Τροφη για σκεψη.....!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Τροφη για σκεψη.....!

    Ως αθεϊστής φιλόσοφος, ο Crowley πίστευε πως συγκεντρώνοντας όλη του
    την ενέργεια μέσα στο μυαλό του, ο άνθρωπος θα μπορούσε να αλλάξει τη ροή
    της πραγματικότητας. Περιέγραφε τις θρησκείες ως «απατηλές, άχρηστες και
    δημιουργούς παθητικών ανθρώπων». Η θρησκεία, για τον Crowley, οδηγεί στο
    «μυαλό σκέψεων» και όχι στο «μυαλό πράξεων». Πίστευε πως ο άνθρωπος
    προορίζεται να καλλιεργεί τις πνευματικές του δυνάμεις για να υπερκερά τις
    δυσκολίες της φύσης, επιδιώκοντας, έτσι, την υπέρτατη ευτυχία.

    απο το ηλεκτρονικο βιβλιο "Τα μυστικα της Σιδηρας Παρθενου" των Iron maiden..


    δεν νομιζω να απαντησει κανεις αλλα και να απαντησει δεν εχω να πω κατι...!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα ,φιλε μου το ατομο για το οποιο γραφεις το θεμα θα πρεπει να γνωριζεις και το προσωπικο του βιωγραφικο για να εχεις μια πιο σωστη γνωμη, εφοσον δλδ θες να γραψεις για αυτον και οχι απλα για τα εργα του. Ετσι λοιπον θα πρεπει να γνωριζεις οτι υπηρξε αστυνομος ! αρα ειχε εν αρχη θεματα μ την εξουσια ,κυριαρχια επανω σε αλλους ανθρωπους, κατις οπου και καταγραφτηκε αναλυτικα στην δικογραφια του, για οσα εβρεθησαν στην βιλα του, για τον τροπο οπου φεροταν στους ανθρωπους, ακομα και ας δεχτουμε την υπερασπιστικη του γραμμη οτι επροκετε δλδ για ενα ειδος θεατρικου βιου οργιων μεσαιωνικου χαρακτηρα, οπου οι ανθρωποι ηταν δεμενοι με αλησιδες, περπαταγαν στα 4, γυμνοι! τους εδεναν στα δεντρα! και τους ταιζαν πεταγωντας τους το φαγητο απο μακρια, ακριβως οπως κανουν στα αγρια ζωα δλδ. Το ολο σκυνηκο ειχε να κανει με την απολυτη τυθασευση ανθρωπων -συνηθως νεων γυναικων ιεροδουλων η νεων αγοριων με λεφτα βεβαια - ,οπου θα τους εξουσιαζαν μεσα απο τις βασικες ανθρωπινες αναγκες, το φαγητο, υπνο ,στεγη. Ο εξευτηλισμος και το μαστιγωμα οπου υπηρχε σε καθημερινη φαση, με σεξουαλικα οργια ,και με τεραστιες ποσωτητες ναρκωτικων ηταν ολα αυτα οπου τον εκαναν να νιωθει αμαρτολος και οτι ετσι μπορουσε να προκαλεσει τους οποιους εκπτωτους αγγελους εκ παραδησου! για να γινει ομως αυτο θα πρεπει να πιστευεις , να εχεις αποδεχτει πληρως την υπρξη της παλαιας-καινης διαθικης, του Χριστου ως Ιου Θεου, την Αγια Τριας. Αλλιως δεν υπαρχει ο δυαλος, αφου αυτα σαν υπαρξη πανε μαι.Αλλο πραγμα ειναι ο παγανισμος και η λατρεια στον Πανα. Αλλο παλυ ειναι οι ανατωλικες θεωτιτες και μαγειες οπου απο εκει ο Crowley ιδρυσαι το πρωτο κινημα νεοσατανησμου ,οπου κατα την γνωμη μου τα εκανε ολα σαλατα δλδ εβαλε μεσα ατανισμο, παγανισμο ,μαγεια κι οτι να ειναι και εφτιαξε την ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ροδοσταυρικό τάγμα Golden Dawn .

  3. #3
    Και φια ποιο λόγο να γίνει νήμα για έναν τελειωμένο καραγκιόζη; Άφησε κάτι σπουδαίο που θα μας κάνει να καλλιεργουμε το πνεύμα μας;
    Για ζητήματα θρησκείας, και καλλιέργειας πνεύματος υπάρχουν εκατοντάδες άλλοι που θα μπορούσαν να αναφερθούν;

    Φίλε Ηλία, ιντριγκάρεσαι με σατανισμούς, παγανισμούς, μασωνίες, εξουσίες, μυστικισμούς κλπ;

    Είναι λίγο αρρώστια όλα αυτά ρε φίλε. Τίποτα άλλο. Κανένα νόημα δεν θα βρεις σε αυτά.

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Οπως την δει κανεις... εμενα μου αρεσουν και αυτο φτανει... εαν δεν βγαζεις εσυ νοημα μπορει να βγαλει καποιος αλλος....
    αλλωστε φιλοσοφια ειναι... δεν ειναι τιποτα αποδεδειγμενο... επειδη εσυ τα θεωρεις ανοητα δεν παει να πει οτι ειναι κιολας....

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Το ύψιστο επίτευγμα της φιλοσοφίας θα ήταν να καταδείξει εκείνα τα μέσα τα οποία μετέρχεται η Θεία Πρόνοια προκειμένου να πραγματώσει τους σκοπούς που έχει ορίσει για τον άνθρωπο και, κατόπιν τούτου, να χαράξει κάποια υποδείγματα συμπεριφοράς που θα επέτρεπαν σ' αυτό το δύστυχο δίποδο πλάσμα να λάβει γνώση του τρόπου με τον οποίο οφείλει να πορευτεί στον δύσβατο δρόμο της ζωής, ούτως ώστε να προλάβει τις αλόγιστες τροπές της ειμαρμένης, στην οποία αποδίδουμε χίλια δυο διαφορετικά ονόματα, δίχως να έχουμε καταφέρει ακόμη ούτε να τη γνωρίσουμε ούτε να την προσδιορίσουμε.
    Εάν, παρ' όλο το σεβασμό μας προς τις κοινωνικές συμβάσεις και δίχως να υπερβαίνουμε ποτέ τους φραγμούς που αυτές μας επιβάλλουν, συμβαίνει ο δρόμος μας να είναι στρωμένος με αγκάθια, τη στιγμή που οι κακοί δρέπουν μόνο ρόδα, επόμενο δεν είναι κάποιοι άνθρωποι, που στερούνται ενός ηθικού υποβάθρου τόσο εδραίου ώστε να τεθούν υπεράνω τέτοιων διαπιστώσεων, να εκτιμήσουν ότι αξίζει καλύτερα να ακολουθήσουν το ρεύμα παρά να αντισταθούν σ' αυτό; [...] (Από την παρουσίαση της έκδοσης)

    https://www.politeianet.gr/books/978...KGfaUTUaqBa5As

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Οκαθης μας εχει δικαιωμα να ασχολειται , να διαβαζει και να πηστευει σε οτι αυτος θελει, το λεει και το συνταγμα εξαλου. Αυτο που μπορουμε οι αλλοι να κανουμε ειναι ειτε να γραφουμε με ευγενικο τροπο την δικη μας γνωμη, η εαν θελουμε ,αν θελει δλδ καποιος να σου αλλαξει την γνωμη να το κανει αλλα με το να σε πησει ,με επιχειρηματα οπου και παλυς εαν θελεις.
    Αυτο που εχω εγω να σου πω και που δεν εχω σκοπο να σου αλλαξω τις αποψεις ειναι οτι δεν ειναι φιλοσοφια αυτα τα πραγματα αλλα θεολογια, οσο για τον μυστικισμο αλλα και γενικα ολα αυτα τα θεματα το κακο ειναι οτι δυστυχως ο κοσμος τα μπερδευει συνεχως και βγαζει λαθος συμπερασματα, αυτο ειτε γινετε καταλαθος και απο αγνοια αφου ποιος εχει την ορεξη να κατσει να διαβαζει τις εκαντονταδες των σελιδων των βιβλιων που εχουν σχεσεις με αυτα,υπαρχουν ομως και καποιοι οπυ το κανουν με σκοπο δικο τους, θελωντας δλδ να φτιαξουν μια δικη τους κατα καποιο τροπο σεχτα.
    Αυτα τα πραγματα υπαρχουν χιλιαδες χρονια, δεν ειναι κατις νεο, ουτε προκειτε κανεις εααν τ ψαξει να ανακαληψει κατι που δεν εχει μεχρι σημερα υπωθει, ολα εχουν γραφτει μια κι 12 φορες! απο εκει και περα υπηρξαν ατομα οπως ο Crowley οπου απο την μια πραγματικα τα πιστευαι ολα αυτα, αφου ειχε κανει τοσα ταξιδια στην ανατωλη, κι ειχε ασχοληθει για πολλα χρονια με τα ταγματα αυτα των ροδοσταυρων κι αλλα, οπως τους ναιτες ιπποτες κι αλλα πολλα, αλλα ταυτοχρωνα εκμεταλευτηκαι και την ηδωνη ,την εξουσια που του εφερνε το ολο αυτο σκινηκι στην εποχη εκεινη σε μια Αμερικη οπου επειδη υπηρξε ακραια πουριτανη ως κοινωνια επρεπε λιγο να ξεδωσει και υπηρξαν ανθρωποι σαν αυτων οπου αναλαβαν αυτους τους ρολους, να κανουν την αυστυρη εως τοτε κοινωνια να ξεσκασει λιγο μεσα απο τα οργια, απο την μαγεια κι τον σατανισμο.
    Προσωπικα οπως εχω ξανα γραψει ριν γινω χριστιανος -στα 30-33 μου χρονια υπηρξα αθεως για πολυτικους λογους, αλλα λογο της αγαπης μου στην μουσικη μεταλ, κι λογο οτι εκεινα τα χρονια ηταν καπως πιο φανατικα τα πραματα υπηρχαν ατομα στην Αθηνα οπου το τραβουσαν το σχινηστις ακρες, ετσι λοιπον κι εγω σαν περιεργος μια ζωη εμπλεξα μαζι τους, πηγαινα σε δυαφορα σπιλεα της Αττικης, καναμε τα καλεσματα πνευματων , ακομα και Σολομονικες προσευχες οπου καλεις τον αναλογο δαιμωνα για οποια χαρη επυθημεις, οχι σοβαρα πραγματα.Αυτο που προσωπικα καταλαβα ειναι οτι οταν κατις το πηστευεις με ποροση και με προκαταληψη πριν καν το δεις τοτε αυτο υπαρχει μεγαλη πυθανοτητα και να υπαρξη για εσενα που το καλεις! αλλα οχι για εμενα οπου ειμουν ανεκαθεν δυσπιστος, και περιεργος ανθρωπος.

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Οκαθης μας εχει δικαιωμα να ασχολειται , να διαβαζει και να πηστευει σε οτι αυτος θελει, το λεει και το συνταγμα εξαλου. Αυτο που μπορουμε οι αλλοι να κανουμε ειναι ειτε να γραφουμε με ευγενικο τροπο την δικη μας γνωμη, η εαν θελουμε ,αν θελει δλδ καποιος να σου αλλαξει την γνωμη να το κανει αλλα με το να σε πησει ,με επιχειρηματα οπου και παλυς εαν θελεις.
    Αυτο που εχω εγω να σου πω και που δεν εχω σκοπο να σου αλλαξω τις αποψεις ειναι οτι δεν ειναι φιλοσοφια αυτα τα πραγματα αλλα θεολογια, οσο για τον μυστικισμο αλλα και γενικα ολα αυτα τα θεματα το κακο ειναι οτι δυστυχως ο κοσμος τα μπερδευει συνεχως και βγαζει λαθος συμπερασματα, αυτο ειτε γινετε καταλαθος και απο αγνοια αφου ποιος εχει την ορεξη να κατσει να διαβαζει τις εκαντονταδες των σελιδων των βιβλιων που εχουν σχεσεις με αυτα,υπαρχουν ομως και καποιοι οπυ το κανουν με σκοπο δικο τους, θελωντας δλδ να φτιαξουν μια δικη τους κατα καποιο τροπο σεχτα.
    Αυτα τα πραγματα υπαρχουν χιλιαδες χρονια, δεν ειναι κατις νεο, ουτε προκειτε κανεις εααν τ ψαξει να ανακαληψει κατι που δεν εχει μεχρι σημερα υπωθει, ολα εχουν γραφτει μια κι 12 φορες! απο εκει και περα υπηρξαν ατομα οπως ο Crowley οπου απο την μια πραγματικα τα πιστευαι ολα αυτα, αφου ειχε κανει τοσα ταξιδια στην ανατωλη, κι ειχε ασχοληθει για πολλα χρονια με τα ταγματα αυτα των ροδοσταυρων κι αλλα, οπως τους ναιτες ιπποτες κι αλλα πολλα, αλλα ταυτοχρωνα εκμεταλευτηκαι και την ηδωνη ,την εξουσια που του εφερνε το ολο αυτο σκινηκι στην εποχη εκεινη σε μια Αμερικη οπου επειδη υπηρξε ακραια πουριτανη ως κοινωνια επρεπε λιγο να ξεδωσει και υπηρξαν ανθρωποι σαν αυτων οπου αναλαβαν αυτους τους ρολους, να κανουν την αυστυρη εως τοτε κοινωνια να ξεσκασει λιγο μεσα απο τα οργια, απο την μαγεια κι τον σατανισμο.
    Προσωπικα οπως εχω ξανα γραψει ριν γινω χριστιανος -στα 30-33 μου χρονια υπηρξα αθεως για πολυτικους λογους, αλλα λογο της αγαπης μου στην μουσικη μεταλ, κι λογο οτι εκεινα τα χρονια ηταν καπως πιο φανατικα τα πραματα υπηρχαν ατομα στην Αθηνα οπου το τραβουσαν το σχινηστις ακρες, ετσι λοιπον κι εγω σαν περιεργος μια ζωη εμπλεξα μαζι τους, πηγαινα σε δυαφορα σπιλεα της Αττικης, καναμε τα καλεσματα πνευματων , ακομα και Σολομονικες προσευχες οπου καλεις τον αναλογο δαιμωνα για οποια χαρη επυθημεις, οχι σοβαρα πραγματα.Αυτο που προσωπικα καταλαβα ειναι οτι οταν κατις το πηστευεις με ποροση και με προκαταληψη πριν καν το δεις τοτε αυτο υπαρχει μεγαλη πυθανοτητα και να υπαρξη για εσενα που το καλεις! αλλα οχι για εμενα οπου ειμουν ανεκαθεν δυσπιστος, και περιεργος ανθρωπος.

    Και εγω μεταλ ακουω!
    εχω μαθει πολλα πραγματα για την ζωη μεσο της μουσικης και μονο σε καλο μου βγηκε... δεν ψαχνομαι παραπανω γιατι δεν το χρειαζομαι... αλλα λενε οτι μαθαινεις καλο ειναι! μεχρι εκει!

Similar Threads

  1. Τροφη για σκεψη
    By ayurveda13 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 18
    Last Post: 25-09-2021, 17:12
  2. ποιον θα εσωζες? τροφη για σκεψη
    By cherry08 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22
    Last Post: 19-12-2015, 23:34
  3. Η τροφή σου το φάρμακό σου...
    By eva7 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 12
    Last Post: 13-06-2015, 07:41
  4. Τι σημαινει για εσας η τροφη;
    By mcan in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 17
    Last Post: 20-11-2009, 12:21
  5. Λογικη σκεψη η παρανοικη σκεψη?
    By katerinaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 02-11-2009, 18:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •