Φαρμακα -εξετασεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    18

    Φαρμακα -εξετασεις

    Καλησπέρα.παιρνω θεραπεια εδώ και 2χρονια για ανχος κι ιδψ διαταραχή. Παίρνω 3×100 seroquel 20 escitalopram κι 1.5 lexotanil των 3.εκανα πρόσφατα εξετάζει και εκτός του σακχάρου που ήταν στα όρια μου βρήκε αυξημενες τρανσαμινασες ηπατικά ένζυμα.μπορει ν οφείλονται απ τα φαρμακα; ν συμπληρώσω ότι σε αυτά τα 2 χρόνια έχω πάρει 25 κιλά.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Litsa198523 View Post
    Καλησπέρα.παιρνω θεραπεια εδώ και 2χρονια για ανχος κι ιδψ διαταραχή. Παίρνω 3×100 seroquel 20 escitalopram κι 1.5 lexotanil των 3.εκανα πρόσφατα εξετάζει και εκτός του σακχάρου που ήταν στα όρια μου βρήκε αυξημενες τρανσαμινασες ηπατικά ένζυμα.μπορει ν οφείλονται απ τα φαρμακα; ν συμπληρώσω ότι σε αυτά τα 2 χρόνια έχω πάρει 25 κιλά.
    Ρωτάς χίλιους άσχετους του site αντί να ρωτήσεις έναν και μόνο ειδικό. Μια παθολόγο ας πούμε.. Το Thread σου δεν έχει κανένα νόημα ούτε που το άνοιξες αλλά και ούτε και του να απαντηθεί. Καλησπέρα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    εγω το μονο που μπορω να σε πω με ασφαλεια ειναι οτι τα επιπεδα σακαχρου ειναι απο το εξτρα βαρος απο τα χαπια.. και εγω αυτο το προβλημα εχω.. τωρα για τα ηπατικα ενζυμα να δειξεις τις εξετασεις στον γιατρο που στις εβαλε

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Για να σε βοηθησω... εγω εχω παιρνω εδω και 9 χρονια ολανζαπινη ζυπρεξα.. ξεκινησα με 20μγ και τωρα ειμαι στα 10μγ...
    απο 85 κιλα εφτασα τα 123.. τωρα ειμαι 96. λογω οτι προσεχω και λογο οτι εχω μειωσει την δοση.. συν οτι γυμναζομαι...

    λοιπον εμενα οι τραμινασες δηλαδη το συκωτη ποτε δεν μου εχει βγει παραπανω απο το οριο... να σου πω οτι παιρνω και ζαναξ των 1μγ και ενα αντικαταθλιπτικο...
    τωρα θα κανω εξετασεις σε λιγες ημερες...παλι κανω καθε 3μηνο..
    εγω εχω πολλα τριγλυκεριδια , λιπιδια , και λιγο ζαχαρο.. και ολα αυτα απο το φαρμακο... ο παθολογος μου μου ειπε οτι δεν χρειζεται προς το παρον να κανω καμπυλη γλυκοζης δηλαδη να διαπιστωσουμε εαν εχω διαβητη τυπου 2.
    με λιγα λογια σκατα... προσπαθω με οποιονδηποτε τροπο να βγω απο τα φαρμακα σε συμβουλη με τον ψυχιατρο... 9 χρονια περασαν.. δεν ειναι λιγα..!

    παιρνω ω3 λιπαρα.. για να πεσουν τα τριγλυκεριδια..
    επισης ανεβαζουν και την χολιστερινη... η καλη χολιστερινη ηταν κατω απο το οριο κατα πολυ.. η κακια χολιστερινη ειναι παραπανω απο το οριο...
    μου προτιναν στατινες... δηλαδη χαπια για να πεσει η χολιστερινη... τα πηρα για 6 μηνες.. τα σταματησα οταν διαβασα στο ιντερνετ οτι περισσοτερες πιθανοτητες υπαρχουν να παθει καποιος καρδιακο που παιρνει φαρμακα για την χολιστερινη και κανει καθιστικη ζωη, παρα για καποιον που εχει χολιστερινη και γυμναζετε παραληλα...
    οποτε πεταξα τα χαπια για της χολιστερινες και αρχισα γυμναστικη..... επισης διαβασα στο ιντερνετ οτι να παιρνεις χαπια για την χολιστερινη και να γυμναζεσαι τα οφελη της γυμναστικης μειωνοντε κατα πολυ...

    λοιπον δεν θελω να σε πανικοβαλω αλλα μαυρα σκατα με τα κολω χαπια που μπλεξαμε!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Litsa198523 View Post
    Καλησπέρα.παιρνω θεραπεια εδώ και 2χρονια για ανχος κι ιδψ διαταραχή. Παίρνω 3×100 seroquel 20 escitalopram κι 1.5 lexotanil των 3.εκανα πρόσφατα εξετάζει και εκτός του σακχάρου που ήταν στα όρια μου βρήκε αυξημενες τρανσαμινασες ηπατικά ένζυμα.μπορει ν οφείλονται απ τα φαρμακα; ν συμπληρώσω ότι σε αυτά τα 2 χρόνια έχω πάρει 25 κιλά.
    Να πίνεις 3 λίτρα νερό και να περπατάς.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 07-12-2021 at 18:11.

Similar Threads

  1. Φαρμακα -εξετασεις
    By Litsa198523 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-03-2021, 01:08
  2. Εξετασεις
    By VarethikaNaVariemai in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 18
    Last Post: 31-08-2018, 11:12
  3. ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
    By alikaki_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 25
    Last Post: 05-08-2009, 15:20
  4. Εξετάσεις
    By someone in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 07-02-2009, 18:54
  5. Εξετάσεις
    By kater1na in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 17-09-2008, 19:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •