Εχω προδιαβητη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146

    Εχω προδιαβητη?

    Βρε παιδια κανοντας ελεγχο θυροειδή λόγω κάποιων σύμπτωματων και οικογ ιστορικου μου έγραψε ο γιατρος και ζαχαρου. Το νηστείας οκ 86 αλλα η ολικη γλυκοζηλιωμενη 5.8. Εχω θορυβηθεί με οσα διαβαζω. Εχω προδιαβητη?? Τι να κανω ? Είμαι σε φάση που θελω σαν τρελλη υδατάνθρακες κ δε χορταινω ευκολα δε ξέρω τι συμβαίνει το απεδωσα στην ψυχολογία λόγω κλεισουρας κλπ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Ψυχολογία λόγω κλεισούρας. Εγώ το ρίχνω στις παστες, δεν αντέχεται άλλο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Κάτι πρέπει ομως να κανουμε!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,729
    Quote Originally Posted by agapoula View Post
    Κάτι πρέπει ομως να κανουμε!!
    μην μενεις στα λογια,
    πετα το ψυγειο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να ρωτήσεις τον ενδοκρινολόγο να στο εξηγήσει πιο αναλυτικά, αλλά έχει συγγενικό μου πρόσωπο ακριβώς αυτό το θέμα: Το χασιμότο και οι όζοι της δημιουργούν προδιάθεση για διαβήτη. Επίσης η καμπύλη ζαχάρου είναι ότι να 'ναι μέσα στη μέρα διότι δεν τρώει συχνά μικρά γεύματα όπως πρέπει/αυτά που πρέπει. Εδώ και 10 μέρες ακολουθεί τις συμβουλές της γιατρού ( περιορίζει άμυλο και ζάχαρες, προσπαθεί να τρώει έστω και λίγο κάτι σε πρωτεΐνη το πρωί και κάτι σε φρούτο για δεκατιανό εκεί που συνήθως δεν έτρωγε τίποτα ως το μεσήμέρι...) και σε κανα μήνα θα κάνει πάλι εξετάσεις να δει πως θα πάει.

  6. #6
    Elenia781
    Guest
    Οι οζοι πυροδοντουντε απο το καπνισμα.Εχω και γω . Παλιοτερα οι φτ των εργαστηριων (εχω κρατησει εξετασεις απο το 2006 και συγκρινω) ηταν με ανωτερες τιμές απο τις σημερινές τι θες HDL ,LDL, ζαχαρο χοληστερολη ολα τα μειωσανε για να γραφουν φαρμακα οι γιατροι και να λες τι μου συμβαινει. Το 86 ζαχαρο ειναι μια χαρα ,σε αναλογια με το βαρος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Δεν καπνιζω και βαρος νορμαλ !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Quote Originally Posted by agapoula View Post
    Δεν καπνιζω και βαρος νορμαλ !
    Καλημερα!

    Οταν κανεις εξετασεις για τον θυροειδη βλεπεις και αντισωματα ?Αν ειναι στα ορια ή κανονικα .
    Οζους εχω και εγω ,ξεκινησσν να εμφανιζονται λογο αγχους και ψυχολογικης πιεσης ,ενας καθε χρονος χωρις να καπνίζω ...

    Εκτος απο θυροειδη ειμαι και υποψια χασιμοτακη και λογο ιστορικου (μητερα με χασιμοτο) και επειδη τα αντισωματα μου ειναι στα ορια εδω και τεσσερα χρονια που τον εχω ..Σκεψου οτι ελενχω και την κορη μου απο τα δεκαπεντε της λογο κληρονομικοτητας και οι τιμες τις ειναι λιγο τσιμπιμενες ....

    Το ζαχαρο σου ειναι μια χαρα μην αγχωνεσαι το κυριοτερο στην ολη θεραπεια .
    Και η διατροφη να ξερεις ειναι το παν οταν εχεις θυροειδη και κυριως οταν εχεις προδιαθεση για αυτοανοσα που εμενα λογου αυτου και λογο πιεσης αρχισαν και σκανε το ενα μετα το αλλο...
    Κακη τροφη που τρεφει και τον θυροειδη και τα αυτοανοσα ειναι η ζαχαρη να το ξερεις .Οπως και τα καρκινικα μας κυταρρα ....
    Αν καταφερεις και την περιορίσεις ή ακομα και να την βγαλεις απο την ζωη σου θα σου κανει πολυ καλό!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σου. Εχεις απόλυτο δικιο , ο πατέρας μου οταν αγχωνεται του ανεβαινει πολυ!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •