Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 101
  1. #46
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Το πρόβλημα είναι δικό σου.. Έχεις θέμα. Μάλλον κυρίως αυτό εκτίμησης. Όλο αυτό που περιγράφεις για τα συναισθήματα σου είναι παράλογο. Η φυσιολογική συμπεριφορά θα ήταν εφόσον σου έδειξε ότι δε σε θέλει να το δεχθείς αξιοπρεπώς. Αξιοπρέπεια ακόμα κ όταν είσαι μόνη με τον εαυτό σου γιατί εσύ μπροστά του μπορεί να έδειξες ότι δε θες αλλά όταν είσαι μόνη σου φενεται η αλήθεια. Μια αλήθεια που πηγάζει από την έλλειψη αυτοεκτίμηση που εχεις

  2. #47
    Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    36
    Ποιος δεν έχει φάει «χυλόπιτα»!!! Έχει τύχει κ σε μένα να θέλω κάποιον που ήθελε απλά να περνάμε όμορφα κάποιες μέρες χωρίς δεσμεύσεις κ ταμπέλες.. Εγώ ήθελα κάτι παραπάνω.. Εκείνη τη περίοδο η αυτοπεποίθηση μου άγγιξε το ναδίρ.. Σκέψεις τύπου «δεν είμαι αρκετά καλή»..Ακόμα κ έτσι μάζεψα την αξιοπρέπεια μου κ αποχώρησα.. Ποιος ο λόγος να προσπαθώ αφού θέλαμε διαφορετικά πράγματα;;; Δεν σκέφτηκα ποτέ να τον εκδικηθώ ούτε έχω εμμονές μαζί του..Σπάνια θυμάμαι δηλαδή κ την ύπαρξη του!!
    Μου κάνει εντύπωση λοιπόν που μετά από τόσα χρόνια κάθεσαι κ ασχολείσαι με ένα θέμα που πια δεν υφίσταται!! Σκέψου τι σε κάνει να τον σκέφτεσαι ακόμα; Γιατί δεν είναι στιγμιαία σκέψη..μπήκες σε ένα φόρουμ κ έγραψες..Λείπει κάτι στην προσωπική σου ζωή;
    Επίσης εγώ δεν είδα καμία εκδίκηση..Κ τι έγινε που γύρισε κ προσπάθησε να σε πλησιάσει; Είσαι σίγουρη πως τη δεύτερη φορά ήθελε κάτι πιο σοβαρό μαζί σου; Ο λόγος που ένας «πρώην» επιστρέφει δεν είναι παντα κολακευτικός για μας..
    Προχώρα στη ζωή σου!!Κοιτώντας πίσω δε θα πας μπροστά!!

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Τα γράφεις πάρα πολύ ωραία. Δεν ξέρω αν είσαι αλλά θα μπορούσες να είσαι ψυχολόγος. Ένιωσα ότι με κατακρίνουν για όλο αυτό που είπα και το παραδέχτηκα ότι έκανα κι εγώ λάθη. Όσο για την ιστορία που έγραψα δεν είχα δεχτεί ανάλογη συμπεριφορά στο παρελθόν και ήμουν πιο νέα και άμαθη και δεν μπορούσα να το χωνέψω και να το χειριστώ. Δεν είχα πολλές εμπειρίες για να ξέρω πως θα αντιδράσω και κάποιος μπορεί να παίξει μαζί σου άνετα. Το πιο άσχημο είναι ότι έφαγα κόλλημα και ήθελα να ανταποδώσω τα άσχημα συναισθήματα που ένιωσα.
    Όχι κορίτσι μου δεν χρειάζεται να είναι κάποιος ψυχολόγος για να μπορεί να καταλάβει άνετα κάποιες καταστάσεις .
    Μόνο η εμπειρία και ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου μπορεί να καθορίζει την μετέπειτα ζωή του και φυσικά πως συμπεριφέρεται στους γύρω του ,είτε είναι άγνωστοι για εκείνων είτε γνωστοί του ..

    Φυσικά με τα χρόνια έρχονται οι εμπειρίες ,οπου μέσα από αυτές βγαίνουν τα καλύτερα συμπεράσματα για τους χαρακτήρες των ανθρώπων και για τις συμπεριφορές που εκδηλώνουν ..

    Εσύ λες ότι ήσουν μικρή ,ενώ εγώ που είχα παρόμοια εμπειρία σε πολύ χειρότερο βαθμό από ένα άκρως χειριστικος άτομο την πέρασα σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία από την δική σου και με πολύ μεγαλύτερο ψυχολογικό κόστος....
    Βλέπεις η ηλικία δεν μέτρησε καθόλου εδώ ,μόνο η εμπειρία η οποία ήταν ανύπαρκτη σε τέτοιου είδους χαρακτήρες και συμπεριφορές ...

    Όταν άρχισα να αντιλαμβάνομαι τον σκοπό όλου αυτού ήθελα και εγώ να πάρω "εκδίκηση " μόνο και μόνο για ηθικούς λόγους και τίποτα παραπάνω.

    Εγώ το λέω όμως δικαίωση και όχι εκδίκηση ...
    Δεν έχω μάθει να εκδικουμε και ούτε να κρατάω κακίες ..Δικαίωση όμως και ηθική ικανοποίηση όχι μόνο την αναζητώ ,καμία φορά υπερβαινω ευατο για να την βρω ..
    Αυτή ήρθε μόνο οταν αναγνώρισα ότι οι δικές μου πράξεις δεν είχαν καμία μα καμία σχέση με αυτές που τις παρουσίαζε και φυσικά δεν είχα καμία σχέση με χαρακτηρισμούς που μου καταλογιζε μόνο και μόνο γιατί σε εμένα καθρεπτιζε ακριβώς τις ίδιες συμπεριφορές που ο ίδιος έβγαζε επάνω μου ,αλλά εγώ λόγο κακής ψυχολογίας και το κυριότερο λόγο αγνοιας τέτοιων ατόμων και χαρακτήρων πιστικα οτι έφταιγα για όλο αυτό ,ότι τελικά εγώ είχα θεματακια να λύσω ....

    Το μόνο θέμα μου τελικά ήταν η απειρία μου σε τέτοιας πάστας ανθρώπων και φυσικά η ψυχολογική μου κατάσταση η οποία ήταν τόσο άσχημη που με έκανε να χάσω κάθε ίχνος αυτοπεποίθησης και εμπιστοσύνη στον ίδιο σου τον ευατο που μέχρι την δεδομένη στιγμή δεν έτυχε να αντιμετωπίση τέτοια περιστατικά .

    Όλα λοιπόν πηγάζουν από εμάς ,να το ξέρεις ,για αυτό όταν είσαι σίγουρη εσύ και μόνο εσύ ότι η πράξη σου ,η αντίδραση σου δεν κρύβει δολο ούτε καμία κακία πρόθεση ,δεν έχεις λόγο να επηρεαστείς από κάποιον άλλον που θα καθρεπτιζει αρρωστες συμπεριφορές σε όλο αυτό ...

    Εγώ πάλι σου λέω πολύ καλά έκανες και το έβγαλες εδώ μέσα όλο αυτό ,ίσως όμως χρησημοποιησες λάθος λέξη και κάποιοι από εμάς πιαστικαν μόνο από αυτή και παρερμηνευτικε όλο το νόημα του ...

    Για αυτό και εγώ σε ρώτησα πώς είσαι σήμερα και πως νοιωθεις μετά από όλο αυτό .
    Για εμένα δεν ήταν εκδίκηση ήταν μια κίνηση σου ,μια αντίδραση σου και τίποτα παραπάνω η συγκεκριμένη .
    Σημασία έχει ότι έγινε και το κυριότερο δεν έγινε με δόλο ούτε για συναισθηματικό εκβιασμό ..
    Τώρα αν ήταν σωστό ή λάθος το κατάλαβες.
    Κατάλαβες και τι άνθρωπος είναι αυτός ,πολύ σημαντικο, απλά πλέον ξέρεις ότι αν σου ξαναπροκυψει παρόμοια εμπειρία θα ενεργήσεις ανάλογα με αυτόν που έχεις απέναντι σου .


    Δες το πλέον σαν μια εμπειρία και το κυριότερο έχε πίστη στον ευατο σου και στα συναισθήματα σου .
    Μέσα από τα λάθη μας μαθαίνουμε ,άλλωστε το είπες ,ήσουν μικρή και άπειρη .
    Όλοι οι άνθρωποι κάνουμε λαθη,κανένας δεν τα κάνει όλα τέλεια .
    Απλά κάποιοι έχουν μάθει μια ζωή να κουνάνε το δάκτυλο σαν να είναι οι αλάνθαστοι και άλλοι επειδή τα πέρασαν μπορούν να καταλάβουν πέντε πράγματα παραπάνω ...

    Άλλο μικρός-μεγαλος και άπειρος ανθρωπος και άλλο άνθρωπος που κουβαλάει πίκρα ,κακία και γενικά καθόλου ενσυναίσθηση μέσα του .

    Κράτα ακόμα κάτι και από αυτό το θέμα που άνοιξες εδώ και εισέπρατες όλο αυτό ..
    Από εδώ και πέρα θα ξέρεις ότι κανείς στην ζωή σου και θέλεις να το μοιραστείς θα ακούς και τα καλά και τα ασχήμα .
    Αν έχεις πίστη στον εαυτό σου ,στις αξίες σου και στα θέλω σου δεν μπορεί κανένας τρίτος η τέταρτος που θέλει να βγάλει ότι βγάζει επάνω σου να σε επηρεάσει και να σε κρίνει .
    Ένα πράγμα όμως να έχεις στο πίσω μέρος τους μυαλού σου .Πάντα όταν ενεργούμε σε ένα γεγονός για πρώτη φορά να αφεινουμε και ένα περιθώριο λάθους μας ,που αυτό θα φανεί είτε μέσα από το αποτέλεσμα της πράξης μας είτε μέσα πάλι από κάποιος τρίτους που θα μας κρίνουν αρνητικά ...
    Και ο αρνητισμος σε σκέψεις μας βάζει αρκεί να μην τον αφήνουμε να μας επηρεάζει .
    Φρόντισε πάντα από ένα γεγονός και μια ιστορία να κρατάς μόνο τα θετικά και ας μην έχει καλή έκβαση .
    Μόνο έτσι και θα νιώθεις καλά με τον εαυτό σου και θα αποφύγεις μετέπειτα λάθους χειρισμούς .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Το πρόβλημα είναι δικό σου.. Έχεις θέμα. Μάλλον κυρίως αυτό εκτίμησης. Όλο αυτό που περιγράφεις για τα συναισθήματα σου είναι παράλογο. Η φυσιολογική συμπεριφορά θα ήταν εφόσον σου έδειξε ότι δε σε θέλει να το δεχθείς αξιοπρεπώς. Αξιοπρέπεια ακόμα κ όταν είσαι μόνη με τον εαυτό σου γιατί εσύ μπροστά του μπορεί να έδειξες ότι δε θες αλλά όταν είσαι μόνη σου φενεται η αλήθεια. Μια αλήθεια που πηγάζει από την έλλειψη αυτοεκτίμηση που εχεις
    Quote Originally Posted by Maria36 View Post
    Ποιος δεν έχει φάει «χυλόπιτα»!!! Έχει τύχει κ σε μένα να θέλω κάποιον που ήθελε απλά να περνάμε όμορφα κάποιες μέρες χωρίς δεσμεύσεις κ ταμπέλες.. Εγώ ήθελα κάτι παραπάνω.. Εκείνη τη περίοδο η αυτοπεποίθηση μου άγγιξε το ναδίρ.. Σκέψεις τύπου «δεν είμαι αρκετά καλή»..Ακόμα κ έτσι μάζεψα την αξιοπρέπεια μου κ αποχώρησα.. Ποιος ο λόγος να προσπαθώ αφού θέλαμε διαφορετικά πράγματα;;; Δεν σκέφτηκα ποτέ να τον εκδικηθώ ούτε έχω εμμονές μαζί του..Σπάνια θυμάμαι δηλαδή κ την ύπαρξη του!!
    Μου κάνει εντύπωση λοιπόν που μετά από τόσα χρόνια κάθεσαι κ ασχολείσαι με ένα θέμα που πια δεν υφίσταται!! Σκέψου τι σε κάνει να τον σκέφτεσαι ακόμα; Γιατί δεν είναι στιγμιαία σκέψη..μπήκες σε ένα φόρουμ κ έγραψες..Λείπει κάτι στην προσωπική σου ζωή;
    Επίσης εγώ δεν είδα καμία εκδίκηση..Κ τι έγινε που γύρισε κ προσπάθησε να σε πλησιάσει; Είσαι σίγουρη πως τη δεύτερη φορά ήθελε κάτι πιο σοβαρό μαζί σου; Ο λόγος που ένας «πρώην» επιστρέφει δεν είναι παντα κολακευτικός για μας..
    Προχώρα στη ζωή σου!!Κοιτώντας πίσω δε θα πας μπροστά!!
    ακριβως, αυτο.
    αλοιμονο αν μια γνωριμια που δεν ειχε ΚΑΝ καταληξει σε σχεση, χρηζει "εκδικησης" η εστω και δικαιωσης...
    σε τι να δικαιωθεις;;; στο οτι ο αλλος δεν σε ηθελε οσο εσυ, τελικα;;
    συνηθως αυτο συμβαινει. ο ενας θελει και ο αλλος οχι και τοσο. τι πρεπει να γινεται δλδ; οι μισοι να κυνηγανε τους αλλους μισους για την υπολοιπη ζωη τους να δικαιωθουν που δεν ηταν αρκετα αρεστοι;
    μου φαινεται κι εμενα εμμονικο και παραλογο...

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Όχι κορίτσι μου δεν χρειάζεται να είναι κάποιος ψυχολόγος για να μπορεί να καταλάβει άνετα κάποιες καταστάσεις .
    Μόνο η εμπειρία και ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου μπορεί να καθορίζει την μετέπειτα ζωή του και φυσικά πως συμπεριφέρεται στους γύρω του ,είτε είναι άγνωστοι για εκείνων είτε γνωστοί του ..

    Φυσικά με τα χρόνια έρχονται οι εμπειρίες ,οπου μέσα από αυτές βγαίνουν τα καλύτερα συμπεράσματα για τους χαρακτήρες των ανθρώπων και για τις συμπεριφορές που εκδηλώνουν ..

    Εσύ λες ότι ήσουν μικρή ,ενώ εγώ που είχα παρόμοια εμπειρία σε πολύ χειρότερο βαθμό από ένα άκρως χειριστικος άτομο την πέρασα σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία από την δική σου και με πολύ μεγαλύτερο ψυχολογικό κόστος....
    Βλέπεις η ηλικία δεν μέτρησε καθόλου εδώ ,μόνο η εμπειρία η οποία ήταν ανύπαρκτη σε τέτοιου είδους χαρακτήρες και συμπεριφορές ...

    Όταν άρχισα να αντιλαμβάνομαι τον σκοπό όλου αυτού ήθελα και εγώ να πάρω "εκδίκηση " μόνο και μόνο για ηθικούς λόγους και τίποτα παραπάνω.

    Εγώ το λέω όμως δικαίωση και όχι εκδίκηση ...
    Δεν έχω μάθει να εκδικουμε και ούτε να κρατάω κακίες ..Δικαίωση όμως και ηθική ικανοποίηση όχι μόνο την αναζητώ ,καμία φορά υπερβαινω ευατο για να την βρω ..
    Αυτή ήρθε μόνο οταν αναγνώρισα ότι οι δικές μου πράξεις δεν είχαν καμία μα καμία σχέση με αυτές που τις παρουσίαζε και φυσικά δεν είχα καμία σχέση με χαρακτηρισμούς που μου καταλογιζε μόνο και μόνο γιατί σε εμένα καθρεπτιζε ακριβώς τις ίδιες συμπεριφορές που ο ίδιος έβγαζε επάνω μου ,αλλά εγώ λόγο κακής ψυχολογίας και το κυριότερο λόγο αγνοιας τέτοιων ατόμων και χαρακτήρων πιστικα οτι έφταιγα για όλο αυτό ,ότι τελικά εγώ είχα θεματακια να λύσω ....

    Το μόνο θέμα μου τελικά ήταν η απειρία μου σε τέτοιας πάστας ανθρώπων και φυσικά η ψυχολογική μου κατάσταση η οποία ήταν τόσο άσχημη που με έκανε να χάσω κάθε ίχνος αυτοπεποίθησης και εμπιστοσύνη στον ίδιο σου τον ευατο που μέχρι την δεδομένη στιγμή δεν έτυχε να αντιμετωπίση τέτοια περιστατικά .

    Όλα λοιπόν πηγάζουν από εμάς ,να το ξέρεις ,για αυτό όταν είσαι σίγουρη εσύ και μόνο εσύ ότι η πράξη σου ,η αντίδραση σου δεν κρύβει δολο ούτε καμία κακία πρόθεση ,δεν έχεις λόγο να επηρεαστείς από κάποιον άλλον που θα καθρεπτιζει αρρωστες συμπεριφορές σε όλο αυτό ...

    Εγώ πάλι σου λέω πολύ καλά έκανες και το έβγαλες εδώ μέσα όλο αυτό ,ίσως όμως χρησημοποιησες λάθος λέξη και κάποιοι από εμάς πιαστικαν μόνο από αυτή και παρερμηνευτικε όλο το νόημα του ...

    Για αυτό και εγώ σε ρώτησα πώς είσαι σήμερα και πως νοιωθεις μετά από όλο αυτό .
    Για εμένα δεν ήταν εκδίκηση ήταν μια κίνηση σου ,μια αντίδραση σου και τίποτα παραπάνω η συγκεκριμένη .
    Σημασία έχει ότι έγινε και το κυριότερο δεν έγινε με δόλο ούτε για συναισθηματικό εκβιασμό ..
    Τώρα αν ήταν σωστό ή λάθος το κατάλαβες.
    Κατάλαβες και τι άνθρωπος είναι αυτός ,πολύ σημαντικο, απλά πλέον ξέρεις ότι αν σου ξαναπροκυψει παρόμοια εμπειρία θα ενεργήσεις ανάλογα με αυτόν που έχεις απέναντι σου .


    Δες το πλέον σαν μια εμπειρία και το κυριότερο έχε πίστη στον ευατο σου και στα συναισθήματα σου .
    Μέσα από τα λάθη μας μαθαίνουμε ,άλλωστε το είπες ,ήσουν μικρή και άπειρη .
    Όλοι οι άνθρωποι κάνουμε λαθη,κανένας δεν τα κάνει όλα τέλεια .
    Απλά κάποιοι έχουν μάθει μια ζωή να κουνάνε το δάκτυλο σαν να είναι οι αλάνθαστοι και άλλοι επειδή τα πέρασαν μπορούν να καταλάβουν πέντε πράγματα παραπάνω ...

    Άλλο μικρός-μεγαλος και άπειρος ανθρωπος και άλλο άνθρωπος που κουβαλάει πίκρα ,κακία και γενικά καθόλου ενσυναίσθηση μέσα του .

    Κράτα ακόμα κάτι και από αυτό το θέμα που άνοιξες εδώ και εισέπρατες όλο αυτό ..
    Από εδώ και πέρα θα ξέρεις ότι κανείς στην ζωή σου και θέλεις να το μοιραστείς θα ακούς και τα καλά και τα ασχήμα .
    Αν έχεις πίστη στον εαυτό σου ,στις αξίες σου και στα θέλω σου δεν μπορεί κανένας τρίτος η τέταρτος που θέλει να βγάλει ότι βγάζει επάνω σου να σε επηρεάσει και να σε κρίνει .
    Ένα πράγμα όμως να έχεις στο πίσω μέρος τους μυαλού σου .Πάντα όταν ενεργούμε σε ένα γεγονός για πρώτη φορά να αφεινουμε και ένα περιθώριο λάθους μας ,που αυτό θα φανεί είτε μέσα από το αποτέλεσμα της πράξης μας είτε μέσα πάλι από κάποιος τρίτους που θα μας κρίνουν αρνητικά ...
    Και ο αρνητισμος σε σκέψεις μας βάζει αρκεί να μην τον αφήνουμε να μας επηρεάζει .
    Φρόντισε πάντα από ένα γεγονός και μια ιστορία να κρατάς μόνο τα θετικά και ας μην έχει καλή έκβαση .
    Μόνο έτσι και θα νιώθεις καλά με τον εαυτό σου και θα αποφύγεις μετέπειτα λάθους χειρισμούς .
    Τα λες πάντως πολύ ωραία. Χρησιμοποήσα μια λάθος λέξη και έπεσαν να με φάνε. Μπορεί να το πει κάποιος δικαίωση ή ικανοποίηση ή όπως αλλιώς θέλει. Δέχομαι όλες τις απόψεις αλλά δέχτηκα επίσης και άθλιους χαρακτηρισμούς χωρίς να με γνωρίζουν και βγάζουν άλλους ανθρώπους λάδι. Έτσι είναι τους αθώους ανθρώπους και χωρίς κακία τους συμπεριφέρονται με τέτοιο τρόπο. Μόνο κάποιος που δεν έχει περάσει παρόμοια εμπειρία μιλάει έτσι και κάνει τον έξυπνο. Ενώ εσύ έχεις περάσει και χειρότερη όπως λες και ξέρεις τα συναισθήματα.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Η δικαίωση έρχεται όταν αφορά θέματα ηθικής ...
    Αν γνωρίζουν κάποιο τι σημαίνει ...

    Τσουβαλοποιουμε καταστάσεις και συμπεριφορές για μια ακόμη φορά.
    Καμία περίπτωση δεν είναι ίδια με την άλλη ,όπως και κανένας χαρακτήρας δεν είναι ίδιος .
    Το κίνητρο πάντα διαφέρει...
    Όταν είναι καθαρά ερωτικό φαίνεται,γιατί τότε πολύ απλά όταν της δόθηκε η ευκαιρία θα ξαναηταν μαζί ,αυτό κάποιοι δεν το λαμβάνουν υπ οψην γιατί μάλλον εθελοτυφλουνε ...
    Όχι όμως και οι άμεσα ενδιαφερόμενοι ώστε να είναι σίγουροι για τις πράξεις τους ...

    Δεν είναι τυχαίο άλλωστε τέτοιοι χαρακτήρες όταν βλέπουν ότι όλο αυτό τους γυρνάει μπούμερανγκ επιστρέφουν με την ουρά στα σκέλια ..
    Τότε αλήθεια ποιος είναι ο παραλογος και ποιος ο εμμονικος ?
    Ποιος επιστρέφει επειδή όλο αυτό αρχίζει να αντιλαμβάνεται ότι είναι λάθος αλλά πώς να το παραδεχτεί?
    Έχουμε άλλο ένα στοιχείο...τον εγωισμό ..

    Όποιος καταλαβαίνει με τι ανθρώπους κάνει κόβει κάθε επαφή και ακόμα και όταν οι άλλοι επιμένουν ...

    Όπως και να το πιάσεις αυτό το θέμα ,όταν ο άνθρωπος καθρεπτιζει όπως είπαμε και παραπάνω συμπεριφορές που έχει μάθει ,το συμπερασμα είναι ένα και το είπαμε όλα τα άλλα είναι απλά θεωρίες και χαρακτηρισμοί που δεν αγγίζουν καν τέτοια γεγονότα και γίνονται καθαρά και μόνο για να καλύπτουν αρρωστημένες συμπεριφορές ..
    Τώρα αυτές οι συμπεριφορές από ποια μεριά έρχονται είναι νομίζω προφανές αφού οτιδήποτε και να ειπωθεί είναι γιατί δεν υφίσταται θέμα εκδικητικότητας με την κάθε αυτού σημασία ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Τα λες πάντως πολύ ωραία. Χρησιμοποήσα μια λάθος λέξη και έπεσαν να με φάνε. Μπορεί να το πει κάποιος δικαίωση ή ικανοποίηση ή όπως αλλιώς θέλει. Δέχομαι όλες τις απόψεις αλλά δέχτηκα επίσης και άθλιους χαρακτηρισμούς χωρίς να με γνωρίζουν και βγάζουν άλλους ανθρώπους λάδι. Έτσι είναι τους αθώους ανθρώπους και χωρίς κακία τους συμπεριφέρονται με τέτοιο τρόπο. Μόνο κάποιος που δεν έχει περάσει παρόμοια εμπειρία μιλάει έτσι και κάνει τον έξυπνο. Ενώ εσύ έχεις περάσει και χειρότερη όπως λες και ξέρεις τα συναισθήματα.
    οχι, δεν κολλησε κανεις στο "εκδικηση", ειτε δικαιωση το πεις ειτε οτιδηπτοε αλλο, αυτο που μενει ειναι η εμμονη να το σκεφτεσαι και το ψαχνεις τοσα χρονια μετα, να νοιωθεις αδικημενη που ο αλλος ξενερωσε και δεν εδειχνε ενδιαφερον για σενα...
    σε τι βγαλαμε "λαδι" και ποιον;; τι εκανε ο ανθρωπος και τον βγαλαμε "λαδι";; το μονο που εκανε ηταν να φυγει απο μια γνωριμια που δεν του βγηκε. ουτε καν σχεση... ποιο ηταν το αδικημα του και χρειαζεται υπερασπιση;

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Είμαστε δικαστήριο να βγάζουμε αθώους και ενόχους; Έχεις ακόμα μεγάλη εσωτερική διαδρομή να κάνεις, γιατί έχεις θυμό για ένα γεγονός που συνέβη πριν χρόνια και είναι εμφανές. Αν με έκλεβε κάποιος που με ρώτησες, όχι δεν θα ζητούσα εκδίκηση. Θα ήθελα να βρω τις ισορροπίες μου, να μην ξανασυμβεί και να προχωρήσω την ζωή μου. Ο τρόπος που μιλάς δικαιολογείται μόνο αν ακόμα δεν το έχεις ξεπεράσει ή είσαι πολύ μικρή σε ηλικία.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Είμαστε δικαστήριο να βγάζουμε αθώους και ενόχους; Έχεις ακόμα μεγάλη εσωτερική διαδρομή να κάνεις, γιατί έχεις θυμό για ένα γεγονός που συνέβη πριν χρόνια και είναι εμφανές. Αν με έκλεβε κάποιος που με ρώτησες, όχι δεν θα ζητούσα εκδίκηση. Θα ήθελα να βρω τις ισορροπίες μου, να μην ξανασυμβεί και να προχωρήσω την ζωή μου. Ο τρόπος που μιλάς δικαιολογείται μόνο αν ακόμα δεν το έχεις ξεπεράσει ή είσαι πολύ μικρή σε ηλικία.
    νομιζω, οτι ισχυουν και τα δυο..
    αλλα, ποιος την "εκλεψε";; καποιος που δεν μας θελει αρκετα και φευγει (δικαιωμα του), ταυτιζεται με εναν κλεφη (εγκληματια) που δενε χει κανενα απολυτως δικαιωμα στα δικα μας αντικειμενα και χωρις να μας ρωτησει μας τα παιρνει;;;
    μηπως οι συγκρισεις αυτες, δειχνουν ΑΚΡΙΒΩΣ καιτ ο λαθος σκεπτικο της;

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Εγώ προσωπικά δεν μίλησα για κλέψιμο και δεν σύγκρινα τίποτα. Κάποιος λάθος κάνετε εσείς.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Οκ, ίσως το έγραψε η Μαριλού. Έχετε γράψει κι εσείς τόσα πολλά κιόλας.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Κι εγώ διάβασα τόσα πολλά τίποτα δεν μου φαίνεται περίεργο.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Επίσης, τα παίρνεις λίγο προσωπικά. Εδώ μέσα δεν σε ξέρει ούτε εσένα ούτε εκείνον κάποιος. Κι εμείς έχουμε δεχτεί άσχημες συμπεριφορές. Γιατί πιστεύεις πως εμείς εδώ μέσα είμαστε από τους κακούς που βγάζουμε λάδι τους μαλ**** του κόσμου; Γιατί αυτό το είπες.

  14. #59
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερακι απο μενα Irini23 ,το θεμα σου καλος εκανες και το εγραψες διοτις αφορα πολλα νεα ατομα.
    Η αποψη μουειναι οτι το υπεραναλυσαμε κι οπως συνηθως συμβαινει σε τετοιες φασεις υπηρξε η δικη σου παρεξηγηση. Οχι ! ουτε κακια εισαι, ουτε νομιζω οτι σου αξιζει να σε κατηγορησει καποιος για κατις , ερωτευμενη υπηρξες , και το παθος του ερωτα εχει παρενεργειες σαν αυτες που περιγραφεις, μην νιωθεις λοιπον τυψεις απεναντιας να νιωθεις καλα διοτι πρεπει να ερωτευομασται και μαλιστα το συναισθημα του ερωτα -κατα την γνωμη μου - θα πρεπει να το ζουμε χωρις συναισθηματικους φραγμους! χωρις να βαζουμε λογοκρισια στις εκφρασεις των λογων μας , ειναι κατις που πρεπει να το ζησεις στο φουλ! να το χαρεις οταν υπαρχει και στον συντροφο σου αλλα και δυστυχως να λυπηθεις οταν θα ειναι μονομερες συναισθημα, ετσι παει και ετσι ειναι το φυσιλογικο! Δεν πρεπει να περιοριζουμε ακομα και αυτο το παναρχαιο και ομορφο συναισθημα, τοσα και τοσα εχουμε δυστυχως απαξιωσει στον κοσμο αυτον ,ας αφησουμε κατι ελευθερο!
    Βεβαια το πως αντιδραει ο καθε ενας στον ερωτα ειναι αναλογο με τον χαρακτηρα του, εαν ειναι καποιος χαμηλων τονων, τοτες θα το ξεπερναει αθορυβα ,αντιθετος εαν ειναι δυναμικος χαρακτηρας θα φερθει με εντασεις! με κλαματα, με φωνες! ετσι παει.
    Συγκεκριμενα λοιπον στο δικο σου θεμα, αυτο που εχω να πω ειναι οτι σαν μικρη οπου εισουν δεν ηξερες πως να δρασεις, νομιζες οτι ο αλλος ειχε καποιο πονρο σκοπο, η νομιζες οτι σε ειδε σαν υποκαταστατο, ειναι λογικο οταν καποιος μας πληγωσει τα συναισθηματα που εχουμε για αυτον, οταν με τοσο δυσκολια καταφερνουμε να ξεπερασουμε την ντροπη μας και το εκδηλωνουμε την αγαπη μας οταν αυτος λοιπον αδιαφορει , η φερθει λαθος εμας αυτο θα μας πονεσει παρα πολυ! και οταν ειμαστε και μικροι δεν ξερουμε , και αντιδρουμε οπως ειπα αναλογα, και αυθορμιτα.Δεν υπαρχει λογος να εχεις τυψεις .Το μονο λαθος σου κατα την γνωμη μου ειναι οτι αυτο που περασες νομιζεις οτι ειναι σπανιο, απεναντιας δεν ειναι, ολοι οι ανθρωποι εχουν τετοιες εμπειριες ,κι επειδη μαλον εισαι αρκετα νεα ακομα δεν το εχεις αντιληφθει οτι θα ξανα ζησεις τετοια αρκετες φορες στην ζωη σου, ετσι ειναι ο ερωτας, ανεξαρτητα απο την εμφανηση μας, και το φιλο μας, αν και λογικο ειναι οι γυναικες να εχουν πιο πολυ την θεση του θυτη ,αλλα γενικα αυτο που περασες να ξερεις οτι ειναι πολυ συνηθες και το ζουμε ολοι μας και εσυ θα το ξανα ζησεις.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Αυτό το είπα ναι. Είναι δικά μου λόγια. Γιατί σχεδόν όλοι δώσατε δίκιο σε αυτόν τον άνθρωπο. Δεν ήθελα να δώσετε δίκιο σε μένα πάντως γιατί ξέρω ότι έκανα και κάνω λάθη.

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κρυο χερι
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 16-01-2020, 03:45
  2. Μια κρυο, μια ζεστη
    By anivia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 02-09-2016, 18:26
  3. Replies: 12
    Last Post: 10-07-2016, 21:17
  4. Replies: 113
    Last Post: 01-05-2011, 17:23
  5. Κρύο και επιθυμία για φαγητό
    By dominique in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 30-01-2010, 21:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •