Εξέλιξη Υγείας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236

    Εξέλιξη Υγείας

    Έχει 2 ή 3 εβδομάδες που ξεκίνησα να γράφω εδώ πέρα.Άγχος και κρίσεις πανικού ήταν οι αιτίες.Πήγα στον γιατρό,ξεκίνησα αγωγή με Ζολόφτ όμως με πείραξε και την σταμάτησα,συνέχισα με Εφεξόρ.Παίρνω Εφεξόρ για 2η εβδομάδα τώρα.Δεν έχω πάθει κρίση πανικού,έχω λίγο άγχος όταν πηγαίνω στην δουλειά, το οποίο παραμένει σε φυσιολογικά επίπεδα όμως.Σαφώς είμαι πολύ καλύτερα όμως νομίζω πως έχω ακόμη δρόμο μπροστά μου,πάντως νομίζω πως τα δύσκολα πέρασαν.Θέλει δύναμη το πράγμα...

    Παρόλα αυτά αισθάνομαι κουρασμένος σχεδόν συνέχεια, μερικές μέρες δεν μπορώ να κοιμηθώ καλά,δεν πέφτω σε βαθύ ύπνο,καταλαβαίνω τα πάντα γύρω μου.Ακόμη δεν έχω όρεξη για κοινωνικές συναναστροφές και τα τοιαύτα.Καταλαβαίνω πως είναι νωρίς ακόμη,όμως δίνω χρόνο στον εαυτό μου.

    Όλο και καλύτερα,μόνο το κέφι μου λείπει και η ζωντάνια...τα περιμένω κι αυτά...που θα πάει θα έρθουν...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    ναι θα ερθει και η ζωντανια και ολα!το πρωτο βημα εγινε ..σου δινουμε κουραγιο..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Μπράβο Δημήτρη μακάρι να διαβάζουμε μηνύματα που να δείχνουν αισιοδοξία και υποχώριση των συμπτωμάτων.Ολοι παίρνουμε δύναμη θα έρθει και η ζωντάνια που θα πάει;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Το \"ολο και καλυτερα\" ειναι ενα βημα ζωντανιας, τί λες?

    Καλη συνεχεια!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Σας ευχαριστώ πολύ, ότι καλύτερο και σε εσάς και σε όσους διανύουν παρόμοιες καταστάσεις.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    49
    Πολλά μπράβο κι από μένα!!!
    Κοίτα, αυτό με το υπνο το είχα κ γω...ακριβώς το ίδιο...υποχώρησε μια μέρα μόνο του (μετά από κανα-δυο μήνες θεραπείας περίπου), όπως ήρθε...
    Δε χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο, απλά χρόνος για να αφομοιωθεί από τον οργανισμό και να αρχίσει να δρα κανονικά το φάρμακο...

    Και φυσικά όλα τα υπόλοιπα συμπτώματα θα υποχωρήσουν όπως ήρθαν!!!
    Κ γω δε το πίστευα όταν μου τόλεγαν, αλλά έτσι έγινε!

    Όλα αυτά θέλουν χρόνο για να δράσουν, δεν είναι ντεπόν, αυτό δεν είχα καταλάβει κ γω, αλλά τελικά με τη σωστή αγωγή επανερχόμαστε στο φυσιολογικό μας!!!

    Keep walking to everyone in here!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Σήμερα αύξησα την δόση από 75 μλ σε 150 μλ όπως μου είπε ο γιατρός.Δεν περίμενα να πάθω τίποτα,όμως έπαθα....Τώρα, ή μίνι κρίση πανικού ήταν ή μίνι έμφραγμα.Αυτή τη στιγμή κρυώνω.Όταν παθαίνεις έμφραγμα η καρδιά σταματά ή συνεχίζεις να νοιώθεις παλμό;Μούδιασε και το χέρι μου πάλι,ζαλίστηκα,πάγωσαν τα χέρια μου και με έπιασε κρύος ιδρώτας.Νοιώθω μια εξάντληση.

    Βιάστηκα να πανηγυρίσω!Όμως ακόμη λέω πώς αν δεν είναι έμφραγμα και είναι παρενέργειες της αυξημένης δόσης ή τα κλασικά ψυχοσωματικά που είχα από πριν,δεν ανησυχώ καθόλου,θα το ξεπεράσω,Απλά με στεναχωρεί και με αγχώνει η ιδέα του εμφράγματος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Δημητρη,

    φανταζομαι πώς θα νιωθεις απογοητευμενος....ομως οπως θα εχεις δει κ διαβασει απο εμπειριες αλλων μελων ειναι σχεδον αδυνατο να ξεπερασεις τους πανικους, μετα απο μια φαρμακευτικη αγωγη 2 εβδομαδων....Καταλαβαινω την αναγκη σου να τελειωνεις μ αυτο, να προχωρησεις παραπερα, αλλα χρειαζεσαι χρονο...Κ θα ηθελα να σε ρωτησω αν περα απο την φαρμακευτικη αγωγη σκεφτεσαι να κανεις κατι επιπλεον...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Originally posted by Dimitris1979
    Αυτή τη στιγμή κρυώνω.Όταν παθαίνεις έμφραγμα η καρδιά σταματά ή συνεχίζεις να νοιώθεις παλμό;Μούδιασε και το χέρι μου πάλι,ζαλίστηκα,πάγωσαν τα χέρια μου και με έπιασε κρύος ιδρώτας.Νοιώθω μια εξάντληση.
    είναι απολύτως φυσιολογικό να έχεις παρενέργειες με την αύξηση της δόσης.
    Δεν παθαίνεις έμφραγμα σου ξαναείπα για ταχυκαρδίες και ρίγη.επίσης ξηροστομία συχνοουρία και μια γενική εξάντληση.
    Θα περάσουν υπομονή!

    Δε γίνεται να μην ξανακυλάς απλά θα επανέρχεσαι πιο γρήγορα και σιγά σιγά οι κρίσεις θα μειώνονται!
    Είναι πολύ σημαντικό που είδες βελτίωση από τις πρώτες δύο εβδομάδες!να χαιρεσαι και να μην αγχώνεσαι για εμφράγματα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Πίστεψε με Δημήτρη, κανείς απ\' όλους όσους έχουν πάθει έμφραγμα δεν είχαν ποτέ τη διάθεση να ποστάρουν....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Αν ήταν να το πάθω θα το είχα πάθει ήδη,έτσι δεν είναι;Απλά στεναχωρέθηκα και με άγχωσε η φάση...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Δημήτρη η μικρότερη χρονικά θεραπεία κρατάει 6 μήνες, πρέπει να είσαι ευχαριστημένος και μόνο που είδες βελτίωση.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Ναι έχετε δίκιο.Εντάξει δεν πίστεψα κιόλας ότι θεραπευτηκα απο την μια μέρα στην άλλη ,απλά πίστεψα ότι τα ψυχοσωματικά και οι πανικοί υποχώρησαν.Απ\'ότι φαίνεται θα χρειαστεί ακόμη λίγο χρόνο.Δε με πειράζει,είμαι αισιόδοξος , ξέρω ότι θα το ξεπεράσω . απλά στεναχωριέμαι και αγχώνομαι όταν συμβαίνουν τέτοι μικρά περιστατικά που μοιάζουν με εμφράγματα,ε μετά μου μπαίνουν ιδέες...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Σήμερα, Σάββατο, όλα καλά μέχρι στιγμής...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Σημερα Σαββατο Δημητρη διαβασα το μηνυμα σου απο την αρχη...μου φανηκες πολυ αισιοδοξος, και μαχιμος.....

    Οποτε, αν και δεν ειμαι ειδικος, αν και δεν φημιζομαι για την αισιοδοξια μου...πιστευω πώς με τοση επιμονη κ ορεξη, θα ξεπερασεις το προβλημα σου
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •