ΦΟΒΙΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: ΦΟΒΙΕΣ

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    11

    ΦΟΒΙΕΣ

    Γεια σας, μόλις έκανα την εγγραφή μου στο site και είναι η πρώτη μου επαφη. Το βρήκα κατά λάθος την ώρα που είχα μπει να κάνω google το σύμπτωμα ...." Πνίξιμο στο λαιμό "....αν γελάτε το καταλαβαίνω....χαμογελώ και εγώ τώρα που το βλέπω....και το μόνο που ΄βγήκε στην μηχανή αναζήτησης ήταν αυτό το site! Προς έκπληξη και ανακούφιση μαζί ανακάλυψα πως δεν είμαι η μοναδική που " φοβάται....". Το λέω αυτό γιατί συνήθως όταν φοβάσαι νιώθεις πάντα μόνος/η.

    Ολα ήταν καλά...δεν είχε συμβεί κάτι κακό στη ζωή μου. Πάντα υπάρχουν μικρά καθημερινά προβλήματα που καμιά φορά τα διογκώνουμε και τα μεγαλοποιούμε όλοι μας πολλές φορές αλλά ξέρουμε μέσα μας ότι δεν είναι τίποτα. Πριν 3 μήνες μετά απο μία μικρή επέμβαση με μη αναμενόμενες επιπλοκές, ευτυχώς όχι κάτι σοβαρό και καπάκι μία επίμονη αλλεργία ( κνιδωση, εξανθήματα κτλ ) που μέχρι και σήμερα και μετά απο αρκετές εξετάσεις οι γιατροί δεν έχουν βρεί τι με πειράζει...αυτό ήταν..Δεν ξέρω για ποιο λόγο άρχισα να φοβάμαι....να φοβάμαι ότι θα πάθω κάτι και το κάτι μου είναι συγκεκριμένο. Η φοβία μου μου είναι ότι θα κλείσει ο λαιμός μου και δεν θα μπορώ να αναπνεύσω...

    Τώρα αυτή τη στιγμή που γράφω αυτά τα λόγια νιώθω το πνίξιμο στο λαιμό μου...αλλά παράλληλα καταλαβαίνω και το λάθος μου. Πως μπορώ να σταματήσω το φόβο μου...κάποτε κάπου διάβασα ότι..." ο χειρότερος εχθρός σου είναι ο εαυτό σου " και στην προκειμένη περίπτωση αυτός που το έγραψε έχει πολύ δίκιο.

    Η αλήθεια είναι ότι....κουράστηκα και βαρέθηκα να φοβάμαι! Θέλω να ζήσω χωρίς φόβους. Η ζωή είναι ωραία! Πώς μπορώ να απαλλαγώ απο τον φόβο μου? Αλήθεια υπάρχει κάποιος απο εσάς που να μοιράζετε τον ίδιο φόβο? Πως μπορώ να το ξεπεράσω? Μπορώ να τον αγνοήσω....κάποιες φορές το έχω κάνει αλλά κάποιες φορές δεν μπορώ. Θέλω να ελευθερωθώ....Τι μου φταίει.....Τι είναι αυτό που με πνίγει πραγματικά??? Θα το βρώ? ή θα με νικήσει και πάντα θα φοβάμαι....δεν μου αρέσει να φοβάμαι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Angel καλως όρισες...Πίστεψέ με κανείς δεν γελάει για το πνίξιμο που νοιώθεις!Το έχω νοιώσει κι εγώ και όχι μόνο αυτό αλλά και πράγματα χειρότερα!Μιλώντας πάντα βασιζόμενος στην δική μου περίπτωση είναι άγχος και πανικός αυτό το πράγμα που νοιώθεις...
    Απαντήσεις δε νομίζω πώς μπορώ να σου δώσω εγώ και καλό θα ήταν να μη σου δώσει κανένας άλλος εδώ μέσα,υπάρχουν ειδικευμένοι άνθρωποι που θα σε βοηθήσουν να βρείς τις απαντήσεις που ψάχνεις και να ξεπεράσεις την φοβία.Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι ότι όντως δεν είσαι η μόνη που νοιώθεις αυτό το πράγμα,είμαστε πολλοί εδώ μέσα με συμπτώματα σαν τα δικά σου,άλλοι με περισσότερα άλλοι με λιγότερα!

    Εδώ είμαστε για να σε στηρίξουμε τις στιγμές που δεν νοιώθεις καλά!Δεν πρόκειται να πεθάνεις από αυτό πάντως,μην ανυσηχείς!

    Η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω για αρχή είναι να επισκεφθείς κάποιον ψυχολόγο ώστε να μπορέσεις να δεις πιο διεξόδικά το όλο θέμα!

    Εμείς είμαστε όλοι στην διάθεση σου για να σε κάνουμε να νοιώσεις καλύτερα πάντως!


    Καλή δύναμη και κουράγιο!Να είσαι σίγουρη ότι θα περάσει με την σωστή καθοδήγηση!!!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    11
    Σε ευχαριστώ πολύ! Νιώθω πολύ όμορφα που κάποιος με άκουσε χωρίς να με κοροϊδέψει....είναι κάτι που μπορώ να το μοιραστώ με τους ανθρώπους γύρω μου...Σε ευχαριστώ πραγματικά!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Να \'σαι καλά!Και μην ανυσηχείς!Όλα θα πάνε καλά αρκεί να το θέλεις!(κι απ\' οτι διάβασα το θέλεις)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    11
    Το θέλω πολύ....!!!! Θέλω απο αυτή κιόλας την στιγμή να γίνω καλά. Αλήθεια πώς γίνεται να έχεις την γνώση ότι αυτό που κάνεις είναι λάθος και να μη μπορείς να το σταματήσεις....Γιατί το άγχος να είναι ποιο δυνάτό απο εμένα...?οκ μπορεί να επηρεάσει τα πάντα στο μυαλό και το σώμα μου...εχει δύναμη...αλλά είναι δικό μου το μυαλό και είναι δικό μου το σώμα άρα εγώ λογικά είμαι ποιο δυνατή απο αυτό! Τι δεν κάνω σωστά?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    To αγχος αποτελει.... κατι που εγκατασταθηκε με ΄΄σκληρη δουλεια΄΄ και ΄΄μερακι΄΄ πολλων χρονων σε σενα....

    πως ειναι δυνατον να φυγει σε μια μικρη στιγμη?

    ε δεν θελει και λιγει δουλιτσα για να μετριασθει

    και να μη βγαινει στην επιφανεια βουλιαζοντας εσενα?...

    κατ εμε...θελειειειειειειει.....

    ομως η αρχη εγινε

    ειναι οτι το καταλαβες...καταλαβες τι θελεις....οποτε....καλο δρομο!

    if you want something then just go and get it!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    11
    I JUST DONT NOW HOW...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ψυχοθεραπεια....

    μαγικη λεξη.....

    δεν κανω πλακα

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    11
    Η απάντηση είναι μέσα μου το ξέρω...

    Οπότε χρειάζομαι κάποιον να με βοηθήσει να τη βρώ ή

    Πρέπει να βρω την δύναμη να την παραδεχτώ και να την κοιτάξω στα μάτια και να κάνω κάτι για αυτό

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by ANGEL7716
    Η απάντηση είναι μέσα μου το ξέρω...

    Οπότε χρειάζομαι κάποιον να με βοηθήσει να τη βρώ ή

    Πρέπει να βρω την δύναμη να την παραδεχτώ και να την κοιτάξω στα μάτια και να κάνω κάτι για αυτό

    ολογιομο χαμογελο....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    11
    χμ, έχεις δίκιο τελικά

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    ANGEL PHRES TO U2U POU SOUSTEILA???

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •