Ψυχοσωματικοί πόνοι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    34

    Ψυχοσωματικοί πόνοι;

    Χαίρεται,

    Εδώ και πάρα πολλά χρόνια αντιμετωπίζω διαφόρων ειδών πόνους. Για παράδειγμα αυτή την περίοδο νοιώθω πόνους στο στήθος και την πλάτη..Οι πόνοι αυτοί είναι κάποιες φορές σοβαροί. Πρόσφατα πήγα κι έκανα τεστ κοπώσεως και triplex καρδιάς χωρίς όμως να δείξουν κάτι παθολογικό. Στο παρελθόν έχω κάνει και άλλες φορές τέτοια τεστ.

    Σκέφτηκα μήπως είναι από το στομάχι, ο γαστρεντερολόγος μου έκανε υπερηχογράφημα δε βρήκε στο γαστρεντερολογικό σύστημα κάτι, μου έδωσε κάποια χάπια και μου είπε αν δεν περάσει να πάω να κάνω και γαστροσκόπηση.

    Ωστόσο νομίζω ότι δεν πρέπει να έχω κάτι παθολογικό καθώς και κατά το παρελθόν έχω επισκεφθεί πολλές φορές νοσοκομεία, γιατρούς ιδιώτες και του δημοσίου, έχω κάνει διάφορες εξετάσεις και αίματος κλπ και δε μου έχουν βρει κάτι.

    Πριν ένα χρόνο σε ένα σημείο του προσώπου δεν έβγαζα γένια, ο δερματολόγος μου είπε ότι είναι καθαρά θέμα άγχους και μου είπε θα περάσει μόνο του, όπως κι έγινε ύστερα από έξι μήνες.
    Το κακό είναι πως ό,τι και να με πιάσει σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι κάτι πολύ σοβαρό (πχ καρδιά, καρκίνος κλπ) και βέβαια μπαίνω σε ένα φαύλο κύκλο που επιτείνει τα συμπτώματα.

    Από άγχος έχω, μπορεί να αγχωθώ για το παραμικρό αν και γενικά τον τελευταίο καιρό έχω διάφορα προσωπικά και επαγγελματικά προβλήματα, πηγές δηλαδή σοβαρού άγχους. Το καλό ή κακό είναι ότι εξωτερικά αν με δει κάποιος δε θα καταλάβει ότι έχω άγχος, δηλαδή δε το εκδηλώνω.

    Σκέφτομαι να πάω σε νευρολόγο, μέχρι στιγμής ποτέ δεν πήγα σε αντίστοιχο γιατρό και δεν πήρα φάρμακα τέτοιου είδους, πλην ίσως κάποιων απλών φυτικών σκευασμάτων που πωλούνται ελέυθερα στα φαρμακεία για το άγχος ή για την αϋπνία.

    Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Καλως ήρθες grtt

    Εχεις σκεφτει να δεις εναν ψυχοθεραπευτη ετσι ωστε να αντιμετωπισεις το αγχος σου πιο σφαιρικα?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    θα σε συμβουλευα να μαθεις να δουλευεις το αγχος σου παρεα με τα προβληματα σου.
    Ειναι εμφανες οτι η διαχειριση του αγχους εχει γινει για σενα μια δυσκολη υποθεση.
    Το ζητουμενο ειναι αν μπορεις με ενα τροπο ολα αυτα να τα διαχειριστεις μονος σου η χρειαζεσαι υποστηριξη.


    Εγω θα απαντουσα το πρωτο αλλα εσυ ξερεις καλυτερα.
    Για βοηθεια θα σου πω,
    οτι τα παντα ειναι στο μυαλο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by krino
    οτι τα παντα ειναι στο μυαλο.
    Το θέμα είναι krino πως μόνο όποιος είναι καλά στο μυαλό μπορεί να το καταλάβει αυτό....

    Συμφωνείς?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Vince παιρνω αφορμη το ερωτημα και λεω κατι απο μια χθεσινη κουβεντα που ειχα με ενα πολυ κοντινο μου ατομο....

    Συζητουσαμε κ μου λεει : πολυ ωραια οσα μου λες κ πολυ λογικα. τα καταλαβαινω, αλλα με μονο με τη λογικη δεν μπορω να λυσω το προβλημα μου.

    Κ τοτε ταρακουνηθηκα: γιατι θυμηθηκα εμενα μα κ γιατι σκεφτηκα ποσο ευκολα μπορει να το ξεχασω αυτο....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Συγνωμη που πεταγομαι ,ισως κ να μην συμφωνειτε αλλα πιστευω οτι μονο με την λογικη μπορει καποιος να ξεπερασει οποιοδηποτε προβλημα.Συμφωνω με τον Κρινο οτι ολα ειναι στο μυαλο μας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    maria αλλοιμονο! ο χωρος ειναι ολων μας

    Δεν αντιλεγω για την δυναμη κ την χρησιμοτητα της λογικης. Η δικη μου εμπειρια μου εδειξε την δυναμη της κ την αναγκαιοτητα της. Αλλα το θεμα και ολη η δυσκολια μου ήταν στο να μαθω να ακουω την δικη μου λογικη, το δικο μου μυαλο κ καρδια....Ναι, μπορει να ειναι στο μυαλο, ολα ή πολλα. Αλλα σαν πληροφορια δεν με οδηγει πουθενα. Σαν βιωμα μπορει να με βοηθησει στ αληθεια.

    Πολλες φορες ακουμε κατι κ μπορει να συμφωνουμε μ αυτο. Το αισθημα του να νιωσουμε αυτο που ακουμε, αφηνει αποτυπωμα μεσα μας, που βγαινει και στον τροπο που ενεργουμε.....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by Sofia
    Vince παιρνω αφορμη το ερωτημα και λεω κατι απο μια χθεσινη κουβεντα που ειχα με ενα πολυ κοντινο μου ατομο....

    Συζητουσαμε κ μου λεει : πολυ ωραια οσα μου λες κ πολυ λογικα. τα καταλαβαινω, αλλα με μονο με τη λογικη δεν μπορω να λυσω το προβλημα μου.

    Κ τοτε ταρακουνηθηκα: γιατι θυμηθηκα εμενα μα κ γιατι σκεφτηκα ποσο ευκολα μπορει να το ξεχασω αυτο....
    Έτσι είναι. Όταν δεν είμαστε καλά η ατάκα \"όλα είναι στο μυαλό σου\" δεν βοηθάει....το ξέρω και απο την δική μου εμπειρία και υποθέτω πως και άλλοι θα συμφωνούν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Οταν δεν ειμαστε καλα σιγουρα δεν βοηθαει.Αλλα δεν ειναι ολες οι στιγμες της ζωης μας ιδιες.Αυτα τα \"διαλειμματα\" ειναι η σωτηρια μας.Κ σιγουρα υπαρχουν ετσι δεν ειναι?
    Μολις αντιληφθουμε οτι εμεις κ μονο εμεις θα γινουμε οι σωτηρες του εαυτου μας τοτε τα οποιαδηποτε προβληματα ειναι θεμα χρονου να γινουν παρελθον.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.Συνειδητοποιούμε ότι το μυαλό δε λειτουργεί σωστά αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι να το αποτρέψουμε..

    Είναι εύκολο να δίνουμε συμβουλές στους άλλους για τη λογική αλλά δεν μπορούμε να βοηθήσουμε έτσι τον εαυτό μας.
    Δεν μπορώ να κάνω τον εαυτό μου να σκεφτεί \"λογικά\".
    Η εκλογίκευση είναι απλά ένας μηχανισμός άμυνας που απλά καλύπτει το πρόβλημα δεν το λύνει.
    Χρόνια τώρα κορόιδευα τον εαυτό μου έτσι για λογική και θέληση και όλο κ χειροτέρευε το πράγμα.

    Δεν μπορώ να το δω πλέον λογικά..δηλαδή εγώ επέλεξα να καταλήξω έτσι;πώς να εξηγήσω λογικά το ότι το μυαλό μου χάνεται από τη λογική;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Να σας ρωτησω σε ποιον ανηκει το μυαλο σας?Σε σας.Φυσικα κ μπορειτε να κυριαρχησετε πανω του,δεν λεω ομως οτι δεν θελει κοπο κ προσπαθεια.Δεν ειναι ευκολο να το πραγραμματισουμε απο την αρχη,το αποτελεσμα ομως αξιζει τον κοπο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Όχι δεν μπορώ να κυριαρχήσω στο μυαλό μου τις δύσκολες ώρες δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.κουράστηκα να προσπαθώ για το τίποτα..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Τις δυσκολες ωρες[οπως τις λες]ειναι αδυνατο να το κανεις.Μπορεις ομως τις υπολοιπες.Δεν υποστηριζω οτι ολα τα γεγονοτα ειναι δικια μας ευθυνη.Παρα πολλα οφειλονται σε εξωτερικους παραγοντες.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by vince
    Originally posted by krino
    οτι τα παντα ειναι στο μυαλο.
    Το θέμα είναι krino πως μόνο όποιος είναι καλά στο μυαλό μπορεί να το καταλάβει αυτό....

    Συμφωνείς?
    θα σου πω,
    εκτος απο καποιες εξτρεμ καταστασεις, οι υπολοιπες (εννοω εμενα - εσενα και τοσο αλλο κοσμο καθημερινο διπλα μας) το μυαλο μας ειναι μια χαρα.

    Αυτο ειναι το πρωτο δεδομενο.


    Τωρα, υπαρχει ενα δευτερο σταδιο που εχει να κανει με την αναλυση και τι εργαλεια χρησιμοποιει ο καθενας.
    Εδω ισως παρατηρησεις οτι η βαση της αναλυσης, τα εργαλεια κλπ, διαφερουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο.


    Για μενα λοιπον το ζητουμενο ειναι οποιος εχει μια διαταραχη, μια φοβια, μια ανασφαλεια οτιδηποτε τελως παντων, θα πρεπει να αναζητησει αυτα τα δυο σημεια,
    την βαση της αναλυσης του, και τα εργαλεια που χρησιμοποιει.
    Εαν αυτα ειναι σε μια σωστη διαδικασια μπορει να διαχειριστει ολα τα παραπανω.


    Βεβαιως θα πω εδω οτι ολοι μας δεχομαστε συναισθηματικες πιεσεις η καλυτερα επιθεσεις.
    Βομβαρδιζομαστε απο τυπικες πιεσεις της καθημερινοτητας (πχ κουραση απο την δουλεια - που αυτο εξομαλυνεται με ενα καλο υπνο) εως στρεσαρισμα καταστασεων ψυχογενης μορφης.
    Μπορει να ειναι μια φοβια, μια συναισθηματικη πιεση απο κοντινο μας προσωπο κλπ κλπ....

    Η διαχειριση μια τετοιας καταστασης ποτε μα ποτε δεν ειναι ευκολη, και οποιος το πει αυτο λεει ψεμματα.
    Ομως παρολη την δυσκολια θεωρω σημαντικο το τελος της διαδρομης και οχι ακριβως την διαδρομη.
    Με σωστη παρατηρηση και εκτιμηση θα μπορεσεις να δωσεις σημασια στο τελος της διαδρομης και οχι της πορειας της.

    Τεσπα ελπιζω να βγηκε νοημα και να μην τα ειπα μπερδεμενα ε?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Νασαι καλα Κρινο που αναλυεις κ εξηγεις,σιγουρα εισαι πιο κατανοητος.Εγω μιλαω με τηλεγραφηματα συνηθως

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •