βυθιζομαι - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 49
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω ntiaki.
    στο δωματιο ειμαι sonia. δε βγαινω.μονο τουαλετα και να φερω φαγητο στο δωματιο. εχω αγχος γιατι τη δευτερα πρεπει να βγω εξω και σκεφτομαι απο τωρα πως θα γινει αυτο...??? .εχω τεραστια αγωνια και αγχος.φοβαμαι
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Boo πρεπει να κανεις κατι για να βρεις τη ηρεμία σου, πρέπει να δεις με ποιο συνδυασμό φαρμάκων νιώθεις καλά ή τουλάχιστον θεωρείς πως είναι ικανοποιητική η ζωή σου. Σημασία δεν έχει τι σου λένε οι άλλοι αλλά πως εσύ και με ποιο τρόπο κατευνάζονται όλα αυτά που σε ανησυχούν.

    Κοίτα να δεις επειδή το να θυμόμαστε μετά από 20 ημέρες πως ήμασταν την πρώτη είναι πολύ δύσκολο εγώ στη θέση σου θα κράταγα ένα ημερολόγιο και θα έγραφα πως νιώθω το πρωι τι σκεπτομαι ακούω και βλέπω το ίδιο και το μεσημέρι το ίδιο και το βράδυ και θα το έκανα κάθε ημέρα αυτό.

    Κάθε φορά που θα μου έκαναν αλλαγή θα έγραφα την μέρα ου ξεκίνησε η αλλαγή και το πως θα ένιωθα πρωι μεσημέρι βράδυ και θα συγκρινα πως ήμουν προηγουμένως, με τις ημέρες που έκανα την αλλαγή.

    Πρέπει να υπάρχει ένας συνδυασμός φαρμάκων που θα σου δίνει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και το θέμα είναι να βρεις σεσύ η ίδια ποιος συνδυασμός σου ταιριάζει καλύτερα. Αυτό για να το πετύχεις μόνο με σύγκριση γινεται και για να υπάρξει αυτή η σύγκριση και να καταλήξεις σε συμπέρασμα πρέπει να γράφεις πως νιώθεις κάθε ημέρα, τι ακούς, τι βλέπεις, τι σκέφτεσαι τι νιώθεις.

    Ξέρω ότι είναι δύσκολο γιατί θα πρέπει να γράφεις τα πάντα εκεί, αλλά είναι ο ιδανικότερο τρόπος να βοηθήσεις τον εαυτό σου για να είσαι όσο το δυνατόν καλύτερα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δεν ειναι κακη ιδεα αυτο.
    και θα πρεπει να τα δειχνω στη ψυχοθεραπεια αυτα λες?
    δεν υπαρχει συνδυασμος φαρμακων που να με κανει να νοιωσω για καιρο καλα.
    σημερα μετα απο αλλαγη 2 ημερων τις ωρες που τα παιρνω ειδα αποτελεσμα στο οτι δε νυσταζω ολη μερα με 1 κουπα καφε μονο
    και καποια πραγματα δεν αλλαζουν οτι και να κανω.
    η παρακολουθηση δε φευγει. απλα μαλακωνει οπως την προηγουμενη εβδομαδα για 3-4μερες
    πρεπει να πω του γιατρου για τους εξωγηινους και για τους πραγματικους μου γονεις που τους εχουν φυλακισει καπου μακρυα μου?
    εχω πει μονο για το fbi.. αλλα φοβαμαι να του ανοιχτω τοσο.. και δε θα του το ελεγα θα του το εγραφα μην τυχον εχουν βαλει κοριους
    Last edited by boo; 28-02-2021 at 02:39.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by boo View Post
    δεν ειναι κακη ιδεα αυτο.
    και θα πρεπει να τα δειχνω στη ψυχοθεραπεια αυτα λες?
    δεν υπαρχει συνδυασμος φαρμακων που να με κανει να νοιωσω για καιρο καλα.
    σημερα μετα απο αλλαγη 2 ημερων τις ωρες που τα παιρνω ειδα αποτελεσμα στο οτι δε νυσταζω ολη μερα με 1 κουπα καφε μονο
    και καποια πραγματα δεν αλλαζουν οτι και να κανω.
    η παρακολουθηση δε φευγει. απλα μαλακωνει οπως την προηγουμενη εβδομαδα για 3-4μερες
    πρεπει να πω του γιατρου για τους εξωγηινους και για τους πραγματικους μου γονεις που τους εχουν φυλακισει καπου μακρυα μου?
    εχω πει μονο για το fbi.. αλλα φοβαμαι να του ανοιχτω τοσο.. και δε θα του το ελεγα θα του το εγραφα μην τυχον εχουν βαλει κοριους
    Βοο μου το αν θα τους δείξεις ή αν θα αποκαλύψεις πως κρατάς ημερολόγιο με το τι νιώθεις ακούς βλέπεις και σκέφτεσαι είναι καθαρά δικό σου θέμα, δεν το κάνεις για αυτούς το κάνεις για εσένα για να δεις πως είσαι μέρα με την μέρα ανάλογα με τα φάρμακα που παίρνεις να βάζεις και το πόσους καφέδες πίνεις για να ξυπνήσεις..

    Εκεί όπου δεν μπορει κάνεις να δει τι γράφεις μπορείς να γράφεις ότι θέλεις ότι σκέφτεσαι, ότι νιώθεις, ότι ακούς και πότε όλα αυτά κατευνάζουν και με τι φάρμακα είδες αυτή τη διαφορά. Μετά αν θες μπορείς να πας στο γιατρό και να του πεις πχ ξέρεις αυτό το μήνα που κάναμε αυτή την αλλαγή ήμουν καλύτερα γιατί έπινα μια κούπα καφέ αντί για περισσότερες και ήμουν καλύτερα. Θα σε ρωτήσει αυτός μετά πως το ξέρεις και μου το λες, το αν θα του το αποκαλύψεις ή όχι είναι δικό σου θέμα, είναι θέμα εμπιστοσύνης.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    θα το προσπαθησω να το κανω.δε ξερω αν μπορω να κρατησω για πολυ μια δουλεια.τα παραταω στη μεση..
    το εκανα στον 1ο γιατρο πριν χροοοονια..
    ειναι καλο αυτο γιιατι δεν εχω μνημη
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    κι ομως , λειτουργει το minitτan , στην αγχωδη κτθλψη ,......................το 2-25 παιρνω , και εφεξορ των 75,..............μετα απο πολλες δοκιμες....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δεν εχω καταθλιψη mac. ευχαριστω παντως
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #23
    garfield
    Guest
    Καλησπερα boo σε ευχαριστουμε που μοιραζεσαι τις εμπειριες σου γιατι μας βοηθας. Το leponex μου το συστησε κι εμενα ο γιατρος μου σε περιπτωση που δεν πιασει το abilify. Ομως εγω δεν θελω να το παρω γιατι εχω διαβασει εδω στο φορουμ απο εσενα και αλλους οτι ειναι επικινδυνο. Εξαλλου η περιπτωση μου ειναι αγχος με ψυχωτικα στοιχεια. Με προβληματιζει πολυ το θεμα με αυτο το φαρμακο και ποσο ευκολα το δινουν οι γιατροι.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα garfield
    δε θελω να σε αποτρεψω να παρεις leponex. δεν ειμαι γιατρος και εχω γραψει με βαση εμπειριες παιδιων που το εχουν παρει και οτι εχω συζητησει πληροφοριακα απο τους γιατρους.
    παντως εχω να πω πως μεταξυ abilify και leponex υπαρχει μεγαααλη γκαμα αντιψυχωτικων που μπορεις να δοκιμασεις.
    εχω δοκιμασει καμια 10αρια αντιψυχωτικα γι αυτο μου το προτεινουν καποιοι γιατροι.
    το abilify ειναι ελαφρυ ενω το leponex το πιο βαρυ. συζητα και με κανεναν αλλο γιατρο.. υπαρχουν πολλες επιλογες που μπορουν να σε βοηθησουν.

    αυτα εχω δοκιμασει..

    zyprexa
    seroquel
    aloperidin
    dipiperon
    solian
    risperdal
    solidon
    clopixol
    sequelia
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    οποιος μπορει να με κανει να νοιωσω οτι εχω καποια παθηση και οτι δεν ειναι ειδικες ικανοτητες αυτο που μου συμβαινει τοσα χρονια τι να πω..θα ειναι μεγαλος μαγκας.
    δε μπορω να καταλαβω γιατι οτι μου συμβαινει δεν ειναι αληθεια
    γιατι παντου ακουω ειναι της παθησης και ειναι της παθησης.
    γιατι απαγορευται να ειναι αληθινο αυτα που νοιωθω? και καποια τα εχω επιβεβαιωσει κιολας?
    δε θελω να βγω απο το δωματιο.φοβαμαι να βγω εξω.τρεμω να βγω εξω. δε θελω επαφη με τους ανθρωπους ουτε με τηην οικογενεια γιατι με παρακολουθουν
    και θα πει κποιος οπως μου εχουν πει.. τι ειδικες ικανοτητες ειναι αυτες που σου προκαλουν τετοιες δυσκολιες?
    εεεμ μπορει να ειναι ο τιμημα αυτο. να γνωριζω και για αυτο να δυσκολευομαι.
    απλα θα ηθελα να μην τα ενοιωθα ολα αυτα εστω για 1 μερα στο 10ημερο... να παρω μια ανασα.
    κατι να γινοταν και να ξεχνουσα..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ναι αυτο ειναι. θελω να ξεχαστω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    και ισως ειναι και ο λογος που δε με πιανουν τα φαρμακα.
    γιατι πολυ απλα δεν εχω παθηση
    δεν εχω δικιο?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #28
    boo δεν μπορώ να πω κάτι που να σε κάνει να νιώσεις καλύτερα εκτός από ευχές.
    Έχω όμως να πω κάτι που θεωρώ ότι μπορεί να λειτουργήσει σε σένα με τη λογική.

    Λες ότι σε τάραξε μία "πραγματικότητα" που σου ανέφερε ο γιατρός. πριν από αυτό εσύ είχες άλλη εικόνα. Και μετά λες σου γκρεμίστηκε κάτι επειδή σου σχολίασε "δεν είναι ακριβώς έτσι".

    Ε λοιπίν για σκέψου. δεν είναι σαν να καθιστούμε τους εαυτούς μας ως κορυφές; Ως θεούς; Να πρέπει δηλαδή να εγκρίνοτυμε την πραγματικότητα αλλιώς δεν θα τη δεχτούμε.
    Μα είναι έξω από εμάς η πραγματικότητα. Γύρω μας, μας περιβάλει. Εμείς την συναποτελούμε απλά. Γιατί λοιπόν να πρέπει να πάρουμε θέση αν είναι όπως τη θέλουμε ή όχι;

    Να αίρεσαι όταν κάτι δεν είναι όπως το περίμενες. Σημαίνει ότι έκανες ένα καινούργιο βήμα κι έμαθες κάτι καινούργιο. Διόρθωσες το παλιό σφάλμα.

    Αυτά.

  14. #29
    hlias1988
    Guest
    Εγω πιστευω οτι πρεπει περα απο τα φαρμακα πρεπει να βοηθησεις και εσυ τον ευατο σου... και ο αλλος μπορει να ακουει φωνες και να μην πηγαινει καν σε ψυχιατρο.. απλα το προσπερνα.. οσα φαρμακα και να παρειε τις σκοτουρεε τι ζωης δεν προκειτε να γλυτωσεις.... αυτη ειναι η γνωμη μου....

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by boo View Post
    οποιος μπορει να με κανει να νοιωσω οτι εχω καποια παθηση και οτι δεν ειναι ειδικες ικανοτητες αυτο που μου συμβαινει τοσα χρονια τι να πω..θα ειναι μεγαλος μαγκας.
    δε μπορω να καταλαβω γιατι οτι μου συμβαινει δεν ειναι αληθεια
    γιατι παντου ακουω ειναι της παθησης και ειναι της παθησης.
    γιατι απαγορευται να ειναι αληθινο αυτα που νοιωθω? και καποια τα εχω επιβεβαιωσει κιολας?
    δε θελω να βγω απο το δωματιο.φοβαμαι να βγω εξω.τρεμω να βγω εξω. δε θελω επαφη με τους ανθρωπους ουτε με τηην οικογενεια γιατι με παρακολουθουν
    και θα πει κποιος οπως μου εχουν πει.. τι ειδικες ικανοτητες ειναι αυτες που σου προκαλουν τετοιες δυσκολιες?
    εεεμ μπορει να ειναι ο τιμημα αυτο. να γνωριζω και για αυτο να δυσκολευομαι.
    απλα θα ηθελα να μην τα ενοιωθα ολα αυτα εστω για 1 μερα στο 10ημερο... να παρω μια ανασα.
    κατι να γινοταν και να ξεχνουσα..
    Ακου εγώ δεν θα σου πω αν είναι της πάθησης σου ή αλήθεια αυτά που νιώθεις. Θα σου κάνω μια ερωτηση όμως, πιστεύεις πως έχει βασικούς λόγους το fbi να σε παρακολουθεί και αν ναι γιατι;
    Καταρχήν γνωρίζεις τι είναι το fbi και με τι ασχολείται;

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Βυθίζομαι
    By NaYa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 24-06-2020, 00:21
  2. νιώθω να βυθίζομαι
    By DIMITRA@ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 08-02-2014, 20:50
  3. Βυθιζομαι....
    By πιεσμενη in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 31-05-2012, 01:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •