Ψυχοσωματικοί πόνοι; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by mariafound82


    Δεν υποστηριζω οτι ολα τα γεγονοτα ειναι δικια μας ευθυνη.

    προσεξε ομως οτι, το ρου της ζωης μας ειναι αποκλειστικη δικη μας ευθυνη και κανενος αλλου.

    Απο αυτο μπορεις να βγαλεις συμπερασματα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Απο την στιγμη που θα το συνειδητοποιησουμε ομως .Οχι πριν.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    mariafound82

    και θα σου απαντησω οτι,
    \"ακομα και αν δεν το θες, τα δευτερολεπτα περνουν.....\'

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by εσωτερική_σήψη
    Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.Συνειδητοποιούμε ότι το μυαλό δε λειτουργεί σωστά αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι να το αποτρέψουμε..

    Είναι εύκολο να δίνουμε συμβουλές στους άλλους για τη λογική αλλά δεν μπορούμε να βοηθήσουμε έτσι τον εαυτό μας.
    Δεν μπορώ να κάνω τον εαυτό μου να σκεφτεί \"λογικά\".
    Η εκλογίκευση είναι απλά ένας μηχανισμός άμυνας που απλά καλύπτει το πρόβλημα δεν το λύνει.
    Χρόνια τώρα κορόιδευα τον εαυτό μου έτσι για λογική και θέληση και όλο κ χειροτέρευε το πράγμα.

    Δεν μπορώ να το δω πλέον λογικά..δηλαδή εγώ επέλεξα να καταλήξω έτσι;πώς να εξηγήσω λογικά το ότι το μυαλό μου χάνεται από τη λογική;
    Για τον καθενα μας σηψη, τα πραγματα δεν ειναι απλα. Ειναι παντα πιο ευκολο να παρατηρουμε το προβλημα σε καποιον αλλο απο το να το ζουμε εμεις. Και για μενα, και για σενα...για ολους μας...

    Συμφωνω σε οτι γραφεις για την εκλογικευση. Ακομα κ αν θεωρησουμε πώς ο καθε ανθρωπος επιλεγει να καταληξει με εναν τροπο που δεν του αρεσει, το θεμα δεν ειναι να το εξηγησει στο μυαλο του λογικα. Το θεμα ειναι πώς θα δει τον εαυτο του, πώς λειτουργει ετσι κ πώς θα βγει απο ολο αυτο το προβλημα που τον καθηλωνει. Το να ερθεις σε επαφη με τον αληθινο εαυτο σου, δεν ειναι θεωρια ειναι μια δυσκολη πρακτικη που θελει τον χρονο της.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Οσο πιο γρηγορα τοσο καλυτερα,ετσι?Σπαταλιεται λιγωτερος χρονος.
    Θα ελεγα οτι κ ο χρονος συνειδητοποιησης ειναι πολυτιμος κ χρησιμος.Ειναι μαθημα ζωης

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by krino
    Με σωστη παρατηρηση και εκτιμηση θα μπορεσεις να δωσεις σημασια στο τελος της διαδρομης και οχι της πορειας της.
    Όλα μετράνε νομίζω...αρκεί να μην είμαστε απόλυτοι σε κάποια πράγματα..για παράδειγμα στο να λέμε συνεχώς οτι \"όλα είναι σκατά\". Πολλές φορές το λέμε αυτό και ξεχνάμε τι δεν είναι σκατά αλλά γενικά νομίζω πως ο κάθε άνθρωπος είναι \"καταδικασμένος\" να ζει την κάθε στιγμή και όχι την ζωή σαν πορεία (ακόμα και όταν αναπολεί το παρελθόν ή προγραμματίζει το μέλλον δρα στιγμιαία και με βάση τα παρόντα δεδομένα..).

    Γενικά όμως δεν συμμερίζομαι τους ξεροκέφαλους (δεν μιλάω για σένα krino ή κάποιον άλλο συγκεκριμένα) ούτε μπορώ να πω πως οι άνθρωποι είναι ξεροκέφαλοι και παραμένουν έτσι αλλά οι ξεροκέφαλες αντιδράσεις δεν με συγκινούν και ιδιαίτερα....

  7. #22
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ο χρονος ειναι ενα μεγεθος διαφορετικο για τον καθενας μας.
    Οποτε το γρηγορο και το αργο ειναι πολυ σχετικο.
    Ασχετως που η ζωη μας βεβαια ειναι πεπερασμενη και ο χρονος ειναι πολυ συγκεκριμενος.

    Αν πχ υποθεσουμε οτι καποιος για να συνειδητοποιησει το νοημα της ζωης θα χρειαστει 80 χρονια, πολυ πιθανον να ειναι εξαιρετικα αργα, πιο αργα δεν γινεται, γιατι πολυ απλα θα εχει πεθανει.


  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Θα ελεγα οτι οποιος ζησει 100[80+20] χρονια εχει συνειδητοποιησει το νοημα της ζωης πολυ νωρις.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    παιδια εχω σαλταρει...τελευταιες μερες νιωθω εξαρση αγχους..αυτο το αισθημα ασταθειας το εχει κανεις που νιωθω μονιμα?σαν να νομιζω οτι θα ζαλιστω..οτι θα πεσω και τα συναφη...ειδικα οταν περιμενω σε ουρες....ελεος........δεν αντεχω αλλο

  10. #25
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    34
    Στο μεταξύ τι ήταν να τα γράψω αυτά; Προχθές με έπιασαν και έκτακτες κοιλιακές συστολές! Να πω ότι πρώτη φορά με έπιασαν όταν ήμουν 21, τώρα είμαι 35, με αρκετά μεγάλη συχνότητα, έτρεχα επί μήνες στα νοσοκομεία, χωρίς να μου βρουν τίποτα...Από τότε μου πέρασαν αλλά κατά καιρούς όλο και κάτι ψιλά μπορέι να είχα...Αλλά προχθές με έπιασαν πάλι στο φουλ...Ε, πάλι νοσοκομεία, πάλι καρδιογράφημα, πάλι τίποτα, μου συνέστησε να κάνω triplex καρδιάς και τεστ κοπώσεως, δεν τόλμησα να πω ότι είχα κάνει πριν 3 εβδομάδες.....Λέω όμως να κάνω άλλο ένα triplex καρδιάς αλλά και καρωτίδων καθώς και θυροειδούς, να αποκλείσουμε κάθε περίπτωση..
    ,
    Ε, κατά τ\' άλλα τα γνωστά, ότι μάλλον δεν είναι τίποτα κλπ όσο ενοχλητικό και να είναι..
    Το θέμα είναι, επειδή κάποιοι είπαν ότι στο τ μυαλό είναι όλα..μα το ξέρουμε, κι εγώ δεν είμαι τρελός για να πω ότι ακούω φωνές ή ότι είμαι ο Ναπολέων! Το ξέρω ότι μάλλον είναι θέμα άγχους...αλλά πολλές φορές η λογική με τα συναισθήματα και την ψυχή δεν ακολουθούν....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Αν ήταν στο μυαλό οι συστολές τότε δεν θα τις έβλεπαν στο τεστ κοπώσεως και στο holder ρυθμού.Εκείνο που παρατήρησα τόσα χρόνια είναι πως εμφανίζονται μετά απο έντονο στρες όταν αρχίζουν να ηρεμούν τα πράγματα.Συστολές που και που έχω αλλά όταν πιάσουν για τα καλά είναι βασανιστικό.

  12. #27
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    34
    Ναι Γιώτα,

    Φυσικά και δεν είναι στο μυαλό απλά προκαλούνται απότο μυαλό γι αυτό και αν δεν υπάρχει καρδιακή νόσος δε δίνουν και σημασία οι γιατροί και ας μας βασανίζουν τόσο πολύ!
    Γενικά είναι σωματική έκφραση ψυχικών προβλημάτων!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    grtt, οι γιατροι δεν ειναι λογικο να δωσουν σημασια εκει που μπορουν να βοηθησουν? να δρασουν με καποιον τροπο?

    οταν το θεμα ειναι ψυχολογικο, πώς να επεμβουν? οι καρδιολογοι πχ αντιμετωπιζουν περιστατικα οπου τα 7 στα 10 ειναι ψυχολογικης μορφης.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #29
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    34
    Sofia συμφωνώ απλά λέω ότι οι έκτακτες κοιλιακές συστολές είναι ένα πολύ ενοχλητικό σύμπτωμα το οποίο τρομάζει τον πάσχοντα κι επειδή δεν είναι τόσο επικίνδυνες όσο νομίζει ο πάσχοντας οι γιατροί δε δίνουν σημασία..εξάλλου αν μιλούσαμε για παθολογικά προβλήματα θα ήμασταν σε άλλο φόρουμ!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    grtt, χαιρομαι που το λες! το ερωτημα μου, ισως να μην επρεπε να απευθυνθει σε σενα κ να ταν ατυχης η επιλογη μου. Αλλα σε ολους οσους επιμενουν να ζητουν βοηθεια απο εκει που δεν μπορουν να παρουν. Και ειναι κριμα....Ολοι βεβαια το χουμε κανει λιγο πολυ αυτο το λαθος.

    Ελπιζω να βρεις τροπο να κατευνασεις το αγχος σου ή οτι αλλο προκαλει τις συγκεκριμενες συστολες.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •