Αυπνια και Στρες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    11

    Αυπνια και Στρες

    Καλησπερα,ηθελα να ρωτησω αν εχει δοκιμασει κανεις να παρει βαλεριανα μαζι με αντικαταθληπτικο ταχειας δρασης (Trittico).Εχω οξεια αυπνια εδω και σχεδον 2 μηνες,ο γιατρος μου ειπε να παρω trittico,το χω παρει εδω και 3-4 μερες αλλα μονο του δεν κανει και πολλα πραγματα.Να προσθεσω οτι ξεκινησα και enlift το πρωι ειμαι στην 20η μερα οποτε εχω δρομο ακομα μεχρι να αρχισει να δρα στο θεμα υπνου.Βαλεριανα η μελατονινη κανει να παρουμε μαζι με τα αντικαταθληπτικα?αν εχει καποιος προσωπικη εμπειρια θα με βοηθουσε

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Τι κάνεις; Έχουμε ξαναμιλήσει. Το trittico στο έδωσε ειδικά για τον ύπνο ε; Δεν έχω συνδυάσει βαλεριάνα ή μελατονίνη με αντικαταθλιπτικό. Επαιρνα βαλεριάνα με μελατονίνη πριν ξεκινήσω αντικαταθλιπτικό με πενιχρά αποτελέσματα στον ύπνο. Νομίζω πως καλό είναι να το αποφύγεις. Μήπως ο γιατρός σου είπε πόσο κάνει να δράσει το trittico στον ύπνο; Εγώ ρεμερον που παίρνω για τον ύπνο κυρίως πήρε μερικές μέρες να στρώσει ο ύπνος, καμιά βδομάδα νομίζω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν νομίζω να σε πειράξει , οταν επαιρνα αντικαταθλιπτικο επαιρνα και μελατονινη. Αλλά καλυτερα να ρωτήσεις τον γιατρό που σου συνταγογράφησε το αντικαταθλιπτικο ή να ψάξεις στο ίντερνετ για αλληλεπιδράσεις.

    Μια νύχτα, την περιοδο που ειχα συνεχιζομενες αυπνιες, είχα πάρει δύο βαλεριανες σε χαπάκι, είχα πιει χαμομήλι, γάλα με μέλι, άλλο ένα φυτικό σκεύασμα με μελατονινη και 0.25 ζαναξ και πάλι δεν είχα κοιμηθεί. Είχα πάρει τηλ στα επειγοντα να ρωτήσω αν θα πάθω τίποτα με όλα αυτά και μου είπαν να πάρω κι άλλο ζαναξ για να κοιμηθώ.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Τι κάνεις; Έχουμε ξαναμιλήσει. Το trittico στο έδωσε ειδικά για τον ύπνο ε; Δεν έχω συνδυάσει βαλεριάνα ή μελατονίνη με αντικαταθλιπτικό. Επαιρνα βαλεριάνα με μελατονίνη πριν ξεκινήσω αντικαταθλιπτικό με πενιχρά αποτελέσματα στον ύπνο. Νομίζω πως καλό είναι να το αποφύγεις. Μήπως ο γιατρός σου είπε πόσο κάνει να δράσει το trittico στον ύπνο; Εγώ ρεμερον που παίρνω για τον ύπνο κυρίως πήρε μερικές μέρες να στρώσει ο ύπνος, καμιά βδομάδα νομίζω.
    καλημερα φιλε μου,ναι το trittico μου το εδωσε για τον υπνο μεχρι να με πιασει το enlift σε κανα μηνα,τις πρωτες 3 μερες επαιρνα την χαμηλη δοση των 75mg (σκεψου το 1/4 της μεγιστης ημερησιας δοσης) αλλα επειδη δεν ειδα μεγαλες διαφορες,το ανεβασα στα 150 mg και βελτιωθηκε λιγο ο υπνος εφτασα να κοιμαμαι κανα 6ωρο που δεν ειναι ιδανικο προφανως αλλα ειναι πολυ καλυτερο απο τα 3-4ωρα που βαραω εδω και κανα μηνα.Τελικα δεν πηρα βαλεριανα γιατι φοβηθηκα να τα παρω ολα μαζι,πηρα τις προηγουμενες μερες μελατονινη μια δυο φορες κατα την διαρκεια της νυχτας που ξυπνουσα και το ματι ηταν γαριδα για να με βοηθησει να ξανακοιμηθω.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν νομίζω να σε πειράξει , οταν επαιρνα αντικαταθλιπτικο επαιρνα και μελατονινη. Αλλά καλυτερα να ρωτήσεις τον γιατρό που σου συνταγογράφησε το αντικαταθλιπτικο ή να ψάξεις στο ίντερνετ για αλληλεπιδράσεις.

    Μια νύχτα, την περιοδο που ειχα συνεχιζομενες αυπνιες, είχα πάρει δύο βαλεριανες σε χαπάκι, είχα πιει χαμομήλι, γάλα με μέλι, άλλο ένα φυτικό σκεύασμα με μελατονινη και 0.25 ζαναξ και πάλι δεν είχα κοιμηθεί. Είχα πάρει τηλ στα επειγοντα να ρωτήσω αν θα πάθω τίποτα με όλα αυτά και μου είπαν να πάρω κι άλλο ζαναξ για να κοιμηθώ.
    εγω ενω ημουν πρωταρης στο xanax,λογω εντονης αυπνιας εφτασα να παιρνω μετα απο ενα μηνα περιπου 4 χαπακια 0.25 την ημερα για να μπορεσω να κοιμηθω και για να ειμαι λειτουργικος μεσα στη μερα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν βίωσα ποτέ εθισμό προσωπικά. Πέρυσι το έπαιρνα για αρκετούς μήνες, 0.25 την ημέρα, αλλά το έκοψα χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Για κάποιο λόγο με έπιανε η πολύ χαμηλή δόση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Anas93 View Post
    καλημερα φιλε μου,ναι το trittico μου το εδωσε για τον υπνο μεχρι να με πιασει το enlift σε κανα μηνα,τις πρωτες 3 μερες επαιρνα την χαμηλη δοση των 75mg (σκεψου το 1/4 της μεγιστης ημερησιας δοσης) αλλα επειδη δεν ειδα μεγαλες διαφορες,το ανεβασα στα 150 mg και βελτιωθηκε λιγο ο υπνος εφτασα να κοιμαμαι κανα 6ωρο που δεν ειναι ιδανικο προφανως αλλα ειναι πολυ καλυτερο απο τα 3-4ωρα που βαραω εδω και κανα μηνα.Τελικα δεν πηρα βαλεριανα γιατι φοβηθηκα να τα παρω ολα μαζι,πηρα τις προηγουμενες μερες μελατονινη μια δυο φορες κατα την διαρκεια της νυχτας που ξυπνουσα και το ματι ηταν γαριδα για να με βοηθησει να ξανακοιμηθω.
    Καλό είναι και το 6ωρο. Μια χαρά. Κοίτα, βαλεριάνα με μελατονίνη δεν παθαίνει κανείς τίποτα αν τα συνδυάσει, υπάρχουν πολλά συμπληρώματα που τα συνδυάζουν. Κι εγώ έπαιρνα ένα τέτοιο γιατί σκέτη η μελατονίνη μου προκαλούσε πλήρη αϋπνία και η σκέτη βαλεριάνα δεν έκανε πολλά. Απλά επειδή παίρνεις το τριτικο φοβήθηκα μήπως δεν αισθανθείς καλά. Καλή συνέχεια.

Similar Threads

  1. Στρες;
    By Κωστας in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 05-07-2020, 02:24
  2. Αϋπνία
    By Ds1 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 7
    Last Post: 02-06-2020, 13:11
  3. ΣΤΡΕΣ, ΑΥΠΝΙΑ, ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΞΕΛΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΗΣΗ
    By nektarios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 18-04-2020, 17:49
  4. στρες...εχω στρες...και φοβο
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 23-09-2016, 13:08
  5. ΑΥΠΝΙΑ
    By dora-agxos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 13
    Last Post: 11-01-2011, 17:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •