Ισορροπία ή Αδιαφορία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    18

    Question Ισορροπία ή Αδιαφορία;

    Ήρθε και μου μίλησε πριν 2 μήνες σε μια καθημερινή μετακίνηση 6. Ανταλλάξαμε κινητά και κανονίσαμε να βρεθούμε. Περάσαμε έναν υπέροχο μήνα μαζί από άποψη επικοινωνίας και σεξ. Δυστυχώς, πάνω στον μήνα έπρεπε να φύγω από την χώρα λόγω σπουδών. Είπαμε πως θα δούμε πως θα πάει. Τώρα, έναν μήνα πλέον μακριά, μιλάμε καθημερινά και το ενδιαφέρον κρατιέται προς το παρόν ζωντανό. Απολαμβάνω πολύ να του μιλάω και παρόλο που μου λείπει πολύ η σωματική επαφή, δεν θα ήθελα να χάσω αυτό που μπορώ να έχω (μηνύματα, τηλέφωνα) και όταν επιστρέψω (σε 2 μήνες περίπου) να τον ξαναδώ από κοντά. Δεν έχουμε δώσει τίτλο σε όλο αυτό και άρα δεν έχουμε αποκλειστικότητα. Εκείνος λέει πως εάν υπάρξει άλλος για ένα βράδυ δεν τον αφορά και δεν θέλει να το μάθει, μόνο εάν γνωρίσω κάποιον που μου αρέσει πραγματικά και κινδυνεύει να αντικαταστήσει την μεταξύ μας σχέση να του το πω, γιατί τότε θα υπάρχει πρόβλημα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να του αρέσω πολύ και ταυτόχρονα να μην τον ενοχλεί εάν βρεθώ με άλλον (ακόμα κι αν είναι μόνο για την καύλα). Έχει ενθουσιαστεί μαζί μου αλλά δεν τον ενδιαφέρει να με χάσει; Δεν μπορώ να τον καταλάβω. Από την άλλη, καταλαβαίνω πως θα ήταν βιαστικό να μπούμε σε μια σχέση εξ αποστάσεως τόσο σύντομα, εν καιρώ κορονοϊού, με επόμενη ημερομηνία συνάντησης 3 μήνες μετά. Οπότε δεν θα ήθελα κάτι παραπάνω. Απλώς θέλω να καταλάβω πως είναι τόσο απαθής πάνω στο θέμα. Κι εγώ καταλαβαίνω πως ένα βράδυ μπορεί να θελήσει να βρεθεί με κάποια λόγω καύλας, αλλά λίγο μέσα μου θα με ενοχλήσει πιστεύω, θα ζηλέψω. Εκείνος γιατί δεν νιώθει το ίδιο; Δεν τον νοιάζει; Είναι τόσο ισορροπημένος και πρέπει εγώ να διαχειριστώ καλύτερα την ζήλεια μου; Έχω μπερδευτεί.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Νομίζω σε αγαπάει και φοβάται μη σε περιορίσει και φύγεις γι αυτό!

    Νομίζω τον νοιάζει και τον κόβει αλλά φοβάται να σε περιορίσει μην τυχόν στενοχωρηθείς. Η αγάπη του είναι τόση που σε θέτει ελεύθερη να τον αγαπήσεις χωρίς υποχρέωση

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αφου στο τελοσ θα τον εκδικηθεισ μη μασ γαμασ καθομαστε κ γραφουμε τσαμπα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    18
    Γίνεται να μιλάμε για αγάπη και τόσο δυνατά συναισθήματα όταν γνωριζόμαστε δύο μήνες μόνο όμως;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αφου στο τελοσ θα τον εκδικηθεισ μη μασ γαμασ καθομαστε κ γραφουμε τσαμπα
    Δεν έχω να τον εκδικηθώ για κάτι γιατί δεν είμαι θυμωμένη με αυτήν την κατάσταση. Απλά θέλω να την καταλάβω καλύτερα :)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    18
    Γίνεται να μιλάμε για αγάπη και τόσο δυνατά συναισθήματα όταν γνωριζόμαστε δύο μήνες μόνο όμως;
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Νομίζω σε αγαπάει και φοβάται μη σε περιορίσει και φύγεις γι αυτό!

    Νομίζω τον νοιάζει και τον κόβει αλλά φοβάται να σε περιορίσει μην τυχόν στενοχωρηθείς. Η αγάπη του είναι τόση που σε θέτει ελεύθερη να τον αγαπήσεις χωρίς υποχρέωση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by tiredpanda View Post
    Γίνεται να μιλάμε για αγάπη και τόσο δυνατά συναισθήματα όταν γνωριζόμαστε δύο μήνες μόνο όμως;
    Βεβαίως και μπορούμε, το λέω κρίνοντας από τον εαυτό μου. Ο πρώτος καιρός είναι τα αισθήματα εντονότερα και υψηλότερα. Δεν έχει υπάρξει καμία απογοήτευση και τα συναισθήματα είναι πολύ έντονα και ευγενικά.

    Πίστεψε σε αυτή τη σχέση και δέξου ότι μπορεί τα πράγματα να είναι ιδανικά

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    18
    Απλώς μπερδεύομαι γιατί στο μυαλό μου η έννοια του έρωτα είναι άμεσα συνδεδεμένη με την ανάγκη να έχεις τον άλλον μόνο για σένα. Όχι;
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Βεβαίως και μπορούμε, το λέω κρίνοντας από τον εαυτό μου. Ο πρώτος καιρός είναι τα αισθήματα εντονότερα και υψηλότερα. Δεν έχει υπάρξει καμία απογοήτευση και τα συναισθήματα είναι πολύ έντονα και ευγενικά.

    Πίστεψε σε αυτή τη σχέση και δέξου ότι μπορεί τα πράγματα να είναι ιδανικά

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by tiredpanda View Post
    Απλώς μπερδεύομαι γιατί στο μυαλό μου η έννοια του έρωτα είναι άμεσα συνδεδεμένη με την ανάγκη να έχεις τον άλλον μόνο για σένα. Όχι;
    Έτσι είναι, η πραγματική αγάπη είναι μονογαμική (ό,τι κι αν λένε διάφοροι στη σημερινή εποχή). Όμως, νομίζω ότι μάλλον έχει δίκιο αυτός που είπε ότι αυτό το λέει από φόβο μη σε χάσει και όχι επειδή δεν σε αγαπάει και δεν σε θέλει αποκλειστικά δική του!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    18
    Να με χάσει γιατί πιστεύει ότι θα πιεστώ μέσα σε μια σχέση (δεδομένων των συνθηκών);
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Έτσι είναι, η πραγματική αγάπη είναι μονογαμική (ό,τι κι αν λένε διάφοροι στη σημερινή εποχή). Όμως, νομίζω ότι μάλλον έχει δίκιο αυτός που είπε ότι αυτό το λέει από φόβο μη σε χάσει και όχι επειδή δεν σε αγαπάει και δεν σε θέλει αποκλειστικά δική του!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by tiredpanda View Post
    Να με χάσει γιατί πιστεύει ότι θα πιεστώ μέσα σε μια σχέση (δεδομένων των συνθηκών);
    Ναι, και δεδομένων των συνθηκών, αλλά και από την περιρρέουσα ατμόσφαιρα (όταν είμαστε νέοι πρέπει να πειραματιζόμαστε, να αποκτήσουμε πολλές εμπειρίες, οι δεσμεύσεις είναι για τους μεγάλους κλπ.)

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Και αυτό παίζει ότι δηλαδη θέλει να κρατήσει μια σχέση μαζί σου βασικη αλλα ίσως να θέλει και αυτός να έχει μια ελευθερία όταν θα έχει όρεξη να πάει με κάποια και να εκτονώσει αυτή την ανάγκη. Από την στιγμή που θα είστε για ένα διάστημα σε απόσταση τι άλλο μπορείς να κάνεις για να κρατήσεις αυτή τη σχέση; συμφέρει και τους δύο αυτό...τωρα εάν υπάρχει μια μεγάλη πιθανότητα να βρει κάτι άλλο καλύτερο από σένα εκεί που θα πειραματίζεται...αυτο είναι άλλο θέμα. Όμως αυτό ισχύει και για σένα

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    18
    Συμφωνώ απόλυτα. Αυτό που σκέφτομαι είναι αν θα έπρεπε να με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν τον φοβίζει το αν θα βρω κάτι καλύτερο από την στιγμή που έχω την ελευθερία να κάνω ότι θέλω. Αν τον ένοιαζε παραπάνω θα τον φόβιζε ή δεν λειτουργεί έτσι γιατί είμαστε από απόσταση; Εμένα με φοβίζει λίγο για εκείνον αλλά σε γενικές γραμμές έχουμε πολύ καλή χημεία σε όλα και περνάμε τέλεια. Δηλαδή όλο αυτό είναι κάτι ξεχωριστό και για μένα και για εκείνον (το ξέρω γιατί έχει συζητηθεί) οπότε δεν με αγχώνει τόσο γιατί δεν πιστεύω ότι είναι εύκολο να βρει άλλη που να ταιριάζει τόσο και να περνάει τόσο καλά
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Και αυτό παίζει ότι δηλαδη θέλει να κρατήσει μια σχέση μαζί σου βασικη αλλα ίσως να θέλει και αυτός να έχει μια ελευθερία όταν θα έχει όρεξη να πάει με κάποια και να εκτονώσει αυτή την ανάγκη. Από την στιγμή που θα είστε για ένα διάστημα σε απόσταση τι άλλο μπορείς να κάνεις για να κρατήσεις αυτή τη σχέση; συμφέρει και τους δύο αυτό...τωρα εάν υπάρχει μια μεγάλη πιθανότητα να βρει κάτι άλλο καλύτερο από σένα εκεί που θα πειραματίζεται...αυτο είναι άλλο θέμα. Όμως αυτό ισχύει και για σένα

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by tiredpanda View Post
    Συμφωνώ απόλυτα. Αυτό που σκέφτομαι είναι αν θα έπρεπε να με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν τον φοβίζει το αν θα βρω κάτι καλύτερο από την στιγμή που έχω την ελευθερία να κάνω ότι θέλω. Αν τον ένοιαζε παραπάνω θα τον φόβιζε ή δεν λειτουργεί έτσι γιατί είμαστε από απόσταση; Εμένα με φοβίζει λίγο για εκείνον αλλά σε γενικές γραμμές έχουμε πολύ καλή χημεία σε όλα και περνάμε τέλεια. Δηλαδή όλο αυτό είναι κάτι ξεχωριστό και για μένα και για εκείνον (το ξέρω γιατί έχει συζητηθεί) οπότε δεν με αγχώνει τόσο γιατί δεν πιστεύω ότι είναι εύκολο να βρει άλλη που να ταιριάζει τόσο και να περνάει τόσο καλά
    Ναι αλλά από την άλλη τι πρεπει να κάνει; να σε κρατήσει με λουριά και να σου βάλει περιορισμούς ; χειρότερα θα ήταν. Θα είχες διπλάσια πιθανότητα να φύγεις επειδή πιεστηκες. Σκέψου τα υπέρ και τα κατά, μιλήστε και μαζί και βρείτε τι είναι καλύτερο για τη σχέση σας.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    36
    [QUOTE=tiredpanda;1152779]Συμφωνώ απόλυτα. Αυτό που σκέφτομαι είναι αν θα έπρεπε να με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν τον φοβίζει το αν θα βρω κάτι καλύτερο από την στιγμή που έχω την ελευθερία να κάνω ότι θέλω. Αν τον ένοιαζε παραπάνω θα τον φόβιζε ή δεν λειτουργεί έτσι γιατί είμαστε από απόσταση; Εμένα με φοβίζει λίγο για εκείνον αλλά σε γενικές γραμμές έχουμε πολύ καλή χημεία σε όλα και περνάμε τέλεια. Δηλαδή όλο αυτό είναι κάτι ξεχωριστό και για μένα και για εκείνον (το ξέρω γιατί έχει συζητηθεί) οπότε δεν με αγχώνει τόσο γιατί δεν πιστεύω ότι είναι εύκολο να βρει άλλη που να ταιριάζει τόσο και να περνάει τόσο καλά[/QUOTE

    2 μήνες δεν είναι αρκετός χρόνος για να είσαι σίγουρη ότι ταιριάζετε τόσο πολύ κ είναι λάθος κατά την άποψη μου να πιστεύεις ότι δε μπορείτε να βρείτε αλλά άτομα να περνάτε το ίδιο καλά..Τους πρώτους μήνες ανακαλύπτεται ακόμα ο ένας τον άλλον..Ο πραγματικός χαρακτήρας εμφανίζεται σιγά σιγά..κ ο χρόνος είναι εκείνος που θα δείξει αν όντως ταιριάζετε..
    Έχεις δίκιο ότι δεν υφίσταται αγάπη τους πρώτους μήνες.. ενθουσιασμός ναι.. έρωτας ναι..
    Μπορεί αυτό που σου είπε κ σε προβλημάτισε τόσο να μην σημαίνει αδιαφορία..Να το έκανε για να σε αποτρέψει κάποια στιγμή, αν συμβεί, να μη του το πεις για να μη χαλάσει αυτό που έγινε.. μπορεί να το είπε επειδή κάτι ανάλογο σκέφτεται κ εκείνος για τον εαυτό του.. Εμείς εδώ μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.. Το σωστό είναι να ρωτήσεις τον ίδιο.. Δεν είναι κακό..Ούτε θα τον φέρεις σε δύσκολη θέση..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ισορροπια what is this???
    By fleur* in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 11-04-2016, 04:18
  2. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΚΑΙ ΔΙΑΖΥΓΙΟ-ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ
    By lavie in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-11-2012, 20:01
  3. Ισορροπία στη ζωή
    By symphony in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 06-11-2012, 18:56
  4. πειθαρχία να τηρήσσω μια ισορροπία στην διατροφή
    By Loula83 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 2
    Last Post: 22-04-2010, 02:43
  5. Ισορροπία
    By too_brave in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 01-09-2007, 02:01

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •