Σχεση με Asperger
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Location
    GB
    Posts
    13

    Σχεση με Asperger

    Καλησπέρα σας.

    Εχω ενα μηνα που εχω χωρισει με το συντροφό μου (εγω 33 εκείνος 36) και δεν περναω καθολου καλα και προλαβε και βρηκε αλλη. Ο λογος που χωρισαμε ηταν η αδιαφορία τα νεύρα, η εμμονες με διαφορα θεματα κ εγω παντα να προσπαθω να κουλαρω την κατασταση ενω με ενοχλούσαν πραγματα. Παντα ζητουσε συγνωμη που φωναζε.. κ παντα τα ιδια. μου εχει μιλησει για διαφορα θεματά του αλλα ποτε δεν εδωσε ταμπελα γιατι δεν του αρεσει... εβλεπα οτι κατι περιεργο εχει πανω του αλλα με γοητευε ολο αυτο κ επισης οταν ειμασταν μαζι περνουσαμε αρκετα ομορφα, απλως ... εγω δεν ενιωθα συναισθηματικο δεσιμο κ του το ελεγα.. αυτος δε μου εδινε να καταλαβω πολλα.. αλλα φαινοταν οτι εκριβε πραματα..
    το θεμα ειναι οτι ο ιδιος ειναι ψυχιατρος κ ψυχαναλυτης και πιστευα οτι ξερει τι κανει.. εχει λεει ηδη αλλαξει μεσα απο την ψυχαναλυση την οποια ομως εχει σταματήσει. Εγω εκανα έκρηξη και τον άφησα γιατι δεν μπορώ να δικαιολογήσω όλες τις συμπεριφορές του. τα έφερε ομως ετσι ενα μηνα μετα η ζωή μου και ανακάλυψα τι ειναι το Asperger.. κ πλέον είμαι σίγουρη οτι το έχει..
    Φυσικα δεν ηθελε να χωρισουμε αλλα πληγωθηκα παρα πολυ στην προσπαθεια μου να επικοινωνήσω.. ομως οταν εμαθα για το Asperger τα ειδα ολα αλλιως.. κ θελω παλι να ειμαι μαζι του.. αισθανομαι οτι μου λειπει..
    τι να κανω?...

    ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν δεν περνούσες καλά, δεν επικοινωνούσες και μάλιστα όπως η ίδια λες, δεν αισθάνθηκες συναισθηματικό δέσιμο, γιατί θες να είσαι μαζί του; Τι άλλαξε; Καταρχήν δεν ξέρεις αν έχει Asperger, μπορεί απλά να εθελοτυφλείς για να "δικαιολογήσεις" τις άσχημες συμπεριφορές του και να τις ρίξεις εκεί. Αλλά και να έχει, οι άσχημες συμπεριφορές εξηγούνται, δεν σημαίνει σώνει και καλά ότι δικαιολογούνται και πρέπει να γίνονται ανεχτές.
    Μιας και ρωτάς γνώμες, εγώ σου λέω να κάτσεις εκεί που κάθεσαι, απλά ο πόνος του χωρισμού είναι κι όχι πραγματική κάψα να επιστρέψεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    αφου φωνασκουσε δεν περναγες καλα δεν αισθανοσουν πολλα για αυτον και μεσα σε εναν μηνα βρηκε και αλλη παει να πει οτι δεν ταιριαζετε ασε που δεν τον χαλασε και πολυ που χωρισατε
    ομως ευτυχως που χωρισατε. ριξε μαυρη πετρα και ασχολησου με καποιον αλλο. εχε υπο οψην σου οτι το να εχει καποιος ασπερεγκ δεν σημαινει οτι δικαιολογητε εαν βριζει μαλωνει φωναζει και μετα ζηταει και ενα συγγνωμη.
    δεν σου αξιζει ενας τετοιος συντροφος

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Location
    GB
    Posts
    13
    ετσι πιστευετε? οτι δε τον χαλασε? λυπαμαι που το διαβαζω αυτο.. απλως ελεγα οτι δε με θελει κ για αυτο συμπεριφερεται με αυτο τον τροπο. δεν ειπα οτι δεν ειχαμε καλες στιγμες απλως ειχε αυτες τις συμπεριφορες και εγω δεν μπορουσα να καταλαβω γιατι ... το οτι βρηκε αλλη νομιζα οτι ηταν γιατι δεν θελει να μενει μονος.. αλλα ολοι μου λετε αλλα. =(

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εξαρταται τι πιστευεισ ειναι η περιπτωση πωσ ερμηνευεισ την κακη συμπεριφορα εγω ασ πουμε μεγαλωσα με δουλεια κ σχολειο αποκλειεται να φερθω φυσιολογικα προσφατα εμαθα οτι ειναι φυσιολογικο κι ειναι ενταξει το προβλημα μου εμενα ειναι οτι ειμαι φτωχοσ απλα δεν κλεβω οπωσ οι περισσοτεροι οχι οτι μου λειπει κατι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Location
    GB
    Posts
    13
    οξυθυμία, αδιαφορια η οποία μου έλεγε ότι δεν ειναι έτσι οπως το αντιλαμβάνομαι... ενιωθα οτι δεν με υπολογιζει ενω ηξερα οτι ζοριζεται πολυ να κανει αυτα ποτυ ζητουσα, αλλα μου φαινοταν τοσο περιεργο που δεν ηταν δεδομενο ... το να με καταλαβει ας πουμε. κ σε ολα αυτα.. η αδυναμια του στο να επικοινωνει με γυναικες τις οποιες θεωρει φιλες του. αρχισα να εχω συμπεριφορες ζηλειας κ μου εριχνε ευθυνες για αυτο κ για το οτι επιζητουσα την προσοχη του. ενιωθα οτι ειναι μαζι μου επειδη απλως θελει μια γυναικα διπλα του, ενω μου ελεγε ειναι πολυ τυχερος που ειναι μαζι μου κ οτι θελει να ειναι μαζι μου αλλα ενιωθα οτι γινεται χειριστικος..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όποιος έχει άλλο τρόπο σκέψης απο εμάς δεν σημαίνει ότι έχει κάποια διάγνωση, ακόμα περισσότερο αν έχει ο ίδιος ειδικές γνώσεις και κάνει ψυχανάλυση με άλλους ειδικούς. Θα το ήξερε σίγουρα αν έχει Asperger εκτός κι αν το ξέρει και στο κρύβει, αν και από αυτά που λες και περιγράφεις, δεν το νομίζω.

    Άσχετα από αυτό, νομίζω ότι περιγράφεις μία σχέση καθόλου λειτουργική, ζοριζόσασταν και οι δύο μέσα σε αυτή και δεν τα βρίσκατε. Το θέμα δεν είναι να βγει κάποιος από πάνω, το θέμα είναι να δεις τι ίσως έκανες λάθος κι εσύ για να μην το επαναλάβεις σε κάποια επόμενη σχέση. Εδώ που τα λέμε, δεν μπορείς να εκβιάσεις τον άλλο να κάνει πράγματα που δεν του βγαίνουν μέσα στη σχέση ούτε να τον κόψεις από τις παρέες του επειδή ζηλεύεις. Ούτε να του τραβάς την προσοχή με λάθος τρόπο. Αν δεν αισθάνεσαι άνετα, αποχωρείς. Σίγουρα φταίνε και οι δύο όταν μια σχέση φτάνει σε χειρισμούς και τέτοια που λες.

    Άστο να πάει, τέλειωσε τώρα. Κοίτα μπροστά.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Location
    GB
    Posts
    13
    Εχω δωσει απλως την εικονα για την οποια τελειωσα αυτη τη σχεση. ειμαι ατομο που θελει να καταλαβει τον αλλο και να επικοινωνήσει σε βαθος, η ζηλεια δεν ειναι κατι που με περιγραφει απλως ειπα πως λόγω αυτής της ψυχρής συμπεριφοράς και λόγω του οτι εχει μια αδυναμια στο γειναικειο φύλο, αρχισα να ζηλεύω. Δε ζητουσα κατι παραλογο , ήταν τα δεδομένα σε μια σχεση, ενιωθα να μην το αντιλαμβανεται αλλα ειχε παντα τη διαθεση να προσπαθησει. εκει εγω ένιωθα οτι τον πιεζα ομως,εκει έπρεπε να μου πει τι συμβαινει. απο οσα εχω διαβασει μεχρει τωρα για αυτο το θεμα, επιβεβαιωνω ολα αυτα που δεν μπορούσα να εξηγήσω. Επισης επαναλαμβάνω συνεχώς ελεγε οτι δεν του αρεσουν οι ταμπελες. Πολλές φορες μου εδειχνε οτι εχει κατι με τον τροπο του αλλα ποτέ δεν το είπε ξεκάθαρα. στο μονο το οποιο εβαλε ταμπέλα ειναι οτι μικρός πέρασε καταθλιψη. Ειχα δικαίωμα να ξερω.
    Last edited by pineza; 26-02-2021 at 17:12.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Το ότι μέσα σε ένα μήνα κατάφερε να χωρίσει και να βρει κοπέλα εν μέσω πανδημίας που δεν βγαίνουμε κι έξω δεν σε προβληματίζει;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Location
    GB
    Posts
    13
    Μεσω εφαρμογής τη βρηκε. ναι με προβληματιζει αλλα ξερω οτι παιρνει επιβεβαιωση. στην πολη ειναι μονος του κ προφανως δεν ηθελε να βιωσει την απόρριψη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Δεν είναι τόσο απλό όσο το λες. Εδώ το τελευταίο μάθημα για το πτυχίο δίνεις και θες μια εβδομάδα να ξεκουραστείς, να ηρεμήσεις και να προχωρήσεις. Πόσο μάλλον να γνωρίσεις μια γυναίκα με σκοπό την σχέση ή έστω την ερωτική επαφή.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Location
    GB
    Posts
    13
    Για τους περισσότερους από εμάς ναι. Για εκείνον όμως;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα πες κι ότι έχει Asperger, εσύ γιατί νομίζεις ότι (αν υποθέσουμε ότι θέλεις και θέλει να είστε πάλι μαζί) τα πράγματα θα πάνε διαφορετικά; Εδώ άνθρωποι που μεγαλώνουνε παιδιά με το σύνδρομο κάνουνε χρόνια και χρόνια να καταλάβουν πως σκέφτονται, να αποδεχτούν κάποιες συμπεριφορές και να βρουν μοτίβα συμπεριφοράς για να μπορέσουν να συμβιώσουν μαζί τους και να είναι λειτουργικοί, συνήθως θυσιάζοντας πάρα πολλά από τα θέλω τους, γιατί είναι τα παιδιά τους. Μια σχέση ερωτική δεν είναι σχέση νοσοκόμας-ασθενή, αν κάτι σε καταπιέζει και σου τη σπάει και κάποιος έχει χαρακτηριστικά που δεν σου ταιριάζουν στον σύντροφο που θα ήθελες, ακόμα κι αν καταλάβεις ότι οφείλονται εκεί κι εκεί, τι θα αλλάξει; Θα τον αλλάξεις; Θεωρείς ότι θα το χειριστείς έτσι που θα αλλάξει προσωπικότητα αυτός; Θέλει; Δεν το βλέπω. Και να ήθελε, θα μπορούσε;

    Αν γνώριζες κάποιον άνθρωπο που τα πηγαίνατε πολύ καλά και μάθαινες ότι έχει Asperger, κανένα πρόβλημα. Αν γνωρίζεις έναν άνθρωπο που έχει Asperger και τα πάτε χάλια, γιατί ξαφνικά θα τα πάτε καλά αν μάθεις ότι έχει Asperger; Ακόμα χειρότερα, αν τον χώρισες κι είχατε εντάσεις κι αυτός τα έχει με άλλη, γιατί θεωρείς ότι θα μπορέσεις με βάση τη διάγνωση να τον φέρεις πίσω; Δεν ξέρω, μου φαίνονται κάπως όλα αυτά που σκέφτεσαι.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Location
    GB
    Posts
    13
    Καλα τωρα αληθεια? Μα σας εξηγω οτι ειχε μια τετοιου τυπου συμπεριφορα και δεν εβγαζα ακρη. ενιωθα ανασφαλεια γιαιτ το μυαλο μου μου ελεγε οτι ο τυπος δε θελει ναειναι μαζι μου. τωρα απλως ειδα φως στο τουνελ. τελος παντων . σας ευχαριστω για το ενδιαφερον.Καλη συνεχεια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πάντα μου κάνει εντύπωση που ανοίγετε θέματα απλά για να ακούσετε αυτά που θέλετε κι αν ακούτε κάτι άλλο που δεν σας αρέσει κόβετε την συζήτηση...
    Καλή Συνέχεια και σε εσένα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σχεση 2 ετων και παραλληλη σχεση 6 μηνων
    By vicky.a in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 132
    Last Post: 14-10-2017, 21:28
  2. σχέση-asperger
    By akrida in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 32
    Last Post: 21-08-2015, 12:51
  3. gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
    By in_flames in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 23-12-2011, 23:23
  4. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 20:34
  5. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 20:49

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •