Φόβος για καρκίνο στο μαστό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    3

    Φόβος για καρκίνο στο μαστό

    Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το φόρουμ . Γενικά έχω άγχος με τον καρκίνο και με τον θάνατο . Είμαι 29 χρόνων και σήμερα παρατήρησα μια κοκκινίλα στο πάνω μέρος της θηλης μου που απλώνεται λίγο προς τα πάνω σαν ραβδώσεις . Μόνο στον αριστερό μαστό . Χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα . Έψαξα στο Ίντερνετ και όλα τα σάιτ λένε για σπάνια επιθετική μορφή καρκίνου του μαστού και έχω τρελαθεί . Πήρα τον γυναικολόγο μου τηλέφωνο (είναι σε άλλη πόλη ο γυναικολογος μου ) του έστειλα φωτογραφίες και μου είπε ότι πιο πολύ με εξάνθημα φαίνεται και να βαλω φενιστιλ τρεις μέρες και αν δε φύγει να τον ξαναπάρω . Εγώ όμως μου έχει καρφωθεί η ιδέα ότι έχω κάτι πολύ κακό . Δεν είμαι καλά νιώθω θα πάθω τίποτα από υο άγχος μου .

  2. #2
    Quote Originally Posted by Athinak.k View Post
    Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το φόρουμ . Γενικά έχω άγχος με τον καρκίνο και με τον θάνατο . Είμαι 29 χρόνων και σήμερα παρατήρησα μια κοκκινίλα στο πάνω μέρος της θηλης μου που απλώνεται λίγο προς τα πάνω σαν ραβδώσεις . Μόνο στον αριστερό μαστό . Χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα . Έψαξα στο Ίντερνετ και όλα τα σάιτ λένε για σπάνια επιθετική μορφή καρκίνου του μαστού και έχω τρελαθεί . Πήρα τον γυναικολόγο μου τηλέφωνο (είναι σε άλλη πόλη ο γυναικολογος μου ) του έστειλα φωτογραφίες και μου είπε ότι πιο πολύ με εξάνθημα φαίνεται και να βαλω φενιστιλ τρεις μέρες και αν δε φύγει να τον ξαναπάρω . Εγώ όμως μου έχει καρφωθεί η ιδέα ότι έχω κάτι πολύ κακό . Δεν είμαι καλά νιώθω θα πάθω τίποτα από υο άγχος μου .
    Αχ, κορίτσι μου γλυκό, έκανες το τεράστιο λάθος που έχουμε κάνει όλοι μας, συμβουλευτικές τον doctor google που όλα τα βγάζει καρκίνο! Προσπάθησε να ηρεμήσεις γιατί το πέρασα αυτό το άγχος σου και μου το γύρισε σε κατάθλιψη και ακόμα τραβιέμαι! Κι εγώ δεν είχα απλά μια κοκκινίλα, είχα πόνους, είχα ύποπτα ευρήματα σε μαγνητική, είμαι πάνω από 40 και μου κάναν και βιοψία και τελικά ήταν αρνητική, και όλα αυτά θα τα είχα γλυτώσει αν ήμουν λίγο πιο ψύχραιμη και δεν είχα πάει σε λάθος γιατρούς πάνω στον πανικό μου και μου βγάζανε αλλά ντι άλλων λάθος πορίσματα...Πρόσεξε, δες τα πράγματα λίγο ψύχραιμα ( είσαι μικρή, αν δεν έχεις ιστορικό ακόμη καλύτερα, ο γιατρός είπε ότι μάλλον είναι εξανθήματα), ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου και σκέψου θετικά
    Γιατρός δεν είμαι και δεν μπορώ να κάνω διάγνωση αλλά το να πάει κατευθείαν το μυαλό σου στο χειρότερο δυνατό σενάριο δεν σου κάνει καλό σε καμία περίπτωση....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    3
    Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου .... η αλήθεια είναι ότι ανέκαθεν φοβόμουν τον καρκίνο και μόλις δω το παραμικρό σημάδι το ερμηνεύω έτσι ... το εξάνθημα έχει μειωθεί στο 80% . Νιώθω πως αν δεν έχω κάτι σωματικό, σίγουρα έχω κάτι ψυχικό ... φοβάμαι τους γιατρούς τις εξετασεις όλα . Τα Χριστούγεννα που πήγα για τον καθιερωμένο έλεγχο στο γυναικολόγο κόντεψα να μείνω στον τόπο από το άγχος μέχρι να δω ότι είναι όλα οκ ... είναι σαν να παλεύω με ένα τέρας αυτό το πράγμα ... πόνοι στο σώμα χωρίς λόγο ... και τώρα έβγαλα και αυτό και ήρθε και έδεσε ...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Athinak.k View Post
    Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου .... η αλήθεια είναι ότι ανέκαθεν φοβόμουν τον καρκίνο και μόλις δω το παραμικρό σημάδι το ερμηνεύω έτσι ... το εξάνθημα έχει μειωθεί στο 80% . Νιώθω πως αν δεν έχω κάτι σωματικό, σίγουρα έχω κάτι ψυχικό ... φοβάμαι τους γιατρούς τις εξετασεις όλα . Τα Χριστούγεννα που πήγα για τον καθιερωμένο έλεγχο στο γυναικολόγο κόντεψα να μείνω στον τόπο από το άγχος μέχρι να δω ότι είναι όλα οκ ... είναι σαν να παλεύω με ένα τέρας αυτό το πράγμα ... πόνοι στο σώμα χωρίς λόγο ... και τώρα έβγαλα και αυτό και ήρθε και έδεσε ...
    Αθήνα μου, καλημερα.
    Είμαι 19, και εχω ακριβώς το ίδιο θέμα (φόβος καρκίνου).
    Σκέψου ότι στην περίπτωση μου, το βιώνω με μέλος της οικογένειας (την μητέρα μου), η θεία μου εχει καρκίνο μαστού.
    Το μυαλό μου από έφηβη πήγαινε στο χειρότερο.
    Αφού σου έχει φύγει μέχρι στιγμής, όλα καλά.
    Ξέρω πως είναι να πάσχεις από αρρωστοφοβια. Η οικογένειά μου με έχει βαφτίσει "φοβιτσιαρα", "υπερβολική". Που ίσως ισχύουν, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω και πολλά για να το σταματήσω.
    Ο μόνος τρόπος που βρήκα είναι να ακυρώνω τις σκέψεις μου με συμπτώματα και εξετάσεις. Και μακρυά από doctor Google.
    Αν θέλεις κάποιον να μιλήσεις, στείλε. Ένα από τα μεγαλύτερα λάθη που κάνουμε είναι να μην προσέχουμε την ψυχική μας υγεία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Athinak.k View Post
    Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το φόρουμ . Γενικά έχω άγχος με τον καρκίνο και με τον θάνατο . Είμαι 29 χρόνων και σήμερα παρατήρησα μια κοκκινίλα στο πάνω μέρος της θηλης μου που απλώνεται λίγο προς τα πάνω σαν ραβδώσεις . Μόνο στον αριστερό μαστό . Χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα . Έψαξα στο Ίντερνετ και όλα τα σάιτ λένε για σπάνια επιθετική μορφή καρκίνου του μαστού και έχω τρελαθεί . Πήρα τον γυναικολόγο μου τηλέφωνο (είναι σε άλλη πόλη ο γυναικολογος μου ) του έστειλα φωτογραφίες και μου είπε ότι πιο πολύ με εξάνθημα φαίνεται και να βαλω φενιστιλ τρεις μέρες και αν δε φύγει να τον ξαναπάρω . Εγώ όμως μου έχει καρφωθεί η ιδέα ότι έχω κάτι πολύ κακό . Δεν είμαι καλά νιώθω θα πάθω τίποτα από υο άγχος μου .
    Καλημερα !

    Καλο μου κοριτσι να ξερεις οτι οι κακοήθειες δυστηχως δεν κανουν τετοιες αντιδρασεις στο στηθος γι αυτο και ο γιατρος σου σου ειπε να ακολουθησεις αυτη την αγωγη .
    Αν ηταν ετσι θα προλαβαίναμε πολλες ασχημες περιπτωσεις ...

    Για να σου φυγει ολο αυτο πηγαινε κανε ενα απλο υπερηχο και οχι μαστογραφια γιατι εισαι μικρη για να ηρεμησεις .

    Να ζητησεις απο τον γιατρο σου να σου δειξει τον συγκεκριμενο τροπο αυτοεξετασεις που πρεπει να κανει καθε γυναικα στο στηθος της μετα την περιοδο της η οποια ειναι σωτήρια και μην ξεχνας να κανεις ενα ετησιο υπερηχο μαζι με το τεστ παπ.

    Συνηθως υπερμεγέθης κυστη , ιναδενοματα ή ινομοιωματα μπορεις να τα ψηλαφήσεις και να προλαβεις πλεον ..
    Αν ειναι μονο εξωτερικη η ψηλάφηση μην ανησυχείς ...ποιο πολυ να ξερεις το αγχος μας κανει κακο παρα αυτο που εχουμε και σε καταλαβαινω στο σοκ που περασες οταν το ειδες ...παρομοιο περασα και εγω οταν επιασα ενα μορφωμα και μεχρι να παω στο γιατρο εχασα την γη κατω απο τα ποδια μου ...

    Εχω ενα μορφωμα και μια υπερμεγεθες κυστη γυρω στα πεντε εκατοστα που παλιοτερα αυτο θα με οδηγουσε στο χειρουργειο για άμεση αφαίρεση .
    Πλεον δεν τα πειραζεις αν ειναι καλοηθεις και αυτο το αποφασιζει ο γιατρος σου μετα απο εξετασεις και ειδικα τις κυστες .
    Ακομα και οταν η κυστη μου εκανε φλεγμονή με κοκκινίλα και πονο οπως εσενα την αντιμετωπισαμε με φαρμακευτικη αγωγη και αν δεν υποχωρουσε τοτε απλα θα μου εκανε παρακεντηση απλα και μονο να αφαιρεθει το υγρο .
    Δεν τα πειραζουν γιατι πλεον ειναι σύνηθες φαινομενο για πολλες γυναικες και το οποιο εξαφανιζεται οταν μια γυναικα μπαινει στην εμμηνοπαυση .

    Για να εισαι σιγουρη προσπαθησε να βρεις ενα γυναικολογο που να ειναι και μαστολογος μαζι και καθε φορα θα κανεις διπλή εξεταση χωρις να πηγαινεις σε διαφορετικους γιατρους .
    Να ξερεις οτι τωρα που με παρακολουθει ειδικος μαστολογος -ογκολογος για το μοφωμα που εχω και την εξελιξη αυτου εχω μαθει πραγατα που ο γυναικολογος δεν μου τα εχει πει ποτε ωστε να νοιωθω πιο ηρεμη.

    Περαστικα σου ευχομαι !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Quote Originally Posted by Athinak.k View Post
    Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου .... η αλήθεια είναι ότι ανέκαθεν φοβόμουν τον καρκίνο και μόλις δω το παραμικρό σημάδι το ερμηνεύω έτσι ... το εξάνθημα έχει μειωθεί στο 80% . Νιώθω πως αν δεν έχω κάτι σωματικό, σίγουρα έχω κάτι ψυχικό ... φοβάμαι τους γιατρούς τις εξετασεις όλα . Τα Χριστούγεννα που πήγα για τον καθιερωμένο έλεγχο στο γυναικολόγο κόντεψα να μείνω στον τόπο από το άγχος μέχρι να δω ότι είναι όλα οκ ... είναι σαν να παλεύω με ένα τέρας αυτό το πράγμα ... πόνοι στο σώμα χωρίς λόγο ... και τώρα έβγαλα και αυτό και ήρθε και έδεσε ...
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα...Τώρα πρέπει να κάνω τις επαναληπτικές στους μαστούς και με έχουν ζωσει τα φίδια, γιατί την προηγούμενη φορα έπαθα μεγάλο σοκ με αυτά που μου βρηκαν, παρόλο που τελικά ήταν καλοήθεις. Εμένα το πρόβλημα μου χειροτερεύει από το γεγονός ότι λόγω κακών οικονομικών δεν έχω πλέον πρόσβαση σε γιατρούς που γνωριζω και εμπιστεύομαι και στις περισσότερες και πιο εξειδικευμένες προληπτικές εξετάσεις που έκανα όταν είχα ιδιωτική ασφάλιση. Αυτό μου έχει δημιουργήσει μεγαλύτερη ανασφάλεια ειδικότερα καθώς μεγάλωνω σε ηλικία....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    3
    Όσα ευχαριστώ και να πω για τις απαντήσεις σας είναι λίγα ... μου δώσατε μια δόση αισιοδοξίας ξαναμιλησα με τον γιατρό μου είπε να μην ξαναδιαβασω στο Ίντερνετ και ότι δεν είναι αυτό που φοβάμαι ... βέβαια τώρα έχω στρεσαριστει τόσο που όσοι γιατροί και να μου το πουν δε τους πιστεύω αλλά κάπως καθησυχάστηκα ... εύχομαι να εξαφανιστεί εντελώς . Δεν ψηλαφίζω τίποτα ούτε στις μασχάλες . Ούτε αλλαγές βλέπω στην υφή ... πρέπει να χαλαρώσω αλλά το μυαλό είναι ο χειροτερος εχθρός του ανθρώπου ...

Similar Threads

  1. Φόβος για καρκινο
    By agapoula in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 7
    Last Post: 02-09-2019, 17:16
  2. Φοβος για καρκινο μαστού
    By aliki21 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 31
    Last Post: 14-05-2016, 05:35
  3. Φόβος για καρκινο
    By cyrax in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 14-05-2016, 04:54
  4. Φόβος για καρκίνο...!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 07-10-2015, 01:51
  5. Φόβος για καρκίνο
    By imagine in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-05-2008, 22:42

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •