Το έχει νικήσει κανείς;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    24

    Το έχει νικήσει κανείς;

    Καλησπέρα, εδώ και κάμποσο καιρό υποφέρω απο αγχώδη διαταραχή (σύμφωνα με την ψυχοθεραπεύτρια μου και διάφορους ψυχιάτρους). Το κακό της υπόθεσης είναι ότι ποτέ δεν είχα «μπλέξει» με αυτά τα θέματα (ψυχικής φύσεως). Ήμουν γενικά νευρικός σαν άνθρωπος, μπορεί να είχα το κλασικό άγχος που λένε όλοι, αλλά ποτέ αυτό το πράγμα: έναν μόνιμο τρόμο για τα πάντα, όπου τίποτα δε με ευχαριστεί-καθυσηχάζει και μονίμως σε λειτουργία πτήσης (flight mode), δηλαδή ταχυκαρδίες, να ξεροκαταπίνω, αίσθημα ότι δε με χωράει ο χώρος (θέλω να αποδράσω), κόμπος στο στομάχι κλπ. Σε όλα αυτά ήρθε και έδεσε ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή (σύμφωνα με την ψυχίατρο) για διάφορες αρνητικές σκέψεις που κάνω και προσπαθώ απεγνωσμένα να βρω απαντήσεις σε ερωτήματα (τύπου «αυτός αυτοκτόνησε, γιατί αυτοκτόνησε, τι σε φτάνει σε αυτό το σημείο, λες να το πάθω κι εγώ; κλπ...).

    Έχω ξανά γράψει στο forum σε άρθρο για την κατάθλιψη διότι ο 1ος ψυχίατρος που πήγα διέγνωσε κατάθλιψη (μέσα σε 20’, ενώ η ψυχοθεραπεύτρια που με βλέπει 2 μήνες τώρα και 3 άλλοι ψυχίατροι ανέφεραν αγχώδη διαταραχή) μου έγραψε αντικαταθλιπτικά (cymbalta) τα οποία τα πήρα για 3 βδομάδες και μετά την 2η βδομάδα μπορώ να πω ότι ένιωθα χειρότερα από πριν. Η ψυχίατρος που πηγαίνω τώρα, με την οποία κόψαμε μαζί τα cymbalta, μου έδωσε xanax και είπαμε να δούμε πως θα πάει. Όταν χρειάστηκε να το πάρω, κοιμήθηκα σαν πουλάκι, ένιωσα βασιλιάς και όλα ήταν όμορφα. Όταν το ξανά πήρα σε μικρότερη δόση, μετά τον ύπνο, άρχισα πάλι να έχω αυτές τις σκέψεις, σε μεγαλύτερο βαθμό, πιο έντονες κλπ.

    Γενικότερα δηλαδή σε αυτό που περνάω παρατηρώ μεγάλα σκαμπανεβάσματα. Την μία θα είμαι οκ, ο εαυτός μου, κανονικά όλα μια χαρά, την άλλη απ’ το τόσο άγχος θα λέω ότι δε μπορώ άλλο αυτή τη ζωή, την άλλη έντονα καταθλιπτικά συναισθήματα (αίσθημα ότι θέλω να κλάψω), την άλλη πολύ νευρικός κι ότι θέλω να τσακωθώ, την άλλη απίστευτα έντονη ταχυκαρδία. Ένα πραγματικό rollercoaster συναισθημάτων.

    Με την ψυχοθεραπεία δε θα έλεγα ότι έχω δει αποτελέσματα. Νομίζω ότι είμαστε στο μηδέν. Όποτε πάω συζητάμε για το παρελθόν κλπ, θέλει να με μάθει, να πάμε σε βαθιά μονοπάτια (φαντάζομαι) και γενικά να με ψυχογραφήσει. Αλλά αυτό δε με βοηθάει με την καθημερινότητα μου, υποφέρω και το αίσθημα ότι κανείς δε μπορεί να με βοηθήσει επιδεινώνεται.

    Καταλήγοντας, θέλω να ρωτήσω, όποιος έχει περάσει αγχώδη διαταραχή ή κατάθλιψη ή κάτι παρόμοιο με αυτό που έχω τεσπα, το έχει ξεπεράσει; Είναι καλά τώρα; Γιατί ρε παιδιά εδώ στο φόρουμ μόνο απαισιοδοξία βλέπω. Οι περισσότεροι αναφέρουν ότι ακόμα βασανίζονται. Είμαστε δηλαδή καταδικασμένοι;;; Ειλικρινά θα ήθελα να μου απαντήσει μονάχα κάποιος που θα μου πει «ναι ρε φιλε, είναι παλούκι, είναι εφιάλτης, αλλά το ξεπέρασα το ******** και είμαι καλά!!».

  2. #2

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εγω τα ξεπερασα ολα σε 3 χρονια ακου πωσ γυμναστικη διατροφη με τοπικα προιοντα πρωτεινεσ μαγνησιο βιταμινη ντε χαπι για το ουρικο σαλοσπιρ ειναι τοσο ευκολο που με βασανιζει η κυβερνηση γι αυτο λενε ολοι οτι εχουμε χουντα το ειχα μυστικο αλλα ο τραμπ το εμαθε στην αμερικη θα γινει επανασταση ειναι τοσο απλο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ενδεχομενωσ να χρειαστει καποια κορτιζονη κ καποιο αντιφλεγμωνωδεσ στο δινω τσαμπα παρε το κ κανε οτι θεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ενδεχομενωσ να χρειαστει καποια κορτιζονη κ καποιο αντιφλεγμωνωδεσ στο δινω τσαμπα παρε το κ κανε οτι θεσ
    Λίγη ντροπή. Σου λέει άνθρωπος έχει αυτοκτονικές σκέψεις κι εσύ απαντάς με αυτόν τον τρόπο; Ότι τι, είσαι πονηρός; Μπήκες δηλαδή να απαντήσεις αυτό και έγινες μάγκας; Τι κέρδισες ας πούμε; Με δούλεψες; Χάρηκες; Ένιωσες καλύτερα;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Την παλευεισ ρε μεγαλε τι ηθελεσ να σου πω η σχιζοφρενεια που εχω εγω ειναι χειροτερη αμα θεσ ελα δεσ με εχω διαγνωση σχιζο δε θα το πιστεψεισ οτι εχω την αληθεια σ λεω τιποτα δεν ειναι αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Επισησ γραφω 11 χρονια ψαξε απο την αρχη διαβασε τα ολα κ πεσ μου αν εχω αδικο πουθενα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Θα δεισ κ τη σχιζο κ ολα διαβασε αν θεσ κι αμα λεω ψεμματα κ δεν βοηθανε αυτα ελα δειρε με τι να σου πω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Την παλευεισ ρε μεγαλε τι ηθελεσ να σου πω η σχιζοφρενεια που εχω εγω ειναι χειροτερη αμα θεσ ελα δεσ με εχω διαγνωση σχιζο δε θα το πιστεψεισ οτι εχω την αληθεια σ λεω τιποτα δεν ειναι αυτα
    Ειλικρινα τωρα θες να βγαλουμε να τις μετρησουμε ποιος την εχει μεγαλυτερη (την ασθενεια); Εγω κατανοω οτι το δικο σου ειναι σοβαρο θεμα και σιγουρα πολυ χειροτερο στο να το διαχειριστεις. Και θα σου πω κουραγιο και υπομονη και μακαρι να εχεις την δυναμη να το παλευεις. Το να δουλευεις ομως τον αλλον για ενα βασανο που περναει οταν σου λεει ουσιαστικα οτι εχει αναγκη για καποια αισιοδοξα λογια, δε σε κανει μαγκα. Ισως ειναι κι ο τροπος σου να μου πεις «μη σκαλωνεις ρε τρελε, μπορα ειναι θα περασει». Αλλα δε το λες σωστα και χανεται το νοημα.

    Οπως και να χει, καλη δυναμη σου ευχομαι, μακαρι να εχεις βρει την δυναμη που εγω ψαχνω για να αντιμετωπισω το δικο μου θεμα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ε αμα το ελεγα σωστα θα ημουν φυσιολογικοσ δεν ειμαι ομωσ και θα με πιστευεσ κι ολασ τεσπα φευγω απο το θεμα γτ εισαι καινουριοσ κ λογικο να πελαγωσεσ βασικα θελει να μαθεισ κολυμβηση με ολα αυτα που εχεισ να αντιμετωπισεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ε αμα το ελεγα σωστα θα ημουν φυσιολογικοσ δεν ειμαι ομωσ και θα με πιστευεσ κι ολασ τεσπα φευγω απο το θεμα γτ εισαι καινουριοσ κ λογικο να πελαγωσεσ βασικα θελει να μαθεισ κολυμβηση με ολα αυτα που εχεισ να αντιμετωπισεισ
    Τωρα το πιασα. Ευχαριστω. Καλο μου κουραγιο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σωτήρη, Όπως αναφέρω και στο link που σου παρέθεσα πιο πάνω, είναι σε μεγάλο βαθμό λογικό όσοι είχαν τέτοια θέματα και τα ξεπέρασαν να μην πολυμπαίνουν στο φόρουμ. Οπότε μην απογοητεύεσαι που βλέπεις απαισιοδοξία. Οι απαισιόδοξοι είναι οι άνθρωποι που δεν το ξεπέρασαν ακόμα και πιθανόν σε λίγο καιρό θα εξαφανιστούν με τη σειρά τους όταν νιώσουν καλύτερα. Έχει πάντως και κάποια μηνύματα από ανθρώπους που το ξεπέρασαν το link που σου παρέθεσα. Και συγκεκριμένα για αγχώδεις διαταραχές κτλ θα δεις ότι είναι πολύ λίγοι αυτοί που μπαίνουν χρόνια συνεχόμενα και λένε ότι έχουν αυτό το θέμα. Για τα συμπτώματα που αναφέρεις, αν θες δες παλιότερα νήματα στην κατηγορία και δες ότι δεν είσαι ο μόνος. Δες όμως και ότι πολλοί γράφαν εντατικά ένα διάστημα και μετά εξαφανιαζόλ ή γράφαν πριν πολλά χρόνια και ξαναγράψαν με αφορμή ένα περιστατικό ενώ για πολλά χρόνια ήταν μία χαρά.

    Είναι πολύ μικρό το διάστημα για να περιμένεις αποτελέσματα από την ψυχοθεραπεία. Έχε πίστη ότι θα το ξεπεράσεις και να εμπιστεύεσαι την ψυχολόγο και τον εαυτό σου. Να μιλάς κι εδώ αν θες, αλλά αν δεις ότι ασχολείσαι πολύ με το φόρουμ και σου κάνει περισσότερο κακό παρά καλό, μην μπαίνεις για ένα διάστημα. Τέλος, να θυμάσαι ότι όλοι είμαστε άνθρωποι, αλλά όλοι είμαστε και διαφορετικοί και δεν ξέρεις με τι διάθεση γράφει και σε τι κατάσταση βρίσκεται ο καθένας που γράφει, τι γνώσεις έχει και τι εμπειρίες, τι πρόθεση, την ιστορία του.

    Θα το ξεπεράσεις. Τώρα αγχώνεσαι που αγχώνεσαι, αλλά θα το ξεπεράσεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αυτά συνήθως είναι γενετικά, δεν γιατρευονται. Και ούτε θα έπρεπε να βλέπεις τον εαυτό σου ως άρρωστο. Εγώ έχω OCD , έχω μάθει να το αγαπάω όμως.

    Αρρωστοφοβια την έχω περάσει και ξεπεράσει δυο φορές.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ένα πράγμα που μπορείς να το δεις αισιόδοξα είναι ότι το αγχος είναι το σύμπτωμα, ο τρόπος του οργανισμού σου για να σου πει ότι κάτι δεν κάνεις καλά... μιλάω για το αγχος της σύγχρονης εποχής, που πολλές φορές μπορεί να μην έχει μια προφανή αιτία... άρα, κατά τη γνώμη μου, χωρίς να αλλάξουμε πράγματα, και κυρίως τον τρόπο σκέψης μας, δεν θα καταφέρουμε να ξεπεράσουμε αγχος και κατάθλιψη, προβλήματα βέβαια που η αιτία τους μάλλον είναι πολυπαραγοντική. Μια κρίση πιστεύω ότι μας πηγαίνει πιο μπροστά, μπορεί να αποτελέσει αφορμή για κάτι όμορφο, διαφορετικό. Έχε υπόψη σου ότι τα xanax είναι μια προσωρινή μόνο λύση, δεν είναι να τα παίρνεις καθημερινά για καιρό. Επίσης καλό θα ήταν να ελέγξεις θυρεοειδή και μήπως έχεις έλλειψη σε καμιά βιταμίνη απ'αυτές που είναι σημαντικές για το νευρικό σύστημα, b12, φυλλικό οξύ και d.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ένα πράγμα που μπορείς να το δεις αισιόδοξα είναι ότι το αγχος είναι το σύμπτωμα, ο τρόπος του οργανισμού σου για να σου πει ότι κάτι δεν κάνεις καλά... μιλάω για το αγχος της σύγχρονης εποχής, που πολλές φορές μπορεί να μην έχει μια προφανή αιτία... άρα, κατά τη γνώμη μου, χωρίς να αλλάξουμε πράγματα, και κυρίως τον τρόπο σκέψης μας, δεν θα καταφέρουμε να ξεπεράσουμε αγχος και κατάθλιψη, προβλήματα βέβαια που η αιτία τους μάλλον είναι πολυπαραγοντική. Μια κρίση πιστεύω ότι μας πηγαίνει πιο μπροστά, μπορεί να αποτελέσει αφορμή για κάτι όμορφο, διαφορετικό. Έχε υπόψη σου ότι τα xanax είναι μια προσωρινή μόνο λύση, δεν είναι να τα παίρνεις καθημερινά για καιρό. Επίσης καλό θα ήταν να ελέγξεις θυρεοειδή και μήπως έχεις έλλειψη σε καμιά βιταμίνη απ'αυτές που είναι σημαντικές για το νευρικό σύστημα, b12, φυλλικό οξύ και d.
    Καλησπερα, σ’ ευχαριστω για την απαντηση. Το προβλημα με αυτο που αναφερεις ειναι οτι δε μπορω να βρω τι ειναι αυτο που δε κανω καλα. Ισως το υπερβολικο αγχος και ολα τα ψυχοσωματικα, και οι σκεψεις που εχουν δημιουγηθει δε με αφηνουν να σκεφτω καθαρα. Εξετασεις μου εγραψε η ψυχιατρος που βλεπω τωρα, εκανα και θυρεοειδη και αιματολογικες και -δυστυχως- ολα καλα, δεν εχω κατι οργανικο. Οσο για τα ζαναξ το ξερω και γενικοτερα δε νομιζω οτι με βοηθουν ιδιαιτερα. Δε θα ηθελα καθολου να παρω τετοια φαρμακα απλα εχω φτασει σε ενα σημειο που δε ξερω ποια αλλη λυση υπαρχει. Εχω παει για ψυχοθεραπεια, πηγα σε γιατρο, πηρα φαρμακα, εχω κανει ολα οσα «χρειαζεται», τι αλλο να κανω πια; Αν μου πουνε πρεπει να το λυσεις μονος σου, να το βρεις με τον εαυτο σου, τοτε τι σκατα εχω χαλασει τοσα λεφτα σε ολους αυτους;; Το θεμα ειναι οτι παω στους γιατρους και στους ψυχολογους διοτι δε μπορω να το βρω μονος μου!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. εχει παρει κανεις
    By Mary93 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 14
    Last Post: 09-03-2023, 19:07
  2. Το εχει δοκιμασει κανεις?
    By mihalis in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 10-02-2013, 14:35
  3. το εχει δοκιμασει κανεις?
    By sokalataki29 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 1
    Last Post: 23-07-2011, 12:17
  4. ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ vs ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ - ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙ?
    By Knitter in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 14-07-2010, 22:57
  5. Εχει σκεφτεί κανείς
    By 2sweet2b4go10_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 1
    Last Post: 09-11-2008, 23:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •