Το έχει νικήσει κανείς; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Ναι, αν δεν υπήρξε ένα πολύ συγκεκριμένο γεγονός που πυροδότησε το αγχος ή την κατάθλιψη μπορεί να οφείλεται στον τρόπο σκέψης π.χ. ειδικά άτομα τελειομανή, με ροπή στην υπεραναλυση κλπ...Ειδικα για την κατάθλιψη δεν συμφωνούν όλοι στο πού οφείλεται ενώ και τα αντικαταθλιπτικά ο ακριβής τρόπος λειτουργίας τους δεν είναι απόλυτα κατανοητός. Έτσι είναι, κανείς μας δεν ήθελε να πάρει χάπια αλλά μερικές φορές χρειάζεται. Βοηθάει η ψυχοθεραπεία υπό προϋποθέσεις αλλά θέλει χρόνο πολύ. Δεν είναι ότι πρέπει να το λύσεις μόνος σου αλλά χρειάζεται πολλή προσπάθεια κι από σένα γιατί η ψυχοθεραπεία σου δίνει κάποια εργαλεία που μπορείς να αξιοποιήσεις αλλά το πρόβλημα είναι ότι συνήθως έχουμε μάθει σε ένα τρόπο σκέψης συγκεκριμένο για χρόνια και είναι δύσκολο να αλλάξει... ή έχουμε εγκλωβιστεί σε ρόλους συγκεκριμένους που πια δεν μας εξυπηρετούν κλπ...γενικά αυτά τα προβλήματα δεν έχουν άμεση ούτε εύκολη λύση... δυστυχώς... είναι και η εποχή πολύ δύσκολη και επιδεινώνει το αγχος...

  2. #17
    Καλημέρα, σε σένα Σωτήρη δε μπορώ να απαντήσω, κ εγώ ακόμα ταλανιζομαι από όλο αυτό, παθαίνω ταχυκαρδίες νευρικό κλονισμό ατονιες κλπ, δεν παίρνω κάποια θεραπεία τώρα αλλά ενδεχομένως να χρειαστεί να κάνω κάτι, δεν ξέρω, τέλος πάντων θέλω να ρωτήσω τους υπόλοιπους, υπάρχει όντως φως στο τούνελ; δηλαδή όλοι βρίσκουν λύση ως προς το τι θέλουν απ τη ζωή κ τι τους ταλαιπωρούσε για χρόνια ολόκληρα; γιατί το μόνο που ακούω εκεί έξω είναι "απλά μη σκέφτεσαι τόσο ρε φίλε" ή "σιγά δεν είναι κάτι" λες κ είναι φουλ απλό το θέμα, απλά πατάω έναν διακόπτη κ περνάνε όλα... Αχ βαρέθηκα να τα λέω κ να τα ξαναλέω πιαααα, άμα μπορούσαμε να μιλήσουμε με άτομα θα μασταν πολύ καλύτερα αλλά έχουμε κ αυτή τη γαμωκατασταση

  3. #18
    Συγγνώμη για τη γκρίνια, απλά είναι η χειρότερη περίοδος τη χειρότερη στιγμή θαρρώ, δε σε αφήνει να γίνεις παραγωγικός ώστε να ξεχαστείς λίγο ρε παιδί μου.. Τέλος πάντων, εύχομαι τα καλύτερα κ για σένα φίλε Σωτήρη κ για όλους τους συμπασχοντες.. Εγώ ανέκαθεν ήμουν άτομο που υπερανελυα τα πράγματα χωρίς λόγο κ αυτό μου γύρισε τώρα, μου έφερε κ τρομερά κολλήματα τα οποία ξεπερνάω σταδιακά με την ψυχοθεραπεία αλλά νομίζω είναι σε καλύτερη φάση τώρα σ εκείνο το κομμάτι

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Έμμεσα έβαλες ένα πολύ ωραίο θέμα. Ρωτάς αν βρήκαν κάποιοι τι θέλουν απ'τη ζωή. Αυτό το υπαρξιακό ζήτημα προσδιορίζεται από κάποιους ψυχιάτρους ως μια από τις βασικές αιτίες της κατάθλιψης και του άγχους, π.χ. ο Βίκτορ Φρανκλ. Το πρόβλημα είναι ότι τα υπαρξιακά ζητήματα δεν λύνονται εύκολα. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι δομικό πρόβλημα της σύγχρονης εποχής.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    24
    Συμφωνω με ολα οσα εχουν προαναφερθει παραπανω. Το θεμα που υπαρχει με τις σκεψεις ειναι σιγουρα υπαρξιακο. Πιστευω αυτη ειναι η πηγη, αμα λυθει αυτο μετα ολα τα αλλα φτιαχνουν. Αλλα ολοι κταλαβαινουμε οτι δεν ειναι απλο. Οσο γι αυτο που ανεφερες Niels οτι θελει πολλη προσπαθεια απο μενα, ειλικρινα δε μπορω να το καταλαβω. Ισως μου δειξει «τον δρομο» αργοτερα η ψυχοθεραπεια. Πραγματικα ειμαι διατεθειμενος να κανω τα παντα, να παλεψω οσο σκληρα χρειαζεται. Αλλα μεχρι στιγμης δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι αυτη η προσπαθεια που πρεπει να γινει απο μενα. Κι αυτο ειναι το χειροτερο σε αυτο που περναω (περναμε): το αγνωστο.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by sotiris92 View Post
    Συμφωνω με ολα οσα εχουν προαναφερθει παραπανω. Το θεμα που υπαρχει με τις σκεψεις ειναι σιγουρα υπαρξιακο. Πιστευω αυτη ειναι η πηγη, αμα λυθει αυτο μετα ολα τα αλλα φτιαχνουν. Αλλα ολοι κταλαβαινουμε οτι δεν ειναι απλο. Οσο γι αυτο που ανεφερες Niels οτι θελει πολλη προσπαθεια απο μενα, ειλικρινα δε μπορω να το καταλαβω. Ισως μου δειξει «τον δρομο» αργοτερα η ψυχοθεραπεια. Πραγματικα ειμαι διατεθειμενος να κανω τα παντα, να παλεψω οσο σκληρα χρειαζεται. Αλλα μεχρι στιγμης δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι αυτη η προσπαθεια που πρεπει να γινει απο μενα. Κι αυτο ειναι το χειροτερο σε αυτο που περναω (περναμε): το αγνωστο.
    Ίσως να είναι δικό μου πρόβλημα. Δεν μπορώ να κάνω το βήμα παραπάνω. Σαν να αρκουμαι στο γνώριμο, σε ο,τι ήδη κάνω, με τον γνωστό τρόπο βίου, με επιλογές με βάση τον φόβο, μπερδεύομαι με τι επιθυμώ εγώ και τι περιμένουν οι άλλοι από μένα, η αποφυγή είναι η πρώτη λύση που σκέφτομαι λόγω άγχους για διάφορα πράγματα, η προηγούμενη εμπειρία όσο θετική και να είναι δεν με πείθει να ρισκάρω, αισθάνομαι να πιεζομαι από τους άλλους ακόμα κι από χόμπι που έχω ξεκινήσει, μια αρνητική εμπειρία πιάνει δυσανάλογο χρόνο και χώρο στη σκέψη μου και παίρνει μορφή χιονοστιβάδας επηρεάζοντας και άσχετα με την εμπειρία πράγματα...έχω διάφορα που με απασχολούν...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. εχει παρει κανεις
    By Mary93 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 14
    Last Post: 09-03-2023, 19:07
  2. Το εχει δοκιμασει κανεις?
    By mihalis in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 10-02-2013, 14:35
  3. το εχει δοκιμασει κανεις?
    By sokalataki29 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 1
    Last Post: 23-07-2011, 12:17
  4. ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ vs ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ - ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙ?
    By Knitter in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 14-07-2010, 22:57
  5. Εχει σκεφτεί κανείς
    By 2sweet2b4go10_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 1
    Last Post: 09-11-2008, 23:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •