να μας γραφει την δικη του προσωπικη ιστορια, πρωτα απο ολα δεν ειναι ευγενικο διοτις προσβαλεις τον θεματοθετη, και δευτερον δεν μας ενδιαφερει η δικη σου ιστορια βρε κοπελα μου! εν προκειμενου δλδ μπηκαμε για το στορυ της Irini23 ,οχι το δικο σου! ΗΑΡΤΟΝ δλδ.
    Δεν μπήκα σε λεπτομέρειες είχαμε ερωτική σχέση αλλά όχι κανονική. Έχεις δίκιο δεν αξίζει να ασχολούμαι. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αυτα γινονται καθε λιγο κ λιγακι θεσ να εκδικηθεισ εκδικησου αλλα σκαψε λακο για δυο κ γι αυτον κ για σενα γτ μετα θα σε απομονωσουν ολοι κ φυλακη να μην πασ γιατι το παιδι κι εσυ να περασετε καλα πηγατε οχι να φατε τα μουστακια σασ
    Αυτα απο το μετωπο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κανε μια βολτα εδω μεσα σε παλιοτερα θεματα να δεισ τι γινεται την εκδικηση τωρα την βαλατε στο τραπεζι μετα 12 χρονια που γραφω εδω εμαθα οτι αρχισατε να σκοτωνεται κ φυσικα δε φταιτε εσεισ γτ ο κοσμοσ αλλαξε αλλα οι μαλακεσ οι πολιτικοι ο τσιπρασ ο πουτιν κι ο τραμπ αν με ρωτησετε προσωπικα χεστηκα για οτι μαλακια κι αν εκανα γτ ακριβωσ γινατε ετσι πραγμα που σημαινει οτι κανεισ σασ δεν εχει προσωπικοτητα αν σασ πουν κατι γινεστε οι χειροτεροι κι ετσι ειναι παντου αρα δεν αξιζει κανενασ φραγκο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Μαριλού μου σε ευχαριστώ για τα λόγια σου! Συμφωνώ με όσα λες αλλα πολύ λίγοι μπορουν να καταλάβουν και τα λες ακριβώς όπως τα σκέφτομαι. Τότε είχα αισθήματα ναι αλλά η στάση του για το θέμα υγείας μου με έκανε να καταλάβω τι άνθρωπος είναι και γιαυτό τον απέρριψα και έτσι δεν άκουσα τουλάχιστον ένα συγνώμη. Πολλοί θα γυρίσουν και θα πουν ότι ήθελε να γυρίσει καθαρά για σεξουαλικούς λόγους ή ότι δε βρήκε καμία άλλη αλλά το θέμα είναι ότι ξαναγύρισε θα μπορούσε να μη το κάνει δεν τον πίεσε κανένας.
    Όσοι θέλουν μπορούν να καταλάβουν κορίτσι μου αρκεί να λαμβάνουν υπόψη όλα τα γεγονότα που εκθέτεις και όχι να στεκόμαστε μόνο σε ένα σημείο .

    Σίγουρα τα άτομα που έχουν περάσει παρόμοιες εμπειρίες ,έχουν αντιμετωπίσει αντίστοιχους ανθρωπους ξέρουν πολύ καλύτερα τι ακριβώς
    αισθάνεταιι κάθε άνθρωπος που εκθέτει την εμπειρία του .
    Και ειδικά όταν έχεις κοντά σου άτομα που σου επιβεβαιώνουν αυτά που σκέφτεσαι και υποστηρίζεις, τότε εισαι πλέον πολύ πιο σίγουρη για αυτά που υποστηρίζεις και αισθάνεσαι !

    Ας γυρίσουν να πουν ότι θέλουν και στην δική μου περίπτωση σου λέω ότι άκουσα ότι ανηθικότητα μπορείς να φανταστείς από τελείως ακυρους ανθρώπους με την όλη σημασία της λέξεως και κυρίως από ανθρώπους που είχαν μονόπλευρη άποψη επί του θέματος ....
    Πολύ ώριμη αντιμετώπιση ...

    Ούτε καν με άγγιξαν μπορώ να σου πω ,από την στιγμή δε που ξέρω και τον τρόπο σκέψης τους με αφήνουν παντελώς αδιάφορη γιατί πολύ απλά δεν τους υπολογίζω τέτοιους χαρακτήρες και είναι λυπηρό που υπάρχουν πραγματικά ...
    Ξέρεις ακριβώς ότι ανήκουν στην ίδια κατηγορία με αυτούς που υπερασπίζονται κατά κάποιο τρόπο ..

    Σε αυτά τα θέματα να κοιτάς να είσαι εντάξει απέναντι στους δικούς σου ανθρώπους .Σε αυτούς είσαι υπόλογη κατά κάποιο τρόπο .Πρώτα όμως στον ευατο σου !
    Ότι και να έχεις κάνει να τους το λες ,να μιλάς και να τους αφήνεις εκείνους να αποφασίζουν αν είσαι σωστή ή όχι και το κυριότερο να αποφασίζουν αν σε θέλουν στην ζωή τους ή όχι .
    Οι δικοί σου άνθρωποι γνωρίζουν πολύ καλά ποια είσαι και τι αισθήματα έχεις σαν άνθρωπος .
    Σε έχουν ζήσει και σε άλλες φάσεις της ζωής σου και έτσι μόνο η δική τους άποψη θα σε ενδιαφέρει ,να το θυμάσαι αυτό και στο λέω καθαρά σαν γονιός πλέον .
    Από τρίτους τέταρτους δεν θα επηρεάζεσαι ...

    Είναι αυτό που λέω πλέον στα παιδιά .Να μην ντρέπεστε για οτιδήποτε κάνετε αρκεί να σέβεστε το σώμα σας και να είστε ειλικρινείς απέναντι στους ανθρωπους που εσείς κρίνεται ότι είναι σημαντικοί για εσάς !

    Δεν μπορούμε να αρέσουμε σε όλους και να ξέρεις πως κάποιες φορές θα συναντήσεις άτομα στην ζωή σου που θα σε ζηλεύουν και θα θέλουν να έχουν ότι και εσύ ...
    Συχνά έχουμε τέτοια άτομα στο περιβάλλον μας και μας επηρεάζουν μέσα από τις απόψεις τους που βασίζονται καθαρά στην ζήλια τους .

    Πρόσεχε τις παρέες σου ,τις φίλες σου και γενικά τους ανθρώπους που εσύ έχεις διαλέξει να κάνεις παρέα .
    Ειδικά όταν καταλαβαίνεις ότι είσαι ευάλωτη στα λόγια τρίτων .
    Είδες και στην τότε εμπειρία σου επηρεαστικες από λόγια της φίλης σου και δεν άφησες το δικό σου θέλω να βγει μπροστά με αποτέλεσμα να μείνεις με αυτό το ερώτημα .

    Να ξέρεις ότι η μεγαλύτερη πληγή στην ψυχολογία μας είναι να δίνουμε βάση σε άκυρα άτομα που το μόνο που ξέρουν είναι να μας κρίνουν χωρίς να μπουν στην διαδικασία να μας μάθουν και πολύ περισσότερο να λάβουν υπόψην τους μια ενδεχόμενος ευάλωτη ψυχολογική θέση που βρισκόμαστε !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #69
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Δε σε κατηγορώ αλλά όπως έγραψα κ ποιο πριν ή παράλογη είσαι εσύ. Κι αντί να παίρνεις στάση Άμυνας η επίθεσης το καλύτερο για σένα θα ήταν να κάνεις αυτοκριτική, να δεις σαν ένας τρίτος τα γεγονότα που περιέγραψες, δεν είναι υγιές να σου βγαίνουν συναισθήματα εκδικησεις για έναν άνθρωπο που δεν σου έκανε τίποτα. Εσένα μπορεί να σου είχαν δημιουργηθεί συναισθήματα αλλά δε στα καλλιεργήστε αυτός αλλά οι δικές σου φαντασιώσεις και προσδοκίες. Αν θες να βελτιωθείς σαν άνθρωπος μην κλείνεις τ αυτιά σου σε απόψεις που δε σου αρέσουν και ακούς μόνο λόγια ωραία και παρηγοριάς και αχ κοριτσάκι μου τι έπαθες εσύ τι σου κάνε ο παλιανθρωπος. Δε σου έκανε τίποτα απλά αφήσες την φαντασία σου να μπλέχτει με την πραγματικότητα.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Όσοι θέλουν μπορούν να καταλάβουν κορίτσι μου αρκεί να λαμβάνουν υπόψη όλα τα γεγονότα που εκθέτεις και όχι να στεκόμαστε μόνο σε ένα σημείο .

    Σίγουρα τα άτομα που έχουν περάσει παρόμοιες εμπειρίες ,έχουν αντιμετωπίσει αντίστοιχους ανθρωπους ξέρουν πολύ καλύτερα τι ακριβώς
    αισθάνεταιι κάθε άνθρωπος που εκθέτει την εμπειρία του .
    Και ειδικά όταν έχεις κοντά σου άτομα που σου επιβεβαιώνουν αυτά που σκέφτεσαι και υποστηρίζεις, τότε εισαι πλέον πολύ πιο σίγουρη για αυτά που υποστηρίζεις και αισθάνεσαι !

    Ας γυρίσουν να πουν ότι θέλουν και στην δική μου περίπτωση σου λέω ότι άκουσα ότι ανηθικότητα μπορείς να φανταστείς από τελείως ακυρους ανθρώπους με την όλη σημασία της λέξεως και κυρίως από ανθρώπους που είχαν μονόπλευρη άποψη επί του θέματος ....
    Πολύ ώριμη αντιμετώπιση ...

    Ούτε καν με άγγιξαν μπορώ να σου πω ,από την στιγμή δε που ξέρω και τον τρόπο σκέψης τους με αφήνουν παντελώς αδιάφορη γιατί πολύ απλά δεν τους υπολογίζω τέτοιους χαρακτήρες και είναι λυπηρό που υπάρχουν πραγματικά ...
    Ξέρεις ακριβώς ότι ανήκουν στην ίδια κατηγορία με αυτούς που υπερασπίζονται κατά κάποιο τρόπο ..

    Σε αυτά τα θέματα να κοιτάς να είσαι εντάξει απέναντι στους δικούς σου ανθρώπους .Σε αυτούς είσαι υπόλογη κατά κάποιο τρόπο .Πρώτα όμως στον ευατο σου !
    Ότι και να έχεις κάνει να τους το λες ,να μιλάς και να τους αφήνεις εκείνους να αποφασίζουν αν είσαι σωστή ή όχι και το κυριότερο να αποφασίζουν αν σε θέλουν στην ζωή τους ή όχι .
    Οι δικοί σου άνθρωποι γνωρίζουν πολύ καλά ποια είσαι και τι αισθήματα έχεις σαν άνθρωπος .
    Σε έχουν ζήσει και σε άλλες φάσεις της ζωής σου και έτσι μόνο η δική τους άποψη θα σε ενδιαφέρει ,να το θυμάσαι αυτό και στο λέω καθαρά σαν γονιός πλέον .
    Από τρίτους τέταρτους δεν θα επηρεάζεσαι ...

    Είναι αυτό που λέω πλέον στα παιδιά .Να μην ντρέπεστε για οτιδήποτε κάνετε αρκεί να σέβεστε το σώμα σας και να είστε ειλικρινείς απέναντι στους ανθρωπους που εσείς κρίνεται ότι είναι σημαντικοί για εσάς !

    Δεν μπορούμε να αρέσουμε σε όλους και να ξέρεις πως κάποιες φορές θα συναντήσεις άτομα στην ζωή σου που θα σε ζηλεύουν και θα θέλουν να έχουν ότι και εσύ ...
    Συχνά έχουμε τέτοια άτομα στο περιβάλλον μας και μας επηρεάζουν μέσα από τις απόψεις τους που βασίζονται καθαρά στην ζήλια τους .

    Πρόσεχε τις παρέες σου ,τις φίλες σου και γενικά τους ανθρώπους που εσύ έχεις διαλέξει να κάνεις παρέα .
    Ειδικά όταν καταλαβαίνεις ότι είσαι ευάλωτη στα λόγια τρίτων .
    Είδες και στην τότε εμπειρία σου επηρεαστικες από λόγια της φίλης σου και δεν άφησες το δικό σου θέλω να βγει μπροστά με αποτέλεσμα να μείνεις με αυτό το ερώτημα .

    Να ξέρεις ότι η μεγαλύτερη πληγή στην ψυχολογία μας είναι να δίνουμε βάση σε άκυρα άτομα που το μόνο που ξέρουν είναι να μας κρίνουν χωρίς να μπουν στην διαδικασία να μας μάθουν και πολύ περισσότερο να λάβουν υπόψην τους μια ενδεχόμενος ευάλωτη ψυχολογική θέση που βρισκόμαστε !
    Επειδή ανέφερες και την τότε φίλη μου στην απάντηση σου έχω να πω και γιαυτήν πολλά. Δεν μιλάω πια μαζί της γιατί ήταν ένα άτομο που με επηρέαζε ψυχολογικά και ένιωθα ότι πνίγομαι. Πολύ χειριστικό άτομο και μαλώναμε πολύ συχνά σχεδόν κάθε μέρα και εγώ δεν είχα καμία όρεξη να βγαίνω έξω και να μαλώνω αλλά να περνάω καλά με τις φίλες μου. Και τότε με επηρέασε σε αυτή την ιστορία ίσως αν το σκεφτόμουν μόνη μου να έπραττα αλλιώς. Αλλά ίσως βγήκε και σε καλό ή απλά ήταν κάτι που δεν έπρεπε να προχωρήσει. Μετά που σταμάτησα να μιλάω μαζί της ήμουν πολύ πιο ήρεμη και χαλαρή. Να πω και το χειρότερο έζησα λεκτική και σωματική κακοποίηση από αυτήν και δεν είχα τη δύναμη να την αντιμετωπίσω.

  11. #71
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αγαπητη θεματοθετρια καταλαβαινω οτι οργιζεσαι σαν διαβαζεις εδω μεσα να υπαρχουν απαντησεις οπου λενε οτι ειτε εισουν λαθος, ειτε αντεδρασεις με οργη, ειτε θα επρεπε να υπαρξεις πιο συγκαταβατικη.Γενικα οταν διαβαζουμε κριτικες για πραξεις μας, και ποσο μαλον που εχουν να κανουν με συναισθηματα μας ερωτικα οπου και μας τα αποκρουσαν, τα προσφεραμε και μας τα πεταξαν δλδ λογικα μερικες φορες οργιζομεθα και ποσο μαλον εσυ οπου εισαι νεαρη στην ηλικια σου.
    Ομως θα σου πω μια συμβουλη, γενικη , καλητερα ειναι να λαμβανεις υποψην σου τις κριτικες οπου σε ψυλο ενοχλουν, που σε τσιγκλιζουν - ενταξι δεν λεω για ακρεα πραματα, δεν λεω να σε βριζουν η να σε προσβαλουν ετσι - καλητερα λοιπον να λαμβανεις υποψην σου κριτικες του στυλ της ΡΕΜΕΝΤΥ και της elgr.(παρα το οτι σε πολλα θεματαδεν συφωνω μαζι τους ) παρα να δεχεσαι μηνυματα απο ατομα οπως η αλλη οπου σου γραφει αραδες απο λεξεις, και μαλιστα οπως συνηθιζει να κανει να γραφει την δικη της ιστορια λες και μας ενδιαφερει δλδ, διοτις το κερδος για εσενα θα υπαρξει απο ανθρωπους που σου γραφουν οχι αυτα που θελεις η σου αρεσουν να ακουσεις αλλ απο αυτα που ειναι καλο κι σωστα για εσενα να ακουσεις.

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Επειδή ανέφερες και την τότε φίλη μου στην απάντηση σου έχω να πω και γιαυτήν πολλά. Δεν μιλάω πια μαζί της γιατί ήταν ένα άτομο που με επηρέαζε ψυχολογικά και ένιωθα ότι πνίγομαι. Πολύ χειριστικό άτομο και μαλώναμε πολύ συχνά σχεδόν κάθε μέρα και εγώ δεν είχα καμία όρεξη να βγαίνω έξω και να μαλώνω αλλά να περνάω καλά με τις φίλες μου. Και τότε με επηρέασε σε αυτή την ιστορία ίσως αν το σκεφτόμουν μόνη μου να έπραττα αλλιώς. Αλλά ίσως βγήκε και σε καλό ή απλά ήταν κάτι που δεν έπρεπε να προχωρήσει. Μετά που σταμάτησα να μιλάω μαζί της ήμουν πολύ πιο ήρεμη και χαλαρή. Να πω και το χειρότερο έζησα λεκτική και σωματική κακοποίηση από αυτήν και δεν είχα τη δύναμη να την αντιμετωπίσω.
    Καλημέρα !

    Τι εννοείς Ειρήνη μου όταν μιλάς για σωματική κακοποιηση?
    Καταρχήν με ποιο δικαίωμα έγινε κάτι τέτοιο και πως το επετρεψες να συμβεί ?..

    Για την λεκτική βία πλέον δεν απορώ γιατί το βλέπουμε να συμβαίνει σχεδόν καθημερινά σε όλες τις μορφές της από άτομα που έχουν μάθει να αντιδρούν έτσι αλλά στο χέρι μας είναι να τους βάζουμε στην θέση τους ή να αδιαφορούμε πλήρως με τα λεγόμενά τους και τους απομακρύνουμε από κοντά μας ...

    Όσο βρίσκουν πρόσφορο έδαφος και το κυριότερο υποστηριχτές τέτοια τυπακια ξεφεύγουν τελείως .
    Εμείς είμαστε αυτοί που θα τους σταματήσουμε και αν χρειαστεί ακόμα να φτάσουμε και στα άκρα προκειμένου να προστατεύσουμε με τον τρόπο μας το επόμενο τους θύμα .
    Από εδώ και πλέον καλή μου ,να ξέρεις ότι υπάρχει σχετική τροπολογία η οποία θα κατατεθεί σε λίγο καιρό στην βουλή που θα ενοχοποιεί όποιον ασκεί λεκτική βία πέραν από την γνωστή που υπάρχει και θα θεωρείται συνεργός του αυτός που τον καλύπτει ειδικά όταν αυτό γίνεται μέσα από μια πλατφόρμα κοινωνικής δικτύωσης ,φόρουμ ή όπως αλλιώς λέγεται .
    Να είσαι σίγουρη ότι όταν περάσει αυτή η νομοθεσία πολλά μαγκακια που κρύβονται πίσω από μια οθόνη και καλύπτονται από ένα άλλο αρρωστημενο που διατηρεί μια πλατφόρμα που επιτρέπει κάτι τέτοιο θα κλαίνε με μαύρο δάκρυ όταν θα δούνε με τα μάτια τους τι έχουν να αντιμετωπίσουν πλέον δικαστικά .

    Επιτέλους με αυτό τον τρόπο θα κάνουν πιο ασφαλείς την περιήγηση κυρίως σε νέα παιδιά και ευάλωτες ομάδες ανθρώπων ...

    Άλλωστε υπάρχει και σχετικό βίντεο με το "πείραμα " που έγινε με εθελοντές παιδιά από το χαμόγελο του παιδιού που αποδεικνύει πόσο ανεξέλεγκτο είναι όλο αυτό...

    Να τα μάθεις όλα αυτά κορίτσι μου και να ενημερώνεσαι ότι αφορά αυτό το θέμα από την στιγμή που έχεις περάσει κάτι τέτοιο και γνωρίζεις ότι είσαι ευάλωτη σε όλο αυτό μέχρι να νοιώσεις εσύ αρκετά δυνατή πλέον για να τους αντιμετωπίζεις ...
    Πλέον τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά .
    Ένα τηλέφωνο στις αρμόδιες υπηρεσίες και η συμβουλή από ένα πολύ καλά ενημερωμένω δικηγόρο δεν θα ξαναεπιτρεψει ποτέ ξανά να ασκήσει όχι μόνο λεκτική βία επάνω σου ένα άτομο που το κάνει κάτ εξακολουθηση αλλά πολύ περισσότερο και σωματική .

    Ελπίζω όλο αυτό που πέρασες να σε έκανε πολύ πιο δυνατή σήμερα !!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Ξέχασα να πω ότι η τότε φίλη μου μετά από τον καβγά έστειλε μήνυμα χωρίς να το ξέρω στον άνθρωπο που αναφέρομαι στην ιστορία μου. Από ότι θυμάμαι του είπε ότι εγώ δε φταίω σε τίποτα και να με συγχωρέσει κάτι τέτοιο αλλά ούτε σε αυτή απάντησε. Εγώ θύμωσα πολύ γιατί δεν ήθελα κι εγώ επαφές μετά από όλο αυτό και ότι δεν είχε κανένα δικαίωμα να στείλει χωρίς να το ξέρω. Αυτή είπε ότι το έκανε για το καλό μου και ότι δεν ήθελε να με βλέπει στεναχωρημένη. Δηλαδή μπλέχτηκε κ αυτή πολύ. Επίσης κατα τη διάρκεια της ιστορίας που έγραψα αλλά και μετά δέχτηκα σωματική βία από αυτήν. Για να εξηγήσω τι εννοώ μαλώναμε πολύ και μου επιτίθονταν με χτυπούσε και μου τραβούσε τα μαλλιά. Εγώ ένιωθα πολύ αδύναμη να την αντιμετωπίσω και ένιωθα ότι πνιγόμουν και είχε πιο πολύ δύναμη από μένα.

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Ξέχασα να πω ότι η τότε φίλη μου μετά από τον καβγά έστειλε μήνυμα χωρίς να το ξέρω στον άνθρωπο που αναφέρομαι στην ιστορία μου. Από ότι θυμάμαι του είπε ότι εγώ δε φταίω σε τίποτα και να με συγχωρέσει κάτι τέτοιο αλλά ούτε σε αυτή απάντησε. Εγώ θύμωσα πολύ γιατί δεν ήθελα κι εγώ επαφές μετά από όλο αυτό και ότι δεν είχε κανένα δικαίωμα να στείλει χωρίς να το ξέρω. Αυτή είπε ότι το έκανε για το καλό μου και ότι δεν ήθελε να με βλέπει στεναχωρημένη. Δηλαδή μπλέχτηκε κ αυτή πολύ. Επίσης κατα τη διάρκεια της ιστορίας που έγραψα αλλά και μετά δέχτηκα σωματική βία από αυτήν. Για να εξηγήσω τι εννοώ μαλώναμε πολύ και μου επιτίθονταν με χτυπούσε και μου τραβούσε τα μαλλιά. Εγώ ένιωθα πολύ αδύναμη να την αντιμετωπίσω και ένιωθα ότι πνιγόμουν και είχε πιο πολύ δύναμη από μένα.
    οσο παει και χειροτερευει, ειρηνη...
    πιο σημαντικο απο το τι εχει γινει με τον τυπο, ειναι το να μαθεις ποια ατομα στην ζωη σου, δεν ενδιαφερονται για να βελτιωσεις την ζωη σου, αλλα σε πλησιαζουν κανοντας οτι σου χαιδευουν τ αυτια, για να σε πατροναρουν και να νοιωθουν ετσι οτι παιρνουν καποια αξια, εις βαρος σου.... κι οποιος καταλαβε, καταλαβε...

    φυσικα και σου ειπε δικαιολογιες, οτι το εκανε "για το καλο σου". δεν υπαρχει για το καλο σου οταν καποιος επεμβαινει τοσο χειριστικα σε προσωπικα σου ζητηματα. δικη σου ειναι η ζωη, εσυ θα αποφασισεις ποιο ειναι το καλο σου.
    το ιδιο επενεβη απ οτι θυμαμαι κι οταν ο τυπος σου ξαναμιλησε. σου ειπε να απομακρυνθεις. δικαιωμα σου να μην απομακρυνθεις, η αν απομακρυνθεις οποτε το κρινεις εσυ. απαραδεκτα παρεμβατικη.
    η φιλη αυτη, ηθελε μονο να σε χωρισει. στο λεω ξεκαθαρα... ειτε γιατι ζηλευε την σχεση σου γιατι ειναι ανικανοποιητη στην ερωτικη της ζωη, ειτε γιατι ηθελε να εισαι μονη σου για να γινεσαι υποχειριο της.

    οσο για την βια, δεν το συζητω καν. μπορει να ειναι πιο δυνατη σωματικα, αλλα εσυ εχεις την δυναμη να την απομακρυνεις απο κοντα σου, ΜΟΝΙΜΑ.
    για να μην το κανεις, καποιο θεμα εχεις να γινεσαι θυμα κακοποιητων, και πρεπει να το ψαξεις.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Γράφω η τότε φίλη δεν μιλάμε πια έχω ξεκόψει μαζί της. Μετά από πολύ κόπο την απομάκρυνα. Δεν δίνεις από ότι φαίνεται πολύ σημασία σ αυτά που γράφω. Απλά αναφέρω το τι έγινε τότε και μαζί της που με επηρέασε ψυχολογικά. Εννοείται πως δεν ήθελε το καλό μου κατάλαβε ο άλλος ότι αυτή είχε πρόβλημα και νόμιζε ότι κι εγώ είμαι το ίδιο τρελή.

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Similar Threads

  1. Κρυο χερι
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 16-01-2020, 03:45
  2. Μια κρυο, μια ζεστη
    By anivia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 02-09-2016, 18:26
  3. Replies: 12
    Last Post: 10-07-2016, 21:17
  4. Replies: 113
    Last Post: 01-05-2011, 17:23
  5. Κρύο και επιθυμία για φαγητό
    By dominique in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 30-01-2010, 21:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •