Mιρταζαπίνη(Remeron) αντίο, καλώς να έλθεις Τραζοδόνη (Τrittico)! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 38
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    το Valdoxan εμένα μου έφερνε αυπνία σαν να είχα πιει φραπέ πριν κοιμηθώ...
    το REMERON το πέρνει φίλος μου και πραγματικά τον έχει κάνει άλλο άνθρωπο στην ψυχολογία αλλά έχει βάλει και 20 κιλά...για αυτό δε θέλω να το ξεκινήσω
    το καλύτερο για μένα για τον ύπνο-άγχος-κατάθλιψη είναι το XANAX με τεράστεια διαφορά αλλά όλοι ξέρουμε τα επακόλουθα της καθημερινής χρήσης...τώρα πέρνω σε έκτακτες περιπτώσεις 0,25
    τη μέση λύση ως έτσι κι έτσι προς καλά την έχω βρει με το trittico στα 75 κυρίως , πιο πάνω δοσολογία μου βγάζει πολλές παρενέργειες αν την πέρνω για πολύ καιρό
    έχω προσθέσει και γυμναστική καθημερινή στο μενού που βοηθάει πάρα πάρα πολύ , όχι κάτι βαρύ ένα 40λεπτο τη μερα ποδήλατο στατικό και μερικά βαρακια
    και τα κλασικά ζεστά ροφήματα χαμομήλια κτλ.

    Εγώ κατάφερα να χάσω τα κιλά που είχα πάρει με το Remeron! Θέλει πείσμα διοτί αλλάζει και τον μεταβολισμό το ρημάδι!
    Όσον αφορά την ψυχολογία, δεν βλέπω μεγάλη βελτίωση αλλά σίγουρα βελτιώνει τον ύπνο. Δηλαδή συγκριτικά με την Βενλαφαξίνη που είχα λάβει πιο παλιά, υπολείπεται πολύ σε μείωση καταθλιπτικών αισθημάτων.


    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Εγώ ευτυχώς ήμουν πάντα αδύνατος οπότε λίγα κιλά παραπάνω δεν με πειράζουν. Λέω λίγα κιλά γιατί δείχνω μεγάλη εγκράτεια. Βέβαια είναι αλήθεια ότι πεινάς συνεχώς με το ρεμερον αλλά τι να γίνει... έχω δοκιμάσει κι άλλα φάρμακα... το καθένα έχει τα καλά και τα κακά του κι από κει και πέρα είναι τι προτιμά ο καθένας ή τι μπορεί να αντέξει περισσότερο σαν παρενέργεια. Το είχα σκεφτεί κι εγώ το τριτικο αλλά είπα όταν το cipralex και μετά το lyrica με ενοχλούσαν πολύ οι παρενεργειες τους να επιστρέψω στο ρεμερον που το έπαιρνα πολλά χρόνια. Τι παρενέργειες σου βγάζει το τριτικο σε μεγαλύτερη δόση; Τα xanax τα αποφεύγω. Πιο πολύ με βοηθάει το ρεμερον στον ύπνο παρά το xanax.
    Όντως, πολλή πείνα με την Βενλαφαξίνη! Το Trittico μου βγάζει τις ίδιες παρενέργειες στα 50mg, αλλά εντονότερα, σε μεγαλύτερες δόσεις (150mg+). Αύξηση ενέργειας, αίσθημα χτύπων χωρίς συνοδό ταχυκαρδία, και αυπνία.
    To Χanax όσες φορές το είχα πάρει, ναι μεν με χαλάρωνε για 7-8 ώρες, αλλά το πρωί που ξυπνούσα είχα έντονο άγχος!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Το trittico στα 150 μου έκανε την καλύτερη δουλειά στον ύπνο και στη διάθεσή αλλά μου έβγαλε πονοκεφάλους έντονους , μου ειπε ο γιατρός ότι είναι από το φάρμακο , το εκοψα και μου έφυγαν. Τώρα στα 75 δεν έχω καμία παρενέργεια αλλά και τα αποτελέσματα είναι μέτρια προς καλά.
    Ίσως χρειαστεί και άλλο φάρμακο στο σχήμα αλλά δεν παλεύω να περάσω πάλι το στάδιο με τις παρενέργειες

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Stavros View Post
    Εγώ κατάφερα να χάσω τα κιλά που είχα πάρει με το Remeron! Θέλει πείσμα διοτί αλλάζει και τον μεταβολισμό το ρημάδι!
    Όσον αφορά την ψυχολογία, δεν βλέπω μεγάλη βελτίωση αλλά σίγουρα βελτιώνει τον ύπνο. Δηλαδή συγκριτικά με την Βενλαφαξίνη που είχα λάβει πιο παλιά, υπολείπεται πολύ σε μείωση καταθλιπτικών αισθημάτων.




    Όντως, πολλή πείνα με την Βενλαφαξίνη! Το Trittico μου βγάζει τις ίδιες παρενέργειες στα 50mg, αλλά εντονότερα, σε μεγαλύτερες δόσεις (150mg+). Αύξηση ενέργειας, αίσθημα χτύπων χωρίς συνοδό ταχυκαρδία, και αυπνία.
    To Χanax όσες φορές το είχα πάρει, ναι μεν με χαλάρωνε για 7-8 ώρες, αλλά το πρωί που ξυπνούσα είχα έντονο άγχος!!
    Το ζαναξ έχει πάρα πολύ σύντομο χρόνο ζωής, απλά το πρωί έπρεπε να πάρεις και άλλο.. Συνήθως δίνουν τρεις φορές την ημέρα από 0.25 πάρα 1μγ εφάπαξ το βράδυ

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Πρεγκαμπαλίνη (LYRICA) εδώ και 13 μέρες λαμβάνω για Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή (ΓΑΔ).
    Απίστευτο αλλά ...μου αυξάνει το άγχος! Και μου δημιουργεί περισσότερα νεύρα, με αύξηση της ροής του λόγου και τάση να πειράζω τον κόσμο.
    Να περιμένω να συμπληρωθεί 1 μήνας ή να τα διακόψω από τώρα?
    Άλλο κι αυτό πάλι: Nα παίρνεις φάρμακο για ΓΑΔ και αυτό να σου δημιουργεί περισσότερη ΓΑΔ!
    Ίσως το αδερφάκι του, η Γκαμπαπεντίνη (NEURONTIN) να έχει καλύτερη επίδραση πάνω μου ασχέτως αν δεν έχει πάρει έγκριση για ΓΑΔ.
    Σήμερα φανταστείτε, έχω κλειστά το μαγαζί το απόγευμα, και αισθάνομαι να θέλω να ανοίξω και να δουλέψω περισσότερο.
    Μου δημιουργεί μεν μια ενεργητικότητα που είναι καλοδεχούμενη αλλά ταυτόχρονα νιώθω ένα άγχος στο στήθος μου!
    Ανυπομονησία, νευρικότητα, άγχος, λογοδιάρροια και αύξηση κοινωνικότητας θα τα περιέγραφα. Επίσης αύξηση της Libido νιώθω.
    Καρδιακοί χτύποι στο 78, ανεπηρέαστοι. Άντε βγάλε άκρη τώρα...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Παίρνεις και αντικαταθλιπτικό; Στα πόσα mg είσαι στο lyrica; Εγώ όταν έπαιρνα στην αρχή μου δημιουργούσε πρόβλημα τύπου να μην θυμάμαι λέξεις, τι ήθελα να πω, αργή ομιλία κλπ.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Stavros View Post
    Πρεγκαμπαλίνη (LYRICA) εδώ και 13 μέρες λαμβάνω για Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή (ΓΑΔ).
    Απίστευτο αλλά ...μου αυξάνει το άγχος! Και μου δημιουργεί περισσότερα νεύρα, με αύξηση της ροής του λόγου
    Άλλο κι αυτό πάλι: Nα παίρνεις φάρμακο για ΓΑΔ και αυτό να σου δημιουργεί περισσότερη ΓΑΔ!
    ..
    το λυρικα ειναι καθαρα αντιεπιληπτικο, πως σουρθε να το παρεις για ΓΑΔ ? ναι, εχει παραπλευρη επιδραση στο αγχος , αλλα κυρια επιδραση του ειναι η επιληψια , με αγνωστες παρενεργειες σαν φαρμακο....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    το λυρικα ειναι καθαρα αντιεπιληπτικο, πως σουρθε να το παρεις για ΓΑΔ ? ναι, εχει παραπλευρη επιδραση στο αγχος , αλλα κυρια επιδραση του ειναι η επιληψια , με αγνωστες παρενεργειες σαν φαρμακο....
    Mac, κι εμένα για ΓΑΔ μου το δώσανε...75 mg έπαιρνα κι είδα κι έπαθα για να το κόψω... μου εκτίναξε το αγχος όταν το σταμάτησα παρόλο που το έκοψα σταδιακά.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Macgyver έχει πάρει επίσημη έγκριση για ΓΑΔ η Πρεγκαμπαλίνη στην Ευρώπη! Στην Αμερική όχι πάντως!
    Aπό το φύλλο οδηγιών που έχω μπροστά μου:
    ''Διαταραχή γενικευμένου άγχους:
    Η δόση κυμαίνεται από 150 έως 600 mg ημερησίως, χορηγούμενα σε δύο ή τρεις διηρημένες δόσεις.
    Η ανάγκη για θεραπεία πρέπει να επανεκτιμάται τακτικά.''


    Νiels ξεχνάω κι εγώ αρκετά με το Lyrica,ξέχασα να το αναφέρω!Πήρα στις 19.00 την δεύτερη δόση μου και άρχισε πάλι αυτό το δυσάρεστο αίσθημα απροσδιόριστου άγχους στο στήθος μου.
    Πλέον είμαι στα 300mg Lyrica. 150 το πρωί και 150 το βράδυ. Εσένα σου εκτίναξε το άγχος όταν το σταμάτησες και δικαιολογείται από τα Withdrawl συμπτώματα. Εμένα με ταράζει όταν το παίρνω!
    Remeron 30mg λαμβάνω πριν τον ύπνο, κυρίως για την αυπνία, τα τελευταία 12 χρόνια.

    Ρε τι μας βρήκε!!! Για ΓΑΔ το πήραμε ... και αυτό την χειροτερεύει! Καταλαβαίνω πως είμαι χειρότερα καθώς έχει αυξηθεί ο βρουξισμός μου! Συνέχει σφίγγω το στόμα μου.
    Ρε σεις, τι γκαντεμιά είναι αυτή? Λαμβάνω Trittico ως βοήθεια για τον ύπνο και αυτό μου δημιουργεί αυπνία. Στην συνέχεια Lyrica για ΓΑΔ και ως αποτέλεσμα έχω ... αύξηση της ΓΑΔ!
    Να το συνεχίσω κι άλλο? Λένε πως μέσα στην εβδομάδα η Πρεγκαμπαλίνη αρχίζει να δρα και εγώ κλείνω την δεύτερη εβδομάδα. ΟΥΦΦΦΦΦ
    Επόμενη λύση, Γκαμπαπεντίνη!!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δεν είμαι ειδικός αλλά μπορεί να έχει να κάνει με το ότι μέσα σε δύο μόλις εβδομάδες έφτασες τα 300 mg. Από την εμπειρία μου με το λυρικα νομίζω ότι χρειάζεται περισσότερο χρόνο απ'όσο λένε οι γιατροί τόσο όταν το κόβει κανείς όσο κι όταν το αρχίζει ώστε να μην έχουν μεγάλη ένταση οι παρενεργειες. Μικρές δόσεις, μικρές αυξήσεις, μικρές μειώσεις. Σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει ειδικά για το συγκεκριμένο. Αν διαβάσεις προσεκτικά τις παρενέργειες στο φύλλο οδηγιών θα δεις ότι μπορεί να δημιουργήσει ευερεθιστότητα μέχρι και κρίσεις πανικού.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Tις 3 πρώτες μέρες λάμβανα 75 mg , τις επόμενες 3 μέρες το πήγα 150mg και ύστερα 300mg όπου και σκοπεύω να μείνω.
    Λέω να παραμείνω στην ίδια δοσολογία και θα του δώσω λίγο χρόνο ώστε να συνηθιστεί από τον οργανισμό μου.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Αυτή τη δοσολογία στη σύστησε γιατρός; Εγώ όταν έπαιρνα λυρικα με βοηθούσε και στον ύπνο, δεν έπαιρνα και ρεμερον... Το λυρικα το είχα ξεκινήσει με 25 για τρεις μέρες, μετά 50 και μέσα σε μια εβδομάδα στα 75mg. Μέχρι εκεί έφτασα. Μου δημιουργούσε έντονο πόνο στο στομάχι και το σταμάτησα. Αν κάποια στιγμή για οποιαδήποτε αιτία αποφασίσεις να το σταματήσεις, καν'το πολύ σταδιακά, πολύ αργά γιατί θα έχεις μεγάλο πρόβλημα. Είχα να φανταστείς εγώ που το έκοψα από 75mg, μετά 50, μετά 25 σε ένα δεκαήμερο. Τη δεύτερη φορά που το έκοψα πάλι από 75, το έκοψα μέσα σε 1,5 μήνα και δεν είχα πρόβλημα. Ναι, καλά θα κάνεις, από τη στιγμή που έφτασες στα 300 μείνε εκεί. Γενικά θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις και με άλλους τρόπους να διαχειριστείς το αγχος σου, κάνε ψυχοθεραπεία, αθλητισμό, δες μήπως έχεις χαμηλά επίπεδα βιταμινών, κάτι... γιατί το λυρικα όπως είπε κι ο Macgyver είναι ένα φάρμακο ιδιαίτερο... μπορεί όμως να είναι δικό μου θέμα αυτό με τα φάρμακα... κάνε ο,τι νομίζεις... το τελευταίο που θα πω είναι ότι μετά από κάποιους μήνες ενώ στην αρχή τους μυοσκελετικους πόνους που είχα τους είχε εξαφανίσει, μετά ξανάρχισαν έστω και μειωμένοι... αυτό σημαίνει ότι αποκτάς ανοχή στο φάρμακο σιγά σιγά... γι'αυτό λέω να το παλέψεις και με άλλους τρόπους... καλή τύχη εύχομαι

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    Το ζαναξ έχει πάρα πολύ σύντομο χρόνο ζωής, απλά το πρωί έπρεπε να πάρεις και άλλο.. Συνήθως δίνουν τρεις φορές την ημέρα από 0.25 πάρα 1μγ εφάπαξ το βράδυ
    Σωστο , λεγεται ημιζωη ενος φαρμακου, το ζαναξ εχει περιπου 2.5 ωρες ημιζωη , δλδ. πολυ λιγο , οσο μικροτερη η ημιζωη ενος φαρμακου, τοσο ταχυτερα δρα , το ζαναξ δρα σε 20-30 ' ( γι αυτο ειναι και εθιστικοτατο ) , σε 2.5 ωρες εχει μεινει το μισο τη δοσης που εχεις παρει, σε 5 ωρες το μισο του μισου της αρχικης δοσης , σε 10 ωρες το μισο του μισου του μισου , κ.ο.κ. ,,,,,
    Last edited by Macgyver; 14-04-2021 at 19:49.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Mac, κι εμένα για ΓΑΔ μου το δώσανε...75 mg έπαιρνα κι είδα κι έπαθα για να το κόψω... μου εκτίναξε το αγχος όταν το σταμάτησα παρόλο που το έκοψα σταδιακά.
    τοδεχομαι, κι εγω τοπαιρνα καποια εποχη για αγχος , αλλα δεν ειχε θεαματικα αποτελεσματα , 100 mg επαιρνα , το σταματησα γιατι μπρος στα ζαναξ δεν επιανε μια και δεν ηθελα να βαλω και αντιεπιληπτικα στο κοκτεηλ .....και τοτε που τοπαιρνα επαιρνα 9,5 mg ζαναξ/μερα , τι να μου κανει το λυρικα .....τωρα παιρνω 100 mg trittico , και 3 mg ζαναξ .....κι ειμαι ενταξει απο αγχος , ουδεποτε ειχα ΓΑΔ ....κτθλψουλα ειχα κι εχω ακομη ......

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    18 μέρες Lyrica. Σήμερα αισθάνθηκα πως έχει μειωθεί αισθητά το άγχος που μου προκαλεί το φάρμακο.
    Με ταράζει μεν, αλλά αισθητά λιγότερο. Με χειροτερεύει ακόμα αλλά όχι τόσο όσο στις αρχές δηλαδή.
    Αναμένω με αγωνία να δω αν θα φθάσει σε σημείο που να με καλυτερέψει και συνεχίζω με 300mg σταθερά έως ότου συμπληρωθεί 1 μήνας και να με μπορέσω να κρίνω την επίδραση του πάνω μου με ασφάλεια.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    καλημέρα σε όλους

    μετά από τρίτη αποτυχημένη προσπάθεια με το trittico , με κοιμίζει σχετικά καλά , μου ρίχνει κάπως την κατάθλιψη αλλά μου φέρνει πονοκέφαλο όλη τη μέρα , το οποίο είναι μαρτύριο και ο ίδιος ο γιατρός μου είπε να το διακόψω...

    πλέον το χρησιμοποιώ 2-3 φορές την εβδομάδα για να κοιμάμαι 75mg , αν το πέρνω έτσι δεν μου δημιουργεί πονοκέφαλους...

    το θέμα είναι ότι ξανάπεσα στο xanax...το άτιμο μόνο αυτό μου κάνει τη δουλειά που θέλω...σε ύπνο-κατάθλιψη-άγχος-κοινωνική φοβία...τα γιατρεύει όλα!!

    προσπαθώ να κάνω σχετικά μικρή χρήση 0,25mg 4-5 φορές την εβδομάδα, στα ζόρικα πέρνω 2 φορές τη μέρα από 0,25 , έκανα και ένα τεστ το έκοψα 4 μέρες συνεχόμενα δεν έιχα στερητικά τύπου τρέμουλα ταχυκαρδίες κτλ. αλλά η καθημερινότητα βγαίνει δύσκολα , είμαι πιο καταθλιπτικός , δεν έχω όρεξη για πολλές κουβέντες με συναδέλφους,άγχος κτλ.

    το xanax Μου βελτιώνει τη ποιότητα ζωής κατά 90% θα έλεγα όσο κι αν ακούγεται υπερβολικό...

    ο γιατρός μου σχετικά με αυτό δεν μου δίνει μια ευθεία απάντηση...από τη μία μου λέει μη φοβάσαι με αυτές τις δοσολογιές είναι μικρές από την άλλη μου λέει ότι πρέπει να βρω αντικαταθλιπτικό να μου κάνει τη δουλειά.

    με τα αντικαταθλιπτικά που έχω πάρει 4-5 σύνολο είτε δε μου έκαναν τπτ είτε μου έβγαζαν αφόρητες παρενέργειες...

    όπως είμαι τώρα σκέφτομαι να συνεχίσω με xanax με σκοπό να το μειώσω ίσως λίγο ακόμα

    αυτά...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αντίο haldol kills
    By εσωτερική_σήψη in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 13
    Last Post: 10-03-2019, 14:11
  2. καλή τύχη , αντίο.
    By Συνήθεια in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 24-05-2013, 12:02
  3. αντιο
    By PSYCHOANS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 17-06-2008, 17:58
  4. Αντίο βουλιμία!
    By Solitude_aeturnuS in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 16
    Last Post: 20-01-2007, 18:11
  5. ΑΝΤΙΟ!
    By mariza in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 14-10-2006, 08:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •