Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο; - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 101
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Ξέχασα να πω ότι η τότε φίλη μου μετά από τον καβγά έστειλε μήνυμα χωρίς να το ξέρω στον άνθρωπο που αναφέρομαι στην ιστορία μου. Από ότι θυμάμαι του είπε ότι εγώ δε φταίω σε τίποτα και να με συγχωρέσει κάτι τέτοιο αλλά ούτε σε αυτή απάντησε. Εγώ θύμωσα πολύ γιατί δεν ήθελα κι εγώ επαφές μετά από όλο αυτό και ότι δεν είχε κανένα δικαίωμα να στείλει χωρίς να το ξέρω. Αυτή είπε ότι το έκανε για το καλό μου και ότι δεν ήθελε να με βλέπει στεναχωρημένη. Δηλαδή μπλέχτηκε κ αυτή πολύ. Επίσης κατα τη διάρκεια της ιστορίας που έγραψα αλλά και μετά δέχτηκα σωματική βία από αυτήν. Για να εξηγήσω τι εννοώ μαλώναμε πολύ και μου επιτίθονταν με χτυπούσε και μου τραβούσε τα μαλλιά. Εγώ ένιωθα πολύ αδύναμη να την αντιμετωπίσω και ένιωθα ότι πνιγόμουν και είχε πιο πολύ δύναμη από μένα.

    Ειρήνη για τι ηλικίες μιλάμε ότι έγιναν αυτά ?

    Σήμερα πιστεύεις ότι έχεις φτάσει σε ένα σημείο που δεν επιτρέπεις τους ανθρώπους που είναι κοντά σου να εκδηλώνουν τέτοιες συμπεριφορές ?
    Είσαι σε θέση δηλαδή να καταλαβαίνεις ποιος ενεργεί γιατί είναι φίλος σου και ποιος γιατί είτε σε ζηλεύει και στα λέει όλα αυτά είτε είναι άνθρωπος που θέλει να βγάζει κακίες ?

    Να ξέρεις ένα πράγμα όταν στην μέση μπαίνει άντρας θα είσαι δίπλα υποψιασμένη αν κάποια φίλη σου ή γνωστή σου λέει το οτιδήποτε ...

    Έχω δει γυναίκες που είναι χρόνια φίλες να σφάζονται στην κυριολεξία γιατί ο άντρας διάλεξε την μια και όχι την άλλη και εκεί αντί να καθησουν οι δύο τους να δούνε τι μπορούν να κάνουν προτίμησαν να βγάζει κακία και ζήλεια η μια ,προσπαθωντας έτσι να την χειραγωγη και να μην είναι με αυτόν τον άνθρωπο μόνο και μόνο επειδή τον ήθελε εκείνη.
    Όπως επίσης γυναίκες που όσο καιρό έβλεπαν ότι ο άντρας τα είχε καλά με την γνωστή τους-φιλη τους τις έκαναν τις φίλες και με τον πρώτο τους καυγα κατευθείαν η υποτιθέμενη φίλη έβγαζε χολή σε αυτόν προκειμένου να Φανή αυτή η καλή ..
    Αν και αυτό νομίζω παίχτηκε και με την δική σου φίλη ..

    Να ξέρεις κορίτσι μου πως εμείς οι γυναίκες καμία φορά είμαστε ικανές για πολλά για αυτό πάντα να βασίζεσαι στα δικά σου θέλω και ας κάνεις λαθοι.
    Ποτέ μην επιτρέπεις κανέναν και καμιά ούτε να σου ασκεί λεκτική βία ούτε σωματική .

    Και το σημαντικότερο τυπισες που από μπροστά σε κάνουν τις φίλες και από πίσω με την πρώτη στραβή βρίσκουν ευκαιρία να ρίξουν την χολή τους επειδή έφαγαν άκυρο κάποια στιγμή είναι ότι χειρότερο .
    Φύγε μακρυά τους και αστες να βράζουν στο ζουμί τους .
    Ο άνθρωπος δεν αλλάζει και είναι η χειρότερη πάστα γυναίκας που μπορεί να συναντήσεις ειλικρινά ..
    Αυτά τα κάνουμε σε κάποιες μικρές ηλικίες όχι πλέον όταν θεωρουμαστε γυναίκες κατασταλαγμένες και το κυριότερο γυναίκες που έχουμε αυτό που θέλουμε στην ζωή μας !
    Ζήλειες ,κακίες και χειραγωγήσεις μακριά από την ζωή σου !

    Θωράκισε τον ευατο σου και την αυτοεκτίμηση σου .
    Μην δίνεις περιθώριο να κατευθύνουν άλλοι την ζωή σου ακόμα και αν αμφιβάλεις για τις κινήσεις σου.
    Μέσα από τις δικές σου πρωτοβουλίες θα μάθεις να ενεργείς αυτόνομα και χωρίς να σου μένουν μετέπειτα αποθημενα .
    Παρά την ευθύνη των πράξεών σου στα χέρια σου και αυτό θα δεις θα σε κάνει αυτόματα δυνατή .

    Δες όμως αυτό το θέμα με την βία σε παρακαλώ πολύ και μην το προσπερνάς.
    Άντρες και φίλες -φιδια πολλές στην ζωή μια γυναίκας .
    Το θέμα είναι τι περιθώρια τις αφήνεις εσύ να σε πλησιάσουν και να σε επηρεάσουν...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Ναι τώρα είμαι καλά δεν έχω τέτοιο τοξικό άνθρωπο στη ζωή μου. Την έβγαλα από τη ζωή μου και ηρέμησα. Αλλά μέχρι να την βγάλω είδα και έπαθα με πολύ προσπάθεια. Μόνη της πήρε την πρωτοβουλία να ανακατευτεί εγώ δεν της έδωσα κανένα δικαίωμα γιαυτό μετά νευρίασα. Πόλλες φορές της έλεγα ότι δε ταιριάζουμε σαν φίλες και αν είναι να μαλώνουμε να ξεκόψουμε μία και καλή. Αλλά αυτή έκανε τα δικά της και δεν άκουγε. Από τη μία είχε δίκιο που έλεγε να ξεκολλήσω και να μη ζητάω να έρθει η δικαίωση γιατί μπορεί να μην ερχόταν και ποτέ αλλά δεν έπρεπε να τη νοιάζει αν εγώ θέλω να κάνω πισωγυρίσματα ή αν θα έτρωγα τα μούτρα μου πάλι.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Ναι τώρα είμαι καλά δεν έχω τέτοιο τοξικό άνθρωπο στη ζωή μου. Την έβγαλα από τη ζωή μου και ηρέμησα. Αλλά μέχρι να την βγάλω είδα και έπαθα με πολύ προσπάθεια. Μόνη της πήρε την πρωτοβουλία να ανακατευτεί εγώ δεν της έδωσα κανένα δικαίωμα γιαυτό μετά νευρίασα. Πόλλες φορές της έλεγα ότι δε ταιριάζουμε σαν φίλες και αν είναι να μαλώνουμε να ξεκόψουμε μία και καλή. Αλλά αυτή έκανε τα δικά της και δεν άκουγε. Από τη μία είχε δίκιο που έλεγε να ξεκολλήσω και να μη ζητάω να έρθει η δικαίωση γιατί μπορεί να μην ερχόταν και ποτέ αλλά δεν έπρεπε να τη νοιάζει αν εγώ θέλω να κάνω πισωγυρίσματα ή αν θα έτρωγα τα μούτρα μου πάλι.
    Αυτο μονο κρατα και ειναι αρκετο .
    Εμαθες πλεον να ξεχωριζεις χαρακτηριστικα τέτοιων ατομων που σιγουρα θα σε αποτρεψουν για ακομα περισσοτερα παρατραγουδα στην μετέπειτα ζωη σου .
    Απλα ισως την επομενη φορά να ειναι πιο καθοριστική και με περισσότερο αυτοπεποιθηση η απομάκρυνση τους απο την ζωη σου, πριν προλάβουν καν να σε επηρεάσουν ψυχολογικα.

    Αν και να σου πω για εμενα Ειρηνη μου το πιο μελανο σημειο της υποτιθέμενης φιλίας σας ηταν η βια που εισέπραττε απο εκεινη και οχι το περιστατικο με τον συγκεκριμενο .
    Εκει μπορει να ενήργησε υπογείως θα ελεγα, αλλα τουλάχιστον βγηκε ενα χαρακτηριστικο στην επιφανεια πολυ καθοριστικο για τον χαρακτηρα του και μονο καλό σου εκανε !

    Καμια φορα οι πραγματικοί φιλοι καποια πραγματα, ισως και σκληρα στα ματια μας, τα κανουν για το καλο μας ,σιγουρα ομως δεν καταφευγουν σε τετοιες μορφες βιας .
    Αυτο και μονο φτάνει απο μονο του να τους απομακρύνεις .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #79
    Η εκδίκηση λόγω ζήλιας και εγωισμού είναι καφρίλα και ξεφτίλα.

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτο μονο κρατα και ειναι αρκετο .
    Εμαθες πλεον να ξεχωριζεις χαρακτηριστικα τέτοιων ατομων που σιγουρα θα σε αποτρεψουν για ακομα περισσοτερα παρατραγουδα στην μετέπειτα ζωη σου .
    Απλα ισως την επομενη φορά να ειναι πιο καθοριστική και με περισσότερο αυτοπεποιθηση η απομάκρυνση τους απο την ζωη σου, πριν προλάβουν καν να σε επηρεάσουν ψυχολογικα.

    Αν και να σου πω για εμενα Ειρηνη μου το πιο μελανο σημειο της υποτιθέμενης φιλίας σας ηταν η βια που εισέπραττε απο εκεινη και οχι το περιστατικο με τον συγκεκριμενο .
    Εκει μπορει να ενήργησε υπογείως θα ελεγα, αλλα τουλάχιστον βγηκε ενα χαρακτηριστικο στην επιφανεια πολυ καθοριστικο για τον χαρακτηρα του και μονο καλό σου εκανε !

    Καμια φορα οι πραγματικοί φιλοι καποια πραγματα, ισως και σκληρα στα ματια μας, τα κανουν για το καλο μας ,σιγουρα ομως δεν καταφευγουν σε τετοιες μορφες βιας .
    Αυτο και μονο φτάνει απο μονο του να τους απομακρύνεις .
    Το μόνο δικό μου λάθος σ αυτή την ιστορία ήταν ότι ήμουν ανώριμη και παρορμητική στα λόγια και στις πράξεις μου. Δηλαδή έλεγα και έκανα πράγματα που δε τα πολυσκεφτόμουν και ο άλλος μπορούσε εύκολα να τα παρεξηγήσει αν δεν με ήξερε καλά σαν χαρακτήρα. Η βία όμως ήταν ότι χειρότερο έζησα. Πολλοί μου λέγανε γιατί δεν κάνεις κάτι πως τα ανέχεσαι αλλά πίστεψε με ήταν πολύ δύσκολο να την απομακρύνω. Ένα χρόνο μου πήρε για να μπορέσω να την απομακρύνω και να αναπνεύσω ελεύθερα. Όλο αυτό ήταν πολύ ψυχοφθόρο.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Το μόνο δικό μου λάθος σ αυτή την ιστορία ήταν ότι ήμουν ανώριμη και παρορμητική στα λόγια και στις πράξεις μου. Δηλαδή έλεγα και έκανα πράγματα που δε τα πολυσκεφτόμουν και ο άλλος μπορούσε εύκολα να τα παρεξηγήσει αν δεν με ήξερε καλά σαν χαρακτήρα. Η βία όμως ήταν ότι χειρότερο έζησα. Πολλοί μου λέγανε γιατί δεν κάνεις κάτι πως τα ανέχεσαι αλλά πίστεψε με ήταν πολύ δύσκολο να την απομακρύνω. Ένα χρόνο μου πήρε για να μπορέσω να την απομακρύνω και να αναπνεύσω ελεύθερα. Όλο αυτό ήταν πολύ ψυχοφθόρο.
    Καλημερα και καλο μηνα!

    Μπορω να καταλαβω εν μερη αυτα που εννοείς .Τουλάχιστον οσο αφορα την λεκτικη βια και παλι οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο που να λες οκ! εγω αυτον τον ανθρωπο δεν προκειται να τον συγχωρησω ποτέ ... ..... εκείνο που δεν μπορω να αντιληφθω ειναι τι κανει ενα ατομο να δεχεται την σωματική βια .
    Ισως γιατι ποτε δεν μπηκα στα παπουτσια ενος τετοιου ανθρωπου .Μπορει η ζωη να μου φερθηκε πολυ γενναιωδορα σε αυτο το κομματι και γενικα στο κομματι της βιας σε οποια μορφη της και να υπαρχει, αλλα ισως και γιατι δεν επετρεψα και εγω με τον χαρακτηρα μου και τον τσαμπουκα μου που οταν ειναι αναγκαίο βγαινει στην επιφανεια και αποτρεπει να συμβει κατι ανάλογο .
    Και παλι εδω καταλήγουμε σιγουρα στο συμπερασμα οτι αφορά το εγώ μας .Εμεις ειμαστε αυτοι που ειτε επιτρεπουμε ειτε οχι καποια θεματα να φτασουν στα ακρα ...
    Αλλα και παλι το να δεχεσαι σωματικη βια και να υπομείνεις ειναι ενα θεμα που καποια στιγμη θα ηθελα πολυ να μπορεσω να καταλαβω τι ειναι αυτο που υπαρχει στο θυμα και το κανει να δεχεται και να παραμενει σε αυτο περαν φυσικα του φοβου ....

    Το μονο που μπορω πλεον να πω οτι υπαρχουν ατομα άκρως χειριστικα.Λειτουργουν με τετοιο τροπο που σε ¨ευνουχιζουν¨ σωματικά ,ψυχολογικά και κυριως συναισθηματικα ωστε να μπορούν να ασκούν την οποια εξουσια θελησουν επάνω σου .Αν κατι τετοιο συμβαινει και στην σωματικη βια τοτε σιγουρα μιλαμε για πολυ μεγαλυτερη ασκηση υπεροχης και εξουσιας και πραγματικα ποια ταμπελα θα μπορεσει να φορεθει ανετα και να δηλωνει τον χαρακτηρα ενος τέτοιου ατομου ...Ποια ονομασια μπορει να χρησημοποιηθει και να δηλωνει τον υπερταρτο βαθμο ολο αυτου ?

    Νοιωθεις οτι σε κυριαρχουν με ολη την σημασια της λεξεως και αυτο που μου κανει εντυπωσει και το βλεπω και σε διαφορα περιστατικα που γινονται εδω μεσα ,οτι αυτα τα ατομα εισπρατουν μια τοσο μεγαλη ευχαρίστηση, κοινως ηδονιζονται να βλεπουν τον ιδιο τους τον ευατο να χειρίζεται τους αλλους και να εισπράττουν υποταγή .

    Ειναι ενα στοιχειο πραγματικα που οσες φορες και να το δω δεν παυει να με εκπληση....

    Να ξερεις οι πραγματικες φιλιες ειτε απο αντρες ειτε απο γυναικες ,θα ερθουν απο ατομα που ειναι γεματα και στην δικη τους ζωη !
    Δεν θα εχουν κανεναν λογο ουτε να σε ζηλευουν γι αυτα που εσυ εχεις καταφερει και εχεις αποκτησει ουτε μεσα απο τα λογια τους , που οσο σκληρα και να ειναι καμια φορα δεν βγαινει ουτε το αισθημα της εκδικησης ουτε της τιμωρίας .
    Λιγοι θα ειναι αυτοι που θα στο δωσουν και φυσικα αυτο εξαρταται και απο τον ευατο σου .Τι δινεις εσυ σε αυτούς .
    Δεν μπορουμε να εχουμε την απαιτηση να εχουμε κοντα μας τετοια ατομα απο την στιγμη που δεν ειμαστε εμεις ετσι ..

    Παντως παιδικες φιλιες που καταφεραν και ξεπερασαν πολλους σκοπελους ειναι αυτες που αντεχουν στον χρονο και οτι και να συμβαινει ,μπορει να χανεσαι ανα διαστηματα γιατι ετσι το απαιτουν οι εκαστοτε ρυθμοι της ζωης ,αλλα σιγουρα με την πρωτη αφορμη ξανασμιγουν .
    Οπως και οι φιλιες που δημιουργουνται οταν βρίσκεσαι μεσα σε μια μακροχρονια σχεση ή ακομα και σε ενα γαμο ,οταν εχεις την επαγγελματικη σου ζωη και γενικα οταν εισαι γεματος απο παντου .
    Τοτε μπορεις ανετα να πεις οτι εγω μπορω να εχου και φιλες αλλα το κυριοτερο φιλους,που για εμας τις γυναικες ειναι πολυ παρεξηγημενος ορος ..
    Δυσκολα καποιος τριτος μπορει να καταλαβει πως ενας αντρας και μια γυναικα μπορει να εχουν μια καθαρα φιλικη σχεση ....

    Οποτε και αυτο το κομματι στην ζωη μας χρειαζεται πολυ δουλειά και κυρίως σεβασμο στον αλλον ,ωστε να εισπαρτουμε και τον αντίστοιχο !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Ευχαριστώ για όλες τις θετικές και αρνητικές απαντήσεις σας. Όλες με βοήθησαν να σκεφτώ το όλο θέμα πιο αντικειμενικά και να θα κρατήσω όλες τις συμβουλές σας για το μέλλον. Ήθελα να το πω κάπου και να ακούσω τις απόψεις τρίτων ανθρώπων πως το βλέπουν. Αυτό που θέλω να προσθέσω στην αρχική μου ιστορία είναι ότι το είδα όλο αυτό πολύ εγωιστικά γιατί δεν με είχε απορρίψει κάποιος με τον ίδιο τρόπο (αυτός δεν εξήγησε τίποτα μπροστά μου φαινόταν καλά αλλά ήταν νευριασμένος από μέσα του και μετά τα έκανε όλα κρυφά χωρις να πει κάτι λες και ήταν κανένας κλέφτης) και πληγώθηκα και αναρωτιόμουν γιατί να το κάνει αυτό. Και πιο πολύ από εγωισμό πιστεύω ότι κόλλησα με τον συγκεκριμένο και να ήθελα να πάρω το αίμα μου πίσω που λένε όχι ότι ήταν και καλά μεγάλος έρωτας. Επίσης κάτι άλλο που δεν είπα είναι ότι εγώ προκάλεσα την επιστροφή του με τον τρόπο μου και έφαγε απόρριψη γιατί ήθελα να νιώσει όπως ένιωσα. Αν δεν το προκαλούσα μπορεί και να μην έκανε ποτέ κίνηση να επιστρέψει αυτό δεν το ξέρω αλλά κατά πάσα πιθανότητα δε θα γυρνούσε γιατί δε θα είχε τα μούτρα να γυρίσει σε κάτι που ο ίδιος απέρριψε. Θα φαινόταν κάπως όλο αυτό να θέλει να ξαναγυρίσει σε κάποια που αυτός δεν ήθελε να έχει καμία σχέση. Όσο για τη φίλη μου δεν περίμενα ποτέ όταν την γνώρισα ότι αυτή η κοπέλα θα εξελισσόταν σε ένα τέτοιο τοξικό άτομο. Στην αρχή ήταν μια ήσυχη συμπαθητική κοπέλα που δεν έκανε κάτι κακό. Είχε διάφορα θέματα και με την οικογένεια της που την επηρέαζαν αλλα δεν περίμενα ότι θα φτάσει σε τέτοιο σημείο να αλλάξει συμπεριφορά. Φαίνεται της έδωσα πολύ σημασία και έδειξα ότι νοιάζομαι γιαυτήν και το πήρε αλλιώς.

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Ευχαριστώ για όλες τις θετικές και αρνητικές απαντήσεις σας. Όλες με βοήθησαν να σκεφτώ το όλο θέμα πιο αντικειμενικά και να θα κρατήσω όλες τις συμβουλές σας για το μέλλον. Ήθελα να το πω κάπου και να ακούσω τις απόψεις τρίτων ανθρώπων πως το βλέπουν. Αυτό που θέλω να προσθέσω στην αρχική μου ιστορία είναι ότι το είδα όλο αυτό πολύ εγωιστικά γιατί δεν με είχε απορρίψει κάποιος με τον ίδιο τρόπο (αυτός δεν εξήγησε τίποτα μπροστά μου φαινόταν καλά αλλά ήταν νευριασμένος από μέσα του και μετά τα έκανε όλα κρυφά χωρις να πει κάτι λες και ήταν κανένας κλέφτης) και πληγώθηκα και αναρωτιόμουν γιατί να το κάνει αυτό. Και πιο πολύ από εγωισμό πιστεύω ότι κόλλησα με τον συγκεκριμένο και να ήθελα να πάρω το αίμα μου πίσω που λένε όχι ότι ήταν και καλά μεγάλος έρωτας. Επίσης κάτι άλλο που δεν είπα είναι ότι εγώ προκάλεσα την επιστροφή του με τον τρόπο μου και έφαγε απόρριψη γιατί ήθελα να νιώσει όπως ένιωσα. Αν δεν το προκαλούσα μπορεί και να μην έκανε ποτέ κίνηση να επιστρέψει αυτό δεν το ξέρω αλλά κατά πάσα πιθανότητα δε θα γυρνούσε γιατί δε θα είχε τα μούτρα να γυρίσει σε κάτι που ο ίδιος απέρριψε. Θα φαινόταν κάπως όλο αυτό να θέλει να ξαναγυρίσει σε κάποια που αυτός δεν ήθελε να έχει καμία σχέση. Όσο για τη φίλη μου δεν περίμενα ποτέ όταν την γνώρισα ότι αυτή η κοπέλα θα εξελισσόταν σε ένα τέτοιο τοξικό άτομο. Στην αρχή ήταν μια ήσυχη συμπαθητική κοπέλα που δεν έκανε κάτι κακό. Είχε διάφορα θέματα και με την οικογένεια της που την επηρέαζαν αλλα δεν περίμενα ότι θα φτάσει σε τέτοιο σημείο να αλλάξει συμπεριφορά. Φαίνεται της έδωσα πολύ σημασία και έδειξα ότι νοιάζομαι γιαυτήν και το πήρε αλλιώς.
    στον τροπο που απομακρυνθηκε, να μην ξεχνας να συνυπολογιζεις την σταση της πρωην "φιλης" σου. πιστευω οτι το οτι χωθηκε στην μεση και φανερα και πισω απ την πλατη σου, επαιξε μεγαλο ρολο στη σταση του.

    οσο για την επιστροφη, ασχετως που την προκαλεσες εσυ, για να τον πονεσει το ιδιο, θα επρεπε και να σε ηθελε οσο τον ηθελες τοτε, εσυ. αλλιως δεν ποναει.
    περα απο αυτο ομως, και ασχετως που του γυρισες την πλατη για να τον 'τιμωρησεις", θα μπορουσες, χωρις να του κατσεις, να αξιοποιησεις την επικοινωνια που α[ποκτησατε τοτε, για να μιλησεις ειλικρινα και καθαρα μαζι του για ολα οσα εγιναν τοτε, χωρις τις φιλες- φιδια που ειχες αφησει παλια, να αναμιγνυονται. αλλα βλεπεις, ακομα και τοτε, η "φιλη" σε συμβουλεψε να φυγεις. τυχαιο;

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    στον τροπο που απομακρυνθηκε, να μην ξεχνας να συνυπολογιζεις την σταση της πρωην "φιλης" σου. πιστευω οτι το οτι χωθηκε στην μεση και φανερα και πισω απ την πλατη σου, επαιξε μεγαλο ρολο στη σταση του.

    οσο για την επιστροφη, ασχετως που την προκαλεσες εσυ, για να τον πονεσει το ιδιο, θα επρεπε και να σε ηθελε οσο τον ηθελες τοτε, εσυ. αλλιως δεν ποναει.
    περα απο αυτο ομως, και ασχετως που του γυρισες την πλατη για να τον 'τιμωρησεις", θα μπορουσες, χωρις να του κατσεις, να αξιοποιησεις την επικοινωνια που α[ποκτησατε τοτε, για να μιλησεις ειλικρινα και καθαρα μαζι του για ολα οσα εγιναν τοτε, χωρις τις φιλες- φιδια που ειχες αφησει παλια, να αναμιγνυονται. αλλα βλεπεις, ακομα και τοτε, η "φιλη" σε συμβουλεψε να φυγεις. τυχαιο;
    Κι εγώ το πιστεύω ότι έπαιξε ρόλο η φίλη μου και η στάση της όχι ότι εγώ ήμουν η αθώα της υπόθεσης γιατί και εγώ έκανα λάθη και μπορεί να είπα λόγια που δεν έπρεπε. Το κατά πόσο με ήθελε αυτό δεν το ξέρω αλλά τουλάχιστον πήρε το μάθημα του έστω και έτσι γιατί αλλιώς θα με περνούσαν την εύκολη της υπόθεσης ότι ξαναγύρισα μόλις έριξε το βλέμμα του πάνω μου. Αυτός αν τον δεχόμουν θα νόμιζε ότι θέλω να του κάτσω και να έχουμε πάλι σχέσεις οι άντρες τα βλέπουν διαφορετικά τα πράγματα. Η φίλη μου ίσως με συμβούλευε έτσι επειδή με έβλεπε να είμαι κολλημένη καιρό και να μην το ξεπερνάω μόλις τον έβλεπα όλο αυτό αναζωπυρονόταν μέσα μου ξανά από την αρχή.

  10. #85
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αρπαζωντας την ευκερια να γραψω κατι μεσα απο το θεμα της θεματοθετριας που εχει να κανει με τις ανθρωπινες σχεσεις ,θα αναφερθω λοιπον σε κατις οπου ενδεχεται μερικους να τους θυξει,αλλους να πικρανει,ομως κι 1-2 να τους κανει να αλλαξουν οπτικη για τις σχεσεις του ,θα αξιζει.
    Οπως θα ξερετε τα υναισθηματα μας προς τους γυρο μας ριναι πολλων κατηγοριων .Καποια απο αυτα,τα τοξικα συναισθηματα εχουν ως αποτελεσμα να ταρασουν κατα μεγαλο βαθμο την λεγομενη ισοροποια του νου, αυτα τα συναισθηματα εχει παρατηρηθει με μαγνητικες τομογραφειες οτι δημιουργουν μεγαλη ενταση, γρηγορη κυκλοφορια αιματωσης του εγκεφαλου, ενεργοποιουν αντανακλαστικα οπου δραστηροποιουν αμεσα τους μυες μας, μεγαλωνουν οι κορες των ματιων μας και η αδρεναλυνη μας παει πολυ ψυλα, ειναι φυσιολογικα υπαρχουν στον ανθρωπο απο τις αρχες του ειδους μας και ηταν αναγκαια για την επιβιωση μας ,εποχες ζωης θανατου δλδ.Ηταν ο συναγερμος μας για να αποφυγουμε τα αγρια ζωα η αλλες φυλες. Η ζηλια ηταν αναγκαια ωστε να ενεργοποιησει εναν ανδρα να αποκτησει και αυτος ειτε το καταφυγιο, ειτε το πανοφορι ειτε το θυληκο του διπλανου του για να μπορεσει να επιβιωσει . Το ιδιο ηταν και πολλα αλλα συναισθηματα οπως και της ανταμοιβης, οταν καταφερνουμε κατις δυσκολο μετα νιωθουμε χαρα και γελαμε ακομη κι ας μην εχουμε κανει δρασει αυτων που αποκτησαμε, οπως δλδ ενα θηραμα η μια γυναικα, η χαρα και η περιφανια ηταν πριν φαμε ακομα το θηραμα η πριν ζευγαροσουμε με το θυληκο, η φυση επρεπε να μας κανει να ζηταμε υτα για την διονυση του ειδους μας. Ομως ολα τα συναισθηματα οπου ειχαν να κανουν με οργη, επιθετικοτητα και βια εκεινη την εποχη λογο του οτι ειμασταν καθε αυτου παρορμιτηκα οντα ξεσπουσαμε τις δυναμεις, την εγρυγορση την ενταση του εγκεφαλου μας μεσα απο σωματικες κινησεις .
    Απο την εποχη ομως οπου σαν ανθρωποι αποκτησαμε την λογικη, τον λογο αρα μπορουσαμε να λυνουμε διαφορες οχι με την βια μονο, απο τοτες οπου οι κοινωνιες ειχαν σκοπο να ειναι οσο πιο καλητερα κι υγειες η συμβηωση τους μεσα σε αυτες - διοτις με τις γυρο φιλες γινοταν χαμος, ακομα γινετε - ολη αυτη η ενταση, οταν δημιουργοταν στον εγκεφαλο μας, ολη αυτη η αντανακλαστικη επαγρυπνηση, η αιματωση των μυων μας, η ταχυτερη ενεργεια των νευροδιαβηβαστων μας προς τους υποδωσεις κι ολα αυτα δεν μπορουσαν να συνεργαστουν με την καταναλωση της ντοπαμινης μεσα απο την σωματικη κινηση και εκτονοση, αποτελεσμα ολη αυτη η ενεργεια οπου συσορευοταν στον εγκφαλο δεν μπορουσε να εκτονωθει.Εκει λοιπον αρχισαν πρωτη φορα οι λεξεις οπως, στρες, αγχως, κ.α. με αποτελεσμα ο εγκεφαλς μας να παθαινει ανεβρησματα, αφου δεν μπορουσε το αιμα στα αγγεια να βρει δυοδο να φυγει, αρα το αγγειο αυτο πολλες φορες εκανε εξογκοματα, μετα υπηρξαν και καρκινοι και γενικα ολα αυτα τα ασχημα οπου ζουμε.
    Ενα απο αυτα τα συναισθηματα ειναι και η εκδικιση, οπου συσορευεη στον εγκεφαλο μας μεγαλεις δυναμεις ,χωρις εμεις να καταφερνουμε να τις εκτονοσουμεκι να ερθει η αρμονια, για αυτο οσοι φωναζουν, η σπανε πραγματα στα νευρατους, κι γενικαβαζον σε εντονες κινησεις τοσωμα τους συνηθως την γλυτωνουν απο ασθενειες. Η καλητερη ομως λυση ειναι να μην αφηνουμε εν αρχη τετοιασυναισθηματανα μας κατακλινουντην ηρεμια μας!

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Irini23, αυτό που πέρασες ήταν αρκετά δύσκολο.
    Και καταλαβαίνω απόλυτα τον λόγο που πληγώθηκες και θύμωσες από έναν άνθρωπο που είχες έντονα συναισθήματα και εκοψε την επικοινωνία σας με διαγραφή.
    Δυστυχώς, στο ερωτικό παιχνίδι υπάρχουν και αυτά, και πολλές φορές μπορεί να νιώθουμε ότι "ρίχνουμε την εικόνα μας και τον εγωισμό μας" αλλά ο λόγος είναι ότι μιλάμε για καταστάσεις που υπερτερεί το συναίσθημα και όχι η λογική.
    Επίσης, ένας άνθρωπος που σέβεται τον άλλον και είναι ώριμος, δεν φέρεται έτσι, απλά διαγράφοντάς σε, εξηγεί όμορφα τη θέση του.
    Είναι πολύ σκαλωτικό κάποιος να σε διαγράψει ακαριαία από τη ζωή του και είναι λογικό να νιώθεις σαν να σε "υποτιμάει".
    Παρόλα αυτά , ηζωή προχωράει και χαιρομαι που δεν τον ξαναδέχθηκες. Δεν υπήρχε περίπτωση για μένα να οδηγούσε σε κάτι όμορφο.

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και που κατάλαβες πως μπορεί να ένιωσα. Δεν με είχαν απορρίψει με αντίστοιχο τρόπο παλιότερα και ήταν κάτι πρωτόγνωρο για μένα. Όπως είπες ένιωσα να με υποτιμάει, ότι δεν αξίζω σαν άνθρωπος και σκεφτόμουν τι κακό έκανα για να δεχτώ τέτοια συμπεριφορά. Και να πω και το καλύτερο ότι έγινε το είπε στον κύκλο του και είπε και σε αυτούς να με διαγράψουν και με κοιτούσαν λες και ήμουν κανένας εγκληματίας. Ένιωσα λες και είχα γίνει ρεζίλι και ότι με κορόιδευαν και γελούσαν μαζί μου. Κι εγώ αυτό πιστεύω ότι αν τον δεχόμουν μπορεί να συνεχιζόταν για λίγο και μετά πάλι να ξεκόβαμε γιατί δε θα ταιριάζαμε σαν χαρακτήρες για να το πάμε σε κάτι πιο σοβαρό.

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Και εγώ έτσι θα ένιωθα στην θέση σου.
    Έτσι έχω νιώσει και για περιπτώσεις πιο light.
    Ναι μεν, η απόρριψη είναι πάντα στο ερωτικό παιχνίδι και όλους μας πονάει λίγο ή πολύ αλλά ο συγκεκριμένος κατ' εμέ φέρθηκε απαράδεκτα και δεν έχει σχέση με σένα αλλά με εκείνον σαν άνθρωπο!!
    Σιγά τι του έκανες για να σε διαγράψει .... και να σε διαγράψουν και οι φίλοι του! Έλεος!
    Εκείνος δεν είχε μάθει να σέβεται τον άνθρωπο..

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Και εγώ έτσι θα ένιωθα στην θέση σου.
    Έτσι έχω νιώσει και για περιπτώσεις πιο light.
    Ναι μεν, η απόρριψη είναι πάντα στο ερωτικό παιχνίδι και όλους μας πονάει λίγο ή πολύ αλλά ο συγκεκριμένος κατ' εμέ φέρθηκε απαράδεκτα και δεν έχει σχέση με σένα αλλά με εκείνον σαν άνθρωπο!!
    Σιγά τι του έκανες για να σε διαγράψει .... και να σε διαγράψουν και οι φίλοι του! Έλεος!
    Εκείνος δεν είχε μάθει να σέβεται τον άνθρωπο..
    καταλαβες τελικα τι του εκανε; γιατι εγω δεν το καταλαβα.
    τοσα κατεβατα γραψαμε ολοι, αλλα ποτε δεν μας ειπε τι ειπωθηκε σε εκεινον τον καυγα που ειχαν χωθει κι οι φιλοι της..

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Και εγώ έτσι θα ένιωθα στην θέση σου.
    Έτσι έχω νιώσει και για περιπτώσεις πιο light.
    Ναι μεν, η απόρριψη είναι πάντα στο ερωτικό παιχνίδι και όλους μας πονάει λίγο ή πολύ αλλά ο συγκεκριμένος κατ' εμέ φέρθηκε απαράδεκτα και δεν έχει σχέση με σένα αλλά με εκείνον σαν άνθρωπο!!
    Σιγά τι του έκανες για να σε διαγράψει .... και να σε διαγράψουν και οι φίλοι του! Έλεος!
    Εκείνος δεν είχε μάθει να σέβεται τον άνθρωπο..
    Συμφωνώ ότι η απόρριψη υπάρχει στη ζωή και ότι δεν γίνεται να αρέσουμε σε όλους και το καταλαβαίνω. Οπως είπες φέρθηκε απαράδεκτα και εντελώς ανώριμα. Και από ότι είχα καταλάβει μέσα σε συζήτηση είχε ξανακάνει κάτι παρόμοιο στο παρελθόν σε άλλη που τον πίεζε από ότι είπε αλλά δεν έδωσα σημασία στα σημάδια. Άρα έτσι είναι σαν χαρακτήρας και όχι ότι εγώ έκανα κάτι τόσο κακό ώστε να τιμωρηθώ. Αυτός γενικά δεν είχε μάθει να σέβεται τις γυναίκες. Εγώ όμως το πήρα όλο αυτό πολύ προσωπικά και με πείραξε πολύ και δεν άντεχα ο κάθε ένας να με σχολιάζει αρνητικά και να με κρίνει χωρίς να με ξέρει πραγματικά. Φαινόμουν σ αυτούς η καημένη που την απέρριψε ο φίλος τους που δε τη θέλει πια ενώ αυτή τον θέλει ακόμα.

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast

Similar Threads

  1. Κρυο χερι
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 16-01-2020, 03:45
  2. Μια κρυο, μια ζεστη
    By anivia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 02-09-2016, 18:26
  3. Replies: 12
    Last Post: 10-07-2016, 21:17
  4. Replies: 113
    Last Post: 01-05-2011, 17:23
  5. Κρύο και επιθυμία για φαγητό
    By dominique in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 30-01-2010, 21:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •