Πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί το υπερβολικό αγχος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    30

    Πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί το υπερβολικό αγχος?

    Έιμαι 41 με μια δουλειά πολύ αγχωδη (σχεδόν τοξική) που μου προκαλεί συνεχώς αγχος.
    Αγχώνομαι με το παραμικρό, πολλές φορές για ανόητους λόγους και δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω.
    Όλο αυτό το αγχος μου προκαλεί κατάθλιψη και μου επηρεάζει κατα πολύ το επίπεδο της ζωής μου αρνητικά.
    Πώς μπορεί κανείς να απαλλαχθεί απο το αγχος ή έστω να μήν επηρεάζετε τοσο πολύ?
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Άρα αν κατάλαβα καλά και αντικειμενικά η δουλειά σου είναι δύσκολη και απαιτητική αλλά και εσύ είσαι αγχωδης, αφού λες ότι αγχώνεσαι με το παραμικρό ακόμη και για ανόητους λόγους. Νομίζω πως καλύτερα είναι να ξεκινήσεις με το δεύτερο, δηλαδή με σένα τον ίδιο και να προσπαθήσεις να καταλάβεις γιατί αγχώνεσαι έτσι. Μια μέθοδος για να κατανοήσεις τους μηχανισμούς που δημιουργούν σε σένα το αγχος είναι η ψυχοθεραπεία. Απλές μέθοδοι μείωσης άγχους περιλαμβάνουν από αλλαγή διατροφής π.χ. περιορισμός της ζάχαρης, όχι καφεινη κλπ μέχρι ενσωμάτωση καθημερινής άσκησης, έστω και απλό περπάτημα για κάνα εικοσαλεπτο, μια βόλτα, να μιλήσεις με έναν φίλο, να διαβάσεις ένα βιβλίο που σ'ενδιαφέρει ώστε να σου αποσπάσει την προσοχή κι άλλα πολλά. Όταν καταλάβεις πώς λειτουργεί η δημιουργία άγχους σε σένα θα είναι πιο εύκολο να αντιμετωπίσεις το αγχος στη δουλειά ή να σκεφτείς και άλλες επιλογές. Για πλήρη απαλλαγή από το αγχος νομίζω είναι ουτοπικό να συζητάμε. Δραστική και γρήγορη μείωση σίγουρα μπορεί να γίνει με φαρμακευτική αγωγή. Κάνε και κάνα τεστ σε κρίσιμες για το νευρικό σύστημα βιταμίνες όπως φυλλικό οξύ, b 12, d.

  3. #3
    Quote Originally Posted by lef1979 View Post
    Έιμαι 41 με μια δουλειά πολύ αγχωδη (σχεδόν τοξική) που μου προκαλεί συνεχώς αγχος.
    Αγχώνομαι με το παραμικρό, πολλές φορές για ανόητους λόγους και δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω.
    Όλο αυτό το αγχος μου προκαλεί κατάθλιψη και μου επηρεάζει κατα πολύ το επίπεδο της ζωής μου αρνητικά.
    Πώς μπορεί κανείς να απαλλαχθεί απο το αγχος ή έστω να μήν επηρεάζετε τοσο πολύ?
    Ευχαριστώ
    Δυστυχώς το αγχος ειναι ο χειροτερος εχθρος του εαυτου μας αλλα σε καταλαβαίνω γιατι και εμενα η δουλεια μ εχει κανει να ειμαι συνέχεια μες στο αγχος και την τσιτα.. Εγω προσπαθω οσο ειμαι εκτως δουλειας να μην ασχολουμαι μα οτι αφορα την δουλεια με το που σχολασω λεω τελος για σημερα. Γενικά η βολτα περπάτημα με ηρεμει και επισης να μιλαω σε κάποιον καλο φιλο.. Να γεμιζω καπως το χρονο μου διαφορετικα η βλεπω καμια σειρα να ξεχαστω.. Αλλα σαν συμβουλη θα σ εδινα μονο να αν μπορεις με καποιο τροπο ασε τον ευατο σου να χαλαρωσει μετα την δουλεια με το που σχολασεις προσπαθησε να το αποβαλλεις και στον ελεύθερο σου χρονο κανε πραγματα που σε ενδιαφερουν ωστε να ξεχαστεις.. Ελπίζω ν βοηθησα καπως..

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Και εγω το παθαινω αυτο με το αγχος... Ειχα μια δουλεια.. τις πλακας βεβαια αλλα ενιωθα οτι μου στερουσε την ποιοτητα της ζωης μου... και την παρατησα...
    δεν σου λεω να την παρατησεις αλλα να κανεις αυτο που σου λενε τα παιδια ποιο πανω.. συμφωνω μαζι τους...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    σε καταλαβαινω φιλε μου απολυτα, διοτις κατι τετοιο ειχα περασει και εγω.Ειχα αναγκαστει να το αναφερω στο ψυχολογο μου και μαλιστα να ασχολουμεθα μονο με αυτο για καποιες συνεδρειες, αυτο που καναμε και αυτο που συμπερανα φιλε μου ειναι οτι συνηθως δεν φταιει η δουλεια, ποιο πολλες φορες ειναι η δικη μας ροδιαθεση, η δικη μας φαση που εχουμ δει και που εχουμε αποφασησει να δουλευουμε, ο τροπος μας.Αν αλλαξουμε τον τροπο οπου αντιλαμβανομαστε το περιβαλον εργασιας, τους συναδελφους κι ολα αυτα τοτες θα αλλαξει και η δικη μας ψυχολογια θα γινουμε πολυ πιο χαλαρα ατομα, θα φτασουμε στο σημειο να περιμενουμε την ωρα που θα παμε για δουλεια κι οχι την ωρα οπου σχολαμε. Βεβαια δεν ειναι παντα ετσι, υπρχουν και φασεις οπου οτι και να κανεις , δεν αλλαζει, ειναι οι περιπτωσεις οπου δεν εξαρτατε απο εμας δλδ , οπου η εργασια ειναι τοξικοτατη εκει ειναι αλλιως τα πραγματα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    2
    Εγω πήγα και ψυχολόγο και με τεχνικές χαλάρωσεις κάτι έγινε. Εξακολουθεί να υπάρχει ομως. Ισως βοηθήσει βιταμίνη d, προσωπικά με βοηθάει αρκετα και ο διαλογισμος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Αυτό που κάποιο μέλος έγραψε παραπάνω, είναι πολύ σωστό. Τις περισσότερες φορές είναι ο εαυτός μας που έχει θέμα και όχι η εργασία μας.
    Κι εγώ πόσες φορές έχω τρελαθεί με το άγχος για διάφορα θέματα.

    Αυτό που μέχρι στιγμής με έχει βοηθήσει αρκετά είναι να προσπαθώ να βλέπω την πραγματικότητα. Δηλαδή ότι ο άνθρωπος είναι ένα τίποτα σε σχέση εννοώ με το σύμπαν. Βλέπω φωτογραφίες καμιά φορά και ηρεμώ. Φωτογραφίες με το πόσο μικρή είναι η γη σε σχέση με τον ήλιο και γενικότερα στο σύμπαν. Ένα τίποτα είναι η γη. Μια μικρή κουκίδα. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Ψάξε στο ιντερνετ να τα δεις και πιστεύω αμέσως θα δεις διαφορετικά πλέον τα πράγματα.

    Άλλες φορές σκέφτομαι πόσοι και πόσοι άνθρωποι έχουν ζήσει και έχουν πεθάνει. Δισεκατομμύρια άνθρωποι. Άλλοι πλούσιοι άλλοι φτωχοί, άλλοι με όνειρα άλλοι έτσι άλλοι αλλιώς. Αυτό με το θάνατο με ηρεμεί απίστευτα πάντως. Λέω αφού η ζωή φεύγει τόσο γρήγορα, ας χαρώ όσο μπορώ τη στιγμή, ή τουλάχιστον ας μην αγχώνομαι πια τόσο πολύ. Ας προσπαθώ για το καλύτερο και ότι είναι να γίνει ας γίνει. Δεν έχει υπάρξει ποτέ άνθρωπος που να τα έχει προβλέψει όλα. Δυστυχώς πάντα προκύπτουν καταστάσεις που ούτε καν είχαν περάσει από το μυαλό μας. Δε ξέρουμε τι μας ξημερώνει. Οπότε ας χαρούμε το σήμερα, ας χαρούμε όσο μπορούμε τη ζωή, όπως τη ζει ο καθένας. Σε λίγο καιρό δε θα ζούμε.

    Ένας λόγος που μ αρέσει να μιλάω με ηλικιωμένους, πέρα από το γεγονός πως χαίρονται και χαίρομαι βέβαια γιατί έχουν ανάγκη την παρέα, είναι και αυτός. Όλοι μου λένε ούτε που το καταλάβαμε για πότε φτάσαμε τα ογδόντα, τα ενενήντα. Μου έλεγε μια κυρία τις προάλλες, είμαι ογδοντα πέντε ετών το λέω και δε μπορώ να το πιστέψω. Πότε ήμουν σαράνα πότε έφτασα τα ογδόντα πλας.

    Τέλος πάντων, μη σε κουράζω. Απλά σου έγραψα τι ηρεμεί εμένα και τι μου διώχνει το άγχος. Υπάρχουν και άλλα που με βοηθούν βέβαια όπως η γυμναστική και ακόμα κι άλλα. Να είσαι καλά. Εύχομαι να βρεις τον τρόπο να μειώσεις όσο γίνεται το άγχος σου.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    30
    Ευχαριστώ!!!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by lef1979 View Post
    Έιμαι 41 με μια δουλειά πολύ αγχωδη (σχεδόν τοξική) που μου προκαλεί συνεχώς αγχος.
    Αγχώνομαι με το παραμικρό, πολλές φορές για ανόητους λόγους και δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω.
    Όλο αυτό το αγχος μου προκαλεί κατάθλιψη και μου επηρεάζει κατα πολύ το επίπεδο της ζωής μου αρνητικά.
    Πώς μπορεί κανείς να απαλλαχθεί απο το αγχος ή έστω να μήν επηρεάζετε τοσο πολύ?
    Ευχαριστώ
    Τι δουλεια κανεις;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by lef1979 View Post
    Έιμαι 41 με μια δουλειά πολύ αγχωδη (σχεδόν τοξική) που μου προκαλεί συνεχώς αγχος.
    Αγχώνομαι με το παραμικρό, πολλές φορές για ανόητους λόγους και δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω.
    Όλο αυτό το αγχος μου προκαλεί κατάθλιψη και μου επηρεάζει κατα πολύ το επίπεδο της ζωής μου αρνητικά.
    Πώς μπορεί κανείς να απαλλαχθεί απο το αγχος ή έστω να μήν επηρεάζετε τοσο πολύ?
    Ευχαριστώ
    Έχω περάσει άσχημα σε δουλειά που έχω πάθει φοβία, το έχω πει πολλές φορές και μπορεί να γίνομαι κουραστικός, αλλά σε εσένα δεν το έχω πει γι'αυτό το ξανά αναφέρω

Similar Threads

  1. υπερβολικο αγχος
    By psychedelia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-05-2020, 23:37
  2. πως μπορει να αντιμετωπιστει η κοινωνικη φοβια???
    By MikeStam 3 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 6
    Last Post: 21-04-2020, 19:28
  3. Υπερβολικό άγχος
    By Δημήτρης123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-10-2019, 22:27
  4. Υπερβολικό άγχος!!! Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος!!!
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 12-02-2018, 19:31
  5. Replies: 29
    Last Post: 05-12-2011, 19:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •