Mιρταζαπίνη(Remeron) αντίο, καλώς να έλθεις Τραζοδόνη (Τrittico)! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 38 of 38
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Θυμησε μου, το ρεμερον το δοκίμασες; Το λέω γιατί κάνει καλή δουλειά στον ύπνο και σε χαμηλή δόση. Αντί για xanax δηλαδή.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Τώρα είδα ότι το αποφεύγεις για να μην πάρεις κιλά. Σεβαστό αν και νομίζω σε χαμηλή δόση είναι ελεγχόμενη η κατάσταση.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Το έχω σκεφτεί πολλές φορές αλλά φοβάμαι τα κιλά όντως...σε χαμηλή δόση δε σου έβαλε κιλά , στα 15ml?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Κοίτα, ήμουν 74 και είμαι 77 με ύψος 1,80. Γενικά έχω καλό μεταβολισμό και προσέχω τι τρώω, δεν πίνω αναψυκτικά κλπ. Επίσης ενώ στην αρχή είχα όντως μεγάλη όρεξη για φαγητό, μετά από μερικούς μήνες αυτό ισορρόπησε. Το ρεμερον το έπαιρνα για πολλά χρόνια (δεκαετία) πιο παλιά και επέστρεψα σ'αυτό για μια λύση στο πρόβλημα της αϋπνίας γιατί τα συμπληρώματα σταμάτησαν να με πιάνουν και δεν ήθελα να ξαναρχίσω xanax. Μπορείς να ξεκινήσεις με δόση 7,5 mg, δηλαδή μόνο για τον ύπνο. Εννοείται σε συνεννόηση με τον γιατρό σου. Κι αν δεν σε καλύπτει είτε στον ύπνο είτε στην κατάθλιψη, να πας στα 15mg. Ή αν σε καλύψει στον ύπνο στα 7,5mg αλλά όχι στη διάθεση, να το συνδυάσεις με άλλο αντικαταθλιπτικό που δεν παχαινει. Αν το πάρεις απόφαση και το δοκιμάσεις, να ξέρεις ότι θέλει μια βδομάδα να στρώσει ο ύπνος (τουλάχιστον για τη δόση 15 mg που παίρνω εγώ).

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Εγώ με τα κιλά έχω θέμα γιατί πρόσφατα έχασα καμία 20ρια , πήρα τα 10 πίσω και κρατιεμαι σχετικά με καλά αποτελέσματα να μην πάρω άλλα...δεν είμαι και πολύ εγκρατεις με το φαγητό γενικά... οπότε σκέφτομαι αν ξεκινήσω κάτι που σου ανοίγει την όρεξη , στα περισσότερα reviews που διαβάζω οι περισσότεροι λένε ότι εβαλαν κιλά , θα γίνω πάλι τόφαλος...
    Σκέφτομαι μόνο να το προσθέσω περιστασιακά όπως κάνω με το trittico και βλέπουμε , δηλαδή μια να περνω για τον ύπνο trittico μια remeron μια xanax μια τπτ...
    Είναι λίγο μπακαλιστικη μέθοδος αλλά γλιτώνω τις παρενέργειες και την ανοχή των φαρμάκων...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Το xanax λειτουργεί έτσι, όχι τα αντικαταθλιπτικά. Αλλά αν εσένα σε βοηθάει... δεν το έχω δοκιμάσει οπότε δεν έχω άποψη...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Συμπλήρωσα 1 μήνα με Lyrica. 300mg.
    Δεν βλέπω βελτίωση στην ΓΑΔ αλλά μου δημιουργεί Mood να κάνω πράγματα και μου δίνει κίνητρο. Γίνομαι πιο επικοινωνιακός και έχει και ελαφρά αντικαταθλιπτική δράση σε μένα.
    Αλλά ρε γαμώτο, δεν μου βελτιώνει την ΓΑΔ.
    Σαν παρενέργεια μου δημιουργεί έντονη ευερεθιστότητα και είναι πιο εύκολο να λογοφέρω με κάποιον. Νιώθω ένταση αρκετή δηλαδή.
    Λίγη θόλωση στην όραση επίσης.
    Θα το πάρω για 1 μήνα ακόμα ώστε να σιγουρευτώ αν το θέλω ή όχι στην ζωή μου.
    Χρόνια πολλά σε όλους!!!!

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    7
    Είναι 5 μέρες που παίρνω τριτικο 0.75mg έχω αστάθεια όταν περπατάω και έχω επίσης μυοσκελετικους πόνους, τη νύχτα στο κρεβάτι πιανομαι και δεν μπορώ να κουνηθω ούτε πλευρό να αλλάξω, το δε πρωί που ξυπνάω δυσκολεύομαι να σηκωθώ λόγω μυαλγιας! Κατά τα αλλα κοιμάμαι τέλεια ούτε με το ρενερον είχα τόσο τέλειο ύπνο! Είναι κανείς άλλος με πόνους στο σώμα οσο παίρνει τριτικο;;;

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Αντίο haldol kills
    By εσωτερική_σήψη in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 13
    Last Post: 10-03-2019, 14:11
  2. καλή τύχη , αντίο.
    By Συνήθεια in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 24-05-2013, 12:02
  3. αντιο
    By PSYCHOANS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 17-06-2008, 17:58
  4. Αντίο βουλιμία!
    By Solitude_aeturnuS in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 16
    Last Post: 20-01-2007, 18:11
  5. ΑΝΤΙΟ!
    By mariza in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 14-10-2006, 08:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •